|
شناسه خبر: 6909

پراید سرقتی فقط ۳ میلیون +عکس

دستگیری اعضای باند معروف به «چغوک» که خودروهای سرقتی را به مبالغ اندکی به مالخران می فروختند و...

 با دستگیری اعضای باند معروف به «‌چغوک » در مشهد مشخص شد که آنان خودروهای سرقتی را بین ۳ تا ۵ میلیون تومان به مالخر تبعه خارجی می‌فروختند و این خودروها در سوله بزرگ اجاره‌ای نزدیک گورستان، اوراق می‌شد.

فرمانده انتظامی خراسان رضوی روز گذشته با تشریح جزئیاتی از این پرونده سرقت به «خراسان» گفت: در پی تقویت گشت‌های نامحسوس و همچنین اجرای طرح‌های ویژه مبارزه با سرقت در مناطق شهری، پلیس به اطلاعاتی دست یافت که نشان می‌داد بسیاری از باندهای بزرگ سرقت، اقدامات مجرمانه خود را به حاشیه شهر مشهد کشانده‌اند و خودروهای سرقتی را به مناطق کوهستانی  یا روستایی منتقل می‌کنند.

سردار سرتیپ محمد کاظم تقوی افزود: به همین  دلیل رصدهای اطلاعاتی گسترده‌ای زیر نظر مستقیم سرهنگ حسین دهقان پور (فرمانده انتظامی مشهد) صورت گرفت و مناطق مختلفی از حاشیه شهر زیر چتر اطلاعاتی نیروهای انتظامی رفت که در همین راستا با آغاز «عملیات کوهستان» در کوه‌های حصار، محل اوراق خودروهای سرقتی در دامنه کوه و دره‌های اطراف آن، شناسایی شد که در این عملیات یکی از سارقان با تیراندازی پلیس کشته و یکی دیگر به شدت مجروح شد و اعضای باند سرقت نیز به دام افتادند.

مقام ارشد انتظامی خراسان رضوی در ادامه این گفت وگوی اختصاصی تصریح کرد: همزمان سرنخ‌هایی از یک باند دیگر سرقت خودروها به دست آمد که آن‌ها نیز دامنه فعالیت‌های مجرمانه خود را به روستاهای اطراف مشهد کشانده بودند.

ردپاهای اطلاعاتی نشان می‌داد، اعضای این باند خودروهای سرقتی را به مبالغ‌اندکی به مالخران می‌فروشند و این خودروها در حاشیه شهر اوراق می‌شود. سردار تقوی خاطرنشان کرد: این گونه بود که پلیس مشهد عملیات‌های گوناگونی را طراحی کرد و با به کارگیری منابع و مخبران محلی به تحقیق در این باره پرداخت تا این که مشخص شد جوان ۳۵ ساله تحت تعقیب، از جنوب کشور به مشهد آمده و پاتوقی را  در یکی از روستاهای اطراف بزرگراه آسیایی مشهد راه‌اندازی کرده است و با افراد دیگری در زمینه سرقت خودرو فعالیت می‌کند.

«سکاندار امنیت خراسان رضوی» افزود: با همین سرنخ، بلافاصله گروهی از نیروهای پاسگاه انتظامی سلطان آباد به سرپرستی ستوان یکم سلیمان نژاد(رئیس پاسگاه) و با هماهنگی قاضی خدابنده (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) عازم اطراف روستای چهچهه شدند و این جوان را که احسان نام دارد به همراه دو مرد و یک زن در حالی دستگیر کردند که یک  دستگاه پراید سرقتی نیز به همراه داشتند.

سرتیپ محمد کاظم تقوی اضافه کرد: بررسی‌ها بیانگر آن بود که یکی از افراد دستگیر شده معروف به «چغوک» همانند دیگر همدستانش از متهمان سابقه دار است که نقش مهمی را در سرقت‌های خودرو دارد.

بنابراین تحقیقات پلیس در حالی وارد مرحله جدیدی شد که بررسی‌ها نشان می‌داد دامنه فعالیت‌های مجرمانه این باند بسیار گسترده است. رئیس پلیس با تجربه خراسان رضوی تاکید کرد: بازجویی‌های فنی و تخصصی از متهمان با هماهنگی‌های قضایی، دامنه عملیات را به مشهد کشاند چرا که با اعترافات آنان مشخص شد برخی از سارقان در  مشهد مخفی شده‌اند و برخی پس از اطلاع از دستگیری همدستان شان از محل گریخته‌اند. وی گفت: در عین حال نیروهای انتظامی برای دستگیری یکی از سارقان به منطقه خواجه ربیع مشهد رفتند و جوان ۳۷ ساله‌ای را در حال فرار از پشت بام دستگیر کردند که روی یک پراید سرقتی پلاک خودروی دیگری را نصب کرده بود که سابقه سرقت نداشت. 

با دستگیری این جوان که «حسن» نام دارد دیگر اعضای باند «‌چغوک » نیز در مناطق مختلف شهری لو رفتند و پلیس مرد ۳۸ ساله سابقه داری را در یکی از پاتوق‌های خلافکاران دستگیر کرد که خودروهای سرقتی را به سوله اجاره‌ای بزرگی در منطقه «شترک» مشهد انتقال می‌داد و با فروش خودروها به یک مالخر تبعه خارجی غیرمجاز، پول آن را بین همدستانش تقسیم می‌کرد. بررسی‌ها نشان داد او خودروهای پراید را از ۲ تا ۳ میلیون،  وانت بار ۵ میلیون و نیسان را به مبلغ ۸ میلیون تومان می‌فروشد.

سردار سرتیپ تقوی با اشاره به دستگیری مالخر در سوله اجاره‌ای تصریح کرد: این سوله بزرگ که در نزدیکی گورستان قرار دارد به محل اوراق خودروهای سرقتی تبدیل شده بود که نیروهای انتظامی در یک عملیات ضربتی و با نظارت و هدایت مستقیم فرمانده انتظامی مشهد، آن مکان را به محاصره درآوردند و تعدادی خودروهای در نوبت اوراق به همراه بیش از هزار قطعه اوراق شده و سه موتور کامل خودروها را کشف کردند.

فرمانده انتظامی خراسان رضوی ادامه داد: با دستگیری این مالخر تبعه خارجی،  تحقیقات از وی آغاز و مشخص شد که او قطعات خودروهای سرقتی را در جمعه بازارها به فروش می‌رساند چرا که خودش مکانیک خودرو بود و به راحتی خودروها را اوراق می‌کرد.

مقام ارشد پلیس خراسان رضوی افزود: با توجه به گستردگی سرقت‌های مذکور تلاش پلیس برای دستگیری دیگر افراد مرتبط با باند «چغوک» در حالی ادامه دارد که بررسی‌ها نشان می‌دهد همه اعضای باند از سارقان سابقه دار و معتاد به موادمخدر صنعتی هستند که تعدادی از آنان به تازگی از زندان آزاد شده‌اند و دوباره به ارتکاب جرم روی آورده‌اند.

سردار تقوی با بیان این که اعضای این باند در مناطق مختلف شهر مشهد پراید های مدل پایین بدون تجهیزات ایمنی را سرقت می‌کردند،  افزود: ادامه رسیدگی به این پرونده با نظر معاون دادستان مرکز خراسان رضوی به گروه ورزیده‌ای از کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی سپرده شده است و بازجویی‌ها به شیوه تخصصی همچنان ادامه دارد.

شایان ذکر است:  «چغوک» در لهجه مشهدی به معنی گنجشک است.

 

ارسال نظر