|
شناسه خبر: 6744

پشت پرده توقف تزریق واکسن آسترازنکا در کشور

روز گذشته خبری مبنی بر ممنوعیت تزریق دوز اول واکسن آسترازنکا برای تمام گروه‌های سنی در شهر مشهد در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها منتشر شد که واکنش دانشگاه علوم پزشکی را در پی داشت.

روز گذشته خبری مبنی بر ممنوعیت تزریق دوز اول واکسن آسترازنکا برای تمام گروه‌های سنی در شهر مشهد در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها منتشر شد.

در این خبر آمده بود که تزریق دوز سوم برای افرادی که دو دوز واکسن غیر آسترازنکا دریافت کرده‌اند، برای زیر ۵۰ سال ممنوع و برای بالای ۵۰ سال در صورت اصرار tرد و با گرفتن تعهد، مجاز است.

در پی انتشار این مطلب، برخی شایعات مبنی بر اینکه بروز مرگ ناشی از تزریق آسترازنکا علت توقف تزریق واکسن در مشهد بوده، در فضای مجازی منتشر شد که این امر با واکنش دانشگاه علوم پزشکی مشهد روبه‌رو شد.

در همین راستا روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرد که شایعات مطرح شده درباره آسیب‌زا بودن واکسن آسترازنکا واقعیت ندارد.

در این اطلاعیه ضمن درخواست از مردم برای کنترل موج ششم کرونا و پیشگیری از تبعات پیشگیری این همه‌گیری بر تزریق دوز سوم واکسن کرونا تأکید و اعلام شده است که پیگیری‌ها برای تأمین واکسن ادامه دارد و توقف موقت تزریق آسترازنکا در مشهد به علت عدم موجودی مقطعی است.

هاشمی، سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت نیز در توضیح این خبر گفت: ‌واکسن ‎آسترازنکا از جمله واکسن‌های موثر علیه بیماری کرونا است که صدها میلیون دوز آن در دنیا و حدود ۱۱ میلیون دوز در ایران استفاده شده است. از ابتدا وزارت بهداشت اعلام کرده بود که به دلیل برخی عوارض نادر، در گروه سنی زیر ۵۰ سال سایر واکسن‌ها ارجح هستند.

وی ادامه داد: ‌در ماه‌های اخیر و فراهم شدن انواع واکسن‌ها، توصیه کشوری اولویت دادن مصرف به نوبت دوم (تکمیل دو نوبت) و واکسیناسیون مسافرین پس از کسب رضایت از افراد بوده است.

منبع: تسنیم


ارسال نظر