|
شناسه خبر: 6138

گزارش «صبح‌نو» درباره روند کنترل کرونا در ایران طی چهار ماه گذشته را بخوانید

آمارهای امیدوارکننده

اوضاع کرونا در ایران آرام گرفته است و حالا به‌جای روزهای تلخ مردادماه که حتی مرگ 709هموطن در یک روز به‌دلیل ابتلا به ویروس منحوس ثبت شد، هر روز منتظر آمار تلفات کمتر از روز قبل هستیم.

روز دوشنبه بعد از 660روز تعداد آمار تلفات روزانه کرونا در ایران به 21نفر رسید که دستاورد بزرگی است. همچنین تعداد بیماران تازه شناسایی‌شده از بیش از 50هزار نفر در روز که مردادماه امسال رقم خورد، حالا به رقم‌های زیر دوهزار نفر رسیده است. ابتدای هفته جاری بود که اعلام شد در روز جمعه گذشته نیز 1002بیمار جدید شناسایی شده‌اند که نشان‌دهنده دستاوردهای بزرگ در عرصه مدیریت کرونایی کشور است، اما این سوال برای بسیاری از مردم وجود دارد در شرایطی که جهان در آغاز سال نوی میلادی در تب‌وتاب امیکرون می‌سوزد، چطور کرونا در کشور ما وضعیت باثباتی یافته است؟ برای این پاسخ باید مروری بر عملکرد وزارت بهداشت و درمان در دولت سیزدهم و مقایسه آن با برخی اقدامات پیشگیرانه در دولت دوازدهم داشت.

از سال گذشته که ماجرای واکسیناسیون جهانیان در برابر کرونا جدی شد، مردم خواستار واردات واکسن مطمئنی بودند که بتوانند از آن استفاده کنند. همزمان با این مساله تولید واکسن‌های داخلی هم در دستورکار قرار گرفت که در روندی روبه‌جلو، مراحل دقیق علمی را پشت سر گذاشتند اما بنا بر گفته 
وزیر بهداشت در بهار امسال واردات واکسن دستاویز سیاسی‌کاری برخی دولتمردان قرار گرفت تا بتوانند علت عدم موفقیت در تامین واکسن را به تحریم‌ها و مسائل مالی جهانی نسبت دهند.
 این در حالی است که از آغاز به کار دولت سیزدهم ناگهان تحریم‌ها بی‌اثر شد و سیل واردات انواع واکسن به کشور سرازیر شد. جالب اینجاست که در همان زمان هم واکسن‌های ایرانی به تولید انبوه رسیدند.
براساس آمار روزانه وزارت بهداشت و درمان در فاصله ظهر روز دوشنبه تا ظهر روز سه‌شنبه 14دی‌ماه 34بیمار کرونایی در کشور جان خود را از دست داده و 1706بیمار جدید هم شناسایی شدند؛ درنتیجه مجموع جان‌باختگان کرونایی کشور به 131هزار و 736نفر و مجموع بیماران کرونایی کشور هم به 6میلیون و 200هزار و 296نفر رسید. همچنین براساس آمار وزارت بهداشت هم‌اکنون دوهزار و 471نفر از بیماران مبتلا به کرونا در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. کاهش آمار بیماران کرونایی در کشور ازجمله اتفاقات خوبی است که مردم را دلخوش به روزهای آینده و حتی استقبال از سال جدید کرده است.
آمار وزارت بهداشت و درمان درباره روند واکسیناسیون در کشور هم نشان می‌دهد که این اقدام همچنان با قدرت و استفاده از ظرفیت‌های مردمی و نیروهای جهادی ادامه دارد. وزارت بهداشت و درمان دیروز اعلام کرد در روز دوشنبه 548هزار و 222دوز واکسن در سراسر کشور تزریق شده است؛ به‌طورکلی نیز تا صبح روز سه‌شنبه ۵۹میلیون و ۹۵۸هزار و ۹۵۰نفر دوز اول، ۵۲میلیون و ۲۶۰هزار و ۲۷۶نفر دوز دوم و هشت میلیون و ۷۵۲هزار و ۱۸نفر دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. بر این اساس مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۱۲۰میلیون و ۹۷۱هزار و ۲۴۴دوز رسید.
 
واکسن چطور به ایران رسید؟
از ابتدای شهریورماه بود که گروه‌های سنی با سرعت و فاصله کمی برای واکسیناسیون فراخوانده شدند، واردات گسترده واکسن سینوفارم از کشور چین اقدامی بود که در دولت سیزدهم صورت گرفت. درصورتی‌که تا چند ماه قبل از آن گفته می‌شد به‌دلیل عدم تصویب FATF کشورها به ایران واکسن نمی‌دهند اما از شهریورماه کار شکل دیگری به خود گرفت. همان زمان، دکتر کریم همتی، رییس وقت جمعیت هلال‌احمر در یکی از نشست‌های خبری خود اظهار داشت: «رایزنی‌های حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری با سران برخی کشورها موجب شد تا واکسن‌های زیادی وارد کشور شود.» درنهایت نیز هلال‌احمر در تاریخ 10آبان اعلام کرد که براساس ماموریت محوله 112میلیون دوز واکسن وارد کشور کرده است اما چند روز قبل رییس سازمان غذا و دارو در اظهارنظری از تامین نیاز واکسن کشور با استفاده از محصولات داخلی خبر داده بود. آنطور که بهرام دارایی گفته واکسن‌سازهای داخلی ماهانه 15میلیون دوز واکسن به ساختار درمانی کشور خواهند داد.

 اما در همین روزهای ابتدایی سال نوی میلادی، جهان در تب‌وتاب کرونای امیکرون می‌سوزد. روز گذشته دانشگاه جان‌هاپکینز آمریکا گزارش داد که در روز دوشنبه دوم ژانویه (12دی‌ماه) در کشور آمریکا بیش از یک‌میلیون مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا ثبت شده است که یک رکورد جهانی است. دکتر آنتونی فائوچی، مشاور ارشد پزشکی کاخ‌سفید، روز یکشنبه گفته بود که منحنی آماری موارد مبتلایان به کووید۱۹ در آمریکا سیری رو به رشد و «تقریبا عمودی» دارد. دیروز در استرالیا هم آمار روزانه مبتلایان به حدود 48هزار نفر رسید که یک رکورد است. مقامات این کشور اعلام کرده‌اند که بیشترین موارد ثبت‌شده از مبتلایان جدید به سویه امیکرون مبتلا شده‌اند. کشورهای اروپایی چون فرانسه و انگلستان هم با شدت در مواجهه با امیکرون قرار دارند. 
البته بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلستان اعلام کرده که محدودیت‌های کرونایی را اعمال نخواهد کرد. ازسوی‌دیگر، پلیس هلند نیز برخورد خشنی با تجمع مخالفان واکسیناسیون داشته و حتی سگ‌های پلیس را به جان معترضان انداخته است. وضعیت حاد امیکرون در کشورهای اروپایی ایجاب می‌کند که دقت‌های بیشتری در مرزهای ورودی کشور صورت گرفته و بیماران مشکوک به کرونا با سرعت به قرنطینه‌های مطمئن منتقل شوند. البته همان‌طورکه کادر درمانی کشور تاکید دارند نباید متکی به واکسیناسیون بود و دستورالعمل‌ها را از یاد برد. روز گذشته معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور اعلام کرد که باید در مقابله با امیکرون رویکرد فعالی داشت. 
سیدمجید میراحمدی تاکید کرده است: واکسیناسیون به‌تنهایی برای کنترل بیماری در کشور کافی نیست و باید رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی محور کار باشد. وی همچنین تاکید کرد: روند نظارت‌ها در حوزه مسافرت‌های زمینی و هوایی به‌صورت تزریق دو دوز واکسن و داشتن تست «پی‌سی‌آر » منفی برای مسافران به‌صورت جدی دنبال می‌شود.  
رییس کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی مدیریت بیماری کرونا با بیان اینکه رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی به‌صورت استفاده از ماسک و اجتناب از هر گونه تجمع ضرورت جدی در مقابله با بیماری کووید19 است، خاطرنشان کرد: نباید اجازه داد پیک جدید بیماری با توجه به قدرت سرایت‌پذیری امیکرون شکل بگیرد و در ادامه مجبور به اتخاذ تصمیمات ضربتی نشویم.

 

ارسال نظر