|
شناسه خبر: 8501

قوه قضاییه:

پروژه پتروشیمی میانکاله متوقف شد

دادیار دادسرای دیوانعالی کشور و مدیرکل حوزه حقوق عامه دادستانی کل کشور در پیگیری حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم با ارسال نامه‌ای به دادستان عمومی و انقلاب مازندران دستور توقف اجرای طرح پتروشیمی میانکاله را صادر کرد.

به گزارش «صبح‌نو»، به نقل از مرکز رسانه قوه‌قضاییه، دادیار دادسرای دیوانعالی کشور و مدیرکل حوزه حقوق عامه دادستانی کل کشور در پیگیری حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم با ارسال نامه‌ای به دادستان عمومی و انقلاب مازندران دستور توقف اجرای طرح پتروشیمی میانکاله را صادر کرد. مدیرکل حوزه حقوق عامه دادستانی کل کشور در این نامه که در هفته جاری و به دستور حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری صادر کرده است، براساس تکالیف قانونی دستگاه قضایی در پیگیری حقوق عامه و با استناد به مصوبه هیات‌وزیران مبنی بر ممنوعیت استقرار صنایع شیمیایی درصورت دارا بودن فاضلاب صنعتی در فرایند تولید، دستور توقف اجرای طرح پتروشیمی میانکاله را صادر کرد.
رییس دبیرخانه شورای حفظ حقوق بیت‌المال در این دستور خطاب به دادستان مازندران تاکید کرده است، درخصوص احداث مجتمع پتروشیمی در مراتع روستای حسین‌آباد شهرستان بهشهر در محدوده زیست‌بوم میانکاله، به قید فوریت گزارش جامعی از ابعاد مختلف موضوع از چگونگی فرایند واگذاری ۹۰هکتار عرصه به سرمایه‌گذاری، انجام بررسی اولیه طرح و نحوه جانمایی آن، اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیربط و بررسی اثرات زیست‌محیطی پروژه تهیه شده و تا مشخص شدن نتیجه نهایی بررسی‌ها از ادامه فعالیت طرح جلوگیری شود.

تلاش دولتی برای توقف طرح دولتی
دولت سیزدهم میراث‌دار طرح‌ها و برنامه‌هایی از دولت قبل شده است که به نظر می‌رسد بیشتر از آنکه مفیدفایده باشند، دردسرهای عظیمی را به دنبال خواهند داشت. یکی از این طرح‌ها، مربوط به احداث پتروشیمی میانکاله است که در مجاورت یکی از بکرترین و مهم‌ترین تالاب‌های بین‌المللی ایران جایگزین شده است؛ طرحی که از زمان تصویب آن در سال‌99 و روزهای کاری دولت دوازدهم، کارشناسان بسیار و نیز مردم محلی نسبت‌به اجرای آن هشدار دادند، چراکه اکوسیستم این منطقه در شرایط فعلی توان تحمل فشار اضافی را ندارد؛ چه آنکه قرار باشد یک واحد پتروشیمی با تمام آلایندگی‌های خاص خود شروع به فعالیت کند. به همین دلیل است که دولت سیزدهم تلاش کرده است تا بتواند مانع اجرای این طرح شود؛ طرحی که برخی گزارش‌های میدانی حکایت از آن داشت که در حال اجراست و کسی توجهی به ممنوعیت فعالیت آن ندارد. 
سه روز پیش رییس‌جمهوری به رییس سازمان محیط‌زیست دستور توقف پروژه احداث پتروشیمی در میانکاله را داد؛ ازاین‌رو ابطال مصوبه دولت قبل درباره این پروژه در دستورکار هیات وزیران قرار گرفته و به‌زودی پرونده آن برای همیشه بسته خواهد شد. درنهایت روز دوشنبه هم سازمان حفاظت محیط‌زیست در نامه‌ای به مدیرعامل شرکت پتروشیمی امیرآباد مازندران، توقف اجرای پروژه پتروشیمی در تالاب بین‌المللی میانکاله را اعلام کرد؛ البته در این نامه آمده که اگر قرار است مجوزی برای این طرح صادر شود، باید مطالعات تکمیلی انجام و موردتایید این سازمان قرار گیرد. علی سلاجقه، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست در نامه دیگری به استانداران سراسر کشور از آن‌ها خواست در سفرهای استانی از کلنگ‌زنی و افتتاح پروژه‌های بدون مجوز ارزیابی محیط‌زیستی جلوگیری شود.
این نامه به معنای خط بطلانی بر زیاده‌خواهی برخی مسوولان و نمایندگان مجلس در بخش‌های مختلف است که حالا با اجرایی شدن آن، می‌توان به کاهش تخریب‌های محیط زیستی بینجامد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر