|
شناسه خبر: 5853

امیرحسین بانکی‌پور، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌وگو با 《صبح نو 》 :

طرح جمعیت مجلس حمایتی کامل برای خانواده و فرزندآوری است

بانکی‌پور می‌گوید: طرح جمعیت مجلس شورای اسلامی یک برنامه کامل و جامع برای حمایت از خانواده‌هایی است که قصد فرزندآوری دارند و افرادی که به این طرح حمله کردند، از جزییات آن ناآگاه بوده‌اند.

امیرحسین بانکی‌پور، نماینده مردم اصفهان و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》 بیان کرد: ورود مجلس یازدهم به بحث جمعیت یک الگوی زیبا از قانون گذاری بود و با توجه به اینکه این موضوع در دو دوره قبلی مجلس به نتیجه نرسیده بود با یک روش منطقی و علمی پیگیری شد و مجلس یازدهم با استفاده از ظرفیت اصل 85 توانست این موضوع را دنبال کند.

وی افزود: دراین طرح ابتدا موانع رشد جمعیت را بررسی کردیم که 21 مانع پیدا و به صورت حل مسئله ناظر به هرکدام از این موانع راه حل هایی مطرح شد. که مجموعا به یک قانون با 73 ماده و 240 حکم تبدیل شد و یکسال طول کشید تا این موضوع در مجلس به تصویب برسد و در شورای نگهبان هم تایید و به دولت ابلاغ شود.

او معتقد است که در واقعیت این طرح یک ریل گذاری برای موضوع جوانی جمعیت و خانواده برای دولت بود.

بانکی‌پور تاکید کرد: همانطور که می‌دانید بحث پیری جمعیت یک مسئله بسیار نگران کننده برای آینده است و هیچ راه حلی نداریم جز اینکه هرچه زودتر سیاست‌های جمعیتی را با این قانون تقویت کنیم و با حمایتی که از خانواده ها می شود نرخ باروری در جامعه را رشد دهیم.

نماینده اصفهان درمجلس گفت: متاسفانه در ۱۰ سال گذشته حدود 40 درصد آمار ازدواج کم و 5 سال گذشته حدود 30 درصد زاد و ولد کم شده است و این موضوع نگران کننده ای برای جامعه است. در این قانون سعی شده که با حمایت از خانواده در ابعاد مختلف چه در حمایت از جوان ها برای ازدواج با وام ازدواج، تسهیلات ازدواج و همچنین مسکن و حمایت هایی در بحث حقوق و دستمزد صورت بگیرد.

او می‌گوید: حتی حمایت از زوج های نابارور، حمایت از خانواده هایی که فرزند به دنیا می آورند چه از لحاظ بیمه و یا بسته های بهداشتی و حمایتی و چه حمایت از مراحل درمان نیز لحاظ شده است که به طور کلی یک پک کامل شده است که می تواند برای خانواده ها کمک کننده باشد.

*قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مجلس تشویق به فرزندآوری نیست بلکه تسهیل فرزندآوری است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ابرازکرد: در واقع این قانون تشویق به فرزندآوری نیست بلکه تسهیل فرزندآوری است. یعنی در واقع سعی شده برای افرادی که می خواهند ازدواج کنند و یا فرزند به دنیا بیاورند  موانع را برطرف کند.

بانکی‌پور با اشاره به حملات و انتقادات تند برخی از افراد به این طرح مجلس اظهارکرد: متاسفانه عمده حملاتی که به مجلس برای این طرح صورت گرفت از روی فهم نادرست قانون و مسئله ای که پیری جمعیت برای کشور به وجود می آورد، بود. خیلی از کسانی که با این قانون مخالف بودند زمانی که با ما جلسه گذاشتند و با قانون آشنا شدند جز طرفداران این قانون شدند.

او تاکید کرد که اگر متن قانون را دقت کنیم، بدون آن روایت های نادرستی که بیگانگان برای این قانون مطرح می کنند کاملا متن قابل دفاعی است و در واقعیت از جوانان و خانواده ها حمایت می‌کند و من فکر نمی کنم در کشور کسی مخالف حمایت از خانواده باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درانتها خاطرنشان کرد: در بحث بهداشت و درمان هم مبنای این قانون علم بوده است. زیرا در موضوع غربالگری بی دقتی هایی صورت میگرفته که در این قانون به آن‌ها اشاره شده تا وزارت بهداشت و درمان روی آن نظارت داشته باشد و این کار با استانداردهای علمی صورت بگیرد که شاهد اتفاقات اخیر در این حوزه در موضوع منفی یا مثبت کاذب نباشیم که این موضوع باعث شد متاسفانه جنین های سالم با بی دقتی از بین بروند.

ارسال نظر