|
شناسه خبر: 5537

آلودگی هوای تهران در آخرین روز آبان ۱۴۰۰ رکورد زد و شاخص میانگین به ۱۶۰ رسید

هوا، سرفه و سرگیجه

آخرین روز آبان برای تهرانی‌ها و البته بسیاری از ساکنان کلان‌شهرها تبدیل به آلوده‌ترین روز سال شد. تهرانی‌ها دیروز سردرد، سرفه، حالت تهوع و گیجی را تجربه کردند و البته تاکید هم می‌کردند که حتما کرونا نگرفته‌اند. سند این مساله هم این بود که تهران روز گذشته در جمع 9شهر آلوده جهان قرار گرفت.

هشت شهر دیگری هم که جزو شهرهای آلوده جهان بودند شامل دهلی (هند)، اینچئون (کره‌جنوبی)، کلکته (هند)، لاهور (پاکستان) سئول (کره‌جنوبی)، شنیانگ (چین)، کراچی (پاکستان) و داکا (بنگلادش) می‌شدند، اما شاخص آلودگی هوای تهران روز گذشته عدد150 را هم رد کرد و شرایطی را به وجود آورد که باید مدارس و مراکز آموزشی و برخی اصناف تعطیل می‌شدند. علت این اتفاق پایداری جوی و نوزیدن باد بود که موجب شد تا انباشت آلاینده‌ها در شهر روی داد. اگرچه هوا نیز ابری بود و احتمال بارش وجود داشت اما در زمان آلودگی هوا بهترین حالت ممکن وزیدن باد و جابه‌جایی لایه ضخیم آلودگی است که روی شهر قرار گرفته و بارش باران فقط به مقداری اندک می‌تواند موجب کاهش آلودگی شود. براساس پیش‌بینی‌های انجام‌‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، این وضعیت امروز هم ادامه خواهد داشت و عدم وزش باد موثر تا اواخر وقت دوشنبه (اول آذرماه) همراه با ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پرتردد پیش‌بینی می‌شود. شاخص آلودگی هوای تهران ساعت 17عصر دیروز به عدد160 رسید که شرایط ناسالم برای همه گروه‌هاست و باید تا حدامکان از فعالیت‌های بیرون از منزل خودداری کرد.

ماجرای آلودگی هوای کلانشهرهای کشور مثنوی هفتادمن‌کاغذی است که ده‌ها نهاد و سازمان مسوول دارد و البته بیشتر آن‌ها هم ادعا دارند که کار خود را به‌درستی انجام داده‌اند و در وظایف خود کوتاهی نکرده‌اند. این در حالی است که آلودگی هوا این روزها به شرایط خطرناک برای مردم رسیده است. اگرچه شرایط طبیعی وارونگی دما در فصول سرد سال موجب می‌شود که انباشت آلایندگی در شهرهای بزرگ شکل بگیرد اما مقدار آلودگی تلنبارشده نیز با توجه به برنامه‌های مقابله با آلودگی هوا در شهرهای مختلف جهان، کم‌وزیاد می‌شود. اما وضعیت توجه به قانون هوای پاک در کشور ما با بقیه کشورها تاحدودی تفاوت دارد. در شرایط فعلی کمبود ناوگان حمل‌ونقل عمومی پاک در شهرهای بزرگ همچون شبکه مترو یا اتوبوس‌های مدرن، تاکسیرانی فرسوده، خودروهای قدیمی بدون معاینه فنی، موتورسیکلت‌های کاربراتوری، موتورخانه ساختمان‌ها که بیشتر آن‌ها تنظیم نیستند، صنایع اطراف شهرها یا حتی سوزاندن مازوت در برخی شهرها و مواردی ازاین‌دست ازجمله مهم‌ترین عوامل آلودگی هوا معرفی می‌شوند. این در حالی است که افزایش استاندارد و کیفیت موتور خودروها، کیفیت سوخت خودروها، تامین اعتبار موردنیاز برای ساخت حمل‌ونقل عمومی، اسقاط خودروهای فرسوده، نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و مواردی ازاین‌دست مورد پرسش قرار نگرفته یا مسوولان علاقه‌ای به پاسخگویی درباره آن‌ها ندارند.
 آبان آلوده
 کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران روز گذشته با اعلام اینکه آبان‌ماه با ثبت ۱۳روز ناسالم برای گروه‌های حساس، آلوده‌ترین ماه پایتخت از ابتدای سال جاری از منظر آلاینده ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵میکرون بوده است، گفت: وقوع شرایط نسبتا پایدار و سکون نسبی جوی در بیشتر روزهای ماه جاری در تشدید غلظت بیشتر آلاینده‌ها به‌ویژه ذرات ریز معلق موثر بوده‌اند. سولماز احدی با اشاره به اینکه ۹روز از مجموع روزهای آلوده آبان طی ۱۳روز انتهایی ماه گذشته اتفاق افتاده است، گفت: این وضعیت می‌تواند زنگ خطری برای افزایش غلظت آلایندگی و تعداد روزهای آلوده در روزهای سرد سال باشد. وی با بیان اینکه روز اول آبان، آلاینده دی‌اکسید گوگرد با شاخص۸۴ به‌عنوان آلاینده شاخص شهر تهران ثبت شد، تاکید کرد: این شرایط تاکنون به‌ندرت در شهر تهران رخ داده است؛ البته افزایش چشمگیر غلظت این آلاینده تا اواسط ماه ادامه یافت و پس‌ازآن دوباره به روند قبل بازگشت. این افزایش مقطعی می‌تواند به‌دلیل استفاده برخی صنایع از سوخت با کیفیت پایین و حاوی سولفور بالا باشد. تعداد روزهای ناسالم برای گروه‌های حساس در سال گذشته طی آبان‌ماه ۱۰روز بود که در سال جاری به ۱۳روز افزایش یافته است. تعداد روزهای فراتر از حد مجاز از ابتدای سال جاری ۵۳روز بوده است که در مدت مشابه سال گذشته این آمار برابر با ۶۲روز گزارش شد.


رکوردشکنی 18ایستگاه در تهران
میانگین کیفیت هوای تهران در 24ساعت منتهی به ساعت17 روز یکشنبه 30آبان به عدد150 رسید. همچنین کیفیت هوا در 18ایستگاه استان تهران به شرایط قرمز و ناسالم برای تمام گروه‌ها رسید. براساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، کیفیت هوا در ایستگاه‌های اقدسیه (منطقه۱)، سوهانک (منطقه۱)، دانشگاه علم‌وصنعت (منطقه۴)، ژئوفیزیک (منطقه۶)، تربیت‌مدرس (منطقه۶)، دانشگاه تهران (منطقه۶)، ستاد بحران (منطقه۷)، شهرداری منطقه۱۰، شهرداری منطقه۱۱، میدان امام‌خمینی (منطقه۱۲)، پیروزی (منطقه۱۳)، پارک شکوفه (منطقه۱۴)، شهرداری منطقه۱۵، شادآباد (منطقه۱۸)، پارک قائم (منطقه‌۱۸)، شهرداری منطقه ۱۹، شهرداری منطقه۲۱، شهرداری منطقه۲۲ در شرایط ناسالم برای همه افراد قرار گرفت. کیفیت هوا در ایستگاه‌های دانشگاه شهیدبهشتی (منطقه۱)، پونک، گلبرگ (منطقه۸)، پارک رازی (منطقه۱۱)، شهرک چشمه (منطقه۲۲) و فرمانداری شهرری (منطقه۲۰) در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس است. در این شرایط جوی، سازمان هواشناسی نسبت‌به پرهیز از ترددهای غیرضروری به‌ویژه برای سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری، تا حد امکان عدم فعالیت فیزیکی و ورزشی در فضای باز، مدیریت سوخت و زمان فعالیت واحدهای صنعتی در سطح و حومه کلانشهرها توصیه می‌کند.

 توصیه‌های اورژانسی را عمل کنید
سرپرست مرکز اورژانس تهران توصیه‌هایی را در پی افزایش آلودگی هوا در تهران ارائه کرد. دکتر یحیی صالح‌طبری دراین‌باره اظهار کرد: افرادی که مجبور به فعالیت کاری در محیط بیرون هستند بعد از رسیدن به منزل حتما استحمام کنند. وی با توصیه به شهروندان که از سفرهای غیرضروری درون‌شهری بپرهیزید، گفت: در مواقع آلودگی هوا در وعده غذایی خود از سبزیجات تازه، شیر و سایر مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها استفاده کنید. صالح‌طبری افزود: به ورزشکاران توصیه می‌شود که در فضای باز ورزش و فعالیت بدنی سنگین نکنند. وی تاکید کرد: نوزادان، سالمندان، زنان باردار، بیماران مبتلابه بیماری‌های قلبی و عروقی و سایر گروه‌های پرخطر نیز حتی‌الامکان از منزل خارج نشوند و اگر هم سفر درون‌شهری ضروری پیش آمد، حتما از ماسک مناسب فیلتردار استفاده کرده و داروهای‌شان را به همراه داشته باشند. سرپرست مرکز اورژانس تهران گفت: افراد مبتلابه بیماری‌های تنفسی مزمن که از دستگاه اکسیژن استفاده می‌کنند، حتما هنگام خروج از منزل دستگاه اکسیژن‌ قابل‌حمل را به همراه داشته باشند و با مشاهده علائم تنگی‌نفس و مشکلات ریوی به اولین و نزدیک‌ترین واحد درمانی مراجعه کرده یا با شماره۱۱۵ تماس بگیرند.

 

ارسال نظر