|
شناسه خبر: 5945

گزارش «صبح‌نو» از نشست عوامل مستند «خاطرات آن مرد» در بنیاد حاج‌قاسم

روایتی از آدم معمولی‌ها

روایت‌های حاج‌قاسم را زیاد از زبان فرماندهان و در میدان‌های جنگ شنیده ایم و بیشتر صحبت از این بود که حاج‌قاسم در سوریه، حاج‌قاسم در لبنان، حاج‌قاسم در عراق و...، حالا مستند 10قسمتی «خاطرات آن مرد» روایتی متفاوت از شهید سلیمانی را نشان می‌دهد که از جمعه سوم دی‌ماه ساعت 20:10 روی آنتن شبکه یک سیما رفت و قرار است در تمام شبکه‌ها پخش شود.

 این مستند خاطرات حاج‌قاسم سلیمانی از زبان اهالی روستای قنات ملک کرمان (که 200 کیلومتر با شهر کرمان فاصله دارد) است که به کارگردانی حجت‌الاسلام ساسان فلاح‌فر ساخته شده است. در نشست خبری که صبح روز گذشته در بنیاد مکتب حاج قاسم و حفظ و نشر آثار شهید سپهبد قاسم سلیمانی برگزار شد، ساسان فلاح‌فر کارگردان، سعید دولتخواه تصویربردار و عباس وهاج تدوینگر این پروژه حضور یافتند تا از جزئیات این پروژه بگویند.

ساسان فلاح‌فر، کارگردان جوان طلبه مستند «خاطرات آن مرد» که از سال1393 مستندسازی را به‌طور حرفه‌ای دنبال می‌کند، گفت: این مستند به خاطرات مردم روستای قنات‌ملک، زادگاه شهید حاج‌قاسم سلیمانی می‌پردازد؛ جایی که ایل سلیمانی در آن منطقه زندگی می‌کنند و اکثر فامیلی‌ شهدا که کوچه‌های این روستا با نام‌شان آذین شده، «سلیمانی» است.
 
خاطره‌ای از حاج‌قاسم
فلاح‌فر ضمن اشاره‌ای کوتاه به خاطرات یکی از اهالی روستای قنات‌ملک که فرزندش با حاج‌قاسم در جبهه حضور داشت و از شهدای دفاع‌مقدس است، بیان کرد: ما روایت افرادی را از حاج‌قاسم در این مستند داریم که کیلومترها با کرمان فاصله دارند؛ فردی را در این روستا پیدا نمی‌کنید که از حاج‌قاسم یادگاری نداشته باشد و این نشان می‌دهد که حاج‌قاسم تا چه اندازه به این مردم نزدیک بود؛ البته این خاطرات محدود به روستای قنات‌ملک نمی‌شود و خیلی از نقاط مختلف ایران وجود دارد که می‌توان از این دست خاطرات را از مردمانش شنید.
وی با تاکید بر خاطرات شخصی که از اهالی روستا روایت شده، اضافه کرد: حاج‌قاسم نگاه ویژه و محبت خاصی به مردمان این روستا داشته و همین مساله باعث شده که اعتراف کنم مردم قنات‌ملک حاج‌قاسم را دوست نداشتند، آن‌ها عاشق حاج‌قاسم بودند.
فلاح‌فر بیان کرد: ما در این مستند درباره مردی صحبت می‌کنیم که با ابعاد متفاوتی می‌توان درباره وی حرف زد. یکی از ویژگی‌های این مستند روایت مردمی است که از عمق جان حرف می‌زنند. از حاج‌قاسم خاطرات بسیاری در شهرهای مختلفی است که ما این‌بار به‌سمت روستای زادگاه وی رفتیم. دوست دارم در حوزه مقاومت حرف بزنم و اکثر تولیدات من در این زمینه است و از مستند برای گفتن حرف‌هایم استفاده می‌کنم.
 
قاب‌های سینمایی ساختارشکنانه
 سعید دولتخواه، تصویربردار این مجموعه نیز درباره تصویرهای این مستند توضیح داد: کاری که انجام شد، کاری دکوپاژ شده بود که تصمیم آقای فلاح‌فر بود و می‌خواستند جدا از روایت زندگی روزمره روستایی، تصاویر حرکتی داشته باشیم و من هم همین روند را ادامه دادم.
فلاح‌فر نیز با اشاره به اینکه ممکن است در این ایام فیلم‌هایی با لوکیشن‌های ثابت نمایش داده شود، تاکید کرد: درواقع استفاده از فضای روستا و تصاویر حرکتی در این پروژه برای ما بسیار مهم بود و دوست داشتم ضمن اینکه تصاویر ثابت در مستند وجود نداشته باشد، افراد را هم به‌طور ثابت و درحال حرف‌زدن نبینیم. زندگی روستایی جذابیت‌هایی دارد و ما می‌خواستیم از تمام فضای روستا استفاده کنیم و به همین جهت از ابتدای فیلم تا انتها کاملا به‌صورت سیال باشد تا محصول خسته‌کننده‌ای نباشد. ما درواقع خواستیم در این فضای مستندسازی ساختارشکنی داشته باشیم که آقای دولتخواه با تمام مشغله‌های کاری که داشتند، با استفاده از تجربه زحمت کار را کشیدند.
با توجه به اینکه تصویربرداری در محیط روستا و از خانه‌های محقر است، انتظار می‌رود که تصویربرداری و تدوین با مشکلات و سختی همراه باشد اما در قسمت‌های پخش‌شده، کار تمیز و یکنواخت است. 

فلاح‌فر در رابطه با گروه تیم تدوین که مسوولیت این قسمت از پروژه را برعهده داشتند از پوریا نجفی و عباس وهاج که بیشترین کارها را انجام دادند، نام برد و وهاج ادامه داد: جدا از همکاری که در این چند وقت با ساسان داشتم و تعصب و دوستی، این مجموعه کارگردانی بسیار خوبی دارد که این موضوع را چه در میدان و چه در پس‌تولید در راهکارها و خط داستانی که برای تمامی قسمت‌های این مجموعه پیاده شده بود، دیدم و می‌توان این پروژه را یک کار سخت و طاقت‌فرسا دانست. فشاری که در مدت محدود بر دوش کارگردان مستندساز است، بسیار سنگین است؛ درواقع مستند مانند یک اجرای زنده است که برخی لحظه‌ها نمی‌تواند دوباره در آن تکرار شوند و همه‌چیز باید در لحظه مدیریت شود. گروه تدوین نیز بسیار تلاش کردند تا با کار شبانه‌روزی تدوین یکنواختی در کل مجموعه وجود داشته باشد. به نظر من این اثر، از آثار فاخری است که کل تیم زحمت کشید تا آن را به زمان سالگرد حاج‌قاسم برساند.
وی اضافه کرد: یکنواختی در تدوین برمی‌گردد به کارگردانی مدیریت‌شده یک اثر که کمک می‌کند تا تدوین در تمامی قسمت‌ها بتواند با یک سبک
 پیش برود و هیچ قسمتی از فرم خارج نشود.
فلاح‌فر در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه هرچند ما در ایران شهدای بسیاری داشته‌ایم اما آن طرفی‌ها به خود افتخار می‌کنند که حاج‌قاسم را به شهادت رسانده‌اند، توضیح داد: لزوما کار سفارشی بد نیست و همه‌چیز بستگی به نوع نگاه افراد دارد؛ به‌عنوان‌مثال «منصور» کاملا بی‌پرده حرف می‌زند و با مخاطب ارتباط می‌گیرد، رفتن به این روستا به‌این‌علت بود که ما از زبان این مردم از کودکی تا شهادت حاج‌قاسم را بشنویم، از زبان کسانی که بلد نیستند به افراد قداست اضافه دهند. اگر به‌دنبال این مساله بودیم به سمت فرماندهان بلندپایه و کسانی که بلد هستند در مطبوعات حرف بزنند، می‌رفتیم. درواقع تمام تلاش خود را کردیم در این مستند از حاج‌قاسم و اخباری که از وی در رسانه‌ها و تلویزیون منتشر می‌شد، فاصله بگیریم. فلاح‌فر در پایان گفت: سینمای ما نسبت‌به گذشته ضعیف شده و تعداد کمی می‌خواهند درباره این شخصیت فیلم بسازند. شاید دلایل مختلفی وجود دارد اما کار در این زمینه بی‌شک بسیار سخت است و تولید مستند درباره حاج‌قاسم راحت‌تر است. 

 

ارسال نظر