|
شناسه خبر: 7149

آموزش غیرحضوری مدارس با توجه به شدت سرایت سویه جدید کرونا ادامه خواهد یافت؟

دانش‌آموزان، ناقلان بزرگ امیکرون

بعد از حدود یک‌سال و نیم آموزش آنلاین در کشور، سرانجام از مهرماه مدارس بازگشایی شدند اما بیشتر به‌صورت غیرحضوری یا همان آنلاین. بعد از اینکه واکسیناسیون در کشور افزایش یافت و فوتی‌های کرونا کاهشی شد، مسوولان آموزشی بر این شدند تا با حضور دوباره دانش‌آموزان در مدارس، فاصله گرفتن آن‌ها از تحصیل و عقب‌افتادگی‌های به‌وجودآمده را جبران کنند.

اما شیوع سویه جدید کرونا دوباره وضعیت را پیچیده کرد. پیش از شیوع رسمی موج ششم کرونا در ایران و در شرایطی که هنوز آمارها به شکل محسوس و عیان تغییر نکرده بود، مسوولان دولتی از آغاز رسمی حضور دانش‌آموزان و دانشجویان در مدارس و دانشگاه‌ها از ترم جدید می‌گفتند. با شیوع موج ششم و با اتکا به سرعت بالای امیکرون در انتقال از فردی به فرد دیگر، تصور می‌شد در این سیاست تجدیدنظر صورت گیرد اما نه‌تنها این اتفاق رخ نداد بلکه تصمیم‌گیری برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها به‌صورت هفتگی شده تا جایی که می‌شود، کلاس‌ها حضوری برگزار شود! این در حالی است که کارشناسان نسبت‌به عواقب این اقدام هشدار داده‌اند. محمدرحیم کدیور، عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفته که: «نمی‌دانیم چرا در استان فارس و سایر استان‌های ایران اصرار بر بازگشایی مدارس و دانشگاه‌هاست؟ مسوولان باید کاری کنند.‌ اگر مراقبت لازم را انجام ندهیم، روزی می‌رسد که تخت‌ها دوباره اشغال شده و مرگ‌ها دوباره به سه رقم خواهد رسید؛ این موضوع را وزیر بهداشت هم تایید کردند.» اما حالا نگرانی خانواده‌ها از این بابت است که در هفته جاری وضعیت بازگشایی مدارس به چه شکل خواهد بود؟ به خصوص اینکه در سویه جدید کرونا، کودکان مبتلا به امیکرون هم شرایط سختی را تجربه می‌کنند.

حسین کرمانپور، رییس اورژانس بیمارستان سینا چندی قبل در یادداشتی خواستار بازنگری در تصمیمات اخذ شده برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها شده و در تلگرام خود نوشته بود: «باید خواهش کنم از مسوولان عزیز که بازنگری کنند در بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها و تجمعات حتی راهپیمایی‌ها! از مردم محبوب، از کارگران مظلوم، از دانش‌آموزان و والدین مشکور و از شخصیت‌های مشهور تمنا دارم، سست نشوند. سختگیری بر خود و عزیزان‌شان را بالا ببرند تا پیک ششم را کم‌آسیب‌تر طی کنیم.»
 
والدین چه می‌گویند؟
 مهلت یک‌هفته‌ای آموزش غیرحضوری دانش‌آموزان در استان تهران که هفته گذشته با اعلام استاندار تهران آغاز شد تا یکی، دو روز دیگر به پایان می‌رسد و حالا خانواده‌ها به‌دنبال پاسخ این سوال هستند که در هفته جاری مدارس بازگشایی شده و مجبورند فرزندان‌شان را دوباره به سر کلاس‌های درس بفرستند یا خیر؟ خانم نجفی درباره حضور دخترش در کلاس درس می‌گوید: فرزند من در مدرسه غیرانتفاعی درس می‌خواند و تعدادشان در کلاس زیاد نیست اما در همین دو ماه گذشته که در هفته سه روز برای دریافت برخی آموزش‌ها به مدرسه رفتند بسیاری از بچه‌ها و از جمله فرزند خودم مریض شده‌اند. او در ادامه به خبرنگار ما می‌گوید: دخترم، شقایق دوباره مریض شده، یکی همان روزهای اول بازگشایی و حضور در کلاس و یکی هم حدود 
دو هفته قبل که دیگر نگذاشتم به مدرسه برود. پزشکی که به مطبش رفته بودم از تعداد بالای مراجعه والدین به همراه فرزندان‌شان می‌گفت که بیشتر در مدارس مریض شده‌اند. آقای بهرام‌پور هم که پدر یک پسر 12ساله است، می‌گوید: واکسن کرونای پسرم را زدیم اما واقعیت اینکه در این شرایط همسرم و خودم دل‌مان راضی به حضور فرزندم در مدرسه نیست. ما یک دختر پنج‌ساله هم داریم که می‌ترسم بیماری از طریق ابتلای پسرم در مدرسه به خانه هم منتقل شود به‌خصوص در این شرایط که آمار امیکرون خیلی بالا رفته است. هرازگاهی هم خبرهایی درباره افزایش بستری بچه‌ها در بیمارستان‌ها به‌دلیل کرونا می‌شنویم. او در ادامه تاکید می‌کند: به نظر من بهتر است در این یک‌ماه باقیمانده تا پایان سال هم مدارس به‌صورت غیرحضوری فعال باشند تا ایام نوروز و موج ششم کرونا را پشت سر بگذاریم. اینطور هم خیال خانواده‌ها راحت‌تر است و هم شبکه درمانی کشور با موج سبک‌تری روبه‌رو خواهد بود. 
 
اعلام نظر تخصصی به ستاد ملی مقابله با کرونا
 این نگرانی‌ها و اظهارات ازسوی والدین در شرایطی مطرح می‌شود که عضو کمیسیون بهداشت مجلس، سامه‌یح نجف‌آبادی همسو با پزشکان خواستار لغو آموزش حضوری شده و گفته است: «به اعتقاد بنده، حتما باید مدارس، دانشگاه‌ها و همه مراکز پرتجمع و شلوغ تعطیل شود.»

وزیر بهداشت هم در اظهاراتی جداگانه از تعطیلی استقبال کرده و گفته است: «وقتی وضعیت به پیک برسد قرنطینه هوشمند دیگر ارزشی ندارد و باید محدودیت کامل ایجاد شود.» این سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌های دوگانه نباید موجبات تکرار روزگار پیک پنجم کرونا و ثبت رکوردی جدید در مرگ‌ومیرهای کرونایی شود. خانم دکتر مینو محرز، عضو علمی ستاد ملی مقابله با کرونا و پزشک متخصص عفونی هم در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از افزایش آمار مبتلایان به کرونا در بین کودکان خبر می‌دهد.  او می‌گوید: درحال‌حاضر مردم به‌صورت خانوادگی مبتلا به امیکرون می‌شوند و به مطب مراجعه می‌کنند. اغلب هم بچه‌ها از مدرسه بیماری را وارد خانواده کرده‌اند. از آنجایی که سرعت انتقال بیماری بالاست، بچه‌ها بیشتر درگیر می‌شوند، برخلاف سویه دلتا که آمار ابتلای میان بچه‌ها زیاد نبود. محرز اضافه می‌کند: درحال‌حاضر آمار مراجعه‌کنندگان و مبتلایان به امیکرون زیاد شده اما از هر 10نفر مبتلا یک نفر بستری می‌شود و مابقی به‌صورت سرپایی درمان می‌شوند. این یعنی امیکرون قدرت سرایت بالایی دارد اما خطر مرگ کمتری نسبت‌به سویه دلتا. هرچند که تعداد افزایش پیدا کند، خطر مرگ هم افزایش پیدا خواهد کرد.
او تاکید می‌کند: در این شرایط بهتر است از هرگونه تجمع جلوگیری شده و در بازگشایی مدارس عجله‌ای در کار نباشد. آن هم در شرایطی که بچه‌ها از مدرسه ناقل بیماری شده و به دیگر اعضای خانواده انتقال می‌دهند. هفته جاری نیز پیک امیکرون ادامه خواهد داشت و از هفته بعد از آن، با کاهش موارد مبتلا روبه‌رو خواهیم بود، پس بهتر است تا دو هفته آینده نیز به‌طور قطع و یقین مدارس غیرحضوری باشند. ما نظرمان را به ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده‌ایم و حالا باید ببینیم تصمیم آن‌ها چه خواهد بود.
دکتر مسعود مردانی، دیگر عضو کمیته علمی مقابله با کرونا هم درباره شدت ابتلای کودکان به امیکرون به «صبح‌نو» می‌گوید:  به نسبت به پیک دلتا، مواد عفونت امیکرون بسیار زیادتر است و ابتلای کودکان نیز افزایش پیدا کرده و مراجعه زیادی به مطب‌ها دارند. قاعدتا تا زمانی که شرایط قرمز است و میزان سرایت بیماری نیز تا این حد بالاست، منطقی این است که مدارس و دانشگاه‌ها غیرحضوری برگزار شوند. او هم همانند دکتر محرز تاکید می‌کند که به ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده‌اند که نباید در بازگشایی مدارس و دانشگا‌ها تعجیلی صورت بگیرد.
 
15 تا 20درصد مبتلایان به امیکرون زیر 10سال دارند  
 نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران نیز در گفت‌وگو با «صبح‌نو» بر آموزش غیرحضوری تاکید کرده و می‌گوید: 15 تا 20درصد آمار مبتلایان به امیکرون زیر 10سال، سن دارند و جز گروه‌های پرخطر محسوب می‌شوند، به همین دلیل هم بود که واکسیناسیون برای سنین پنج تا 12سال باز شد. او ادامه می‌دهد: سرایت این بیماری بسیار بالا اما مرگ‌ومیر کمتری دارد، درحال‌حاضر از هر 20مراجعه‌کننده و 9مبتلا یک نفر بستری می‌شود. از هر 20هزار نفر، 400 تا 500نفر بستری شده و از هر 100نفر، چهار تا پنج درصد فوتی داریم. هرچند طبق بررسی‌ها این سویه گروه سنی زیر 50سال را 50 تا 60درصد بیشتر از بالای 50ساله‌ها درگیر خواهد کرد.  توکلی تاکید می‌کند: با این شرایط تاکید بر آموزش غیرحضوری است؛ زیرا هنوز در دوران پیک هستیم و آمار صعودی است. احتمالا هفته آینده نیز قطعا مدارس و دانشگاه‌ها غیرحضوری خواهند بود.
حالا مردم و کادر آموزشی منتظر هستند تا ببینند تصمیمات جدید ستاد ملی کرونا تا چه اندازه مطابق خواست متخصصانی خواهد بود که به‌صورت میدانی با مبتلایان امیکرون در تماس هستند.

 

ارسال نظر