|
شناسه خبر: 8717

ربات‌هایی برای کمک به زائران در عربستان

دولت عربستان سعودی در حال استفاده از ربات‌ها برای مقاصد غیر مذهبی نیز بوده است و برخی نهاد‌های دولتی عربستان مانند شرکت نفت دولتی آرامکو در هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

به گفته مقام‌های مذهبی عربستان سعودی این ربات‌ها مراسم دعا در مکه و مدینه را به چندین زبان به اطلاع زائران می‌رسانند.

به گزارش فرارو به نقل از المانیتور، مقام‌های مسئول اماکن مقدس در عربستان سعودی ناوگان تازه‌ای از ربات‌ها را برای کمک به نمازگزاران زن معرفی کرده‌اند.

 

ریاست کل امور مسجد الحرام و مسجدالنبی گفته است: «ربات‌های» هدایت هوشمند «در بخش‌های زنانه مسجد اعظم مکه و مسجد النبی در مدینه در عربستان سعودی، مناسک نماز و اعلامیه‌های اسلامی معروف به فتوا را تشریح خواهند کرد.

این ربات‌ها هم چنین به پرسش‌های مربوط به اماکن مقدس پاسخ خواهند داد و به زنان اجازه می‌دهند با علما ارتباط برقرار کنند. این ربات‌ها به ۱۱ زبان از جمله انگلیسی، ترکی، فارسی و اردو و همچنین عربی پاسخ ارائه می‌دهند. ربات‌های چرخدار از طریق صفحه نمایش لمسی ارتباط برقرار می‌کنند».

ربات‌

 

ربات

 

مقام‌های سعودی در ماه جاری از این ربات‌ها برای کمک به زائران زن و مرد که برای زیارت عمره به مکه می‌روند رونمایی کردند. ربات‌ها در شهر مقدس مکه جدید نیستند.

سال گذشته، دستگاه‌های کوچک در ایام حج به نمازگزاران آب می‌دادند. دولت عربستان سعودی در حال استفاده از ربات‌ها برای مقاصد غیر مذهبی نیز بوده است و برخی نهاد‌های دولتی عربستان مانند شرکت نفت دولتی آرامکو در هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری می‌کنند. در سال ۲۰۱۷ میلادی، شهروندی عربستان سعودی به یک ربات زن به نام سوفیا اعطا شده بود.

 

ارسال نظر