|
شناسه خبر: 5388

۴۵ روز بعد از آغاز سال تحصیلی با وجود کمبود ۲۰۰هزار نفری معلمان انجام شد

صدور مجوز استخدام 50 هزار معلم

سال تحصیلی برای دومین سال متوالی با مشکل کرونا مواجه است که نتیجه آن آنلاین بودن کلاس‌ها و آشفتگی در آموزش و کاهش سطح تحصیلی بچه‌ها بوده است اما اگر کلاس‌های از ابتدای مهر به‌صورت حضوری برگزار می‌شد حتما مشکل مزمن آموزش‌وپرورش با وضوح بیشتری خود را نشان می‌داد. کمبود معلم درد بزرگی برای ساختار آموزش‌وپرورش کشور است که نتیجه آن شلوغ‌تر شدن کلاس‌ها یا بی‌معلم ماندن دانش‌آموزان در کلاس‌های درس است؛ اتفاقی که از ابتدای مهرماه بارها ازسوی خوانندگان به «صبح‌نو» تذکر داده شده و گزارش‌هایی دراین‌باره منتشر شده است. حالا خبر رسیده که قرار است 50هزار معلم جدید استخدام شوند.

براساس آمار وزارت آموزش‌وپرورش که پیش از این منتشر شده است، کمبود معلم در مدارس ایران به رقم ۲۰۰هزار نفر در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ رسیده است. همچنین براساس گزارش سازمان برنامه‌وبودجه «تحلیل و بررسی وضعیت نیروی انسانی شاغل در وزارت آموزش‌وپرورش و پیش‌بینی مشمولین بازنشستگی تا سال۱۴۰۶»، بیشترین میزان بازنشستگی معلمان در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ صورت خواهد پذیرفت و طی آن ۱۱۱.۵۴۵نفر معلم از آموزش‌وپرورش خارج می‌شوند. علاوه بر این، آمارها می‌گویند بیشترین کمبود معلم در دوره ابتدایی است. همچنین خانم رضوانه حکیم‌زاده، معاون ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها گفته بود: «باتوجه‌به تعداد جمعیت دانش‌آموزی و با تاکید بر اینکه بیش از 50درصد جمعیت دانش‌آموزی در دوره ابتدایی و در کلاس‌های با تراکم ٢٦نفر هستند در این حوزه هزاران معلم کم داریم.»
 
معلم‌ها در راه‌اند
رییس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش‌وپرورش دیروز خبر جدیدی داد که تاحدودی می‌تواند التیام‌بخش وضعیت بغرنج آموزش‌وپرورش کشور باشد. او دراین‌باره خبر داد: در سال جاری تعداد ۵۰هزار نفر مجوز جذب از سازمان اداری و استخدامی کشور اخذ شده که فرایند اجرایی آن درحال انجام است. آقای ناصر سلیمانزاده که در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش‌وپرورش استان‌های کشور سخن می‌گفت، با ارائه گزارش درخصوص سازماندهی نیروی انسانی اظهار کرد: درخصوص استخدام نیروی انسانی، حدود ۵۵هزار و ۴۹۷از مشمولان قانون تعیین‌تکلیف براساس مجوزهای سازمان اداری و استخدامی، تبدیل وضعیت شدند. وی ادامه داد: همچنین تعداد ۳۳هزار و ۵۴۸نفر در قالب مجوزهای سوم و چهارم اجرای قانون تعیین‌تکلیف معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی به دانشگاه فرهنگیان، جذب و به‌کارگیری ۲۲هزار و ۹۲۶نفر از طریق ماده۲۸ که در سال۱۳۹۹ در آزمون استخدامی فراگیر پذیرفته شده‌اند، پذیرش تعداد ۲۶هزار نفر به‌عنوان متعهد خدمت از طریق کنکور سراسری و معرفی به دانشگاه فرهنگیان (و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی) و تخصیص کدپرسنلی به‌صورت متمرکز برای تمام همکاران ورودی ماده۲۸ و متعهدین خدمت از دیگر اقدامات انجام‌شده درخصوص استخدام همکاران فرهنگی است.
سلیمانزاده با اشاره به آمار پذیرش متعهدین خدمت در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی گفت: در آزمون ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ جمعا به تعداد ۳۹هزار و ۸۵۱نفر وارد آموزش‌وپرورش شده و اشتغال‌به‌کار دارند و ورودی‌های ۱۳۹۶ هم به تعداد ۱۰هزار و ۱۴۷نفر از مهر سال جاری وارد آموزش‌وپرورش شده و مشغول‌به‌کار شدند.
 
افزایش قابل‌توجه جذب
رییس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری ادامه داد: تنها در سال۱۴۰۰ تعداد پذیرفته‌شدگان دو دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی درحدود ۲۶هزار نفر است. وی افزود: خوشبختانه تعداد مجوزهای جذب نیروی انسانی در سه سال اخیر به‌صورت قابل‌توجهی افزایش یافته و در سال جاری نیز تعداد ۵۰هزار نفر مجوز جذب از سازمان اداری و استخدامی کشور اخذ شده که فرایند اجرایی آن درحال انجام است. سلیمانزاده درخصوص نیروهای بازنشسته بیان کرد: مشمولان بازنشستگی تا آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ تعداد ۹۵هزار نفر برآورد شده است که براساس اطلاعات پایان مهرماه در پایگاه پرسنلی تعداد بازنشستگان سال جاری ۵۹هزار و ۳۵۷ نفر بوده است. رییس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری گفت: با عنایت به تبدیل وضعیت تعداد ۵۵هزار و ۴۹۷نفر از مشمولان قانون تعیین‌تکلیف، ۲۲هزار و ۹۲۶نفر جذب نیروی انسانی از طریق ماده۲۸ و ۱۰هزار و ۱۴۷نفر متعهدین خدمت تعداد نیروهای انسانی رسمی، پیمانی و آزمایشی در مهرماه سال جاری نسبت‌به سال گذشته افزایش یافته است.
 
تفاوت امروز و فردا
آقای حسینی یکی از والدینی است که دخترش در یکی از دبستان‌های دولتی منطقه6 تحصیل می‌کند. به گفته او، از ابتدای امسال با مشکل نبود معلم درگیر بوده و این مساله موجب شده تا دختر وی تا نیمه آبان‌ماه حتی یک فصل از دروس خود را هم نخوانده باشد. او به «صبح‌نو» می‌گوید: از ابتدای سال دو معلم برای کلاس دخترم آمده و سپس رفته‌اند. الان هم معلم ندارند. به منطقه آموزش‌وپرورش مراجعه و اعتراض کردم که یکبار دیگر وعده دادند تا پایان این هفته مشکل را برطرف کرده و بهترین معلم منطقه را به مدرسه خواهند آورد؟ سوال اینجاست که مگر بهترین معلم منطقه خودش الان کلاس و مدرسه ندارد که در یک مدرسه دولتی دیگر هم باید شروع به کار کند؟ یکی دیگر از والدین هم می‌گوید: به نظر من این کمبود معلم هم مربوط به همدستی برخی مسوولان دولتی و مدیران مدارس است، چراکه با این کار می‌خواهند مردم را مجبور به ثبت‌نام در مدارس غیردولتی (غیرانتفاعی) کنند. شما دقت کرده‌اید چرا هیچ‌کدام از مدارس غیرانتفاعی تعطیل نیستند؟ چون پولش را از والدین می‌گیرند.

 

ارسال نظر