|
شناسه خبر: 6325

حسین رئیسی، نماینده مردم میناب درمجلس در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》:

استان هرمزگان؛ رتبه پنجم کسب درآمد و رتبه سوم فقر و بیکاری!

رئیسی می‌گوید: استان هرمزگان ظرفیت‌های بسیاری دارد که لازم است احیا و تقویت شود. این استان در تامین بودجه کشور نقش به سزایی دارد و در همین بودجه 1401 این استان رتبه پنجم کسب درآمد را دارد.

حسین رئیسی، نماینده مردم میناب، جاسک، رودان، بشاگرد و سیریک درمجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》 به سفر استانی رئیس‌جمهور در هفته پیش رو اشاره کرد و  گفت: منتظر حضور رئیس جمهور در استان هرمزگان هستیم. استان هرمزگان یکی از مهم ترین استان های کشور است و ظرفیت هایی که در این استان قرار دارد بی نظیر است و کارکردهای ملی و فراملی دارد. از طرفی استان هرمزگان در تامین بودجه کشور نقش به سزایی دارد و در همین بودجه 1401 این استان رتبه پنجم در کسب درآمد را دارد.

وی افزود: اما از آن طرف هم مشکلات جدی را دارد و در بحث فقر متاسفانه در رتبه سوم قرار گرفته است و در بیکاری هم به همین ترتیب است که به هیچ وجه زیبنده این استان با این همه ظرفیت در حوزه های نفت، صنعت، دریا، بنادر و جزایر نیست.

رئیسی ادامه داد: بحث سواحل مکران که رهبر معظم انقلاب به خوبی به آن اشاره فرمودند و منطقه ای مثل جاسک که به فرموده ایشان گنج پنهانی است، ظرفیت هایی هستند که پتانسیل های بالای اقتصادی دارند.

این نماینده مجلس همچنین یادآورشد که بارور کردن این استعدادها نه تنها استان هرمزگان که کل کشور را تحت تاثیر قرار می دهد و مردم استان امیدوار هستند که تنگناهایی که وجود دارد که مانع از شکوفایی اقتصاد استان می شود در این سفر دیده شود.

*تسهیل مجوزهای صید و صیادی می‌تواند اشتغال هرمزگان را متحول کند

او گفت: در بحث صید و صیادی و مجوزهای مربوط به آن صیادان ما دچار مشکل هستند و یا در بحث مبادلات مرزی نیاز است که تدابیری اندیشیده شود. صید و صیادی یکی از ظرفیت‌های عظیم این خطه است و اگر راه‌اندازی کسب و کار این حوزه تسهیل شود به اشتغال این منطقه کمک شایانی خواهد شد.

رئیسی اظهارکرد: در حوزه کشاورزی با وجود اینکه ظرفیت های بالایی در استان وجود دارد اما با موانع جدی روبرو هستیم. یکی از این موانع کمبود آب است. درحالی که طی دهه‌های اخیر این مشکل کمتر بود اما این روزها از اساسی‌ترین مسائلی است که کشاورزان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

نماینده مردم میناب در مجلس در انتها بیان می‌کند که بحث کم آبی که به عنوان یک چالش جدی در کشور مطرح است در این استان هم مشکلاتی را به وجود آورده است. رودخانه های متعددی داریم که با احداث سدهای مخزنی بر روی این رودخانه ها خصوصا در شرق استان که مطالعات برای 5 سد مخزنی هم انجام شده است، می تواند ذخیره آب خوبی برای استان فراهم شود.

ارسال نظر