|
شناسه خبر: 6201

آخرین جزئیات از رتبه بندی معلمان / طرح رتبه‌بندی معلمان تغییر کرد

امتیازات ۶ شاخص پیش نویس آیین نامه رتبه بندی معلمان تغییر کرد.

«طرح رتبه بندی معلمان» در تاریخ ۲۵ اسفند سال 1399 توسط دولت تنظیم و با 10 ماده تقدیم مجلس شد.طرح رتبه بندی معلمان در تاریخ 6 دی ماه سال 1400 به صورت جامع تر و در قالب 7 ماده تنظیم  به شورای نگهبان جهت بررسی و تایید نهایی ارسال شد. در ادامه مقرر گشت که طرح رتبه بندی معلمان بعد از نهایی شدن به وزارتخانه ارسال و عملیاتی گردد. اما از زمان اعلام بررسی مجدد طرح رتبه بندی معلمان، واکنش های مختلفی نسبت به طرح رتبه بندی معلمان در بین مسئولان و همچنین قشر معلمان ایجاد شد و اجرای این طرح را با چالش های مختلفی مواجه کرده است. 

طرح رتبه‌بندی معلمان تغییر کرد

 
 

خبر بد نماینده مجلس درباره رتبه بندی معلمان

 

کیومرث سرمدی واله نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۲۸ فروردین ماه) در تذکری شفاهی، ضمن محکوم کردن حرکت ددمنشانه صهیونیست‌ها علیه ملت مظلوم فلسطین خطاب به رئیس‌جمهور، گفت: شما درباره برنامه‌ای کوتاه‌مدت و بلندمدت برای کنترل بازار و گرانی‌ها صحبت کردید، اما امروز شاهد گرانی سرسام‌آوری هستیم که هیچ منطقی ندارد، وضعیت تورم در کشور و فشار بر قشر ضعیف، نگران‌کننده است.

وی تصریح کرد:گرانی غیرقابل کنترل، بسیاری از مواد غذایی را از سفره مردم حذف کرده است، مردم عزت دارند و باعث شرمندگی ما است که مرد یک خانواده توانایی تأمین حداقل‌ها را در زندگی نداشته باشد؛ بار گرانی کمر مردم را شکسته است.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس عنوان کرد: ما در بحث صنعت خودرو مدعی هستیم که توانایی تولید خودرو داریم و دو خودروساز معروف، صنعت خودروی کشور را در انحصار دارند. کیفیت پایین و خدمات پیش فروش ضعیف و قیمت رها شده خودرو ملت را گرفتار کرده است. از سوی دیگر اجازه واردات خودرو را نمی‌دهیم و مردم مظلوم باید تاوان این سیاست‌های غلط و عدم نظارت را بدهند.

سرمدی‌واله با اشاره به وضعیت آشفته بازار دارو و قیمت‌های چندبرابری دارو، گفت: وضعیتی که به وجود آمده و شیوه مافیای دارو در سایه عدم نظارت درست موجب ایجاد تعارض منافع و گرفتاری مردم شده است که باید تدابیری برای آن اندیشیده شود.

سرمدی‌واله در تذکری به وزیر آموزش و پرورش متذکر شد: آیین‌نامه اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان و امتیازات تعیین شده، دردی از معلمان را دوا نمی‌کند، با تدوین این آیین‌نامه امتیازهای این قانون شامل بسیاری از فرهنگیانی که سال‌ها زحمت کشیده‌اند، نمی‌شود. آقای وزیر آیا شما امتیاز خود را متناسب با دستورالعمل تعبیه شده محاسبه کرده‌اید؟

 

خبر مهم وزیر درباره همسان‌ سازی حقوق فرهنگیان | رتبه بندی معلمان در ایستگاه پایانی

 

یوسف نوری وزیر آموزش‌ و پرورش در نشست با تعدادی از فرهنگیان، اظهار کرد: معلمان در هر زمان، شرایط و موقعیتی، معلمی خود را فراموش نمی‌کنند و بر همین اساس در ایام کرونا وظایف خود را با تلاش دو چندان انجام دادند؛ لذا این تلاش و فداکاری معلمان شایسته تقدیر است و تمام تلاشم را برای بهبود معیشت و منزلت معلمان انجام می‌دهم.

وی با اشاره به تصویب قانون رتبه بندی فرهنگیان گفت: دولت تلاش خواهد کرد تا این قانون به بهترین شکل اجرا شود و به ارتقای منزلت و معیشت معلمان منجر شود؛ همچنین برای همسان‌سازی حقوق فرهنگیان برنامه ریزی خواهد شد.  

نوری با اشاره به دستاوردهای سفرهای استانی دولت، ادامه داد: تا کنون سه هزار میلیارد تومان در سفرهای استانی برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در نظر گرفته شده است. 

وی با اشاره به وظایف آموزش و پرورش در اجرای سند تحول اظهار کرد: اجرایی سازی سند تحول بنیادین فقط در مدرسه اتفاق می‌افتد و مقرر شده بخشی از مناطق کشور از جمله شهرستان‌ها و نواحی آن را اجرایی کنند‌.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه معلمان ظرفیت اجرایی کردن سند تحول را دارند، افزود: یک دانش‌آموز، رتبه اول قرائت قرآن و یک معلم، رتبه اول ترتیل قرآن را در مسابقات جهانی را کسب کرده‌اند که این رتبه ها نشان دهنده توانمندی معلمان و فرهنگیان در اجرای سند تحول است. 

وی با اشاره به بازگشایی مدارس، بیان کرد: کشورهای زیادی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مدارس را باز نگه داشتند، زیرا تعطیلی مدارس آسیب‌های زیادی برای دانش‌آموزان و نظام آموزشی کشور دارد و آموزش و پرورش برای جبران این نقص، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اقدام به بازگشایی مدارس کرد.

علی نیکزاد اظهار کرد: وزارت آموزش و پرورش موظف شده تا در کنار اعمال آخرین مدرک تحصیلی در رتبه‌بندی معلمان، به صورت دقیق و سریع این احکام مربوط به رتبه‌بندی را اعمال کرده و برای معلمان ارائه کند.

وی با بیان اینکه در هفته جاری در کنار پیگیری رتبه‌بندی معلمان و اجرای دقیق آن، سعی کردیم تا عمده مشکلات استان را نیز پیگیری کنیم، تصریح کرد: از طریق نمایندگان مجلس سعی بر این است تا تأمین قیر رایگان و سهمیه‌ای به صورت حواله انجام شده و طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی در فصل کاری به سرانجام برسد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با تاکید نمایندگان مجلس قرار شد سهمیه مانده قیر رایگان سال گذشته نیز به طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی اختصاص یابد که راه و شهرسازی، بنیاد مسکن و شهرداری‌ها می‌توانند از قیر رایگان استفاده کنند.

نیکزاد با بیان اینکه پروژه راه آهن اردبیل – میانه باید هر چه سریع‌تر تکمیل شده تا این خط ریلی به منطقه پارس‌آباد و به کشورهای آسیای میانه متصل شود، افزود: ما امیدواریم از طریق خط ریلی به روسیه متصل شده و زمینه تقویت صادرات و واردات را نیز فراهم کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: امسال امیدواریم وزارت راه و شهرسازی به وعده خود مبنی بر تکمیل و راه‌اندازی راه آهن اردبیل – میانه عمل کند و از طرفی به سرعت با همکاری و مشارکت دستگاه‌های متولی راه آهن اردبیل به سمت پارس‌آباد نیز آغاز شود.

نیکزاد به راه‌اندازی هواپیمای بیس در اردبیل با استقرار شبانه در فرودگاه اردبیل اشاره کرد و ادامه داد: اگر چنین هواپیمایی در اردبیل داشته باشیم، به راحتی می‌توانیم اول صبح و آخر وقت پروازهایی را از اردبیل به تهران و بالعکس انجام دهیم تا مدیران، سرمایه‌گذاران، اساتید دانشگاه و متخصصان به راحتی بتوانند کارهای روزانه خود را از طریق پروازهای هوایی انجام دهند.

 

وی اضافه کرد: تلاش ما بر این است تا زیرساخت‌های توسعه‌ای در استان به نحوی فراهم آید تا اهالی بتوانند شایسته‌ترین خدمات را دریافت کرده و رضایتمندی آنها به دست آید.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی از مسئولان استان خواست از همان ابتدای سال پیگیری‌های لازم را برای جذب منابع ملی به کار گیرند تا زمینه اجرا و تکمیل بخش عظیمی از پروژه‌های عمرانی و زیربنایی فراهم آید.

​سخنگوی وزارت آموزش و پرورش از ارائه لایحه رتبه‌بندی معلمان به دولت خبر داد و گفت: همه معلمان مشمول رتبه‌بندی می‌شوند.

صادق ستاری‌فرد سخنگوی وزارت آموزش و پرورش،  از ارائه لایحه رتبه‌بندی معلمان به دولت خبر داد و اظهار کرد: متن آیین‌نامه قانون رتبه‌بندی معلمان بعد از یک ماه بررسی کارشناسی، امروز از طرف وزارت آموزش و پرورش به هیأت دولت ارائه شد.  

وی با بیان اینکه زمان اجرای رتبه‌بندی معلمان از ۳۱ شهریور خواهد بود، گفت: تدوین آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان توسط وزارت آموزش و پرورش با همکاری سازمان اداری استخدامی و سازمان برنامه بودجه و با نظارت دو نماینده مجلس انجام شد که کارشناسان در سه شیفت کاری با حضور وزیر آموزش و پرورش، آن را آماده کردند.

ستاری‌فرد با اشاره به اینکه ظرف سه ماه از تصویب قانون رتبه‌بندی معلمان باید اجرایی شود، ادامه داد: ان‌شاءالله رتبه‌بندی معلمان تا پایان خرداد اجرایی می‌شود و وزارت آموزش و پرورش به محض تصویب دولت، به مرحله اجرایی می‌برد.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش درباره جزئیات این آیین‌نامه بیان کرد: بعد از تصویب هیأت دولت می‌توانیم درباره مفاد آن صحبت کنیم چون ممکن است در دولت با تغییراتی مواجه شود. 

وی با بیان اینکه همه معلمان مشمول رتبه‌بندی می‌شوند، افزود: رویکرد آموزش و پرورش در این آیین‌نامه شامل سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، رضایت‌مندی شغلی معلمان و افزایش کیفیت آموزشی و بسط عدالت تربیتی است.

 

جزئیات شاخص‌های رتبه‌بندی، ارتقا و تنزل رتبه معلمان

 

قاسم احمدی لاشکی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در مصاحبه با صداوسیما درباره شاخص‌های رتبه‌بندی معلمان، اظهار کرد: ارزشیابی عملکرد سالانه در سه سال منتهی به سال 1400 را در آیین‌نامه رتبه‌بندی لحاظ خواهیم کرد.

وی افزود: دوره‌های ضمن خدمت، مدرک تحصیلی، سنوات تجربی، انطباق رشته تحصیلی و رشته تدریس، سامانه نظام پیشنهادات یا مدیریت دانش، تدریس در کارگاه تخصصی یا دوره‌های ضمن خدمت، عضویت در کارگروه‌ها، پژوهش‌های معلمان، تهیه نرم‌افزار آموزشی و تربیتی در راستای تسهیل آموزش، تولید محتوا، همکاری و مشارکت موثر در فرایند نظارت و داوری، کسب مقام در جشنواره‌ها، مسابقات و بزرگداشت مقام معلم، تقدیرنامه‌ها، نیروهای دارای ساعت موظف بیش از 24 ساعت، مربی، مراقب و سرپرست نیروهای فرهنگی و ورزشی جزو شاخص‌های رتبه‌بندی معلمان است.

احمدی لاشکی درباره اینکه آیا دانش‌آموزان و خانواده‌ها قرار است در رتبه‌بندی به معلمان امتیاز دهند، گفت: این موضوع در مرحله نخست مطرح نیست و در مراحل بعد که برای 5 سال آینده وجود دارد این موضوع مدنظر است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: باید به معلم فرصت دهیم و اگر یک‌باره بگوییم نظرات دانش‌آموزان و خانواده‌ها لحاظ خواهد شد شاید شرایط آماده نبود اما در مرحله دوم افراد 5 سال فرصت دارند تا بر اساس شاخص‌های مشخص شده توسط قانونگذار حرکت کنند بنابراین در آینده این موضوع را لحاظ می‌کنیم.

احمدی لاشکی افزود: برای اعمال نظرات دانش‌آموزان در رتبه‌بندی معلمان براساس ظرفیت دانش آموز برنامه‌ریزی خواهیم کرد چرا که دانش آموز ابتدایی، متوسطه اول و دوم ظرفیت‌های متفاوتی دارند و ممکن است از دانش آموز ابتدایی بیش از دو سوال پرسیده نشود آن هم نه از تمام دانش آموزان، در دوره دوم ابتدایی تعداد سوالات ممکن است بیشتر شود و در دوره متوسطه اول و دوم نیز اینگونه خواهد بود البته موضوع به گونه‌ای سنجش خواهد شد تا آسیبی که تصور می‌شود برای معلمان وجود داشته باشد، لحاظ شود و نگران این موضوع نباشند.

وی ادامه داد: پیشنهاد ما در آیین نامه رتبه‌بندی معلمان یک مجموعه هزار امتیازی برای استقرار است که مدرک تحصیلی و سابقه کار نیز لحاظ خواهد شد، برای سنوات تجربی حداکثر 75 امتیاز لحاظ شده است و افراد باید کار معلمی کرده و در آموزش و پرورش حضور داشته باشند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد:  برای مدرک تحصیلی دکترا 50 امتیاز، کارشناسی ارشد 40 امتیاز، کارشناسی 30 امتیاز، فوق دیپلم 20 امتیاز و دیپلم 10 امتیاز لحاظ شده است.

وی تصریح کرد: قانونگذار به ما اجازه داده بین رتبه‌ها 5 سال توقف باشد اما بعضی موارد را استثنا کرده به عنوان مثال فردی که در دوره ابتدایی تدریس می‌کند یا افرادی که در مدارس استثنایی و مناطق محروم و مرزی مشغول به کار هستند، این افراد می‌توانند به ازای هر سال خدمت سه ماه زودتر ارتقا یابند و شاید ارتقای آنها به رتبه بعدی نیازمند 4 سال توقف باشد.

احمدی لاشکی همچنین گفت: افرادی که تحت عنوان معلم جذب شده‌اند و هم‌اکنون در ادارات کار می‌کنند، مشمول رتبه‌بندی می‌شوند اما افرادی که از همان ابتدا به عنوان نیروی اداری جذب شده‌اند، مشمول نیستند.

وی در پایان متذکر شد: افرادی که بعد از 31 شهریور 1400 بازنشسته شده‌اند مشمول رتبه‌بندی می‌شوند و افرادی که قبل از این تاریخ بازنشسته شدند شامل نخواهد شد. رتبه‌بندی از 31 شهریور 1400 محاسبه خواهد شد و در قانون توقف و تنزل رتبه لحاظ شده است به گونه‌ای که معلمان هر سه سال یک بار باید بررسی شوند و اگر توانستند رویه را حفظ کرده و به سمت ارتقا حرکت کنند به رتبه بالاتر می‌روند، طبق قانون اگر معلمی دو بار تنزل رتبه پیدا کرد باید از حوزه آموزشی به حوزه اداری برود.

 

 

عیدی ویژه دولت به معلمان / رتبه بندی اجرا می شود
رتبه بندی معلمان

 

 قاسم احمدی لاشکی با اشاره به اینکه آئین نامه نظام رتبه بندی معلمان با سرعت و دقت در حال نوشتن است، افزود: نوزدهمین نشست ویرایش این آئین نامه را با حضور وزیر، ۲ نفر از نمایندگان مجلس و مدیران کل آموزش و پرورش که در خط اول هستند برای بررسی مشکلات و ایرادات برگزار کردیم.

وی بیان داشت: تلاش بر این است تا روز یکشنبه با حضور سازمان برنامه و بودجه و امور استخدامی آن را نهایی کنیم چون ملزم هستیم تا ۲۳ و ۲۴ فروردین ماه جاری ، آخرین پیش نویس را تقدیم هیات دولت کنیم و طبق قانون تائیدیه را بگیریم.

وی تصریح کرد: به محض ابلاغ هیات های ممیزی مرکز، استان، شهرستان ، مناطق و نواحی آموزش و پرورش شروع بکار می کنند تا معلمان براساس شاخص ها و رتبه های پنجگانه توزیع کنند و بر همان اساس احکام معلمان را صادر کنند.

احمدی لاشکی ادامه داد: آنچه قانون گذار از سی و یکم شهریورماه ۱۴۰۰ اعلام کرده ، قابلیت اجرایی دارد و مشمول این زمان می شود لذا معلمان دغدغه این موضوع را از نظر پرداخت نداشته باشند.

وی با بیان اینکه مهمترین نکته نظام رتبه بندی معلمان را ارتقاء جایگاه ، منزلت و کرامت معلمان و همچنین کیفیت آموزشی تشکیل می دهد، افزود: برای اجرای رتبه بندی معلمان در ردیف ۵۵۴۰۶۵ ازجدول ۹ ردیف های مقرر بودجه لازم تامین شده است.

وی یادآورشد: امیدواریم به آنچه قانون گذار و سند تحول بنیادین که شورای عالی فرهنگی در سال ۱۳۹۰ وقت گذاشته ، برسیم تا معلمان به منزلت و کرامت بیش از گذشته برسند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد: امیدواریم در جلسه رسمی هیات دولت طرح رتبه بندی معلمان را برای اجرا تائید کند تا بتوانیم این عیدی را درهفته بزرگداشت مقام معلم به معلمان بدهیم.

 

 زمان پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان
 

صادق ستاری‌فرد سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش در خصوص گلایه فرهنگیان بازنشسته در سال ۱۴۰۰، نسبت به عدم پرداخت پاداش پایان خدمت‌‌شان، اظهار کرد: اعتبار پاداش پایان خدمت ۱۴۰۰ در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ دیده شده است.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش افزود: به محض تخصیص اعتبار، وزارت آمورش و پرورش برای پرداخت اقدام می‌کند.

وی در پاسخ به این پرسش که «احتمال پرداخت پاداش پایان خدمت چه زمانی خواهد بود؟»، گفت: ممکن است تخصیص در چند نوبت در طول سال ۱۴۰۱ انجام شود و لذا پرداختی پاداش بازنشستگان متناسب با تخصیص اعتبار انجام می‌شود.

ستاری‌فرد افزود: پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان مطابق سنوات گذشته، معمولا مرداد و شهریور انجام می‌شود اما وزارتخانه تلاش دارد با همکاری سازمان برنامه و بودجه هرچه زودتر مطالبات بازنشستگان را پرداخت کند.

معلمان منتظر این واریزی باشند + جزئیات
 

رضا حاجی پور  اظهار داشت: پرداخت معوقات قانون رتبه‌بندی معلمان در بودجه سال ۱۴۰۱ مصوب شده و سازمان برنامه و بودجه و وزارت آموزش و پرورش باید زمان اجرا و پرداخت معوقات آن را از شهریورماه سال ۱۴۰۰ محاسبه کنند.

وی ادامه داد: در بودجه سال ۱۴۰۱ نیز به طور قطعی قانون رتبه‌بندی معلمان دیده شده و بودجه آن نیز در اختیار دولت و وزارت آموزش و پرورش است که هرچه سریع‌تر نسبت به عملیاتی کردن آن باید اقدام کنند.

نماینده مردم شهرستان آمل در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قانون رتبه‌بندی معلمان به شورای نگهبان تقدیم شده و این شورا نیز این قانون را تأیید کرده است و هیچ مشکل و ایراد محتوایی و قانونی به آن وارد نیست و وجود ندارد.

وی ادامه داد: آئین نامه مربوط به این قانون باید هرچه سریع‌تر از سوی دولت و وزارت آموزش و پرورش برای بهره‌مندی معلمان به مدیران پایین دستی برای اجرا و دادن احکام معلمان بر پایه این قانون ابلاغ شود.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجلس تمام تلاش خود را برای تصویب لایحه رتبه‌بندی معلمان انجام داد و امید است وزارت آموزش و پرورش هرچه سریع‌تر نسبت به تدوین آئین نامه اجرایی آن اقدام کند تا فرهنگیان عزیز بتوانند از امتیاز رتبه‌بندی برخوردار شوند.

حاجی پور با بیان اینکه یکی از شعارهای حجت‌الاسلام رئیسی در زمان انتخابات، اجرای رتبه‌بندی معلمان بود، تصریح کرد: در سند تحول نیز که بر اساس منویات مقام معظم رهبری است بر اجرای این لایحه تاکید شده است.

وی یادآور شد: ضرورت دارد جایگاه معلمان در کشور ارتقاء یابد و در صورتی که برای اجرای این طرح با محدودیت منابع مالی مواجه شویم، بهتر است از حقوق کارمندانی که از سقف معمول بیشتر است کاهش داده و به معلمان اختصاص یابد.

وی یادآور شد: هیچکدام از معلمان با این لایحه مخالف نیستند و مجلس نیز تمام قد پای اجرای آن ایستاده است.

خبر مهم درباره آیین نامه اجرایی رتبه بندی معلمان
 

صادق ستاری‌فرد ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمانشاه اظهار داشت: برای پیشگیری از آسیب‌های آموزش مجازی راهی به جز آغاز آموزش حضوری مدارس وجود ندارد.

وی افزود: شیوع کرونا سبب اختلال در نظام آموزشی کشور شد زیرا فضای مجازی بستر تربیت چندساختی نیست و فضای مجازی به عنوان یک مکمل در دوره گذار مطرح بود و مدرسه باید  آخرین مکان بسته شدن و نخستین مکان بازگشایی باشد.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه دانش‌آموزان و خانواده‌ها از بازگشایی حضوری مدارس استقبال بسیار خوبی کردند عنوان کرد: از مجاهدت و تلاش معلمان به عنوان مدافعان تعلیم و تربیت قدردانی می‌کنیم.

ستاری فرد بیان کرد: آموزش و پرورش یک دستگاه عظیم انسان‌ساز و تمدن ساز و یک نیاز اساسی در جامعه است و معلم در نگاه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و مقام معظم رهبری نقش اصلی را در تربیت نیروی انسانی دارد.

ستاری‌فرد با بیان اینکه نقطه آغاز تحقق شعار سال در مدرسه و آموزش و پرورش است بیان کرد: مدرسه مهمترین بستر تحقق تولید دانش‌بنیان است و فرهنگ کار و اشتغالزایی و کارآفرینی باید در وجود دانش‌آموزان نهادینه شود و اشتغالزایی برای هنرجویان آموزش و پرورش فراهم شود که به تحقق شعار سال و هم به نظام حکمرانی کشور کمک می‌کند.

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ۳۸ هزار میلیارد تومان در بودجه ۱۴۰۱ برای رتبه‌بندی معلمان لحاظ شده است عنوان کرد: آیین نامه اجرایی این طرح در چند روز آینده توسط هیئت وزیران ابلاغ می‌شود.

ستاری‌فرد با اشاره به اینکه توزیع عادلانه اعتبارات براساس سند آمایش سرزمینی و عدالت یکی از اهداف جدی وزارت آموزش و پرورش است عنوان کرد: یکی از سیاست‌های اساسی وزارت آموزش و پرورش توجه جدی به نظام تربیتی چندساحتی دانش آموزان براساس سند تحول بنیادین است زیرا معلمان فقط انتقال‌دهنده علوم درسی نیستند بلکه مربیانی هستند که دانش آموزان را در همه زمینه‌های اعتقادی، عبادی، اخلاقی، مهارتی و کارآفرینی پرورش می‌دهند و در واقع مدرسه کانون پیشرفت محله می‌شود.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش از اختصاص ۲۰ میلیارد تومان برای توسعه ورزش در مدارس استان کرمانشاه خبر داد و اظهار کرد: امیدواریم مدارس این استان در سال جاری میزبان مسابقات ورزشی کشورهای حوزه مقاومت باشد.

در این مراسم سلمان محمدی به عنوان مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمانشاه معارفه شد.

خبر مهم مجلس برای فرهنگیان در خصوص رتبه‌بندی
 

محمدرضا احمدی درباره ریل‌گذاری مجلس برای حمایت از معلمان در مناطق محروم و صعب‌العبور اظهار داشت: در قانون رتبه‌بندی فرهنگیان حمایت‌هایی برای معلمانی که در مناطق محروم خدمت می‌کنند دیده شده است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در قانون رتبه‌بندی معلمان، فرهنگیان در ۵ سطح رتبه‌بندی می‌شوند که هر کدام از پایه‌ها با شرایطی پس از طی ۵ سال می‌توانند به رتبه‌ بالاتر ارتقاء پیدا کنند.

احمدی با بیان اینکه برای معلمانی که در مناطق محروم خدمت می‌کنند ۵ سال به ۴ سال کاهش یافت ابراز داشت: این امر هم مشوقی برای خدمت در مناطق محروم است و هم سبب می‌شود تا حین خدمت در مناطق محروم از امتیازات لازم محروم نشوند.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس درباره نظارت کمیسیون اصل ۹۰ بر حسن اجرای قوانین خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در اجرای قانون رتبه‌بندی فرهنگیان با توجه به اینکه قانون مشمول جمعیت زیادی می‌شود و باید نظارت کافی بر آن اعمال شود.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در این راستا دو نفر از اعضای کارشناس کمیسیون آموزش و تحقیقات در هیئت ممیزی عضو شدند تا در روند نوشتن شرایط رتبه‌بندی و احراز آن نظارت کنند.

وی گفت: علاوه بر آن با  دستگاه‌هایی نظیر اداره کار جلساتی برگزار شد تا به عنوان مثال با توجه به گزارشات واصله که حاکی از اجحاف در حق معلمان غیرانتفاهی است بازدیدهایی را به عمل آوردند تا ببیند در حوزه بیمه یا پرداخت حقوق حق این معلمان ادا می‌شود یا خیر.

احمدی با بیان اینکه مجلس از بعد نظارتی بر این امر ورود کرده و نظارت می‌کند تصریح کرد: همچنین دستگاه‌هایی که بازوانی برای نظارت مجلس شورای اسلامی هستند نیز به‌کارگیری می‌شوند تا در کنار مجلس بر این امور نظارت کنند.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس خاطرنشان کرد: چنانچه برخی از قوانین که مجلس مصوبه کرد اما گاهی دولت یا بخش خصوصی آن را اجرا نکرد طبق قانون امتیازات بخش خصوصی ابطال می‌شود؛ البته اینکه صرفاً مجلس در همه جا بر حسن اجرای قوانین نظارت داشته باشد دشوار است.

وی افزود: مجلس، دولت، دستگاه‌های نظارتی و امنیتی همه باید پای کار باشند تا قوانینی که برگرفته از ساعت‌ها بحث و گفت‌وگو در مجلس است به خوبی اجرا شود اما اگر در زمینه‌ای مردم مشاهده کردند که قانون وجود دارد اما اجرا نمی‌شود آن را برای کمیسیون اصل ۹۰ مکاتبه کنند.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: به عنوان مثال یکی از قوانینی که مصوب اما اجرا نشد در حوزه بورسیه دانشجویان دکترا بود که توانستیم پس از ورود به این موضوع حق این دانشجویان را به آنان برگردانیم.

طرح ویژه مجلس بعد از اجرای رتبه بندی معلمان

 

کمبود نیرو در آموزش و پرورش به دغدغه امروز مسئولان در این حوزه تبدیل شده است. کلاس‌های شلوغ و نبود معلم هم برای والدین دانش‌آموزان مشکل ساز شده و هم معلمان را خسته کرده است. زمزمه‌هایی از مجلس مبنی بر ارائه طرحی برای جبران این کمبود نیرو به گوش می‌رسد و به نظر می‌آید که مجلس تصمیم دارد بعد از رتبه بندی معلمان طرحی برای جذب نیروهای غیررسمی را مطرح کند.

علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس درباره برنامه مجلس برای جبران کمبود نیروی آموزش و پرورش گفت: حدود ۲۰۰ هزار نفر نیروی انسانی با قراردادهای غیر رسمی در آموزش و پرورش وجود دارد که جذب آن‌ها براساس اصول شکل نگرفته و به شکل دعوت به همکاری بوده است و در حال حاضر نیز به شکل حق التدریس، خرید خدمات آموزشی، برون سپاری، پیش دبستان و به شکل‌های مختلف مشغول به فعالیت هستند.

او ادامه داد: بعد از رتبه بندی معلمان قانون جنجالی بعدی که کمیسیون آموزش و مجلس بررسی خواهد کرد، رسیدگی به وضعیت کمبود نیرو آموزش و پرورش است. این طرح شامل سرباز معلم‌ها هم خواهد شد.

منادی توضیح داد: در واقع نزدیک به یک سال است که هفت طرح در زمینه ساماندهی نیروی انسانی به کمیسیون آموزش ارائه شده که این طرح‌ها در کمیسیون آموزش مجلس ادغام و در کمیته آموزش و پرورش مجلس بررسی شد و خروجی آن یک طرح در قالب هفت ماده است که در کمیسیون مطرح شده است.

ضریب به سنوات خدمت
 

محمد وحیدی عضو کمیسیون آموزش مجلس هم گفت: نیروهای غیررسمی آموزش و پرورش تا حدود سال ۹۲ تعیین تکلیف شدند اما پس از آن بلاتکلیف هستند و قانونی برای جذبشان وجود ندارد؛ طرح پیشنهادی موجود در کمیسیون آموزش، فرآیند جامعی را برای جذب معلمان آموزش و پرورش می‌دهد تا به سنوات خدمتشان ضریب داده شود.

تا پیش از بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس چند طرح مربوط به استخدام و تعیین تکلیف نیروهای آموزش و پرورش داشته که بخشی از آنها رسمی نیستند. قانون نظام رتبه بندی معلمان هم که اسفند پارسال تصویب شد، رتبه بندی را تنها برای نیروهای رسمی انجام می‌دهد.

آموزش و پرورش چندین گروه نیروهای غیررسمی مانند نیروهای حق‌التدریسی، سوادآموزی، پیش دبستانی، خرید خدمات آموزشی و نیروهای غیرانتفاعی و سرباز معلم دارد.

در طرحی که وحیدی درباره آن توضیح داده، وزارت آموزش و پرورش باید تنها از دو روش نیروهای انسانی خود را در حوزه‌های آموزشی، پرورشی، مربی‌گری، فنی و حرفه‌ای و مهارتی استخدام کند.

«پذیرش دانشجو معلمان به عنوان متعهدان به خدمت در وزارت آموزش و پرروش از آزمون سراسری» و «تأمین باقی مانده نیاز وزارتخانه از آزمون استخدامی و گذراندن دوره یک‌ساله دانشجویان خارج از دانشگاه فرهنگیان و تربیت معلم شهید رجایی» به عنوان روش‌های استخدامی اعلام شده است.

در بخشی دیگر از این طرح، حق التدریسی‌ها و معلمان خرید خدمات آموزشی، آموزشیارها و آموزش دهندگان در نهضت سوادآموزی، معلمان و مربی‌های مدرسه‌های غیردولتی، برون سپاری، مربیان پیش دبستانی و مربیان قرآن که به هر گونه‌ای در امور آموزشی و تربیتی با وزارت آموزش و پرورش همکاری کرده‌اند، ضریب امتیازشان تغییر می‌کند.

بر اساس طرح پیشنهادی، به این گروه‌ها در ازای یک سال سابقه فعالیت تمام وقت، یک و ۵ صدم به ضریب امتیاز تعلق می‌گیرد و به ازای هر سال سابقه بیشتر، ۵ صدم و تا حداکثر ۵ سال، اضافه می‌شود.

همچنین در این طرح به ازای هر سال سابقه خدمت، یک تا حداکثر ۵ سال به سقف سنی پذیرش معلمان افزوده می‌شود که البته، نباید از ۴۰ سال تمام بیشتر باشد.

سن استخدام چند سال است؟
 

داشتن حداقل سن بیست سال تمام ‌و حداکثر چهل سال برای استخدام رسمی و برای متخصصین بامدرک تحصیلی دکتری چهل و پنج‌سال . مجلس پیش از این استخدام معلمان حق التدریسی، خرید خدمات، پیش دبستانی و نهضتی را تا ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۱ تعیین تکلیف کرده بود اما پس از این تاریخ، تعیین تکلیفی صورت نگرفت.

رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش مجلس ۲۵ خرداد ماه پارسال از تصمیم این کمیسیون برای تعیین تکلیف معلمان وارد شده از سال ۹۱ تا ۹۹ خبر داده بود. مهدی اسماعیلی هم گفته بود قانونی استخدامی برای این گروه‌ها از سال ۹۱ به بعد وجود ندارد و برای تعیین تکلیف قانونمند، دستورالعمل می‌خواهد.

احمد حسین فلاحی عضو کمیسیون آموزش هم از برنامه ریزی برای استخدام های جدید در آموزش و پرورش خبر داد تا کمبود نیروی ۲۲۰هزار نفری جبران شود. او تاکید کرد ضمن استخدام نیروهای نهضتی، مربیان پیش دبستانی و حق التدریسی ها، اخیرا آموزش و پرورش لایحه ای برای جذب ۳۵هزار نیروی ارائه کرده که شروط قانونی جذب در آنها رعایت شده است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد حدود ۲۵۳ نفر معلم که پس از ۲۶ مهر ماه ۹۱ تا پایان همان سال وارد آموزش و پرورش شده‌اند، از تعیین تکلیف جا مانده‌اند.

 

خبر مهم وزیر آموزش و پرورش درباره پرداختی به معلمان

یوسف نوری در مصاحبه اختصاصی گفت: نبود زیرساخت‌های مالی و اختلاف‌های آماری با سازمان برنامه و بودجه از دلایل تاخیر حق التدریس معلمان است.

وی افزود: براساس توافق نامه‌ای که بین آموزش و پرورش و سازمان برنامه و بودجه و امور اداری و استخدامی به امضا رسیده است احکام استخدامی ۳۶ هزار نفر از معلمان حق التدریس، خرید خدماتی و نهضتی صادر شده است و احکام سایر معلمان غیر رسمی که شاغل نیستند ملزم به تدریس از مهر ۱۴۰۱ خواهد بود.

 برگزاری آزمون استخدامی در فروردین ۱۴۰۱ 

وی از برگزاری آزمون استخدامی داخلی برای ۵۹ هزار معلم قراردادی که صدور احکام استخدامی آن‌ها منع قانونی ندارد، ولی فاقد شماره کارمندی هستند خبر داد و افزود: این آزمون فروردین سال آینده برگزار خواهد شد و تکلیف این معلمان نیز مشخص خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: آموزشیاران نهضت سوادآموزی که در آزمون خرداد امسال پذیرفته نشده‌اند می‌توانند در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنند و سال آینده تکلیف ۴۰ هزار معلم غیررسمی که تا قبل از سال ۹۲ با آموزش و پرورش همکاری داشته‌اند مشخص خواهد شد.

نوری ادامه داد: سال آینده همچنین ۲۵ هزار معلم از طریق آزمون سراسری وارد دانشگاه فرهنگیان خواهند شد که پس از طی دوره ۴ ساله به استخدام آموزش و پرورش در خواهند آمد.

 رتبه بندی معلمان 

 

وی به رتبه بندی معلمان اشاره کرد و افزود: آئین نامه رتبه‌بندی در فروردین سال آینده تدوین و پس از تصویب در هیئت دولت از اردیبهشت اجرایی خواهد شد و مبنای محاسبه از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ خواهد بود.

وزیر آموزش و پرورش گفت: رتبه‌بندی شامل آموزگاران، دبیران، هنرآموزان، سرپرست کارگاه‌های مدارس و مدیران و معاونین و مشاوران و مربیان پرورشی و تربیت بدنی با هر مدرک تحصیلی خواهد شد، ولی شامل سرایداران مدارس نمی‌شود.

وی افزود: همه معلمان رسمی، پیمانی و افرادی که حکم معلمی دارند، اما در ادارات آموزش و پرورش خدمت می‌کنند و همچنین معلمان غیررسمی که احکام استخدامی دارند شامل رتبه بندی خواهد شد، ولی این قانون شامل معلمان بازنشسته نخواهد شد.

نوری گفت: همچنین براساس رتبه بندی، معلمان هر ۵ سال یکبار ارزیابی و به رتبه بالاتر ارتقا پیدا می‌کنند و ارتقای رتبه معلمانی که در مدارس ابتدایی، مدارس استثنایی و مناطق محروم خدمت می‌کنند چهار ساله خواهد بود و ارتقا رتبه معلمانی که بتوانند تاییدیه بنیاد نخبگان را نیز کسب کنند به سه سال کاهش می‌یابد.

 حضوری شدن کلاس‌ها بعد از نوروز 
 

وزیر آموزش و پرورش از تشکیل کلاس‌های حضوری مدارس از بعد از تعطیلات نوروزی خبر داد و گفت: در صورت پیک شدن دوباره شرایط کرونایی کلاس‌های جبرانی در مدرسه‌ها تشکیل و به نیم سال دوم تحصیلی نیز مدتی افزوده خواهد شد.

وی یادآور شد: ۱۰۵ هزار کلاس و ۴ هزار خانه معلم، اردوگاه و خوابگاه دانشگاه‌های فرهنگیان پذیرای مسافران فرهنگی و غیر فرهنگی در ایام نوروز ۱۴۰۱ خواهند بود.

وی گفت: فرهنگیان می‌توانند با مراجعه به سامانه eskan.medu.ir نسبت به ثبت نام و پذیرش در ایام نوروز ۱۴۰۱ اقدام کنند.

آخرین خبر از افزایش حقوق معلمان در سال جدید

حقوق معلمان در سال 1401 افزایش پیدا می‌کند. خبر افزایش حقوق معلمان در روز‌های پایانی سال، موجب خوشحالی آن‌ها شد. افزایش حقوق معلمان با توجه به رتبه‌ای که آن‌ها دارند، انجام می‌گیرد. چندین عامل هستند که بر روی افزایش حقوق معلمان تاثیر می‌گذارد. در ادامه به بررسی جزئیات افزایش حقوق معلمان خواهیم پرداخت.

به گفته ویس کرمی نماینده مجلس در قانون رتبه بندی معلمان همه مدارک تحصیلی فرهنگیان بدون هر گونه محدودیتی اعمال می شود.

حسین فلاحی، عضو کمیسیون آموزش مجلس افزود: بعد از این شبهه افکنی ها، مجددا نشستی با معاون وزیر آموزش و پرورش برگزار شده و ردیف‌های مربوطه چک شدند تا اشتباهی در این خصوص رخ ندهد.

عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: اعضای کمیسیون آموزش مجلس اعلام کردند که حداقل حقوق دریافتی معلمان بعد از رتبه بندی ۸ میلیون تومان است، اما برخی افراد و جریانات در شبکه‌های اجتماعی این موضوع را انکار کرده و از اعداد و ارقام پایین تری خبر دادند.

احمد حسین فلاحی، عضو کمیسیون آموزش مجلس افزود: بعد از این شبهه افکنی ها، مجددا نشستی با معاون وزیر آموزش و پرورش برگزار شده و ردیف‌های مربوطه چک شدند تا اشتباهی در این خصوص رخ ندهد.

فلاحی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات پیش روی آموزش و پروش کمبود معلم است که برنامه ریزی برای استخدام‌های جدید در دستور کار قرار دارد. وی در این راستا گفت: حداقل نیاز آموزش و پرورش برای تامین معلم، بیش از ۲۲۰هزار نیرو است که در سال آینده با افزایش بازنشستگی معلمان این عدد بالاتر نیز می‌رود.

سخنگوی شورای نگهبان خبر از تایید لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان داد.با تأیید شورای نگهبان مطالبه ۱۰ ساله فرهنگیان در زمینه اجرای لایحه رتبه بندی معلمان محقق و بالاخره این لایحه تبدیل به قانون شد.

طبق قانون رتبه بندی معلمان، آن دسته از کارکنان آموزش و پرورش که در حکم کارگزینی شان معلم درج شده، این لایحه شامل شان می گردد.تغییراتی در این قانون صورت گرفته و بر اساس آن، آموزشیار معلم» ۴۵ درصد، دومین رتبه «مربی معلم» ۵۵ درصد، سومین رتبه «استادیار» معلم ۶۵ درصد، چهارمین رتبه «دانشیار معلم» ۷۵ درصد افزایش دارد.

حقوق کدام گروه از فرهنگیان دو برابر می شود؟

 پنجمین رتبه «استاد معلم» ۹۰ درصد افزایش حقوق را خواهند داشت که این افزایش در سه شاخصه حق شغل، حق شاغل و فوق العاده شغل فرهنگیان در رتبه بندی لحاظ می‌شود. ۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای رتبه‌بندی معلمان در سال ۱۴۰۱ و نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تعیین شده است.

نحوه گروه بندی معلمان چگونه است؟

همچنین طبق اصلاحات رتبه‌بندی معلمان، معلمان براساس شایستگی‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای و تجربه خود در رتبه‌های پنجگانه به ترتیب: آموزشیار معلم، مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم قرار می‌گیرند؛ کارکنان کادر اداری وزارت آموزش و پرورش که برای خدمت معلمی استخدام شده‌اند نیز مشمول این قانون می شوند.

کسب رتبه‌های بالاتر مستلزم حداقل ۵ سال خدمت در هر یک از رتبه‌ها و کسب سایر شرایط لازم تعیین شده در آیین‌نامه اجرائی این قانون خواهد بود.

فرهنگیان بازنشسته شامل رتبه بندی می شوند؟

طبق اصلاحات رتبه‌بندی معلمان، فوق‌العاده رتبه‌بندی از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ اعمال می‌شود؛ معلمان بازنشسته قبل از این تاریخ، مشمول این قانون نمی‌شوند همچنین به گفته سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس، اعتبار اجرای رتبه‌بندی معلمان در سال ۱۴۰۰ در بودجه ۱۴۰۱ لحاظ شد.

فرهنگیان و بازنشستگان آموزش و پرورش، تمامی اساتید عضو هیات های علمی دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی کشور از جمله موسسات دولتی، آزاد، پیام نور و همچنین اساتید و مدرسان حق التدریسی می توانند از امکانات این طرح تسهیلاتی در قالب عقد مرابحه و جعاله بهره مند شوند.

میزان این تسهیلات ۵۰، ۷۰ و ۱۰۰ میلیون تومان بوده که تا سقف ۵۰ میلیون تومان در قالب کارت اعتباری مرابحه است که صادر می شود و برای مبالغ بیشتر بدون کارت بوده و فرهیختگان دریافت کننده می توانند از آن برای رفع نیازهای ضروری و اساسی خود استفاده نمایند.

رییس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس طرح رتبه بندی که اجرای آن از ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۰ خواهد بود، پایین ترین و حداقل دریافتی معلمان بر اساس طرح رتبه بندی مبلغ ۸ میلیون و ۲۰ هزار تومان خواهد بود.

رییس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس طرح رتبه بندی که اجرای آن از ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۰ خواهد بود، پایین ترین و حداقل دریافتی معلمان بر اساس طرح رتبه بندی مبلغ ۸ میلیون و ۲۰ هزار تومان خواهد بود.

علیرضا منادی سفیدان با بیان اینکه، امروز یکشنبه طرح رتبه بندی در دستور جلسه مجلس شورای اسلامی بررسی می شود، افزود: معلمان بر اساس طرح رتبه بندی ۸۰ درصد مربی پایه یک دانشگاه تهران را دریافتی خواهند داشت.

معلمان حقوق شش ماه را یکجا دریافت می کنند + زمان پرداخت

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، جزئیات اجرای لایحه رتبه بندی معلمان در سال ۱۴۰۱ را تشریح کرد.

وی افزود: لایحه ابتدا برای ۵۰۰ هزار نفر پیشبینی شده بود که مجلس این ظریفت را تا ۸۰۰ هزار نفر افزایش داد تا بخش عمده ای از کسانی که حکم معلمی دارند را شامل شود.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: قانون رتبه بندی معلمان برای بازنشستگان ۳۱ شهریور به بعد را شامل می‌شود، رتبه ها از ۴۵ درصد تا ۹۰ درصد امتیاز دارد، هرچه رتبه معلمان بیشتر باشد حقوق افزایش می‌یابد.

منادی خاطرنشان کرد: بعد از اجرای قانون در اردیبهشت ماه سال آینده، معلمان حقوق خود را که از ۳۱ شهریور امسال محاسبه می‌شود دریافت می‌کنند.

مابه تفاوت حقوق معلمان واریز می شود

 

رتبه بندی معلمان

 

 محمدمهدی زاهدی ، با بیان اینکه خدا را شاکر هستیم که بالاخره طرح رتبه بندی معلمان به نتیجه رسید اظهار داشت: پس از انتظار چندین ساله فرهنگیان و تلاش‌های بسیار زیاد بالاخره مجلس این طرح را تصویب و شورای نگهبان مهر صحت و تایید بر آن گذاشت و طرح رتبه بندی معلمان برای اجرا به دولت ابلاغ شد.

وی با اشاره به اینکه براساس قانون دولت یک ماه فرصت دارد تا آیین نامه اجرایی آن را تدوین و تصویب کرده و برای اجرا به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ کند افزود: در این ارتباط چند نکته مهم وجود دارد؛ در این طرح چند جایگاه را برای معلمان ترسیم کردیم و معلمان بر پنج رتبه آموزشیار معلم، مربی معلم، استادیار معلم، دانشجویار معلم و استاد معلم تقسیم شدند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در فرآیندی که برای ارزشیابی معلمان وجود دارد چهار معیار شایستگی عمومی، شایستگی تخصصی، شایستگی حرفه‌ای و تجربه در نظر گرفته شده است گفت: نکته دیگر این طرح این است که برای ارتقا معلمان از هر مرحله به مرحله دیگر حداقل باید ۵ سال در جایگاه قبلی خود توقف داشته باشند.

وی ادامه داد: البته در این طرح این مدت زمان برای معلمانی که در مدارس ابتدایی، مدارس استثنایی، در مدارس مناطق محروم، مرزی و عشایری مشغول خدمت هستند به ازای هر سال خدمت تمام وقت در این مناطق سه ماه کاهش یافته است.

زاهدی با اشاره به اینکه نخبگان نیز طبق آیین نامه فقط برای یک مرحله و آن هم به میزان دو سال کاهش می‌توانند از این طرح استفاده کنند گفت: به این معلمان ارفاق شده تا دوران گذر آن‌ها از یک جایگاه به جایگاه بالاتر برای آن‌ها کوتاه‌تر شود.

وی با بیان اینکه میزان افزایش حقوق برای کسانی که با رتبه آموزشیار معلم هستند حداقل ۴۵ درصد، برای مربی معلمان حداقل ۵۵ درصد، استادیار معلمان ۶۵ درصد، برای دانشیار معلمان ۷۵ درصد و برای استاد‌معلمان حداقل ۹۰ درصد است گفت: این امتیازات مربوط به مجموع امتیازات حق شغلش، حق شاغل و فوق‌العاده شغل است و عددی که به حقوق معلمان اضافه می‌شود تحت عنوان فوق‌العاده رتبه بندی معلمان باید تلقی شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه فوق‌العاده رتبه بندی معلمان مشمول کسور بازنشستگی هم می‌شود بیان کرد: طرح رتبه بندی معلمان کار بزرگی است که مجلس در راستای ارتقای کیفیت آموزشی و همچنین در راستای بهبود وضعیت معیشت معلمان انجام داد.

وی با اشاره به مراحل اجرایی این طرح گفت: هیئت‌های ممیزی مرکزی، استانی و شهرستانی با ترکیب خاصی که در قانون پیش‌بینی شده تشکیل شده و امیدواریم هر چه سریع‌تر طرح رتبه بندی معلمان اجرایی شود.

زاهدی با بیان اینکه تاریخ اجرای طرح برای ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۰ افزود: در احکامی که سال آینده نیز زده می‌شود شش ماه دوم سال ۱۴۰۰ طلب فرهنگیان به عنوان دیون حساب شده و امیدواریم که مجلس نیز این موضوع را پیگیری کند تا این اضافه حقوق معلمان به آن‌ها پرداخت شود.

افزایش نجومی حقوق پس از رتبه بندی معلمان! | رتبه بندی به داد معلمان می رسد


طرح رتبه بندی فرهنگیان دغدغه‌ای دیگر در حوزه آموزش و پرورش است که پس از گذشت حدود ۱۰ سال از تصویب آن اکنون تصویب لوایح آن در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است.طرح رتبه بندی فرهنگیان از اقداماتی است که در وهله اول برای ارتقای کیفیت آموزشی و سپس در راستای بهبود وضعیت معیشت معلمان در نظر گرفته شده است.طرح رتبه بندی فرهنگیان یکی از طرح های پر سرو صدای این روزها در مجلس است . زیرا با انجام طرح رتبه بندی فرهنگیان حقوق معلمان افزایش چشمگیری خواهد داشت.در ادامه به آخرین اخبار از طرح رتبه بندی فرهنگیان می پردازیم.

از سال ۱۳۸۳ به این سو، سه موضوع مهم اجرای «رتبه‌بندی»، «سنجش صلاحیت‌ها» و «نظام پرداخت معلمان» با عناوین مختلف در مراجع گوناگونی همچون مجلس شورای اسلامی، هیئت ‌وزیران، شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و شورای‌عالی آموزش‌ و پرورش مطرح بود و به‌صورت یک مجموعه بارها به دولت (آموزش‌ و پرورش) تکلیف شد، اما به‌صورت مطلوب و اثربخش به اجرا در نیامد.

نظام رتبه بندی معلمان که طی ماه‌های اخیر، با فراز و فرودهای بسیاری رو به رو و به علت ابهامات و اشکالات از سوی شورای نگهبان به مجلس برگشته بود، پس از انجام اصلاحات و تایید آن از سوی شورای نگهبان، نهایی و شانزدهم اسفندماه از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی به دولت ابلاغ شد.

آخرین اقدام در راستای اجرای نظام رتبه بندی معلمان، تصویب لایحه رتبه‌بندی معلمان در واپسین روزهای اسفند ۱۳۹۹ بود که کلیات آن در هجدهم خردادماه سال جاری در جلسه علنی مجلس به تصویب رسید و پس از بررسی دو شوری آن، گزارش شور دوم در اختیار هیئت رئیسه مجلس قرار گرفت.

بررسی نهایی لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان، ۲۴ آذرماه جاری در مجلس شورای اسلامی انجام و در نهایت به تصویب نمایندگان و به شورای نگهبان ارسال شد که برای رفع ابهامات و اشکالات دوباره به مجلس شورای اسلامی برگشت. در نهایت لایحه نظام رتبه بندی معلمان ابتدای اسفندماه از سوی نمایندگان مجلس و جهت تامین نظر شورای نگهبان اصلاح و به تصویب رسید.

در نهایت طی روزهای گذشته لایحه نظام رتبه بندی معلمان که در مجلس شورای اسلامی اصلاح و دوباره به شورای نگهبان برگشته بود، به تایید این شورا رسید و از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی به دولت ابلاغ شد.

بر این اساس، آیین نامه اجرایی این قانون باید حداکثر ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این قانون، توسط وزارت آموزش و پرورش و با همکاری سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی کشور و دو نفر از اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی تهیه و به تصویب هیئت وزیران برسد.

قالیباف قانون رتبه بندی معلمان را به دولت ابلاغ کرد

 

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای به سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشو رمان، قانون نظام رتبه‌بندی معلمان را ابلاغ کرد.

گفتنی است لایحه رتبه‌بندی معلمان پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی، توسط شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و برای رفع ایراداتی، مجدداً به مجلس بازگشت. ایرادات نهایی این لایحه برطرف و بعد از تصویب نمایندگان، توسط شورای نگهبان نیز تایید شد.

حقوق معلمان در نظام جدید رتبه بندی چقدر افزایش می یابد؟
 
نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه احکام جدید معلمان در سال ۱۴۰۱ صادر خواهد شد از مهلت یک ماهه وزارت آموزش و پرورش برای تدوین آیین نامه اجرایی نظام رتبه معلمان خبر داد.
رتبه بندی معلمان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، محمد وحیدی درباره رتبه‌بندی معلمان اظهار کرد: موضوع رتبه‌بندی معلمان بعد از ۱۰ سال با مصوبه روز گذشته شورای نگهبان به ثمر نشست.

نماینده بجنورد در مجلس افزود: از اسفند سال ۱۳۹۹ که این لایحه از دولت گذشته به مجلس رسید تا امروز، فراز و نشیب‌های بسیاری طی شد، اما بالاخره نظام شایسته‌ای در تعلیم و تربیت ایران پایه‌گذاری شد.

وحیدی خاطرنشان کرد: این یکی از برکات بسیار مهم این مصوبه است و امیدواریم تاثیرات بسیار خوبی در افزایش کیفیت نظام تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

وی بیان کرد: شرایط اقتصادی و معیشتی و نرخ تورم در کشور، ممکن است اثرات اجرای  قانون رتبه‌بندی را کم رنگ کند.

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد:  ایجاد ثبات اقتصادی و ثبات ارزش پایه پولی کشور موجب خواهد شد، اثرات رتبه‌بندی در افزایش نظام شایستگی تعلیم و تربیت ایران اسلامی کاملا شفاف شود.

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره تاریخ اجرای قانون رتبه‌بندی گفت: زمان اجرای قانون رتبه‌بندی همانطور که در قانون هم آمده، ۱۴۰۰/۶/۳۱ و از هر زمان که آیین‌نامه آن ابلاغ شود، است.

مهلت یک ماهه وزارت آموزش و پرورش برای تدوین آیین نامه اجرایی قانون رتبه بندی معلمان
 

وحیدی عنوان کرد: وزارت آموزش و پرورش یک ماه فرصت دارد تا آیین‌نامه اجرایی این قانون را تهیه و به تصویب هیات وزیران برساند. بعد از آن آموزش و پرورش می‌تواند احکام مربوطه را صادر کند.

وی گفت: احکام معلمان در سال ۱۴۰۱  صادر می شود و این احکام براساس رتبه‌هایی است که طبق آیین‌نامه تنظیمی دریافت می‌کنند آن رتبه ها تغییرات حقوق را مشخص خواهد کرد.

ساز و کار جدید افزایش حقوق معلمان
 

نماینده بجنورد در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: طبق قانون رتبه‌بندی معلمان، میزان دریافت حقوق هر معلمی با خودش سنجیده می‌شود.

وحیدی خاطرنشان کرد: این موضوع شاید به عدالت نزدیکتر باشد زیرا برخی در گذشته نظرشان این بود که اگر افراد با شاخصی غیر از خودشان مقایسه شوند شاید دریافتی‌ها عدد متفاوتی نداشته باشد و هر کسی وقتی خود را با افراد دیگری مقایسه می‌کند احساس می‌کند دریافتی غیرمنطقی و غیرعادلانه‌ای دارد.

سنوات، مدارک تحصیلی، خدمت در مناطق محروم در کسب رتبه بالاتر تاثیر گذار است
 

وی بیان کرد: لذا طبق این قانون هر فرد با احکام خودش سنجیده می‌شود و سنوات و تجربه افراد و مدارک تحصیلی حتماً در رتبه‌بندی و کسب رتبه‌های بالاتر تاثیرگذار خواهد بود. 

این نماینده مجلس یازدهم افزود: همچنین خدمت در مناطق محروم و خدمت در مقطع تحصیلی پایه دوره ابتدایی می‌تواند تاثیر خیلی خوبی در رتبه‌بندی معلمان داشته باشد.

وحیدی اظهار کرد: افزایش‌ حقوق سالانه تاثیر مستقیم بر افزایش پایه دریافتی فوق‌العاده شغل معلمان در رتبه‌بندی دارد زیرا رتبه‌بندی خود یک فوق العاده است .  امیدوارم آیین‌نامه اجرایی این قانون در مهلت قانونی تنظیم شده و به تصویب دولت برسد تا به مرحله اجرا برسد.

اعتبار ۳۸ هزار میلیاردی بودجه ۱۴۰۱ برای اجرای طرح رابه بندی معلمان

عضو کمیسیون تلفیق بودجه اظهار داشت: در بودجه ۱۴۰۱ در دو ردیف، منابع مورد نیاز برای اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان به صورت ریالی آمده است، در یک بند حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان و در بند دیگری حدود ۱۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به اجرای قانون رتبه بندی معلمان اختصاص یافته است..

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان کرد: در تبصره دیگری در قانون بودجه ۱۴۰۱ از محل فروش مازاد نفت عدد ۳ میلیارد یورو پیش‌بینی شده که در آنجا هم مفهوم رتبه‌بندی گنجانده شده است تا دولت در اجرای این قانون با مشکلی مواجه نشود.

 

 اظهارات مهم سخنگوی دولت درباره زمان اجرای رتبه بندی معلمان

 

 سخنگوی دولت درباره اینکه قانون رتبه بندی کی و چه زمانی اجرا می‌شود؟ گفت: طبیعتاً این قانون هم مشابه سایر قوانین پس از این که فرایندش نهایی و ابلاغ شود به دولت، دولت وظایف قانونی خود را مطابقِ قانون عمل خواهد کرد.

بهادری جهرمی در گفتگوی زنده تلفنی با بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما افزود: یکی از این وظایف تنظیم و تدوین آیین نامه اجرایی است و تصویب هیأت وزیران مقدمات اجرایی اش فراهم می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که میزان مبلغ تخصیصی برای این قانون چقدر است و چه ماه‌هایی از امسال را شامل خواهد شد گفت: جزئیات قانون و شیوه اجرایی آن در همان آیین نامه پیش بینی می‌شود.

بهادری جهرمی افزود: دولت منابعی را پیش از این در بودجه ۱۴۰۱ برای تأمین منابع لازم برای اجرای این قانون پیش بینی نموده باید صبر کرد مصوبه مجلس در خصوص بودجه ۱۴۰۱ نهایی شود تا این هم در متن نهایی روشن شود چقدر منابع در آنجا در نهایت مجلس مصوب می‌کند.

بررسی ایرادات لایحه رتبه بندی معلمان در مجلس

 

حجت‌الاسلام امیرقلی جعفری صبح امروز در جمع خبرنگاران گفت: ایرادات مربوط به لایحه رتبه‌بندی معلمان خارج از نوبت در صحن علنی مجلس بررسی و اصلاح و لایحه به شورای نگهبان ارجاع شد.

نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لایحه رتبه‌بندی به دلیل ایرادات جزئی شورای نگهبان به مجلس ارجاع داده شده بود که در نشست علنی امروز مجلس این موضوعات جزئی مورد اصلاح و تصویب قرار گرفت.

وی اظهار امیدواری کرد: شورای نگهبان نیز تا ساعتی دیگر نظر نهایی خود را نسبت به لایحه رتبه بندی معلمان اظهار کند.

جعفری اضافه کرد: لایحه رتبه‌بندی معلمان از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ اعمال خواهد شد.

وی افزود:  از روز اولی که معلمان وارد کلاس درس می‌شوند، رتبه‌بندی خواهند شد، از طرفی همه کارکنان وزارت آمورش و پرورش که در حکم کارگزینی آن‌ها معلم درج شده نیز شامل این لایحه خواهند شد و سه شاخصه حق شغل، حق شاغل و فوق العاده شغل فرهنگیان در رتبه‌بندی لحاظ می‌شود.

وی توضیح داد: در رتبه‌بندی معلمان اولین رتبه، یعنی «آموزشیار معلم» ۴۵ درصد، دومین رتبه «مربی معلم» ۵۵ درصد، سومین رتبه «استادیار» معلم ۶۵ درصد، چهارمین رتبه «دانشیار معلم» ۷۵ درصد و پنجمین رتبه «استاد معلم» ۹۰ درصد افزایش حقوق خواهند داشت.

یک خبر بد برای فرهنگیان بازنشسته

 

 
 رتبه بندی معلمان

به گزارش اقتصادآنلاین، ۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای رتبه‌بندی معلمان در سال ۱۴۰۱ و نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تعیین شده است.

طبق اصلاحات رتبه‌بندی معلمان، فوق‌العاده رتبه‌بندی از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ اعمال می‌شود؛ معلمان بازنشسته قبل از این تاریخ، مشمول این قانون نمی‌شوند همچنین به گفته سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس، اعتبار اجرای رتبه‌بندی معلمان در سال ۱۴۰۰ در بودجه ۱۴۰۱ لحاظ شد.

طبق اصلاحات رتبه‌بندی معلمان؛ معلمان براساس شایستگی‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای و تجربه خود در رتبه‌های پنجگانه به ترتیب: آموزشیار معلم، مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم قرار می‌گیرند؛ کارکنان کادر اداری وزارت آموزش و پرورش که برای خدمت معلمی استخدام شده‌اند نیز مشمول این قانون می شوند.

کسب رتبه‌های بالاتر مستلزم حداقل ۵ سال خدمت در هر یک از رتبه‌ها و کسب سایر شرایط لازم تعیین شده در آیین‌نامه اجرائی این قانون خواهد بود.
همچنین حداقل سابقه خدمت معلمی برای کسب رتبه‌های دانشیار معلم و استاد معلم به ترتیب(۱۵) و(۲۱) سال است و ارفاقات مذکور در تبصره‌های (۱) و (۲) این ماده، از این مدت کسر می‌شود.

برای رتبه‌های موضوع این قانون، فوق العاده رتبه بندی در احکام کارگزینی معلمان تعیین می شود. فوق العاده مذکور برای معلمان با رتبه آموزشیار معلم حداقل چهل و پنج درصد(۴۵%)، مربی معلم حداقل پنجاه و پنج درصد(۵۵%)، استادیار معلم حداقل شصت و پنج درصد(۶۵%)، دانشیار معلم حداقل هفتاد و پنج درصد(۷۵%) و استاد معلم حداقل نود درصد(۹۰%) مجموع امتیازات حق شغل و حق شاغل و فوق العاده شغل است.

نحوه محاسبه اولین حقوق در فیش حقوقی با اجرای رتبه‌بندی معلمان
 

 جزئیات نحوه محاسبه مقرری ماه اول در فیش حقوقی معلمان در نظام رتبه‌بندی معلمان اعلام شد.

نحوه محاسبه مقرری ماه اول در فیش حقوقی به شرح زیر است:

مقرری ماه اول به وجوهی اطلاق می شود که در هنگام تبدیل وضعیت استخدامی (آزمایشی به رسمی) و یا افزایش حقوق و مزایا از حقوق مستقیم برداشت و حساب صندوق بازنشستگی واریز می شود.

مبلغ فوق از حساب مشترکین صندوق بازنشستگی کسر می گردد ولی مشترکین صندوق تامین اجتماعی مقرری ماه اول ندارند.

 ۵ بند از حکم کارگزینی مشمول مقرری ماه اول نمی باشد.

۱- فوق العاده مناطق کمتر توسعه یافته

۲- فوق العاده بدی آب و هوا

۳-کمک هزینه عائله مندی

۴-کم هزینه اولاد

۵-سایر

همکاران عضو صندوق بازنشستگی حکم تطبیق رتبه ها به تاریخ ۹۸۰۷۰۱ اعمال شد. افزایش اولین ماه (مهر) به حساب صندوق واریز می شود. جهت محاسبه مقرری شان از مبلغ افزایش حقوق، فوق العاده های بدی آب و هوا و کمتر توسعه یافته از جمع افزایش کسر گردد.

مقرری ماه اول= افزایش حقوق ناشی از رتبه بندی - (فوق العاده بدی آب و هوا + فوق العاده کمتر توسعه یافته)

سیستم حسابداری آموزش و پرورش به طور هوشمند عمل می نماید بدین صورت کسی در ماه مهر حکم افزایش حقوق خورده باشد مقرری کسر شده باشد و ماه بعد لغو شود این مقرری بلافاصله قابل عودت نیست تا اینکه در اولین حکم و یا حکم های افزایشی بعدی تا سقف مقرری حکم کارگزینی از همکار کسر نمی گردد.

میزان حقوق معلمان با اجرای رتبه بندی در سال جدید
 

با مصوبه کمیسیون تلفیق و براساس پیشنهاد دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ طرح رتبه‌بندی معلمان در سال آینده با اعتبار ۲۵ هزار میلیارد تومان عملیاتی می‌وشد.

با مصوبه کمیسیون تلفیق و براساس پیشنهاد دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ طرح رتبه‌بندی معلمان در سال آینده با اعتبار ۲۵ هزار میلیارد تومان عملیاتی می‌وشد.

اجرای رتبه‌بندی معلمان از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ براساس مصوبه مجلس و با اعتبار ۱۵ هزار میلیارد تومان عملیااتی خواهد شد.

با مصوبه کمیسیون تلفیق و براساس پیشنهاد دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ طرح رتبه‌بندی معلمان در سال آینده با اعتبار ۲۵ هزار میلیارد تومان عملیاتی می‌شود.

حق شغل، حق شاغل و فوق‌العاده شغل مواردی است که به اعتبار رتبه‌بندی معلمان اضافه شده و عملاً فرهنگیان دریافتی خود را بر همین اساس خواهند داشت. ضمن اینکه پنج رتبه هم برای معلمان در نظر گرفته شده است.

معلمان دارای رتبه اول‌ که هم‌اکنون ۴ میلیون تومان حقوق می‌گیرند و براساس مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق حقوق پایه کارمندان در سال آینده ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد شد. ضمن اینکه براساس طرح رتبه‌بندی معلمان حائزین این رتبه با ۴۵ درصد افزایش حقوق مواجه شده و حداقل حقوق آنها به ۸ میلیون تومان می‌رسد.

معلمان حائز رتبه دوم علاوه بر حقوق پایه سال جاری که ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است با ۵۵ درصد افزایش حقوق مواجه می‌شود.

حائزین رتبه سوم هم علاوه بر حقوق فعلی که ۴ میلیون تومان است با ۶۵ درصد افزایش حقوق خود را دریافت خواهند کرد.

حائزین رتبه چهارم هم علاوه بر حقوق فعلی که ۴ میلیون تومان است با ۷۵ درصد افزایش دریافتی خواهند داشت.

حائزین رتبه پنجم هم علاوه بر حقوق فعلی که ۴ میلیون تومان است حقوق سال آینده آنها با ۹۵ درصد افزایش مواجه خواهد شد.

عمده معلمان در رتبه ۲ و ۳ هستند که بالای ۸ میلیون تومان حقوق دریافت خواهند کرد. بنابراین بعد از اجرای رتبه‌بندی معلمان کف حقوق آنان (حقوق پایه سال جاری که ۵میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است + افزایش حقوق رتبه‌هایی که کسب کرده‌اند) حداقل ۸ میلیون تومان به بالا خواهد بود.

خبر بد برای این گروه از معلمان درباره رتبه بندی
 

مجلس شورای اسلامی اصلاحات اعمال‌ شده در “رتبه‌بندی معلمان” را به‌منظور تأمین نظر شورای نگهبان تصویب کرد و مجدداً این لایحه برای اعمال نظر شورای نگهبان ارسال شد.

۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای رتبه‌بندی معلمان در سال ۱۴۰۱ و نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تعیین شده است.

به گفته رضا حاجی‌پور؛ سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، اشکالات شورای نگهبان به رتبه‌بندی معلمان که عمده آن مربوط به بار مالی و اصل ۷۵ بود، با حضور نماینده شورای نگهبان، آموزش و پرورش، سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی رفع شد.

وی افزود: تمام تلاشمان را انجام دادیم تا شورای نگهبان مجدد به مصوبه رتبه‌بندی معلمان اشکالی نگیرد، زمان اجرای رتبه‌بندی معلمان از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ است و اعتبار آن در بودجه سال ۱۴۰۱ لحاظ شده است تا بتوان پرداختی رتبه‌بندی را از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ محاسبه کرد.

پیش از این علیرضا منادی؛ رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفته بود: دولت در بودجه سال ۱۴۰۱، ۲۵ هزار میلیارد تومان برای رتبه‌بندی اختصاص داد در حالی که دولت قبل رقم پایین‌تری را می‌پذیرفت همچنین مجلس، ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اختصاص داد تا اگر پول برای اجرای رتبه‌بندی ۱۴۰۰کفایت نکرد، اعتبار وجود داشته باشد.

طبق اصلاحات رتبه‌بندی معلمان؛ معلمان براساس شایستگی‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای و تجربه خود در رتبه‌های پنجگانه به ترتیب: آموزشیار معلم، مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم قرار می‌گیرند؛ کارکنان کادر اداری وزارت آموزش و پرورش که برای خدمت معلمی استخدام شده‌اند نیز مشمول این قانون می شوند.

کسب رتبه‌های بالاتر مستلزم حداقل ۵ سال خدمت در هر یک از رتبه‌ها و کسب سایر شرایط لازم تعیین شده در آیین‌نامه اجرائی این قانون خواهد بود.

همچنین حداقل سابقه خدمت معلمی برای کسب رتبه‌های دانشیار معلم و استاد معلم به ترتیب(۱۵) و(۲۱) سال است و ارفاقات مذکور در تبصره‌های (۱) و (۲) این ماده، از این مدت کسر می‌شود.

برای رتبه‌های موضوع این قانون، فوق العاده رتبه بندی در احکام کارگزینی معلمان تعیین می شود. فوق العاده مذکور برای معلمان با رتبه آموزشیار معلم حداقل چهل و پنج درصد(۴۵%)، مربی معلم حداقل پنجاه و پنج درصد(۵۵%)، استادیار معلم حداقل شصت و پنج درصد(۶۵%)، دانشیار معلم حداقل هفتاد و پنج درصد(۷۵%) و استاد معلم حداقل نود درصد(۹۰%) مجموع امتیازات حق شغل و حق شاغل و فوق العاده شغل است.

فوق‌العاده رتبه‌بندی موضوع این قانون، از تاریخ ۳۱/ ۶/ ۱۴۰۰ اعمال می‌شود؛ معلمان بازنشسته قبل از این تاریخ، مشمول این قانون نمی‌شوند./جامعه ۲۴

 نحوه محاسبه طبقه معلمان با توجه به مدرک تحصیلی و سنوات
 

محاسبه طبقه شامل مجموع طبقه بابت مدرک تحصیلی (طبقه ورودی) و سنوات خدمتی به اضافه طبقات تشویقی (جبهه، جانبازی، تشویقی ارزشیابی) به شرح زیر است:

طبقه تحصیلی: مدرک مرتبط با پست سازمانی طبقه ورودی محاسبه می شود که بابت مدرک تحصیلی سیکل و پایین تر از آن طبقه۲، دیپلم طبقه ۳، فوق دیپلم طبقه ۴، لیسانس طبقه ۵، فوق لیسانس طبقه۶، دکترا طبقه ۷، به این نکته نیز باید توجه داشت که بررسی ارتباط بین پست و مدرک دقیقا در زمان تاریخ اخذ مدرک و پست سازمانی کارمند در همان تاریخ صورت می گیرد.

طبقه سنواتی: اگر مدرک تحصیلی مرتبط با پست سازمانی لیسانس به بالا بود به ازای هر ۴ سال یک طبقه، دیپلم و فوق دیپلم هر ۵ سال و سیکل به پایین هر ۶ سال یک طبقه سنواتی تعلق می گیرد.

طبقه تشویقی(جبهه، جانبازی): به ازای هر ۵ درصد جانبازی و به ازای موارد ایثارگری (جانبازی و جبهه داوطلب) طبق بخشنامه ۲۷۲۷ تا سقف دو طبقه تعلق می گیرد.

مدت سابقه در منطقه محروم و کمتر توسعه یافته ازسال ۱۳۸۸ نصف می‌گردد یعنی به ازای هر دوسال یک طبقه می‌گیرد.

 آموزش و پرورش باید رتبه بندی معلمان را اجرا کند
 

 عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه رتبه بندی معلمان در مجلس اصلاح شده و باید وزارت آموزش و پرورش برای اجرای این لایحه آمادگی داشته باشد.

محمد وحیدی با اشاره تبصره‌های بودجه ۱۴۰۱ اظهار داشت: کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ توجه لازم به اعتبارات آموزش و پرورش و به ویژه در استان‌های مرزی کشور در سال ۱۴۰۱ دارد.

وی با اشاره به مشکلات نیروهای خدماتی آموزش و پروش افزود: وزارت آموزش و پرورش با پیگیری از سازمان اداری و استخدامی کشور در کمک به مشکل اصلاح احکام نیروهای خدماتی آموزش و پرورش همت کند.

عضو کمیسیون آموزش،تحقیقات و فناوری گفت: باتوجه به پیگیری‌های مجلس شورای اسلامی در اصلاح لایحه رتبه بندی معلمان، وزارت آموزش و پرورش آمادگی لازم برای اجرای این لایحه را داشته باشد.

وی ضمن پیشنهاد ارائه لایحه سازمان نظام معلمان از سوی وزارت آموزش و پرورش به مجلس شورای اسلامی، گفت: پرداخت حق التدریس معلمان و همچنین قراردادهای نیروهای خدمات آموزش و تامین اعتبار برای استان‌ها به منظور پرداخت دیون باید جزو اولویت‌های وزارت آموزش و پرورش قرار بگیرد تا این قشر عزیز هرچه سریع‌تر به مطالبات قانونی خود برسند.

نماینده مردم شهرستان های بجنورد، مانه و سملقان، راز و جرگلان، گرمه و جاجرم ضمن تاکید به لزوم رفع کمبود نیروهای آموزشی در استان خراسان شمالی ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش ضمن رفع موانع موجود در جذب نیروهای مرحله سومی آموزش دیده، در صدور احکام آنان تسریع کند تا مشکل کمبود نیرو در این وزارت خانه تا حدودی مرتفع شود.

آخرین جزئیات از رتبه بندی معلمان / حداقل حقوق معلمان کمتر شد/ نحوه جدید تعیین رتبه
 

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: تغییراتی را در لایحه رتبه‌بندی معلمان اعمال کردیم به این صورت که حق شغل، حق شاغل و فوق‌العاده شغل تغییر یافت و برای نخستین رتبه معلمان، ۴۵ درصد این سه موضوع محاسبه می‌شود.

۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای رتبه‌بندی معلمان در سال ۱۴۰۱ و نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تعیین شده است.

پیش از این مجلس با اعمال تغییراتی در لایحه رتبه‌بندی معلمان، مصوب کرده بود، هیچ معلمی کمتر از ۸۰ درصد مربی رتبه یک دانشگاه تهران دریافت نکند.

این موضوع با اشکال اصل ۷۵ شورای نگهبان مواجه شد بنابراین در تغییرات جدید اینگونه مصوب شد: 

 برای رتبه‌های موضوع این قانون، فوق‌العاده رتبه‌بندی در احکام کارگزینی معلمان تعیین می‌شود.

فوق‌العاده مذکور برای معلمان با رتبه آموزشیار معلم حداقل چهل و پنج درصد(۴۵%)، مربی معلم حداقل پنجاه و پنج درصد(۵۵%)، استادیار معلم حداقل شصت و پنج درصد(۶۵%)، دانشیار معلم حداقل هفتاد و پنج درصد(۷۵%) و استاد معلم حداقل نود درصد(۹۰%) مجموع امتیازات حق شغل و حق شاغل و فوق العاده شغل است.

در همین ارتباط علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: شورای نگهبان معتقد است، تعیین این موضوع که معلمان کمتر از ۸۰ درصد حقوق دانشگاه خاصی را دریافت نکنند، صحیح نیست، چگونه حقوق جمعیت یک میلیونی معلمان را به جمعیتی که اندک است ارتباط می‌دهید از سوی دیگر این دانشگاه هیات امنایی است و حقوق مربی ۱۰ میلیون تومان بود که هیئت امنا ۲ میلیون تومان حقوق را پایین آورد. 

وی افزود: تغییراتی را در لایحه رتبه‌بندی معلمان اعمال کردیم به این صورت که حق شغل، حق شاغل و فوق‌العاده شغل تغییر یافت و برای نخستین رتبه معلمان، ۴۵ درصد این سه موضوع محاسبه می‌شود یعنی معلمی که هیچ سابقه‌ای ندارد یک میلیون و ۶۰۰ تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش حقوق خواهد داشت و سال آینده حداقل حقوق ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است بنابراین معلمان تازه کار حداقل ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند.

منادی با اشاره به اینکه تغییرات مد نظر شورای نگهبان در لایحه رتبه‌بندی معلمان اعمال شد، گفت: در لایحه آمده بود معلمان پس از دو سال ورود به این شغل مشمول رتبه‌بندی شوند که در مجلس آن را به از همان بدو ورود تغییر دادیم همچنین لایحه فاصله میان رتبه‌ها یعنی ارتقاء به رتبه بالاتر را ۶ سال تعیین کرده بود و در مجلس به ۵ سال کاهش دادیم، این موارد با اشکال شورای نگهبان مواجه شد و گفتند که این تغییرات با بار مالی همراه است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مطرح کرد: این مسائل را با توجه به دو موضوع تغییر دادیم، نخست آن که لایحه خودش پول دارد و رقم آن مشخص است و چون رتبه‌بندی برای سال ۱۴۰۰ از نیمه دوم سال اجرا خواهد شد، پول کفایت می‌کرد همچنین دولت در بودجه سال ۱۴۰۱، ۲۵ هزار میلیارد تومان اختصاص داد در حالی که دولت قبل رقم پایین‌تری را می‌پذیرفت همچنین مجلس ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اختصاص داد تا اگر پول برای اجرای رتبه‌بندی در سال ۱۴۰۰کفایت نکرد، اعتبار وجود داشته باشد.

محل تأمین بودجه رتبه بندی معلمان مشخص شد
 

حاجی پور با اشاره به دستور کار دیروز (یکشنبه اول اسفند) مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: پس از بررسی‌های مفصل و برگزاری جلسات مکرر، کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری گزارش خود را در مورد لایحه رتبه بندی به صحن علنی مجلس ارائه کرد.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در نشست امروز صحن مجلس نیز با رفع ابهامات شورای نگهبان موافقت کرد، افزود: این لایحه به شورای نگهبان برای بررسی مجدد ارسال خواهد شد.

حاجی پور ادامه داد: همزمان با ارسال این مصوبه به شورای نگهبان، در تصویب لایحه بودجه ۱۴۰۱ محل تأمین هزینه رتبه بندی برای سال ۱۴۰۱ و همچنین نیاز ۱۴۰۰ پیش بینی و تصویب شده است. بنابراین با تامین هزینه قانون رتبه بندی معلمان در قانون بودجه ۱۴۰۱، عملا مشکل اصل ۷۵ هم رفع خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس تصریح کرد: زمان اجرای قانون از ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۰ است و میزان فوق العاده رتبه بندی، حداقل ۴۵ درصد مجموع امتیازات حق شغل، حق شاغل و فوق العاده شغل معلمان است. البته برای رتبه های بالاتر تا حداقل ۹۰ درصد نیز هم افزایش خواهد یافت.

اصلاحات رتبه بندی معلمان در کمیسیون آموزش/ میزان افزایش حقوق تغییر کرد
 

تقی درخشان فر مهمترین اصلاحات لایحه رتبه بندی معلمان توسط کمیسیون آموزش در بهمن ماه  به قرار زیر اعلام کرده است:

۱-کف ۸ میلیون و ۸۰ هزار تومان حذف شده و افزایش برای همه معلمان در همه رتبه ها ، مطابق درصد های جدید خواهد بود

هر گونه همسان سازی با هیات علمی دانشگاه به طور کامل حذف شده و هیچ اشاره ای به همسان سازی با هیات علمی حتی در حداقل حقوق هم نشده است.

۲_درصدهای قبلی که شامل درصدی از کل حقوق می شد ، به درصدهایی از حق شغل حق شاغل و فوق العاده شغل به شرح ذیل تغییر کرد.

برای رتبه های موضوع این قانون، فوق العاده رتبه بندی در احکام کارگزینی معلمان تعیین می شود. فوق العاده مذکور برای معلمان با رتبه آموزشیار معلم حداقل چهل و پنج درصد(۴۵%)، مربی معلم حداقل پنجاه و پنج درصد(۵۵%)، استادیار معلم حداقل شصت و پنج درصد(۶۵%)، دانشیار معلم حداقل هفتاد و پنج درصد(۷۵%) و استاد معلم حداقل نود درصد(۹۰%) مجموع امتیازات حق شغل و حق شاغل و فوق العاده شغل می باشد

کف و درصدهای قبلی

کف حقوق از حداقل ۸ میلیون و ۸۰ بود و درصد ها به شکل زیر بود

آموزشیار معلم ۱۰ درصد کل حقوق

مربی معلم ۲۵ درصد کل حقوق

استادیار معلم ۳۷ درصد کل حقوق

دانشیار معلم ۴۷ درصد کل حقوق

استاد معلم ۵۲ درصد کل حقوق

۳_ به تجربه و مدرک تحصیلی توجه ویژه شده است ، در حالی که در متن قبلی مواردی مانند پژوهش و .. پر رنگ تر بود که البته ارزیابی را مشکل تر می کرد

تجربه ( سابقه تدریس ) جایگزین عملکرد رقابتی شده است

۴_ در متن جدید حداکثر تا سه ماه پس از ابلاغ قانون، به آموزش و پرورش برای اجرای لایحه بر مبنای امتیازات ناشی از معیارهای مربوطه مجوز داده شده است ، در حالی که قبلا این فرصت یک ماهه بود

۵ _ تعریف کارکنان اداری که مشمول رتبه بندی می شوند

کارکنانی که برای خدمت معلمی استخدام شده اند ، مطابق طرح طبقه‌ بندی مشاغل معلمان

۶_در متن جدید سنوات تربیت معلم و تحصیل در دانشگاه شهید رجایی سابقه موثر برای رتبه بندی محسوب نمی شود

۷_ در متن جدید” دو بار تنزل” سبب خروج فرد از رسته آموزشی و فرهنگی میشود.

بنابر این نسبت به متن قبلی، بیشترین ظلم به معلمان کم سابقه و رتبه های ۱ و ۲ است که کف حقوق ۸ میلیون و ۸۰ هزار را از دست دادند.

درصدهای جدید ، افزایش کمتری نسبت به درصدهای قبلی برای اکثر رتبه ها بجز رتبه های بالا اعمال می‌کند.

با توجه به فرصت ۳ ماهه به آموزش و پرورش برای اجرا، این امکان محتمل است که لایحه با تاخیر بیشتری اجرا شود.

در متن قبلی این فرصت یک ماهه بود .

رتبه بندی معلمان

وعده دیگری درباره بررسی طرح رتبه‌بندی معلمان از اول اسفند
 

بابک نگاهداری سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس در توییتی از بررسی رتبه‌بندی معلمان توسط مجلس از روز یکشنبه اول اسفند خبر داد.

او نوشت: "مجلس با حمایت از دولت در اقدامی کم سابقه، بررسی رتبه‌بندی معلمان را به بعد از بودجه موکول نکرد و در راستای حمایت از حقوق آنان، یکشنبه یک اسفند، به این لایحه رسیدگی خواهد کرد.

عوامل ضد انقلاب در روزهای گذشته، تلاش کرده بودند با جعل یک نامه از رئیسی، آرامش معلمان را به هم بزند."

قابل ذکر است در روزهای اخیر نامه‌ای در فضای مجازی منتشر شدکه ادعای مخالفت رئیس جمهور با بار مالی رتبه‌بندی معلمان را مطرح می‌کرد؛ علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت با صدور پیامی، نامه منتشرشده درخصوص مخالفت دولت با طرح رتبه‌بندی معلمان را جعلی اعلام کرد.

آخرین جزئیات از رتبه بندی معلمان /  خبر ویژه وزیر درباره رتبه بندی و حقوق معلمان
 

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در جمع فرهنگیان تربت حیدریه گفت: طرح رتبه بندی معلمان تا پیش از این و در واقع فقط در حد افزایش حقوق بوده، اما در رتبه بندی فرهنگیان لایحه ای که دولت سیزدهم برای سال آینده به مجلس داده ۲۵ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده و اکنون این مصوبه در مجلس و شورای نگهبان در حال بررسی است.

وی افزود: دولت تمام پیشنهادات دستگاه‌های اجرایی برای افزایش حقوق را کنار گذاشته و فقط رتبه بندی معلمان را در دستور کار قرار داده است.

نوری خاطرنشان کرد: بزودی مجوز تعیین تکلیف‌های آموزش وپرورش از سازمان استخدامی صادر خواهد شد و طبق توافق پرداخت برای حق التدریسی‌ها به صورت ماهیانه انجام می‌شود.

وزیر آموزش وپرورش در خصوص وضعیت بازنشستگان عنوان کرد: بازنشستگان مبلغی را در سازمان تامین اجتماعی با بازنشستگان کشوری پس‌انداز کردند و متولیان فرهنگیان هم همین سازمان هستند. البته این رفع مسئولیت از آموزش وپرورش نیست. لذا در گام نخست نباید فاصله زیادی بین شاغلین و بازنشستگان باشد و در طرح تحول بنیادین، این مورد نیز قید شده است .

آخرین جزئیات از رتبه بندی معلمان /  معلمان نگران رتبه بندی این خبر مهم را از دست ندهند
 

رضاحاجی پور تاکید کرد رتبه بندی معلمان قطعا اجرایی می شود و از تاریخ ۳۱شهریورماه ۱۴۰۰، رتبه بندی معلمان اعمال خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: موضوع رتبه بندی در حال چکش کاری است و هنوز خروجی نهایی این اصلاحات بر روی لایحه مشخص نشده است. اما مساله اصلی آن است که معلمان گرامی نباید هیچگونه نگرانی در خصوص اجرایی شدن اصل رتبه بندی داشته باشند. از تاریخ ۳۱شهریورماه ۱۴۰۰، رتبه بندی معلمان اعمال خواهد شد و معلمان شریف کشور مبتنی بر ۵سطح رتبه ای که در این قانون لحاظ شده از گزاره های اعتباری و مالی رتبه بندی بهره مند خواهند شد.

حاجی پور در پاسخ به این پرسش که آیا اجرای این لایحه شامل همه معلمان می شود یا گروهی خاص، گفت: این لایحه شامل همه معلمان است و استثنایی در خصوص آن وجود ندارد. مساله اصلی اما ضرورت بررسی تخصصی موضوع و پرهیز از رویکردهای هیجانی و احساسی است. با توجه به اینکه این قانون، قرار است در دورنمای آینده، وضعیت معلمان کشور را از نقطه نظر، سطح، توانایی و تخصص مشخص کند، ضروری است، نهایت دقت و نکته سنجی در خصوص آن اعمال شود تا در آینده مشکلی پیش روی فعالیت های معلمان کشور ایجاد نشود.

 بودجه ۳۵ میلیارد تومانی برای رتبه بندی معلمان در سال آینده
 

 

رتبه بندی معلمان
 

۳۵ میلیارد تومان برای اجرایی شدن طرح رتبه بندی معلمان در لایحه بودجه سال آینده پیش بینی شده است. رئیس کمسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در سفر به شیراز از اجرا شدن رتبه بندی معلمان از سال آینده خبر داد.

حاجی بابایی گفت: برای نخستین بار در لایحه بودجه کشور صندوقی برای حمایت از بیماران صعب العلاج راه اندازی شده است.

آخرین جزئیات از رتبه بندی معلمان / فوری/ خبر خوش برای معلمان/ ترفند مجلس برای افزایش حقوق معلمان
 

 

 رتبه بندی معلمان

اعضای کمیسیون تلفیق بودجه سال 1401، منابع مورد نیاز برای اجرای «رتبه بندی معلمان» را از 25 هزار میلیارد تومان پیشنهادی دولت در لایحه بودجه، به 40 هزار میلیارد تومان افزایش دادند. به این ترتیب مجلس بار مالی اجرای این طرح را برای دولت 60 درصد افزایش داده است.

در جریان بررسی و تصویب جزئیات لایحه چالش برانگیز رتبه بندی معلمان، مبلغ نهایی مورد توافق مجلس و دولت 25 هزار میلیارد تومان بود. این رقم با یک چهارم کل بودجه ای که برای حقوق و دستمزد معلمان در سال 1401 در نظر گرفته شده، برابری می کند.

در رتبه‌بندی معلمان، رتبه‌های حرفه‌ای برای طبقه بندی معلمان در نظر گرفته می‌شود و بر اساس هر رتبه، ضرایبی در امتیازات شغل و شاغل و در نتیجه حقوق و مزایا برای آنان لحاظ می‌شود.

پس از ارائه لایحه رتبه بندی به مجلس یازدهم تا زمان تصویب آن در صحن علنی، «منابع مورد نیاز برای اجرای این لایحه» و همچنین «بار مالی تحمیلی به دولت» به چالش میان مجلس و دولت تبدیل شد اما در نهایت این لایحه در تاریخ 24 آذر ماه 1400، با رای موافق نمایندگان تصویب شد.

البته یک ماه بعد _در واپسین روزهای دی ماه_ شورای نگهبان به دلیل روشن نبودن منابع موردنیاز برای تامین اعتبارات مصوب رتبه بندی معلمان، با این مصوبه مخالفت کرد؛ موضوعی که از زمان اعمال تغییرات در لایحه دولت از سوی مجلس، دولتی ها نیز به آن انتقاد داشتند. هرچند در نهایت به نظر مجلس رضایت دادند. با این حال نهایی شدن مصوبه مجلس نیازمند تایید از سوی شورای نگهبان است و نمایندگان باید ایرادات وارده را اصلاح کنند.

چالش 12.5 هزار میلیاردی

 

این اما تنها چالش مجلس و دولت بر سر لایحه رتبه بندی معلمان نبود. وعده شفاهی محمدباقر قالیباف در جلسه بررسی صلاحیت یوسف نوری برای وزارت آموزش و پرورش، جدالی دیگر میان دو قوه درباره لایحه رتبه بندی به وجود آورد.

هفتم آذرماه ( دو هفته پیش از تصویب لایحه در مجلس) قالیباف ضمن آنکه قول تصویب لایحه رتبه بندی معلمان را داد، اعلام کرد که هر زمان این لایحه تصویب شود عطف به ماسبق نیز خواهد شد و ملاک اجرای آن شهریور امسال است.

همین یک وعده شفاهی که محل تامین آن مشخص نیست، مطالبه ای را در میان فرهنگیان به وجود آورد که به تنهایی، 12.5 هزار میلیارد تومان برای دولت بار مالی دارد. این وعده حتی صدای سازمان امور استخدامی را نیز درآورد و حسین عرب اسدی معاون این سازمان 24 آذر ضمن اعتراض به «تغییرات ماهوی رخ داده در لایحه از سوی مجلس» صراحتا اعلام کرد: «بار مالی برای امسال دیده نشده و دولت برای امسال اعتبار ندارد که برای اجرای این لایحه تامین کند.»

البته همان روز محمدباقر قالیباف در پاسخ به این رویکرد انتقادی معاون سازمان امور استخدامی، از رایزنی های خود با دولت صحبت کرد و توپ را به زمین دولت انداخت. رئیس مجلس اعلام کرد که «مسعود میرکاظمی رئیس سازمان بودجه بار مالی این لایحه را در سطح مورد نظر با بررسی در صحن قبول کرده است»؛ موضعی که نه میرکاظمی آن را تایید و نه تکذیب کرده است. البته میرکاظمی تا کنون رقم توافق شده برای سال جاری را نه در بودجه سال آینده گنجانده و نه در قالب های دیگر تعیین تکلیف کرده است.

با این همه، حالا کمتر از یک ماه و نیم به پایان سال باقی مانده و «مخالفت دولت» و «کسری بودجه در سال 1400» سبب شد که این وعده شفاهی محمدباقر قالیباف همچنان در حد وعده و شعار بماند.

به نام بودجه، به کام قالیباف 
 

این اما پایان ماجرا نیست. به نظر می رسد مجلسی ها که در تحقق وعده شفاهی رئیس قوه مقننه برای معلمان در سال 1400 ناکام ماندند، آنچه برای 6 ماه دوم امسال در نظر داشتند را به مبلغ مورد توافق با دولت برای سال آینده افزودند؛ حتی 2.5 هزار میلیارد تومان بیشتر از وعده قالیباف.

گواه این مدعا اظهارات حبیب‌اله دهمرده نماینده مجلس است که با اشاره به نشست عصر امروز (سه‌شنبه 19 بهمن) کمیسیون تلفیق بودجه، از تصویب رقم 40 هزار میلیارد تومان برای «اجرای لایحه رتبه بندی معلمان در سال 1400 و 1401» خبر داد.

بنابر آنچه قالیباف وعده داده بود، قرار بود رتبه بندی از شهریورماه امسال اجرا و 12.5 هزار میلیارد تومان نیز برای این بازه 6 ماهه، اختصاص یابد. اما با ناکامی رئیس مجلس در تحقق این وعده، کمیسیون تلفیق 15 هزار میلیارد تومان به منابع مورد نظر دولت برای سال آینده افزود تا به نحوی شرایط را برای تحقق وعده شفاهی و بدون پشتوانه قالیباف فراهم کند. جالب آنکه شورای نگهبان مصوبه مجلس برای رتبه بندی معلمان را تایید نکرده و مجلسی ها به دنبال تحقق وعده ای هستند که خارج از مصوبه رتبه بندی معلمان است.

افزایش منابع مورد نیاز برای اجرای رتبه بندی معلمان،‌ اگر با صورتی شعاری از سوی مجلس پیگیری شود، می تواند به مطالبه ای جدی میان فرهنگیان تبدیل شده و تبعاتی صنفی به دنبال داشته باشد. بر اساس اعلام «یوسف نوری» وزیر جدید آموزش و پرورش، «جمعیت معلمان در ایران 897 هزار نفر است» و افزایش حقوق آنان بر اساس رتبه بندی به دلیل بالا بودن هزینه هایش، دغدغه ای است که عمر آن به 10 سال می رسد.

آنچه تکلیف را برای دولت در سال آینده در زمینه اجرای رتبه بندی معلمان روشن خواهد کرد، تصویب مصوبه کمیسیون تلفیق در صحن علنی مجلس و مهر تایید شورای نگهبان است. کمیسیون تلفیق روزهای پایانی بررسی جزئیات لایحه بودجه را می گذراند و بر اساس اظهارات امروز رحیم زارع سخنگوی این کمیسیون، نمایندگان مجلس از ابتدای اسفندماه، جزئیات لایحه بودجه 1401 را در صحن علنی بررسی خواهند کرد.

فوری/ خبر خوش برای معلمان/ ۴۰ هزارمیلیارد تومان برای رتبه بندی تصویب شد
 

رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ گفت: در جلسه نوبت عصر امروز این کمیسیون، مبلغ  ۴۰ هزار میلیارد تومان برای رتبه بندی معلمان تصویب شد. 

پیش از این دولت تقبل کرده بود مبلغ ۲۵ هزار میلیارد تومان به رتبه‌بندی معلمان اختصاص دهد که با تصویب امروز کمیسیون تلفیق،‌ ۱۵ هزار میلیارد تومان به مبلغ پیشین اضافه شد.

جلسه مهم وزیر آموزش و پرورش برای تامین اعتبار رتبه بندی معلمان
 

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه به طور جدی پیگیر اجرای رتبه‌بندی معلمان در سال‌جاری هستیم، گفت: آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان آماده است اما باید در دولت بحث و بررسی شود و مراحلی دارد که باید طی شود.

طرح رتبه بندی معلمان

 

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش درباره درخواست معلمان برای اجرای رتبه‌بندی قبل از اسفند، اظهار کرد: منتظریم تا بررسی‌ها درباره اشکالات رتبه‌بندی معلمان در این هفته پایان یافته و تصمیمات نهایی شود و به شورای نگهبان برای تأیید برود.

وی ادامه داد: اگر قانون رتبه‌بندی معلمان نهایی شود، قطعا ما نیز باید آیین‌نامه آن را در دولت تصویب کنیم.

 اینکه وعده‌ای بدهم، کمی سخت است

 

نوری در پاسخ به این پرسش که «در حال حاضر آیین‌نامه رتبه‌بندی در چه مرحله‌ای است»، گفت: آیین‌نامه از نظر ما آماده است. منتها باید در کمیسیون مربوطه در دولت بحث شود و یک مراحلی دارد که باید طی شود اما به طور جدی پیگیری می‌کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه «آیا می‌توانند معلمان انتظار داشته باشند که این پروسه به امسال برسد؟»، بیان کرد: اینکه وعده‌ای بدهم، کمی سخت است چون مراحل باید طی شود. 

وی افزود: دولت قول داده است که رتبه‌بندی را اجرا می‌کند و بر همین اساس ۲۵ هزار میلیارد تومان برای سال آینده قرار دارد که یک منبع پایدار دارد و اعتبار آن برای سال آینده تأمین است اما برای شش‌ماهه دوم امسال در حال بررسی و تأمین منبع مالی هستیم و امیدواریم که به نتیجه برسد و جلسه مهم امروز(سه‌شنبه) نیز در این راستا برگزار خواهد شد.

 تعدادی از معلمان در پویشی با عنوان «درخواست تسریع در تصویب و اجرای رتبه بندی معلمان» خواستار پیگیری این موضوع هستند؛ در توضیحات این پویش آمده است: «با توجه به احتمال تصویب قانون رتبه‌بندی معلمان توسط شورای محترم نگهبان، درخواست اجرای آن توسط وزارت آموزش و پرورش و صدور احکام قبل از اسفند ماه را از وزارت آموزش و پرورش داریم»؛ تاکنون بیش از ۱۳ هزار معلم این پویش را امضا کردند.

قول یک مسئول آموزش و پرورش درباره اجرای رتبه بندی معلمان از اسفند
 

نجار، سرپرست مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش گفت : همه داریم تلاش می‌کنیم آنچه دغدغه معلمان است را رفع کنیم. نظام شایستگی و شایسته سالاری که برای معلم تعریف شده است را با قدرت دنبال می‌کنیم و حق و حقوقی که معلم باید دریافت کند را به شدت پیگیری می‌کنیم.

اشکال شورای نگهبان در مورد نظام رتبه بندی معلمان رفع شده و پس از اینکه فردا چهارشنبه جلسه نهایی آن برگزار می‌شود، برای تصویب به شورای نگهبان ارسال خواهد شد.

تلاش می‌کنیم طرح رتبه بندی معلمان تا پایان بهمن باید به نتیجه برسد و قبل از حقوق اسفند دغدغه و نگرانی معلمان را رفع کنیم.
 
کاهش بودجه رتبه بندی معلمان/ ضعیف تر شدن لایحه برای بار چندمین بار
 

 با وجود چندین نوبت اعتراض معلمان در چندین شهر و شهرستان نسبت به لایحه رتبه‌بندی و عدم اجرای دقیق آن، هنوز دولت تکلیف را مشخص نکرده و هر روز اخبار صد و نقیضی از طریقه اجرای این قانون به گوش معلمان می‌رسد. اسماعیل جعفری، فعال صنفی معلمان قزوین  درباره آخرین وضعیت اجرای رتبه‌بندی معلمان و مواجهه دولت با اعتراضات معلمان نسبت به عدم اجرای درست رتبه‌بندی معلمان اظهار داشت: متاسفانه با تصمیمات غلط دولت و مجلس در سال‌های اخیر وضعیت آموزش و پرورش و معیشت معلمان به شرایط اسفناک فعلی رسیده است. تصمیماتی که در این سال‌ها گرفته شده یا سیاسی بوده یا تبلیغاتی که در نهایت آورده خاصی هم برای معلمان نداشته است. اگر هم اقدامی صورت گرفته توسط مسئولان به نحوی اطلاع‌رسانی شده که گویی از کاه کوه ساخته باشند.

این فعال صنفی معلمان تاکید کرد: اقدامات جزئی در رسانه‌ها با تبلیغات آنچنانی منتشر شده است و در برخی مقاطع افزایش حقوق ناچیز منجر به نارضایتی بیشتر و خدشه‌دار شدن وجهه معلمان شده است. اقداماتی هم که در این سال‌ها صورت گرفته، برخلاف تبلیغات وسیعی که حول آن‌ها بوده به هیچ‌وجه جوابگوی معلمان و مطالباتشان نبوده است و حتی در اجرای قوانین مختلف که مربوط به حقوق و مزایا بوده، کم کاری یا تخلف شده و به عمد قوانین را اجرا نکردند با ناقص اجرا کرده‌اند.

او ادامه داد: قوانینی از جمله قانون خدمات کشوری، برنامه ششم توسعه و حتی سند تحول بنیادین به درستی اجرا نشده است. رتبه‌بندی معلمان بیش از ۱۰ سال است که باید اجرایی شود، اما هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است.

این فعال صنفی معلمان با اشاره به پیشینه بحث رتبه‌بندی بیان کرد: در برنامه ششم توسعه یعنی از ابتدای سال ۹۶ دولت مکلف به اجرای رتبه‌بندی معلمان شده است، اما دولت وقت به گونه‌ای رفتار کرد که اجرای آن به آخرین سال برنامه ششم توسعه یعنی سال ۱۴۰۰ رسید. یک لایحه از سوی دولت به مجلس آمد و کار به جایی رسید که دولت تغییر کرد. با روی کار آمدن دولت جدید مخالفت‌های علمی با رتبه‌بندی شروع شد.

وی افزود: رییس سازمان برنامه و بودجه و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور اولین مخالفان بودند. در مجلس شورای اسلامی نیز نمایندگان تا توانستند لایحه را ضعیف و ضعیف‌تر کردند. در آخر یک مصوبه‌ای به امضا رسید که طبق پیش‌بینی‌ها به شورای نگهبان رفت و این شورا نیز به استناد اصل ۷۵ قانون اساسی آن را رد کرد. این به این معنا است که شورای نگهبان اعلام کرده که دولت زیر بار مالی این مصوبه نمی‌رود. مصوبه‌ای که اصلاً مورد قبول معلمان نیست و حتی حداقل‌های قوانین را هم پوشش نمی‌دهد.

وی تصریح کرد: این موضوع باعث شد که معلمان اعتراضات زیادی داشته باشند و مخالفت خود را به روش‌های مختلف ابراز کنند و خواستار اجرای رتبه‌بندی معلمان به شکل واقعی و درست هستند.

جعفری با اشاره به سخنان ضد و نقیض درباره رتبه‌بندی معلمان گفت: متاسفانه در روز‌های اخیر نیز سخنان متعددی از دولتی‌ها، وزارت آموزش و پرورش و مجلس شورای اسلامی می‌شنویم که این صحبت‌ها نگرانی‌های معلمان را تشدید می‌کند. مثلاً یک روز وزیر بدون اطلاع از قوانین بالا دستی و بدون مطالعه لایحه مصوب شده و حتی لایحه‌ای که دولت قبل داده ادعا می‌کند که اصلاً قرار نبود رتبه‌بندی از سال ۱۴۰۰ اجرا شود و باید از سال ۱۴۰۱ به اجرا در بیاید.

او ادامه داد: همان روز یکی از مسئولان زیرمجموعه در وزارتخانه ادعا می‌کند که بودجه ۱۲.۵ هزار میلیارد تومان رتبه‌بندی توسط دولت تامین اعتبار شده و اسفند ماه احکام رتبه‌بندی صادر می‌شود. این پرسش ایجاد می‌شود که چطور در یک وزارتخانه این‌همه تناقض وجود دارد. همان روز‌ها یکی از نمایندگان مجلس می‌گوید که دولت هیچ اطلاعاتی به مجلس نداده است، اما ساعاتی بعد می‌گوید دولت می‌خواهد بودجه رتبه‌بندی را به ۷ هزار میلیارد تومان کاهش دهد. به این معنا که لایحه رتبه‌بندی برای بار چندم ضعیف‌تر شود.

این فعال صنفی معلمان تصریح کرد: یک نماینده از عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی ادعا می‌کند که اگر لایحه نظر دولت را تامین نکند، مجبور هستیم به لایحه دولت قبل باز گردیم که بسیار لایحه ضعیفی بود. این دست اظهارنظر‌هایی مسئولان معلمان را به شدت عصبانی می‌کند. درحالیکه تبلیغات زیادی هم برای رتبه‌بندی انجام شده و اعداد غیرکارشناسی به عنوان افزایش حقوق و بودجه مورد نیاز برای اجرای این لایحه اعلام شده است.

وی افزود: در واقع قصد دارند معلمان را در نظر جامعه خراب کنند، اما واقعیت‌ها را خیلی محرمانه اعلام می‌کنند. این دست رفتار‌ها نشان می‌دهد که نگاه خوبی به آموزش و پرورش وجود ندارد و به مطالبات به حق و قانونی معلمان بی‌توجهی شده است. این نگاه اشتباه در دیگر بخش‌های آموزش و پرورش هم وجود داشته که وضع کنونی را ایجاد کرده است. انتظار معلمان این است که دولت نگاه دقیق، علمی، مناسب و عملگرا به مسائل معلمان داشته باشد و از حق و حقوق معلمان نزند.

جعفری خاطرنشان کرد: قانون مدیریت خدمات کشوری به طور کامل برای معلمان اجرا نشده است. ظرفیت‌هایی در برنامه ششم توسعه وجود داشت که دولت قبلی به آن اعتنایی نکرد و متاسفانه دولت فعلی هم آن را نادیده گرفته است. مثلاً ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه اذعان دارد که معلمان می‌توانند تا ۸۰ درصد هیئت علمی را بگیرند و این بدون هیچ پیش شرط و پیش‌نیازی است که دولت‌ها آن را نمی‌بینند و حتی آن را در رتبه‌بندی هم اعمال نکرده‌اند. این دست رفتار‌ها از طرف دولت‌ها جای سوال دارد و واقعا باید یکبار برای همیشه رییس جمهور پاسخ درستی به اعتراضات معلمان بدهد و از زیر وظایفشان شانه خالی نکنند.

خبر خوش وزیر آموزش و پرورش در باره رتبه بندی معلمان
 

یوسف نوری پیش ازظهر جمعه در دیدار با فرهنگیان نوشهر و چالوس درباره رتبه بندی معلمان با اظهار اینکه در حال مذاکره با دولت برای تأمین کامل اعتبارات هستیم، گفت: تلاش داریم با توجه لازم این طرح را سال آینده کامل اجرا کنیم.

وی با عنوان اینکه رئیس جمهور و رئیس مجلس و شورای نگهبان برای اجرای طرح رتبه بندی معلمان مخالفتی ندارند، گفت: به زودی اخبار خوبی در این زمینه اعلام می‌شود و این طرح در حال طی مراحل اداری است.

وی تصریح کرد: در هرجلسه هیئت دولت مسئله رتبه بندی معلمان مطرح می‌شود و این طرح باید با سند تحول بنیادین عملیاتی شود.

نوری ارتقای کیفیت آموزشی و جایگاه نظام آموزشی و رشد صلاحیت حرفه‌ای معلمان را از جمله اهداف طرح رتبه بندی معلمان برشمرد و خواستار استفاده از الگوهای بومی در نظام آموزشی عمومی و عالی شد و گفت: فاصله گرفتن از الگوی بومی سبب ضرر می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش به مطالبات معلمان اشاره کرد و گفت: مطالبات این قشر باید به شیوه عالمانه و درست و منطقی مطرح شود و باید از شیوه منطقی برهان و استدلال بهره گیری شود.

خبر خوش درباره پرداخت معوقات معلمان/ زمان اجرای رتبه بندی
 

 ابراهیم عزیزی چهارشنبه ۱۳ بهمن در جمع خبرنگاران گفت: امسال نیز لایحه رتبه بندی معلمان پس از رفع ایرادات شورای نگهبان در احکام معلمان اجرا خواهد شد.

او با بیان اینکه رتبه بندی در احکام معلمان از اول مهر ۱۴۰۰منظور می‌شود، خاطرنشان کرد: سعی دولت این است که معوقات معلمان عزیز تا پایان سال پرداخت شود.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: لایحه رتبه بندی در بودجه ۱۴۰۱ نیز دیده شده و اگر نیاز باشد در بودجه سال آینده نیز امکان افزایش دارد.

عزیزی در عین حال با بیان اینکه موضوع منزلت معلم باید عمیق تر دیده شود، اظهار کرد: رتبه بندی تنها افزایش حقوق نیست بلکه باید مجموعه عوامل به افزایش منزلت معلم بینجامد.

خبر خوش نماینده مجلس درباره اجرایی شدن رتبه بندی معلمان
 

یک نماینده مجلس گفت: توافق دولت و مجلس بر مبنای تعهدی است که دولت به مجلس داشته و اکنون منتظریم که طرح رتبه بندی ابلاغ شود. می توان این خبر خوش را داد که این طرح به زودی به مرحله نهایی و اجرایی می رسد.

رتبه بندی معلمان

 

حدود یک ماه از تصویب لایحه رتبه‌بندی معلمان در مجلس می‌گذرد. لایحه‌ای که سال‌هاست معلمان در انتظار تصویب و اجرایی شدن آن هستند. اما حالا شورای نگهبان به آن ایراداتی وارد کرده و آن را به مجلس برگرداند تا ایرادات را رفع کند.

معلمان بارها در اعتراض به اجرایی نشدن لایحه رتبه‌بندی معلمان در شهرهای مختلف تجمع کرده‌اند. اگر این لایحه اجرایی شود حداقل حقوق معلمان هشت میلیون و ۸۰ هزار تومان و حداکثر آن کمی بیشتر از ۱۶ میلیون تومان می‌شود. به عبارتی حقوق معلمان از ۴ تا ۸ میلیون تومان افزایش می‌یابد. حالا شورای نگهبان برخی مواد لایحه رتبه‌بندی معلمان را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی دانسته و این لایحه را برای رفع ایرادات به مجلس برگرداند. اما گره اصلی اجرایی نشدن این لایحه در تامین بودجه است. برای بررسی بیشتر موضوع با دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به گفتگو نشستیم.

توافقی بر مبنای تعهد دولت و مجلس
 

مجید نصیرایی، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در مورد موضوع یاد شده اظهار کرد: خوشبختانه برای سال آینده منابعی که برای طرح رتبه بندی فرهنگیان لازم است در بودجه مطرح شده است. برای سال جاری هم تاکید داریم که هرآنچه توافق دولت و مجلس بود حتما باید از اول مهر ۱۴۰۰ اجرا شود. این توافق بر مبنای تعهدی است که دولت به مجلس داشته و اکنون منتظریم که طرح رتبه بندی ابلاغ شود. می توان این خبر خوش را داد که این طرح به زودی به مرحله نهایی و اجرایی می رسد.

نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس ادامه داد: طرح مذکور بلاتردید تاثیر فوق العاده ای بر حقوق معلمان دارد و تاثیربسزایی در معیشت فرهنگیان خواهد داشت و بخش مهمی از فشارها را کاهش می دهد. بنده معتقدم که حق قطعی فرهنگیان و دیگر اقشار جامعه است که در رابطه با نحوه پرداخت دستمزدها یک نظام هماهنگ و عادلانه ای داشته باشند اما هنوز در این زمینه ضعف های متعددی داریم. لذا باید دولت هرچه سریعتر در رابطه با موضوع دستمزدها وارد کار شود و همه اقشار را ببیند نه اینکه به صورت جز به جز وارد عمل شود. باید برای همه حقوق بگیران دولتی یک نظام جامع و عادلانه پرداخت درنظر گرفته شود. همچنین باید برای اقشار ضعیف جامعه که صادقانه خدمت می کنند هم دستمزدهای عادلانه تری تعیین شود.

نصیرایی اظهار کرد: در بودجه سال ۱۴۰۱ به طور قطعی دستمزدها افزایش پیدا خواهد کرد. هم در زمینه پرداخت ها و هم در مورد معافیت های مالیاتی برای اقشار ضعیف؛ در بودجه خبرهای خوشی در راه است. اکنون هم در رویکرد دولت و هم مجلس عدالت پیوست تمام تصمیم ها خواهد بود.

معلمان چشم‌انتظار رتبه بندی
 

چندی پیش رحمت الله نوروزی نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس یازدهم در مورد طرح رتبه بندی معلمان به گسترش نیوز گفته بود: معلمان به عنوان نیروهایی که در تعلیم و تربیت مردم اثر گذارند، چشم انتظار سرانجام این طرح هستند. آنها طلایه داران تعلیم و تربیت هستند. رکن اصلی نظام تعلیم و تربیت است.

وی افزود: وزرا، مراجع تقلید، مدیران کل و نمایندگان و… در آموزش و پرورش تربیت می یایند. آیا با این آموزش و پرورش سست و بی انگیزه می توان انتظار داشت که کشور پیشرفت کند؟ این امر مهم است که معلم انگیزه داشته باشد. وقتی خط فقر در کشور به ۱۲ میلیون تومان رسیده است چطور می‌توان انتظار داشت که فرهنگی که با مدرک دکتری ماهیانه ۶ میلیون الی ۷ میلیون می‌گیرد به فکر تعلیم و تربیت باشد؟

نماینده مردم علی آباد کتول بیان کرد: معلم بر دو بال آموزش و پرورش سوار است و نباید درگیر معیشت و اجاره خانه اش باشد. معلم باید فکر کند و با برنامه ریزی و طراحی، آینده این کشور را نقاشی کند. اگر ژاپن بعد از دوره میجی منشا تحولات شد و اگر چین دنیا را در مشت خود گرفته، اگر هند با آن جمعیت در فناوری مدام در حال پیشرفت است، همگی به آموزش و پرورش توجه کرده اند. علمای صاحب منصب همگی بیان دارند که ما باید عالم تربیت کنیم، نباید کاری کرد که مردم طوطی وار یکسری مطالب را حفظ کنند. اکنون مدیریت کیفیت و جامع در آموزش و پرورش کشور وجود ندارد.

وعده جذاب آموزش و پرورش به معلمان درباره رتبه بندی

 

مجتبی همتی فر عصر امروز در آیین تکریم و معارفه مدیران کل آموزش و پرورش استان ایلام با بیان اینکه حامل سلام وزیر آموزش و پرورش به همشهریان خود هستم اظهار داشت: آموزش و پرورش لازمه توسعه و پیشرفت همه جانبه کشور است و در راستای تحقق این اهداف نیازمند تعامل و همراهی تمامی نهادها و ادارات است.

 معاون وزیر آموزش و پرورش و سرپرست سازمان تعلیم و تربیت کشور با اشاره به نقش مدرسه درتربیت شهروندان گفت: آموزش و پرورش با فرهنگ حقوق شهروندی گره خورده و در مدرسه توجه به تربیت شهروند مطلوب ضرورتی انکار ناپذیر است.

وی تصریح کرد:تربیت نیروی انسانی، متعهد، کارآمد و در تراز جمهوری اسلامی ایران مهمترین رسالت آموزش و پرورش است و در این راستا باید تمام فرهنگیان اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

 همتی فر در ادامه گفت: رییس‌جمهور در ۳۷ موضوع برنامه تحول دولت را تنظیم کرده و برنامه  وزیر آموزش و پرورش در قالب این چهار چوب ابلاغ شده و به زودی اجرایی می شود.

معاون وزیر و سرپرست سازمان تعلیم و تربیت کشور استفاده از ظرفیت دانشگاه فرهنگیان را نیز ضروری دانست و افزود: با توجه به جوانی و علمی بودن استادان دانشگاه فرهنگیان از ظرفیت آنها در پست های مدیریتی و برنامه ریزی آموزش و پرورش استان بکار گیری شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار ایلام  نیز در همین جلسه اظهار داشت: فردای روشن کشور نیازمند یک نهضت علمی  جهادی است.

محمد سبحان حسنی گفت: نهضت و جهاد علمی در کشور توانسته است در مقابل قدرت و دانش و ثروت غرب و ایادی استکبار برای تحقق اراده‌ها و خنثی کردن ترفندهای دشمنان و سوء استفاده آنان از داشته‌های علمی خود مانع بزرگ باشد .

حسنی  مانع بودن جهاد علمی از ترفندهای جهان را در دست یابی کشور به دانش وفن و داشته‌های روز علم و فن آوری عنوان کرد و گفت: دانش و فن دست یافته در جهاد و نهضت علمی امروز یکی از اهرم‌های قدرت ایران و عامل بسیار مهم بازدارندگی است که نمونه آن را در قدرت موشکی کشورمان دیده‌ایم.

وی زمینه ساز قدرت علمی و دستیابی به قدرت علم و دانش را نهاد بزرگ و پر جمعیت و موثر "آموزش و پرورش" عنوان کرد و گفت: لازمه رشد و توسعه هر کشور و جامعه را توجه ویژه به آموزش و پرورش است و اگر در این راستا نقش خود را بخوبی ایفا کنیم، بطور یقین در همه زمینه‌ها موفق خواهیم شد.

حسنی با بیان این که رهبر معظم انقلاب به علم و پژوهش و ترویج اخلاق و معنویت تاکید دارند خاطرنشان کرد: همه باید این مسیر را با جدیت دنبال کنیم تا در گام دوم انقلاب دستآوردهای مهم و موثر بیشتری را کسب کنیم و نام ایران را بر قله‌های رفیع دانش در جهان درخشان کنیم.

وی افزود: طی دو دهه گذشته کارهای بسیار خوبی در کشور انجام شده و جهش قابل توجه ای را در عرصه های مختلف شاهد بودیم که نیاز است تلاش در جهت استمرار این جهش ها داشته باشیم.

حسنی در ادامه گفت: انتظار داریم بیش از گذشته شاهد موفقیت روز افزون کشور در تمام عرصه ها باشیم هر چند دشمن به گواه مشخص ترور دانشمندان هسته ای کشور در این مسیر در حال تلاش برای مانع شدن است.

وی با اشاره به ترور شهید داریوش رضایی نژاد گفت: ترور شهید رضایی نژاد و دیگر شهدای دانشمند علمی و هسته ای نشانگر این بود که دشمن نقطه قوت و اقتدار ما را شناسایی کرده است و از رشد علمی ما ترس دارد.

در پایان با قرائت متن لوح تقدیر مدیر سابق و ابلاغ سرپرست جدید، از خدمات امیر مهردادی در سمت رئیس آموزش و پرورش ایلام قدردانی و علی درویشی به عنوان سرپرست اداره آموزش و پرورش استان ایلام معرفی شد.

آخرین جزئیات از رتبه بندی معلمان / اعتصاب سراسری معلمان به دومین روز کشیده شد

 

گروهی از معلمان ایران که در اعتراض به وضعیت معیشتی و پایین بودن حقوق خود از روز شنبه در شهرهای مختلف تحصن سراسری خود را آغاز کرده بودند، در روز یکشنبه ۱۰ بهمن بار دیگر در چندین استان دست به تحصن زده و از رفتن به کلاس‌های درس حضوری یا آنلاین سر باز زدند.

رتبه بندی معلمان

 

محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران با اعلام تحصن همکارانش در روز دوم در «سیصد شهر» کشور، در توییتر نوشت که شمار شرکت‌کنندگان در روز دوم بیشتر از روز اول بوده است.

شرکت‌کنندگان در تحصن سراسری معلمان همچنین به عدم‌ اجرای کامل رتبه‌بندی، خصوصی‌سازی آموزش و پرورش و نقض اصل آموزش رایگان اعتراض دارند.

بر اساس لایحه رتبه‌بندی معلمان که در اواخر دولت روحانی تصویب شد، پایه و حقوق معلمان باید افزایش یافته و به دست‌کم ٨٠ درصد دستمزد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها برسد، اما دولت سیزدهم با استدلال کمبود بودجه از اجرای کامل آن خودداری کرده و خواستار اصلاح این لایحه شده است.

تحصن‌کنندگان در روز دوم با در دست گرفتن پلاکارد، همچمین خواستار آزادی معلمان زندانی شدند. 

تحصن سراسری معلمان از جمله دامنه‌دارترین اعتراضات صنفی در ایران بوده است. آنها در ماه‌های اخیر چندین بار در اعتراض به وضعیت شغلی خود دست به تحصن و اعتصاب زده‌اند.

کانون صنفی معلمان برای ادامه تحصن در روز سوم، یعنی دوشنبه ۱۱ بهمن از ساعت ۱۰ بامداد نیز فراخوان داده است.

 اعتراض سراسری معلمان به عدم اجرای طرح رتبه بندی

 

معلمان، روز شنبه ۹ بهمن در نقاطی از کشور از جمله اصفهان، تهران، شیراز، یزد، مشهد، همدان، تبریز، کیش و قشم و ... در اعتراض به عدم اجرای دقیق رتبه بندی فرهنگیان و تبعیض در پرداخت‌ها در مدارس تحسن کردند.

معلمان روز شنبه ۹ بهمن در نقاطی از کشور از جمله اصفهان، تهران، شیراز، یزد، مشهد، همدان، تبریز، کیش و قشم و ... در اعتراض به عدم اجرای دقیق رتبه بندی فرهنگیان و تبعیض در پرداخت‌ها در مدارس تحصن کردند.

 
رتبه بندی معلمان
جزئیات نامه کتبی دولت و مجلس به شورای نگهبان درباره رتبه بندی معلمان
 

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی از نامه کتبی دولت به مجلس و شورای نگهبان در مورد طرح رتبه‌بندی معلمان خبر داد.

رتبه بندی معلمان

 

مهرداد ویسکرمی با اشاره به دیدار مجمع نمایندگان چند استان از جمله لرستان با رئیس جمهور اظهار داشت: یکی از مواردی که در این جلسه من مطرح کردم، این بود که تیم اقتصادی دولت هماهنگ عمل کند و یک تک صدایی به خصوص در مسائل مختلف کشور در میان تیم اقتصادی کشور دیده شود که موجب آشفتگی روانی بازار و وضعیت اقتصادی کشور نشود.

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین موضوع دیگر، مصوبه جدید  شورای انقلاب فرهنگی در مورد کنکور بود و تاکید کردیم که نه تنها صدای ذی‌نفعان، بلکه صدای کمیسیون آموزش هم در اینجا شنیده نشده است که البته رئیس جمهور پاسخ خاصی هم به این نکته ندادند. 

ویسکرمی با اشاره به طرح بحث رتبه بندی معلمان در این جلسه ادامه داد: اعلام کردم که آیا صحت دارد که دولت تا کنون پاسخ و نظر کتبی خود را در مورد رتبه بندی اعلام نکرده است؟ ایشان پاسخ دادند که اینگونه نیست و ما هم به مجلس و هم به شورای نگهبان کتباً نظر خود را اعلام کرده‌ایم.

طرح رتبه‌ بندی معلمان در دستور کار کمیسیون آموزش
 

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه امروز نیز طرح رتبه‌بندی در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد، گفت: ستاد ملی کرونا تا به اینجا موردی مبنی بر تعطیلی یا کم‌رنگ‌شدن مدارس اعلام نکرده و بهتر است دانش‌آموزان با رعایت موارد بهداشتی در کلاس حاضر باشند.

رتبه بندی معلمان
 

نوری در پاسخ به سوالی مبنی بر نگرانی خانواده‌ها با توجه به افزایش مبتلایان به سویه جدید، تصریح‌کرد: در حال حاضر ستاد کرونا موردی مبنی بر تعطیلی یا کم‌رنگ‌شدن مدارس اعلام نکرده و بهتر است دانش‌آموزان با رعایت موارد بهداشتی در کلاس حاضر باشند.

وی در خصوص بررسی طرح رتبه‌بندی معلمان در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، تصریح‌کرد: این طرح از روز یکشنبه در دستور کار کمیسیون قرار داشته و امروز نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سنگ اندازی دولت در تصویب رتبه بندی معلمان
 

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با بیان اینکه ایراد عمده شورای نگهبان به لایحه رتبه‌بندی معلمان در خصوص بار مالی است، گفت اگر دولت بار مالی لایحه رتبه‌بندی را بپذیرد، لایحه تصویب می‌شود، در غیر این صورت لایحه تصویب نخواهد شد.

طرح رتبه‌بندی معلمان از اقداماتی است که در وهله اول برای ارتقای کیفیت آموزشی و سپس در راستای بهبود وضعیت معیشت معلمان در نظر گرفته شده است. این طرح یکی از طرح‌های پر سرو صدای این روزها در مجلس است.

۲۴ آذر ماه، مجلس شورای اسلامی لایحه رتبه‌‌بندی معلمان را به تصویب رساند اما شورای نگهبان به این مصوبه ایراد گرفت و بار دیگر لایحه به مجلس بازگشت تا ایرادات مد نظر این شورا رفع شود.

روز گذشته ایرادات شورای نگهبان در خصوص لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان با حضور نماینده آن شورا و مسئولان دستگاه‌های اجرایی ذیربط در کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی بررسی شد.

مهرداد ویس‌کرمی  در خصوص نشست روز گذشته کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس و بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه رتبه‌بندی معلمان، اظهار کرد: «در جلسه روز گذشته با حضور نمایندگان دولت و سخنگوی شورای نگهبان و اعضای کمیسیون ایرادات شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت. شورای نگهبان یکسری ابهام گرفته است که به راحتی قابل رفع است.»

وی افزود: «ایراد عمده شورای نگهبان در خصوص بار مالی است. علی‌رغم اینکه دولت محترم گفته است که در جهت تصویب لایحه رتبه‌بندی با مجلس همراهی می‌کند و موافق رتبه‌بندی است اما تا امروز نامه رسمی و کتبی به شورای نگهبان ارائه نداده است و چون شورای نگهبان هم بعد از مدتی انتظار، نامه‌ای دریافت نکرده است، ایراد اصل ٧۵ قانون اساسی یعنی بار مالی را گرفته است.»

این عضو کمیسیون آموزش مجلس بیان‌ کرد: «امروز پاشنه آشیل لایحه رتبه‌بندی معلمان، بار مالی است و ریش و قیچی به دست دولت است و اگر دولت بار مالی را بپذیرد، لایحه تصویب می‌شود. در غیر این صورت لایحه تصویب نخواهد شد و چون لایحه است و از طرف دولت تصویب شده است، کاری نمی‌توان کرد.»

ویس‌کرمی خاطر نشان کرد: «ان‌شاءالله با همکاری و همراهی دولت و پذیرش بار مالی ولو با اصلاحاتی، لایحه رتبه‌بندی به نتیجه برسد. امیدواریم این کار صورت بگیرد؛ قول‌هایی هم بنا بر اظهارات شفاهی داده شده است امیدواریم نامه مکتوب دولت به دست شورای نگهبان برسد و ما نیز ابهامات را رفع کنیم و مشکل حل شود.»

علیرضا منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس نیز در خصوص نشست کمیسیون آموزش با سخنگوی شورای نگهبان، گفت با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته توسط مجلس، قرار است نامه‌ای از جانب دولت ارائه شود و بار مالی مربوط به سال ١۴٠٠ ناشی از اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان پذیرفته شود. به همین جهت در نشست روز گذشته کمیسیون به بندها و ایرادات مربوط به بار مالی ورود نکرد و سایر ایرادات برطرف شد و فقط بررسی ٢ مورد به کمیته آموزش و پرورش ارجاع شد. با توجه به اینکه بار مالی ناشی از اجرای رتبه‌بندی در سالیان آینده در قوانین بودجه دیده می‌‍‌‌شود، پیگیر ارسال هرچه سریع‌‎تر نامه از جانب دولت برای تقبل بار مالی ناشی از اجرای لایحه در سال ١۴٠٠ خواهیم بود.

بار مالی اجرای رتبه‌بندی معلمان به دوش کیست؟
رتبه بندی معلمان

رئیس کمیسیون آموزش مجلس گفت: دولت سیزدهم به‌زودی با صدور نامه‌ای بار مالی اجرای رتبه‌بندی معلمان در سال ۱۴۰۰ را بر عهده می‌گیرد.

علیرضا منادی در تشریح جزئیات نشست امروز (یکشنبه ۳ بهمن) این کمیسیون اظهار داشت: در این نشست رفع ایرادات و ابهامات شورای نگهبان در خصوص لایحه نظام رتبه بندی معلمان در دستور کار قرار داشت.

وی افزود: با پیگیری‌های مجلس، قرار است نامه‌ای از جانب دولت ارائه شود و بار مالی مربوط به سال ۱۴۰۰ ناشی از اجرای لایحه رتبه بندی معلمان پذیرفته شود.

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد: به همین جهت در نشست امروز، کمیسیون به بندها و ایرادات مربوط به بار مالی ورود نکرد و سایر ایرادات برطرف شد و فقط بررسی ۲ مورد به کمیته آموزش و پرورش ارجاع شد.

منادی گفت: جلسه کمیته آموزش و پرورش نیز فردا برای رفع این ایرادات و ابهامات با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف برگزار خواهد شد.

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس تصریح کرد: با توجه به اینکه بار مالی ناشی از اجرای رتبه بندی در سالیان آینده در قوانین بودجه دیده می‌‍‌شود، پیگیر ارسال هرچه سریع‌‎تر نامه از جانب دولت برای تقبل بار مالی ناشی از اجرای لایحه در سال ۱۴۰۰ خواهیم بود.

 زمان تصویب و اجرای رتبه بندی معلمان اعلام شد
 

رئیس مجمع نمایندگان فارس با بیان اینکه ایرادات مطرح از سوی شورای نگهبان به رتبه بندی معلمان به زودی مرتفع خواهد شد، گفت: پیش بینی ما این است که این قانون تا پایان بهمن یا قبل از سال جدید اجرایی شود.

رتبه بندی معلمان

 

علیرضا پاکفطرت در نشست هم اندیشی مجمع نمایندگان مردم فارس در مجلس شورای اسلامی با مدیرکل و اعضای شورای معاونین آموزش و پرورش  این استان، گفت: وزارت آموزش و پرورش را مادر و مرجع تمام وزارت خانه‌های کشور می‌دانیم و نقشی که سیستم تعلیم و تربیت در راستای رشد کشور می‌تواند ایفا کند بی بدیل و بی جایگزین است.

او افزود: باور داریم توسعه یافتگی هر جامعه و کشوری به آموزش و پرورش آن کشور بستگی دارد و در راستان این امر مجلس یازدهم توجه ویژه ای به این مساله داشته است.

رئیس مجمع نمایندگان فارس گفت: طرح رتبه بندی معلمان را که سالها مغفول مانده بود، مجلس یازدهم پی گیری کرده و تا حصول نتیجه پای کار ایستاده است.

پاکفطرت عنوان کرد: پیش بینی ما این است که تا پایان بهمن یا قبل از عید امسال  مساله رتبه بندی معلمان برای اجرا به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شود.

او خاطرنشان کرد: رئیس جمهور نیز همواره بر نظام هماهنگ پرداخت عادلانه تاکید کرده است و نسبت به تهیه و ارائه لایحه ای به مجلس برای تحول نظام پرداخت عمومی قول مساعد داده‌اند.

رئیس مجمع نمایندگان فارس گفت: اعتقاد داریم حقوق و دستمزد را باید به راندمان، سختی و ارزش کار داد و تعیین حقوق صرفا با تکیه بر ساعات کاری باعث کاهش انگیزه و کیفیت کار خواهد شد.

پاکفطرت با بیان اینکه باید نخبگان را وارد آموزش و پرورش کنیم، افزود: بنا به فرموده مقام معظم رهبری باید معلمان از طریق دانشگاه فرهنگیان وارد آموزش و پرورش شوند.

او گفت: آسیب شناسی مسائل تربیتی و آموزشی آموزش و پرورش باید در اولویت کار مسئولین این سیستم قرار گیرد تا بدانیم چرا در این نقطه ایستاده‌ایم و چه راهکارهایی برای برون رفت از آن داریم.

رئیس مجمع نمایندگان فارس عنوان کرد: کمی سازی آموزش و نمره گذاری کار دانش آموزان یک آفت بزرگ برای آموزش و پرورش است و باعث اضطراب تحصیلی و گاهی حتی ترک تحصیلی می‌شود.

پاکفطرت ادامه داد: مسائل تربیتی باید محور اصلی فعالیت‌های آموزش و پرورش فارس باشد تا دانش آموزانی اخلاق مدار و فعال و متعهد به ارزش‌های اسلامی در جامعه تربیت کنیم.

تحول مبتنی بر گفتمان انقلاب اسلامی در فارس شکل بگیرد
 

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: انتظار داریم یک تحولی مبتنی بر گفتمان انقلاب اسلامی در اموزش و پرورش فارس انجام شود.

فرهاد طهماسبی افزود: آموزش و پرورش فارس ظرفیت بزرگی برای ارتقا و رشد دارد و انتظار است با برنامه ریزی مناسب این اموزش و پرورش را به نقطه ای که شایسته آن است برسانیم.

نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: باید تفکر انقلابی در بدنه آموزش و پرورش به ویژه در بین معلمان ترویج یابد.

جلال رشیدی کوچی افزود: پتانسیل‌های عظیمی در آموزش و پرورش وجود دارد که می‌تواند درآمدزا باشد و بخشی از مشکلات مالی ادارات آموزش و پرورش را حل و فصل کند.

پاسکاری طرح رتبه بندی معلمان
 

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره سرنوشت رتبه بندی معلمان در مجلس گفت: «اگرچه دولت در مجلس اعلام کرد که بار مالی برای اجرای رتبه‌بندی معلمان را پذیرش می‌کند، اما حالا آن را قبول نمی‌کند.»

آخرین جزییات از طرح رتبه بندی معلمان

 

علیرضا منادی سفیدان، با بیان اینکه بودجه اجرای این لایحه ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان فقط برای سال ۱۴۰۰ است، می‌گوید: «دولت مدعی است که برای اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیاز دارد. ما هم محاسبات دیوان محاسبات کشور را به آن‌ها دادیم که اینطور نیست.»

منادی سفیدان ادامه می‌دهد: «حدود ۲۰ روز شورای نگهبان این لایحه را نگه داشته است که دولت نامه مربوط به پذیرش بار مالی برای اجرای لایحه رتبه‌بندی را تحویل نداده است. قبول این بودجه را دولت در مجلس به صورت شفاهی اعلام کرده بود، در جلسه سران سه قوه هم مطرح شده بود و رئیس جمهور هم قبول کرده بود. حالا نامه را آماده کرده‌اند، اما ظاهرا معاون اول رئیس جمهور امضا نکرده است که بار مالی آن را قبول کنند.»

یکشنبه ایرادات لایحه بررسی می‌شود
 

رئیس کمیسیون آموزش مجلس می‌گوید: «واقعیت این است که برخی در این میان کار را سخت می‌کنند و آنچه بین دولت و مجلس شده توافق شده بود را برهم می‌زنند. ابهاماتی که به این لایحه وارد شده، همه آن‌ها قابل رفع است. فقط متاسفانه هنوز دولت برای بار مالی آن نامه نداده و مشمول اصل ۷۵ قانون اساسی شده است. روز یکشنبه در صحن کمیسیون آموزش مجلس بررسی می‌کنیم و ابهامات و ایرادات را با حضور نماینده شورای نگهبان و دولت رفع می‌کنیم.»

قرار است با اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان افزایش حقوق برای آن‌ها از آذرماه لحاظ شود. یعنی ۶ ماه دوم سال. از سوی دیگر منادی سفیدان پیش از این گفته بود ۷۳۰ هزار معلم مشمول ان لایحه می‌شوند. با احتساب حداقل افزایش حقوق یعنی چهار میلیون تومان برای این تعداد معلم و برای ۶ ماه به حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز است. به عبارتی حدود ۵ هزار میلیارد تومان کسری بودجه!

حالا باید دید دولت و مجلس چگونه قرار است این کسری بودجه را با اصل ۷۵ قانون اساسی جبران کنند؟ (اصل ۷۵ قانون اساسی: طرح‌های قانونی، پیشنهاد‌ها و اصلاحاتی که نمایندگان درباره لوایح قانونی عنوان می‌کنند و به تقلیل درآمد عمومی یا افزایش هزینه‌های عمومی می‌رسد و در صورتی قابل طرح در مجلس است که در آن طریق جبران کاهش درآمد یا تامین هزینه جدید نیز معلوم شده باشد.)

رتبه بندی معلمان تا پایان سال به نتیجه می رسد؟

 

«امسال هم قرار نیست طرح رتبه بندی معلم‌ها به نتیجه برسد.» به نظر می‌رسد این جمع بندی معلمانی باشد که امیدوار بودند دولت ابراهیم رئیسی بالاخره طرح رتبه بندی را به جایی برساند، اما حالا از بازگشت طرح از شورای نگهبان به مجلس شوکه و ناامید هستند.

به گفته سخنگوی شورای نگهبان مصوبه رتبه بندی فرهنگیان به دلیل ابهامات به صحن مجلس ارسال شده بود. البته آن چنان که هادی طحان نظیف گفته این شورا با اهداف مصوبه موافق است و کلیت آن با توجه به اینکه ماهیت مصوبه لایحه است، مورد پذیرش این شوراست ولی مسئله بر سر جزئیات باقی است.

طرح رتبه بندی معلمان عمری به درازای ده سال دارد و ده سال وعده پشت آن است، اما با وجود گذشت ده سال هنوز که هنوز است اجرایی نشده. با اجرایی شدن این طرح حقوق معلمان افزایش قابل توجهی می‌یابد و بخشی از دغدغه آن‌ها برطرف می‌شود، با این همه دولت‌های مختلف به هزار و یک دلیل موفق به اجرای طرح نشدند.

این ناکامی ده ساله و انتظارات زیاد از دولت رئیسی باعث شده تا حالا معلمان نسبت به تصویب نشدن طرح معترض باشند و تجمعاتی را نیز در این زمینه تشکیل دهند تا صدای خود را به قوای مختلف، به خصوص مجلس شورای اسلامی برسانند.

با این همه و با وجود ناامیدی معلمان به نظر می‌رسد بدنه دولت به تصویب طرح تا قبل از پایان سال امیدوار است. قاسم احمدی لاشکی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در حاشیه دیدار های مردمی که ۲۳ دی ماه از استان هرمزگان داشت گفت: مجلس شورای اسلامی ۲۴ آذرماه ۱۴۰۰، مصوبه رتبه بندی را نهائی کرد و برای تصویب به شورای نگهبان ارسال کرد.

احمدی لاشکی ابراز داشت: شورای نگهبان نیز به دلیل ابهاماتی از جمله در بندهای ۵ و ۶ مصوبه رتبه بندی معلمان، خواستار فرصت بیشتری برای بررسی شدند که منتظر هستیم آخرین وضعیت را از شورای نگهبان دریافت کنیم.

او ضمن ابراز امیدواری نسبت به تصویب هر چه زودتر این طرح در شورای نگهبان و مجلس گفت: امید است تا پایان سال جاری مصوبه رتبه بندی معلمان به اجرا درآید.

به گفته لاشکی پس از نهایی شدن مصوبه رتبه بندی معلمان، آمادگی کامل برای ادامه روند اجرای رتبه بندی از جمله هیأت ممیزی ها که باید بر ای ورود ۷۵۰ منطقه آموزش و پرورش کشور تعیین شود، را داریم و در کوتاه ترین زمان، این مصوبه قابلیت اجرائی پیدا می کند. معلمان هم در این طرح با ۹ شاخص و معیار در رتبه های پنج گانه قرار خواهند گرفت. البته ظاهرا این معیارها ثابت نیستند و قابلیت به روز رسانی را دارند.

به باور کارشناسان حوزه آموزش و پرورش در صورت اجرای کامل و بدون تعلل طرح رتبه بندی، این طرح می‌تواند تأثیر مشهودی بر دریافتی معلمان داشته باشد و باعث رونق آموزش و پرورش شود. با این همه به نظر می‌رسد تناسب و تعادل حقوق معلمان با نظام پرداخت دستگاه‌های دولتی باید همچنان مورد توجه باشد.

هوداران و منتقدان دولت رئیسی هر دو از زاویه نگاه خود به دولت هشدار می‌دهند که طرح رتبه بندی را به هر شکل اجرا کند. منتفدان که سال‌ها است حامی اجرای این طرح هستند. موافقان دولت نیز معتقدند رئیسی با رتبه بندی معلمان باید یکی از سراب‌های دولت روحانی را به واقعیت تبدیل کند و عملگرایی خود را ثابت کند.

قول مهم مجلس درباره رتبه بندی معلمان

شورای نگهبان نسبت به رتبه بندی معلمان چند ابهام را مطرح کرد و این لایحه مجدد به مجلس بازگشت. اما آینده رتبه بندی معلمان چه خواهد شد.

سخنگوی شورای نگهبان روز دوشنبه ۲۷ دی از بازگشت لایحه رتبه‌بندی معلمان به مجلس برای اصلاح ایراد‌ها و ابهام‌ها خبر داد. هادی طحان نظیف با اعلام این خبر گفت شورای نگهبان با اهداف لایحه رتبه بندی معلمان موافق است و پیگیری‌های متعددی انجام داده، اما اشکالات و ابهام‌هایی در مصوبه مجلس وجود داشته است.

ابهامات طرح رتبه بندی معلمان چه بود؟
 

ابهامات مطرح شده رتبه بندی معلمان از سوی شورای نگهبان سبب بازگشت این طرح به مجلس شد.

​ماده پنج لایحه، به علت افزایش بار مالی مغایر با اصل ٧۵ شناخته شد.

اصل ۷۵:

طرح های قانونی و پیشنهادها و اصلاحاتی که نمایندگان در خصوص لوایح قانونی عنوان می کنند و به تقلیل درآمد عمومی یا افزایش هزینه های عمومی می انجامد¡ در صورتی قابل طرح در مجلس است که در آن طریق جبران کاهش درآمد یا تامین هزینه جدید نیز معلوم شده باشد.

در کلیه موارد ذیل، متن قانون شفاف و مبرهن نیست، قانون باید شفاف و کلی باشد. در زیر به این موارد اشاره شده است.

ابهامات

سنوات تربیت معلم

شاغلین اداری آموزش و پرورش

شاخص های رتبه بندی

تاریخ اجرای احکام

وضعیت بودجه در سال آتی

اعضا و کارکرد هیات ممیزی

تعیین حداقل دریافتی(٨٠٨٠٠٠٠)

مغایرت ماده ۶ لایحه رتبه بندی ( حداقل حقوق )با بند ١٠اصل سوم قانون اساسی

قول مجلس درباره رفع ابهامات  

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: شورای نگهبان چند ابهام نسبت به لایحه رتبه‌بندی معلمان گرفته است.

وی افزود: مجلس هفته آینده به سرعت به این موضوع ورود می‌کند تا ایرادات شورای نگهبان به لایحه رتبه‌بندی معلمان برطرف شود.

سلیمی با بیان اینکه شورای نگهبان به لایحه رتبه بندی معلمان ایرادات اساسی نگرفته و صرفا چند ابهام به آن وارد شده است، گفت: تاکید مجلس شورای اسلامی بر این است که لایحه رتبه‌بندی معلمان هر چه سریعتر تبدیل به قانون و اجرایی شود.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد: ما سریعاً ایرادات شورای نگهبان به این لایحه را برطرف و به شورای نگهبان ارسال می کنیم تا تبدیل به قانون و آماده اجرا شود.

رتبه بندی معلمان

جزئیات دلایل شورای نگهبان برای بازگشت رتبه بندی معلمان به مجلس

ابهامات مطرح شده رتبه بندی معلمان از سوی شورای نگهبان سبب بازگشت این طرح به مجلس شد. ماده پنج لایحه، به علت افزایش بار مالی مغایر با اصل ٧٥ شناخته شد.

اصل ۷۵ :

طرح های قانونی و پیشنهادها و اصلاحاتی که نمایندگان در خصوص لوایح قانونی عنوان می کنند و به تقلیل درآمد عمومی یا افزایش هزینه های عمومی می انجامد, در صورتی قابل طرح در مجلس است که در آن طریق جبران کاهش درآمد یا تامین هزینه جدید نیز معلوم شده باشد.

در کلیه موارد ذیل، متن قانون شفاف و مبرهن نیست، قانون باید شفاف و کلی باشد.

ابهامات

سنوات تربیت معلم

شاغلین اداری آموزش و پرورش

شاخص های رتبه بندی

تاریخ اجرای احکام

وضعیت بودجه در سال آتی

اعضا و کارکرد هیات ممیزی

تعیین حداقل دریافتی(٨٠٨٠٠٠٠)

مغایرت ماده ٦ لایحه رتبه بندی ( حداقل حقوق )با بند ١٠اصل سوم قانون اساسی

اصل ۳ قانون اساسی:

دولت موظف است برای نیل به اهداف مذکور در اصل دوم، همه امکانات خود را برای امور زیر به کار برد:

رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات

ایجاد نظام اداری صحیح و حذف تشکیلات غیر ضرور.

بازگشت لایحه رتبه بندی معلمان به مجلس

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه این شورا با اهداف لایحه رتبه‌بندی معلمان موافق است، گفت: این لایحه برای رفع برخی ابهامات و اشکالات به مجلس برگشت.

بازگشت لایحه رتبه بندی معلمان به مجلس

هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان عنوان کرد: با بررسی‌هایی که در خصوص لایحه رتبه‌بندی معلمان در جلسات شورای نگهبان صورت گرفت، این شورا با اهداف مصوبه موافق است و کلیت آن با توجه به اینکه ماهیت مصوبه لایحه است، مورد پذیرش این شوراست اما در برخی موارد نسبت به لایحه دولت و مواردی نیز با توجه به تغییراتی که در مجلس نسبت به لایحه صورت گرفته است، اشکالات و ابهاماتی برای شورای نگهبان وجود دارد لذا برای رفع این ابهامات و اشکالات به مجلس برگشت داده شد.

وی همچنین گفت: واقعیت این است اگر این ابهامات و ایرادات به صورت دقیق و شفاف برطرف شود، در عمل با مصوبه‌ای کارآمد و قابل اجرا روبرو خواهیم بود که رضایت این قشر فرهیخته، دلسوز و زحمتکش را در پی خواهد داشت لذا باید دولت و مجلس نسبت به این موارد نیز جلساتی برگزار و توافق کنند.

انتقادات جدی به رتبه بندی معلمان

طی۱۰ سالی که از تصویب سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و مطرح شدن رتبه‌بندی معلمان می‌گذرد، هر سال بحث تصویب و اجرای طرح رتبه‌بندی مطرح شده است.

علی‌اصغر محمدی کارشناس آموزش و پرورش، درباره موضوع رتبه‌بندی معلمان، اظهار کرد: لایحه «رتبه‌بندی معلمان» پس از یک دهه چشم انتظاری معلمان و فراز و نشیب‌های بسیار، اواخر آذرماه امسال در مجلس تصویب شد تا معلمان به بهره‌مندی از مزایای آن امیدوارتر شوند.

وی با بیان اینکه معلمان در انتظارند تا با توجه به تصویب این طرح در مجلس و اظهارات دولتمردان، سرانجام به حقی که سال‌هاست با وجود استحاق، از آنها دریغ شده است، برسند، گفت: طی۱۰ سالی که از تصویب سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و مطرح شدن رتبه‌بندی معلمان می‌گذرد، هر سال بحث تصویب و اجرای طرح رتبه‌بندی مطرح شده اما به دلایل مختلف از جمله تأمین نشدن منابع مالی، چنین اتفاقی رخ نداده است.

* انتقاداتی که به رتبه‌بندی وارد شد

محمدی ادامه داد: در این مدت انتقادهای تندی به شیوه اجرای این طرح وارد شده و منتقدان معتقدند دولت‌ها سعی کرده‌اند افزایش حقوق ناشی از اجرای ناقص قانون مدیریت خدمات کشوری معلمان را به پای این طرح بنویسند و از اجرای کامل طرح رتبه‌بندی طفره بروند.

پس از نزدیک به یک ماه از رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به یوسف نوری به عنوان وزیر آموزش و پرورش دولت سیزدهم اولین نشست خبری وی با خبرنگاران برگزار شد.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: روش های توانبخشی مرسوم ارزشیابی جوابگوی ارتقا معلمان نیست بلکه مدرسه را از مرحله‌ای به مرحله دیگر سوق بدهند.

​نوری گفت: نظام رتبه بندی با آنچه در مجلس مصوب شده تغییرات چشمگیری داشته است.

وی گفت: واقعیت این است که مدرسه محوری شعار است.

۶۰ درصد معلمان زیر خط فقر

رامین کریمی‌نیا، نماینده سازمان معلمان و دبیر کارگروه صنفی معلمان ایران نکاتی پیرامون طرح مصوب رتبه بندی معلمان بیان کرد و گفت: بسیار به جا بود که ابتدا سازمان نظام معلمی مانند سازمان نظام مهندسی و پزشکی تصویب شود و شکل بگیرد و سپس به کمک آن تعیین صلاحیت ها و شایستگی ها به صورت علمی و کاربردی انجام شود.

وی درباره اینکه آیا آنچه تصویب شده می تواند انتظارات و اهداف مدنظر این طرح را پاسخ دهد؟ گفت: خیر. اگر قرار باشد رتبه بندی پاسخگوی اهداف مندرج در راهکارهای ۱۲-۱۰، ۱-۱۲و ۳-۱۲ از فصل ششم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش باشد می بایست به مهندسی نیروی انسانی، عملکرد رقابتی، افزایش کیفیت تعلیم و تربیت، ارتقای منزلت معلمان، تقویت انگیزه و رضایتمندی شغلی آنان منجر شود؛ در حالی‌که با این لایحه تصویب شده به نظر می رسد وصول چنین مواردی نامعلوم و بعید باشد.

کریمی‌نیا ادامه داد: زمانی یک طرح می تواند موجب رضایتمندی، ارتقای انگیزه و عملکرد باشد که حداقل‌های لازم برای یک زندگی متوسط طبق هرم معروف مازلو فراهم شده باشد. با توجه به اینکه با افزایش درصدهای ناچیز ارائه شده در این لایحه هنوز هم بیش از ۶۰ درصد معلمان زیر خط فقر خواهند بود لذا امکان رضایت و ارتقای انگیزه و عملکرد عملاً خواسته‌ای ناممکن است.

رتبه بندی معلمان

امروز بررسی رتبه بندی معلمان در دستور کار مجلس قرار داشت اما بالاخره جزئیات و روند اجرایی شدن این لایحه به چه صورت است.

افزایش ۳ تا ۶ میلیونی حقوق معلمان

علی نیکزاد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در روزهای آینده و با تصویب مجلس ۱۲۵ هزار میلیارد ریال منابع برای اجرای لایحه‌ رتبه‌بندی معلمان اختصاص می‌یابد که در طول ۶ ماه آینده اجرایی شدن این لایحه با مصوبه مجلس در نظر گرفته شده است که امیدواریم مورد توجه واقع شود.

​وی بیان کرد: اشتغال‌زایی برای ۶۰ هزار جوان اردبیلی در دستور کار است که درصدد هستیم حقوق معلمان را بین ۳ تا ۶ میلیون تومان افزایش دهیم که برای اجرایی شدن کامل این لایحه در نظر گرفته شده است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دولت در سال آینده باید برای اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان ۲۵ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر بگیرد که در راستای تامین منابع برای اجرایی شدن این لایحه تمهیدات لازم به عمل آمده و امید می‌رود با تلاش‌های به انجام رسیده شاهد تحقق اهداف مورد نظر در این زمینه جامه عمل بپوشانیم.

میزان حقوق معلم با رتبه پنج

علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی درباره رتبه بندی معلمان بیان کرد: بر اساس طرح رتبه بندی که اجرای آن از ۳۱‌شهریورماه ۱۴۰۰ خواهد بود، پایین‌ترین و حداقل دریافتی معلمان بر اساس طرح رتبه بندی مبلغ ۸ میلیون و ۲۰ هزار تومان خواهد بود.

او افزود: معلمان بر اساس طرح رتبه بندی ۸۰ درصد مربی پایه یک دانشگاه تهران را دریافتی خواهند داشت. بر اساس طرح رتبه بندی هیچ معلمی از این پس کمتر از ۸ میلیون و ۲۰‌هزار تومان دریافتی نخواهد داشت. افزایش حقوق معلمان علاوه بر این حقوق بر اساس جایگاه آن‌ها در رتبه بندی معلمان تا رتبه پنجم خواهد بود.

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت: در طرح رتبه بندی معلمان هر ۶ سال یکبار طبق ارزیابی‌های انجام شده حائز رتبه بالاتر خواهند شد. یک معلم با رتبه پنج درحال حاضر ۱۰ میلیون دریافتی دارد، با اجرای طرح رتبه بندی جدید، حقوق این افراد به حدود ۱۵ میلیون تومان افزایش خواهد یافت.

رتبه بندی معلمان

رفع ابهامات رتبه بندی

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور طی چند روز گذشته درباره رتبه بندی معلمان اظهار کرد: با توجه به صحبت‌هایی که در مجلس شده است قطعا برای همسان سازی حقوق معلمان تلاش‌هایی انجام می‌شود، ولی در حال حاضر ابهاماتی وجود دارد که باید برطرف شود.

قاسم احمدی لاشکی معاون حقوقی و پارلمانی وزارت آموزش و پرورش درباره رتبه بندی معلمان اظهار کرد: به محض تصویب رتبه بندی فرهنگیان این کار را انجام می‌دهیم.

احمدی لاشکی درباره زمان بررسی لایحه رتبه بندی فرهنگیان در مجلس گفت:این موضوع باید از طریق مجلس پیگیری شود و نمایندگان هم قول دادند تا از هفتم مهر که مجلس فعالیتش آغاز می‌شود این موضوع در اولویت باشد.

لایحه رتبه بندی معلمان به زودی در صحن مجلس بررسی خواهد شد. اما رتبه بندی چقدر می‌تواند روی حقوق معلمان تاثیر بگذارد؟

منادی رئیس کمیسیون آموزش از افزایش بین ۲۵ تا ۷۵ درصدی حقوق معلمان خبر داد. به طوری که برای معلمان با رتبه آموزشیار معلم ۲۵ درصد، مربی معلم ۴۵ درصد، استادیار معلم ۶۰ درصد، دانشیار معلم ۷۰ درصد و استاد معلم ۷۵ درصد افزایش حقوق اعمال می شود.

​اما معلمان می گویند با توضیحاتی که منادی داده است همترازی با ۸۰ درصد حداقل حقوق بعد اعمال درصد ها خواهد بود که عملا تمام معلمان کف حقوقی اعلام شده را رد میکنند. به طوری که شاید در سال اول برای نو معلمان کمی خوب به نظر بیاد اما بعد از دو سال بی اثر میشود. با توجه به این توضیحات رتبه ۴ و ۵ شامل هر معلمی نخواهد شد و دقیقا مثل طرح دولت نهایت ۱۰ درصد افزایش حقوق حتی کمتر شامل این رتبه ها شوند که آن هم قطعا با شرایط خاص مثل داشتن دکتری و مدیریت و….خواهد بود. همچنین اکثر معلمان در رتبه های یک و دو نهایت سه قرار خواهند گرفت که میانگین افزایش ها همان ۳۰ تا ۳۵ درصد خواهد بود. معلمان می گویند اجرای رتبه بندی فرهنگیان به هیچ وجه مشکلات معیشتی معلمان را حل نخواهد کرد.

برآورد اعتبار مورد نیاز اجرای رتبه‌بندی

علی کریمی فیروزجایی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، درباره رتبه بندی معلمان گفت: هیات رئیسه مجلس مأموریتی به نایب رئیس اول مجلس داد که ایشان با رایزنی با کمیسیون آموزش و تحقیقات، سازمان برنامه و بودجه و وزارت آموزش و پرورش برآورد تقریبی از اعتبار مورد نیاز اجرای رتبه‌بندی فرهنگیان را به هیات رئیسه دهند تا ما در صحن علنی بتوانیم آن را مطرح کنیم.

کریمی فیروزجایی تصریح کرد: موارد خاصی از رتبه‌بندی اصلاح نشده و این موارد ذیل اعتبار مورد نیاز است که ما متناسب با اعتبار باید تصمیم بگیریم با استفاده از چه ساز و کاری آن را اجرا کنیم.

این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بودجه اجرای این طرح مبلغ ۲۵ هزار میلیارد تومان بوده که دولت نیز آن را پذیرفته است.

وی با اشاره به اینکه هنوز مجادله‌ای بین مبلغ کلی رتبه‌بندی و ۱۲.۵ میلیارد تومان امسال وجود دارد که نایب رئیس مجلس در حال رایزنی است که بتوانیم در نهایت به یک جمع‌بندی برسیم، گفت: ما از محل فروش املاک در آمدی نداریم و باید برای تأمین بودجه آن جمع بندی انجام شود.

کریمی فیروزجایی گفت: در قانون بودجه ۱۴۰۰ اجرای این طرح در قالب فروش دارایی و اموال است همچنین برای سال آینده رتبه‌بندی معلمان وارد بودجه می‌شود و از منابع عمومی مبالغ آن تأمین می‌شود.

همفکری دولت و مجلس

رتبه بندی معلمان

سید شمس‌الدین حسینی نماینده مردم رامسر، تنکابن و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: به دنبال اجرایی شدن لایحه رتبه بندی معلمان با همفکری دولت هستیم.

حسینی در رابطه با حل مشکل معیشت بازنشستگان، گفت: تورم خوراکی در کشور ما ۷۲ درصد و کمرشکن است. از همین رو دو کار در مجلس در دست اقدام است که امیدواریم اتفاقات خوبی در این زمینه رقم بخورد.

او با بیان اینکه طبق قانون اساسی مجلس هر چیزی را نمی‌تواند تصویب کند، گفت: بودجه در قالب لایحه باید مطرح شود و طرح افزایش حقوق توسط نمایندگان مجلس قابلیت اجرایی ندارد.

حسینی گفت: همسان سازی حقوق بازنشستگان پارسال ۹۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شد و دولت در لایحه ۱۳۰ هزار میلیارد تومان را پیشنهاد کرد که تصویب نشد و کلیات آن رد شد.

ارسال نظر