|
شناسه خبر: 5441

زمین‌لرزه عصر دیروز، اهالی استان هرمزگان را به خیابان‌ها کشاند

زلزله در شمال خلیج‌فارس

ساعت حدود 15:36 عصر روز یکشنبه 23آبان را نشان می‌داد که استان هرمزگان به کانون خبرهای کشور تبدیل شد. زمین‌لرزه‌های شدید 4/6 و 3/6ریشتری که روی داد، بسیاری از مردم را به خیابان‌ها و مراکز عمومی کشاند. شدت این زمین‌لرزه به حدی بود که در برخی استان‌های جنوبی کشور و حتی در شهرهایی مانند دوبی، در حاشیه جنوبی خلیج‌فارس هم احساس شد.

وقوع زلزله در شهری مانند بندرعباس برای اهالی این شهر و جنوب کشور خیلی عجیب نیست چه آنکه هرازگاهی زلزله‌های چند ریشتری که برای مردم این منطقه عادی شده روی می‌دهد، اما زلزله‌های دیروز به‌حدی شدید بود که موجب شد هزاران نفر از مردم این شهر به خیابان‌ها بیایند و تا لحظه تنظیم این خبر در ساعت19، همچنان تصاویر مربوط به حضور مردم در اماکن عمومی و بوستان‌ها مخابره می‌شد. موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران عصر دیروز اعلام کرد؛ این زمین‌لرزه روز یکشنبه ساعت۱۵ و ۳۶دقیقه و ۵۶ثانیه و در عمق ۱۸کیلومتری از زمین به وقوع پیوسته است. موقعیت و مرکز زلزله ۲۶/۸۰شمالی و ۵۵/۸۷شرقی است که در استان هرمزگان احساس شده است. این زلزله در ۱۵کیلومتری لافت هرمزگان، ۲۰کیلومتری سوزا هرمزگان و ۲۷کیلومتری درگهان  هرمزگان احساس شده است. اما بلافاصله بعد از این اتفاق، گروه‌های امدادی به محل‌های احتمال خطر اعزام شدند تا بتوانند ارزیابی‌های اولیه از خسارت وارده را برآورد کنند.
این در حالی است که رییس‌جمهور نیز در تماس تلفنی با استاندار خواستار رسیدگی فوری به خسارت‌دیدگان زلزله شد. همچنین وزیر بهداشت و درمان نیز در تماس تلفنی با دانشگاه‌های علوم‌پزشکی استان‌های کرمان، بوشهر و فارس از آن‌ها خواست با بسیج همه امکانات، برای ارائه خدمات به مصدومان احتمالی زلزله جنوب استان هرمزگان آمادگی کامل داشته باشند. دکتر بهرام عین‌اللهی همچنین در تماس تلفنی با دکتر فرشیدی، رییس دانشگاه 
علوم پزشکی هرمزگان ضمن اطلاع از آخرین وضعیت مناطق زلزله‌زده، دستور داد تا تمامی بیمارستان‌های سطح استان در آمادگی کامل باشند و در صورت نیاز با استفاده از توان اورژانس، مصدومان احتمالی به بیمارستان‌های معین در استان‌های همجوار، منتقل شوند.
 
در کانون زلزله تلفاتی گزارش نشد
دوستی، استاندار هرمزگان هم عصر دیروز در ارتباط مستقیم با شبکه خبر اظهار داشت: من در روستای کانون اصلی زلزله حضور دارم و خرابی‎ها مربوط به ریزش دیوار بوده اما خانه‎های مردم سالم است. وی همچنین تاکید کرد: با توجه به‌شدت زلزله توصیه نمی‎کنیم مردم در خانه بمانند. تمام سالن‎های سرپوشیده برای اسکان مردم باز شده و بین مردمی که در پارک‎ها حضور دارند چادر توزیع می‎کنیم. نیروی انتظامی هم برای تامین امنیت مردم حضور دارد.
مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور نیز ساعتی بعد از وقوع این زلزله و بررسی‌های مقدماتی اظهار کرد: وقوع زلزله در استان هرمزگان تا ساعت19 روز یکشنبه 17 مصدوم و دو فوتی برجای گذاشته است. وی افزود: بیمارستان شهید محمدی بندرعباس و بیمارستان شهر حاجی‌آباد در آماده‌باش هستند. خالدی ادامه داد: از استان کرمان پنج دستگاه آمبولانس و دو دستگاه اتوبوس آمبولانس و از استان فارس پنج دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس به مناطق زلزله‌زده اعزام شدند. وی تصریح کرد:‌ همچنین تیم بهداشت اورژانس کشور به شهر فین هم اعزام شده‌اند.
همچنین رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از حضور ۱۵۰امدادگر هلال‌احمر در منطقه زلزله‌زده لافت خبر داد و گفت: امدادگران مشغول آماده‌سازی 
امکان عمومی نظیر مساجد و ورزشگاه‌ها و نیز تهیه چادرهای امدادی برای شب‌گذرانی مردم زلزله‌زده هستند. مهدی ولی‌پور عصر روز یکشنبه خاطرنشان کرد: تاکنون ۵۴روستا در استان هرمزگان ارزیابی زده شده و ۱۳۷روستای دیگر نیز در حال ارزیابی هستند. وی ادامه داد: خسارات ترک‌خوردگی منازل روستایی شهر فین مشاهده شده و خسارت چندان نبوده است. ولی‌پور ادامه داد: دو بالگرد هلال‌احمر برای کمک‌رسانی  آماده باش هستند. پایگاه‌های استان بوشهر، فارس و کرمان نیز برای اعزام آماده هستند. رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر گفت: ۱۳پایگاه هلال‌احمر در شهر بندرعباس مشغول خدمت‌رسانی هستند.
 
آماده‌باش کامل اورژانس کشور
رییس سازمان اورژانس کشور هم عصر دیروز از آماده‌باش کامل نیروهای اورژانس در جنوب کشور و منطقه زلزله‌زده لافت استان هرمزگان خبر داد. جعفر میعادفر گفت:‌ دو عدد قایق آمبولانس نیز برای بازدید و کمک‌رسانی به منطقه زلزله‌زده اعزام شده است.

 

ارسال نظر