|
شناسه خبر: 6201

آخرین جزئیات از طرح رتبه بندی معلمان/ قول مهم مجلس درباره رتبه بندی معلمان

ابهامات مطرح شده رتبه بندی معلمان از سوی شورای نگهبان سبب بازگشت این طرح به مجلس شد. ماده پنج لایحه، به علت افزایش بار مالی مغایر با اصل ٧٥ شناخته شد.

«طرح رتبه بندی معلمان» در تاریخ ۲۵ اسفند سال 1399 توسط دولت تنظیم و با 10 ماده تقدیم مجلس شد.طرح رتبه بندی معلمان در تاریخ 6 دی ماه سال 1400 به صورت جامع تر و در قالب 7 ماده تنظیم  به شورای نگهبان جهت بررسی و تایید نهایی ارسال شد. در ادامه مقرر گشت که طرح رتبه بندی معلمان بعد از نهایی شدن به وزارتخانه ارسال و عملیاتی گردد. اما از زمان اعلام بررسی مجدد طرح رتبه بندی معلمان، واکنش های مختلفی نسبت به طرح رتبه بندی معلمان در بین مسئولان و همچنین قشر معلمان ایجاد شد و اجرای این طرح را با چالش های مختلفی مواجه کرده است. 

رتبه بندی معلمان تا پایان سال به نتیجه می رسد؟

 

«امسال هم قرار نیست طرح رتبه بندی معلم‌ها به نتیجه برسد.» به نظر می‌رسد این جمع بندی معلمانی باشد که امیدوار بودند دولت ابراهیم رئیسی بالاخره طرح رتبه بندی را به جایی برساند، اما حالا از بازگشت طرح از شورای نگهبان به مجلس شوکه و ناامید هستند.

به گفته سخنگوی شورای نگهبان مصوبه رتبه بندی فرهنگیان به دلیل ابهامات به صحن مجلس ارسال شده بود. البته آن چنان که هادی طحان نظیف گفته این شورا با اهداف مصوبه موافق است و کلیت آن با توجه به اینکه ماهیت مصوبه لایحه است، مورد پذیرش این شوراست ولی مسئله بر سر جزئیات باقی است.

طرح رتبه بندی معلمان عمری به درازای ده سال دارد و ده سال وعده پشت آن است، اما با وجود گذشت ده سال هنوز که هنوز است اجرایی نشده. با اجرایی شدن این طرح حقوق معلمان افزایش قابل توجهی می‌یابد و بخشی از دغدغه آن‌ها برطرف می‌شود، با این همه دولت‌های مختلف به هزار و یک دلیل موفق به اجرای طرح نشدند.

این ناکامی ده ساله و انتظارات زیاد از دولت رئیسی باعث شده تا حالا معلمان نسبت به تصویب نشدن طرح معترض باشند و تجمعاتی را نیز در این زمینه تشکیل دهند تا صدای خود را به قوای مختلف، به خصوص مجلس شورای اسلامی برسانند.

با این همه و با وجود ناامیدی معلمان به نظر می‌رسد بدنه دولت به تصویب طرح تا قبل از پایان سال امیدوار است. قاسم احمدی لاشکی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در حاشیه دیدار های مردمی که ۲۳ دی ماه از استان هرمزگان داشت گفت: مجلس شورای اسلامی ۲۴ آذرماه ۱۴۰۰، مصوبه رتبه بندی را نهائی کرد و برای تصویب به شورای نگهبان ارسال کرد.

احمدی لاشکی ابراز داشت: شورای نگهبان نیز به دلیل ابهاماتی از جمله در بندهای ۵ و ۶ مصوبه رتبه بندی معلمان، خواستار فرصت بیشتری برای بررسی شدند که منتظر هستیم آخرین وضعیت را از شورای نگهبان دریافت کنیم.

او ضمن ابراز امیدواری نسبت به تصویب هر چه زودتر این طرح در شورای نگهبان و مجلس گفت: امید است تا پایان سال جاری مصوبه رتبه بندی معلمان به اجرا درآید.

به گفته لاشکی پس از نهایی شدن مصوبه رتبه بندی معلمان، آمادگی کامل برای ادامه روند اجرای رتبه بندی از جمله هیأت ممیزی ها که باید بر ای ورود ۷۵۰ منطقه آموزش و پرورش کشور تعیین شود، را داریم و در کوتاه ترین زمان، این مصوبه قابلیت اجرائی پیدا می کند. معلمان هم در این طرح با ۹ شاخص و معیار در رتبه های پنج گانه قرار خواهند گرفت. البته ظاهرا این معیارها ثابت نیستند و قابلیت به روز رسانی را دارند.

به باور کارشناسان حوزه آموزش و پرورش در صورت اجرای کامل و بدون تعلل طرح رتبه بندی، این طرح می‌تواند تأثیر مشهودی بر دریافتی معلمان داشته باشد و باعث رونق آموزش و پرورش شود. با این همه به نظر می‌رسد تناسب و تعادل حقوق معلمان با نظام پرداخت دستگاه‌های دولتی باید همچنان مورد توجه باشد.

هوداران و منتقدان دولت رئیسی هر دو از زاویه نگاه خود به دولت هشدار می‌دهند که طرح رتبه بندی را به هر شکل اجرا کند. منتفدان که سال‌ها است حامی اجرای این طرح هستند. موافقان دولت نیز معتقدند رئیسی با رتبه بندی معلمان باید یکی از سراب‌های دولت روحانی را به واقعیت تبدیل کند و عملگرایی خود را ثابت کند.

قول مهم مجلس درباره رتبه بندی معلمان

شورای نگهبان نسبت به رتبه بندی معلمان چند ابهام را مطرح کرد و این لایحه مجدد به مجلس بازگشت. اما آینده رتبه بندی معلمان چه خواهد شد.

سخنگوی شورای نگهبان روز دوشنبه ۲۷ دی از بازگشت لایحه رتبه‌بندی معلمان به مجلس برای اصلاح ایراد‌ها و ابهام‌ها خبر داد. هادی طحان نظیف با اعلام این خبر گفت شورای نگهبان با اهداف لایحه رتبه بندی معلمان موافق است و پیگیری‌های متعددی انجام داده، اما اشکالات و ابهام‌هایی در مصوبه مجلس وجود داشته است.

ابهامات طرح رتبه بندی معلمان چه بود؟

 

ابهامات مطرح شده رتبه بندی معلمان از سوی شورای نگهبان سبب بازگشت این طرح به مجلس شد.

​ماده پنج لایحه، به علت افزایش بار مالی مغایر با اصل ٧۵ شناخته شد.

اصل ۷۵:
 

طرح های قانونی و پیشنهادها و اصلاحاتی که نمایندگان در خصوص لوایح قانونی عنوان می کنند و به تقلیل درآمد عمومی یا افزایش هزینه های عمومی می انجامد¡ در صورتی قابل طرح در مجلس است که در آن طریق جبران کاهش درآمد یا تامین هزینه جدید نیز معلوم شده باشد.

در کلیه موارد ذیل، متن قانون شفاف و مبرهن نیست، قانون باید شفاف و کلی باشد. در زیر به این موارد اشاره شده است.

ابهامات

سنوات تربیت معلم

شاغلین اداری آموزش و پرورش

شاخص های رتبه بندی

تاریخ اجرای احکام

وضعیت بودجه در سال آتی

اعضا و کارکرد هیات ممیزی

تعیین حداقل دریافتی(٨٠٨٠٠٠٠)

مغایرت ماده ۶ لایحه رتبه بندی ( حداقل حقوق )با بند ١٠اصل سوم قانون اساسی

قول مجلس درباره رفع ابهامات
 

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: شورای نگهبان چند ابهام نسبت به لایحه رتبه‌بندی معلمان گرفته است.

وی افزود: مجلس هفته آینده به سرعت به این موضوع ورود می‌کند تا ایرادات شورای نگهبان به لایحه رتبه‌بندی معلمان برطرف شود.

سلیمی با بیان اینکه شورای نگهبان به لایحه رتبه بندی معلمان ایرادات اساسی نگرفته و صرفا چند ابهام به آن وارد شده است، گفت: تاکید مجلس شورای اسلامی بر این است که لایحه رتبه‌بندی معلمان هر چه سریعتر تبدیل به قانون و اجرایی شود.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد: ما سریعاً ایرادات شورای نگهبان به این لایحه را برطرف و به شورای نگهبان ارسال می کنیم تا تبدیل به قانون و آماده اجرا شود.

رتبه بندی معلمان

جزئیات دلایل شورای نگهبان برای بازگشت رتبه بندی معلمان به مجلس

ابهامات مطرح شده رتبه بندی معلمان از سوی شورای نگهبان سبب بازگشت این طرح به مجلس شد. ماده پنج لایحه، به علت افزایش بار مالی مغایر با اصل ٧٥ شناخته شد.

اصل ۷۵ :

طرح های قانونی و پیشنهادها و اصلاحاتی که نمایندگان در خصوص لوایح قانونی عنوان می کنند و به تقلیل درآمد عمومی یا افزایش هزینه های عمومی می انجامد, در صورتی قابل طرح در مجلس است که در آن طریق جبران کاهش درآمد یا تامین هزینه جدید نیز معلوم شده باشد.

در کلیه موارد ذیل، متن قانون شفاف و مبرهن نیست، قانون باید شفاف و کلی باشد.

ابهامات

سنوات تربیت معلم

شاغلین اداری آموزش و پرورش

شاخص های رتبه بندی

تاریخ اجرای احکام

وضعیت بودجه در سال آتی

اعضا و کارکرد هیات ممیزی

تعیین حداقل دریافتی(٨٠٨٠٠٠٠)

مغایرت ماده ٦ لایحه رتبه بندی ( حداقل حقوق )با بند ١٠اصل سوم قانون اساسی

اصل ۳ قانون اساسی:

دولت موظف است برای نیل به اهداف مذکور در اصل دوم، همه امکانات خود را برای امور زیر به کار برد:

رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات

ایجاد نظام اداری صحیح و حذف تشکیلات غیر ضرور.

بازگشت لایحه رتبه بندی معلمان به مجلس

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه این شورا با اهداف لایحه رتبه‌بندی معلمان موافق است، گفت: این لایحه برای رفع برخی ابهامات و اشکالات به مجلس برگشت.

بازگشت لایحه رتبه بندی معلمان به مجلس

هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان عنوان کرد: با بررسی‌هایی که در خصوص لایحه رتبه‌بندی معلمان در جلسات شورای نگهبان صورت گرفت، این شورا با اهداف مصوبه موافق است و کلیت آن با توجه به اینکه ماهیت مصوبه لایحه است، مورد پذیرش این شوراست اما در برخی موارد نسبت به لایحه دولت و مواردی نیز با توجه به تغییراتی که در مجلس نسبت به لایحه صورت گرفته است، اشکالات و ابهاماتی برای شورای نگهبان وجود دارد لذا برای رفع این ابهامات و اشکالات به مجلس برگشت داده شد.

وی همچنین گفت: واقعیت این است اگر این ابهامات و ایرادات به صورت دقیق و شفاف برطرف شود، در عمل با مصوبه‌ای کارآمد و قابل اجرا روبرو خواهیم بود که رضایت این قشر فرهیخته، دلسوز و زحمتکش را در پی خواهد داشت لذا باید دولت و مجلس نسبت به این موارد نیز جلساتی برگزار و توافق کنند.

انتقادات جدی به رتبه بندی معلمان

طی۱۰ سالی که از تصویب سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و مطرح شدن رتبه‌بندی معلمان می‌گذرد، هر سال بحث تصویب و اجرای طرح رتبه‌بندی مطرح شده است.

علی‌اصغر محمدی کارشناس آموزش و پرورش، درباره موضوع رتبه‌بندی معلمان، اظهار کرد: لایحه «رتبه‌بندی معلمان» پس از یک دهه چشم انتظاری معلمان و فراز و نشیب‌های بسیار، اواخر آذرماه امسال در مجلس تصویب شد تا معلمان به بهره‌مندی از مزایای آن امیدوارتر شوند.

وی با بیان اینکه معلمان در انتظارند تا با توجه به تصویب این طرح در مجلس و اظهارات دولتمردان، سرانجام به حقی که سال‌هاست با وجود استحاق، از آنها دریغ شده است، برسند، گفت: طی۱۰ سالی که از تصویب سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و مطرح شدن رتبه‌بندی معلمان می‌گذرد، هر سال بحث تصویب و اجرای طرح رتبه‌بندی مطرح شده اما به دلایل مختلف از جمله تأمین نشدن منابع مالی، چنین اتفاقی رخ نداده است.

* انتقاداتی که به رتبه‌بندی وارد شد

محمدی ادامه داد: در این مدت انتقادهای تندی به شیوه اجرای این طرح وارد شده و منتقدان معتقدند دولت‌ها سعی کرده‌اند افزایش حقوق ناشی از اجرای ناقص قانون مدیریت خدمات کشوری معلمان را به پای این طرح بنویسند و از اجرای کامل طرح رتبه‌بندی طفره بروند.

پس از نزدیک به یک ماه از رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به یوسف نوری به عنوان وزیر آموزش و پرورش دولت سیزدهم اولین نشست خبری وی با خبرنگاران برگزار شد.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: روش های توانبخشی مرسوم ارزشیابی جوابگوی ارتقا معلمان نیست بلکه مدرسه را از مرحله‌ای به مرحله دیگر سوق بدهند.

​نوری گفت: نظام رتبه بندی با آنچه در مجلس مصوب شده تغییرات چشمگیری داشته است.

وی گفت: واقعیت این است که مدرسه محوری شعار است.

۶۰ درصد معلمان زیر خط فقر

رامین کریمی‌نیا، نماینده سازمان معلمان و دبیر کارگروه صنفی معلمان ایران نکاتی پیرامون طرح مصوب رتبه بندی معلمان بیان کرد و گفت: بسیار به جا بود که ابتدا سازمان نظام معلمی مانند سازمان نظام مهندسی و پزشکی تصویب شود و شکل بگیرد و سپس به کمک آن تعیین صلاحیت ها و شایستگی ها به صورت علمی و کاربردی انجام شود.

وی درباره اینکه آیا آنچه تصویب شده می تواند انتظارات و اهداف مدنظر این طرح را پاسخ دهد؟ گفت: خیر. اگر قرار باشد رتبه بندی پاسخگوی اهداف مندرج در راهکارهای ۱۲-۱۰، ۱-۱۲و ۳-۱۲ از فصل ششم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش باشد می بایست به مهندسی نیروی انسانی، عملکرد رقابتی، افزایش کیفیت تعلیم و تربیت، ارتقای منزلت معلمان، تقویت انگیزه و رضایتمندی شغلی آنان منجر شود؛ در حالی‌که با این لایحه تصویب شده به نظر می رسد وصول چنین مواردی نامعلوم و بعید باشد.

کریمی‌نیا ادامه داد: زمانی یک طرح می تواند موجب رضایتمندی، ارتقای انگیزه و عملکرد باشد که حداقل‌های لازم برای یک زندگی متوسط طبق هرم معروف مازلو فراهم شده باشد. با توجه به اینکه با افزایش درصدهای ناچیز ارائه شده در این لایحه هنوز هم بیش از ۶۰ درصد معلمان زیر خط فقر خواهند بود لذا امکان رضایت و ارتقای انگیزه و عملکرد عملاً خواسته‌ای ناممکن است.

رتبه بندی معلمان

امروز بررسی رتبه بندی معلمان در دستور کار مجلس قرار داشت اما بالاخره جزئیات و روند اجرایی شدن این لایحه به چه صورت است.

افزایش ۳ تا ۶ میلیونی حقوق معلمان

علی نیکزاد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در روزهای آینده و با تصویب مجلس ۱۲۵ هزار میلیارد ریال منابع برای اجرای لایحه‌ رتبه‌بندی معلمان اختصاص می‌یابد که در طول ۶ ماه آینده اجرایی شدن این لایحه با مصوبه مجلس در نظر گرفته شده است که امیدواریم مورد توجه واقع شود.

​وی بیان کرد: اشتغال‌زایی برای ۶۰ هزار جوان اردبیلی در دستور کار است که درصدد هستیم حقوق معلمان را بین ۳ تا ۶ میلیون تومان افزایش دهیم که برای اجرایی شدن کامل این لایحه در نظر گرفته شده است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دولت در سال آینده باید برای اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان ۲۵ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر بگیرد که در راستای تامین منابع برای اجرایی شدن این لایحه تمهیدات لازم به عمل آمده و امید می‌رود با تلاش‌های به انجام رسیده شاهد تحقق اهداف مورد نظر در این زمینه جامه عمل بپوشانیم.

میزان حقوق معلم با رتبه پنج

علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی درباره رتبه بندی معلمان بیان کرد: بر اساس طرح رتبه بندی که اجرای آن از ۳۱‌شهریورماه ۱۴۰۰ خواهد بود، پایین‌ترین و حداقل دریافتی معلمان بر اساس طرح رتبه بندی مبلغ ۸ میلیون و ۲۰ هزار تومان خواهد بود.

او افزود: معلمان بر اساس طرح رتبه بندی ۸۰ درصد مربی پایه یک دانشگاه تهران را دریافتی خواهند داشت. بر اساس طرح رتبه بندی هیچ معلمی از این پس کمتر از ۸ میلیون و ۲۰‌هزار تومان دریافتی نخواهد داشت. افزایش حقوق معلمان علاوه بر این حقوق بر اساس جایگاه آن‌ها در رتبه بندی معلمان تا رتبه پنجم خواهد بود.

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت: در طرح رتبه بندی معلمان هر ۶ سال یکبار طبق ارزیابی‌های انجام شده حائز رتبه بالاتر خواهند شد. یک معلم با رتبه پنج درحال حاضر ۱۰ میلیون دریافتی دارد، با اجرای طرح رتبه بندی جدید، حقوق این افراد به حدود ۱۵ میلیون تومان افزایش خواهد یافت.

رتبه بندی معلمان

رفع ابهامات رتبه بندی

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور طی چند روز گذشته درباره رتبه بندی معلمان اظهار کرد: با توجه به صحبت‌هایی که در مجلس شده است قطعا برای همسان سازی حقوق معلمان تلاش‌هایی انجام می‌شود، ولی در حال حاضر ابهاماتی وجود دارد که باید برطرف شود.

قاسم احمدی لاشکی معاون حقوقی و پارلمانی وزارت آموزش و پرورش درباره رتبه بندی معلمان اظهار کرد: به محض تصویب رتبه بندی فرهنگیان این کار را انجام می‌دهیم.

احمدی لاشکی درباره زمان بررسی لایحه رتبه بندی فرهنگیان در مجلس گفت:این موضوع باید از طریق مجلس پیگیری شود و نمایندگان هم قول دادند تا از هفتم مهر که مجلس فعالیتش آغاز می‌شود این موضوع در اولویت باشد.

لایحه رتبه بندی معلمان به زودی در صحن مجلس بررسی خواهد شد. اما رتبه بندی چقدر می‌تواند روی حقوق معلمان تاثیر بگذارد؟

منادی رئیس کمیسیون آموزش از افزایش بین ۲۵ تا ۷۵ درصدی حقوق معلمان خبر داد. به طوری که برای معلمان با رتبه آموزشیار معلم ۲۵ درصد، مربی معلم ۴۵ درصد، استادیار معلم ۶۰ درصد، دانشیار معلم ۷۰ درصد و استاد معلم ۷۵ درصد افزایش حقوق اعمال می شود.

​اما معلمان می گویند با توضیحاتی که منادی داده است همترازی با ۸۰ درصد حداقل حقوق بعد اعمال درصد ها خواهد بود که عملا تمام معلمان کف حقوقی اعلام شده را رد میکنند. به طوری که شاید در سال اول برای نو معلمان کمی خوب به نظر بیاد اما بعد از دو سال بی اثر میشود. با توجه به این توضیحات رتبه ۴ و ۵ شامل هر معلمی نخواهد شد و دقیقا مثل طرح دولت نهایت ۱۰ درصد افزایش حقوق حتی کمتر شامل این رتبه ها شوند که آن هم قطعا با شرایط خاص مثل داشتن دکتری و مدیریت و….خواهد بود. همچنین اکثر معلمان در رتبه های یک و دو نهایت سه قرار خواهند گرفت که میانگین افزایش ها همان ۳۰ تا ۳۵ درصد خواهد بود. معلمان می گویند اجرای رتبه بندی فرهنگیان به هیچ وجه مشکلات معیشتی معلمان را حل نخواهد کرد.

برآورد اعتبار مورد نیاز اجرای رتبه‌بندی

علی کریمی فیروزجایی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، درباره رتبه بندی معلمان گفت: هیات رئیسه مجلس مأموریتی به نایب رئیس اول مجلس داد که ایشان با رایزنی با کمیسیون آموزش و تحقیقات، سازمان برنامه و بودجه و وزارت آموزش و پرورش برآورد تقریبی از اعتبار مورد نیاز اجرای رتبه‌بندی فرهنگیان را به هیات رئیسه دهند تا ما در صحن علنی بتوانیم آن را مطرح کنیم.

کریمی فیروزجایی تصریح کرد: موارد خاصی از رتبه‌بندی اصلاح نشده و این موارد ذیل اعتبار مورد نیاز است که ما متناسب با اعتبار باید تصمیم بگیریم با استفاده از چه ساز و کاری آن را اجرا کنیم.

این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بودجه اجرای این طرح مبلغ ۲۵ هزار میلیارد تومان بوده که دولت نیز آن را پذیرفته است.

وی با اشاره به اینکه هنوز مجادله‌ای بین مبلغ کلی رتبه‌بندی و ۱۲.۵ میلیارد تومان امسال وجود دارد که نایب رئیس مجلس در حال رایزنی است که بتوانیم در نهایت به یک جمع‌بندی برسیم، گفت: ما از محل فروش املاک در آمدی نداریم و باید برای تأمین بودجه آن جمع بندی انجام شود.

کریمی فیروزجایی گفت: در قانون بودجه ۱۴۰۰ اجرای این طرح در قالب فروش دارایی و اموال است همچنین برای سال آینده رتبه‌بندی معلمان وارد بودجه می‌شود و از منابع عمومی مبالغ آن تأمین می‌شود.

همفکری دولت و مجلس

رتبه بندی معلمان

سید شمس‌الدین حسینی نماینده مردم رامسر، تنکابن و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: به دنبال اجرایی شدن لایحه رتبه بندی معلمان با همفکری دولت هستیم.

حسینی در رابطه با حل مشکل معیشت بازنشستگان، گفت: تورم خوراکی در کشور ما ۷۲ درصد و کمرشکن است. از همین رو دو کار در مجلس در دست اقدام است که امیدواریم اتفاقات خوبی در این زمینه رقم بخورد.

او با بیان اینکه طبق قانون اساسی مجلس هر چیزی را نمی‌تواند تصویب کند، گفت: بودجه در قالب لایحه باید مطرح شود و طرح افزایش حقوق توسط نمایندگان مجلس قابلیت اجرایی ندارد.

حسینی گفت: همسان سازی حقوق بازنشستگان پارسال ۹۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شد و دولت در لایحه ۱۳۰ هزار میلیارد تومان را پیشنهاد کرد که تصویب نشد و کلیات آن رد شد.

ارسال نظر