|
شناسه خبر: 7534

اتفاقی که همه دنیا را می‌خنداند!

اشتباه عجیب شرکت کنندگان در خط استارت ماراتن کیش، خودش گویای خیلی از ناهماهنگی ها و اتفاقات عجیب در جریان این ماراتن است.

به گزارش "ورزش سه"، در سال های اخیر چند باری عنوان مسابقه ماراتن کیش به گوشمان خورده و در نگاه اول شاید از نظر همه این یک رقابت زیر نظر فدراسیون دوومیدانی باشد، اما بعد از بررسی ماجرا به این نکته پی می بریم که فدراسیون از یک ماه قبل برای برگزار نشدن این رویداد نامه نگاری کرده است.

حالا یک روز بعد از برگزاری ماراتن کیش، تصاویری در فضای مجازی وایرال شده که اتفاقات عجیبی را در همان خط استارت مسابقه نشان می دهد. در این ویدیو دوندگان بدون اینکه مسیر مسابقه را بدانند در سه جهت مختلف حرکت می کنند و مسئولان برگزاری سعی می کنند آن ها را در مسیر مسابقه قرار دهند؛ اتفاقی که خنده تماشاگران و حاضران در خط استارت را به همراه دارد.

به همین بهانه ماجرا را پیگیری کردیم و به اتفاقات عجیب تری از جمله اخذ ورودی 590 و 490 هزار تومانی از شرکت کنندگان پی بردیم. این موضوع باعث شد تا با پیام دیباج، مسئول برگزاری ماراتن کیش همکلام شویم.

اشتباه رفتن مسیر یک شیطنت بود

مدیر برگزاری ماراتن کیش با اعلام حضور 500 ورزشکار مرد و زن در این رویداد به "ورزش سه" گفت: برگزاری مسابقات خوب بود، اما همیشه صددرصد آن چیزی که ما می خواهیم رخ نمی دهد. برخی ورزشکاران در مسیر 42 کیلومتری شرکت کردند که 590 هزار تومان ورودی دادند و برخی هم در مسیر 15 کیلومتری شرکت داشتند که 490 هزار تومان ورودی پرداخت کردند. ما در قبال دریافت این ورودی ها خدمات زیادی به شرکت کنندگان از جمله چند پک از تنقلات تا تی شرت و بقیه موارد اهدا کردیم. شاید جالب باشد بدانید فقط 1200 لیتر آب و 400 کیلو موز در طول مسابقه به شرکت کنندگان تحویل داده شد!

وی در خصوص اینکه از فدراسیون دوومیدانی مجوز داشتند یا خیر، عنوان کرد: ماراتن ما یک مسابقه همگانی است و نیازی به مجوز از فدراسیون ندارد، فدراسیون مسئول برگزاری مسابقات در رده قهرمانی است.

دیباج در خصوص فیلم منتشر شده و گم شدن دونده ها در ابتدای مسیر گفت: این اتفاق شاید 10 ثانیه هم طول نکشید و به نظرم یک شیطنت عمدی بود. یکی از نفرات در حالی که باید مسیر را به صورت مستقیم طی می کرد، به یک باره به سمت ساحل پیچید و چند نفر را هم دنبال خودش کشاند. تصویربرداری این اتفاق از چند زاویه و پخش شدن آن در فضای مجازی نشان می دهد که کار او از پیش برنامه ریزی شده بود.  در طول مسیر 42 کیلومتری مسابقه یک نفر هم گم نشد و آن اشتباه در خط استارت هم از نظر من یک شیطنت بود که بقیه را به هم اشتباه کشاند. 

وی در پایان در خصوص جوایز مسابقه گفت: نفر اول در هر بخش 3 میلیون تومان، نفر دوم 2 میلیون تومان و نفر سوم یک میلیون تومان جایزه گرفتند.

در حالی که اولین دونده از خط استارت مسیر را مستقیم رفته اند، چند نفر بعدی به شکل عجیبی مسیر سمت چپ را انتخاب می کنند!

دبیر فدراسیون: کسی به حرف ما گوش نداد!

علی رضایی، دبیر فدراسیون دوومیدانی در واکنش به برگزاری این ماراتن به "ورزش سه" گفت: بارها و بارها در یک ماه اخیر نامه زدیم و با نهادهای مختلف از جمله وزارت ورزش، هیات های سراسر کشور و دیگر ارگان ها مکاتبه کردیم. به حراست وزارت ورزش رفتیم و درباره این ماراتن توضیح دادیم، اما فایده ای نداشت. به ما گفتند جزیره کیش یک منطقه آزاد و مستقل است و ما نمی توانیم کاری کنیم.

وی ادامه داد: واقعا خودمان هم اذیت شدیم و متاسفانه به نتیجه نرسیدیم. الان هم هر اتفاقی که افتاده، منطقه آزاد کیش باید پاسخگوی آن باشد. البته ما به عنوان متولی این رشته شکایت کردیم، اما به نظرم این عزم برای برگزاری نشان می داد که عده ای پشت ماجرا هستند. چند وقت قبل هم مورد مشابهی در تهران بود که ما جلوی آن را گرفتیم.

بعد از بازگشت نفرات جلویی و انتخاب مسیر سمت چپ، برخی شرکت کنندگان به شکل عجیبی به سمت راست می چرخند!

دوندگانی که به سمت چپ حرکت کردند، به اشتباه خود پی برده و برمی گردند تا در مسیر اصلی قرار بگیرند

* یک خطا هم زیاد است 

نفس برگزاری مسابقات ماراتن در کیش که البته سابقه خوبی هم در این زمینه داشته قابل نقد نیست و اگرچه نکاتی درباره درآمد صرف برگزارکننده و تفاوت آمار بین جوایز و جمع ورودیها وجود دارد اما بی‌شک این ویدئو، که قطعا در تمام دنیا وایرال خواهد شد ، ضربه ای به این رویداد ورزشی است. مسابقه‌ای که به قول برگزارکننده لحظاتی از آن دچار مشکل شد اما در دنیایی که دوربین‌های موبایل آماده ضبط هر خطایی هستند باید دقت بیشتری در برگزاری می‌داشتیم تا این چند ثانیه مضحک که مثل انیمیشن‌ تام وجری  در همه جای جهان دیده شده است،همه چیز را تحت تاثیر خود قرار ندهد.

بعد از چند ثانیه عجیب و باورنکردنی، بالاخره تمامی دونده ها از سه جهت به سمت مسیر اصلی هدایت می شوند.

 

 

ارسال نظر