|
شناسه خبر: 8899

بلاتکلیفی دانش‌آموزان و والدین در هوای آلوده شهر

تعطیلی پردردسر

ساعت ۸صبح دیروز استانداری تهران در خبری اعلام کرد که مدارس استان تهران در مقاطع پیش‌دبستانی، دبستان‌ها و مدارس استثنایی به علت آلودگی هوا تعطیل هستند. این در حالی است که از روز گذشته هیچ خبری مبنی بر تعطیلی احتمالی مدارس هم منتشر نشده بود.

تعطیلی مدارس پیش‌دبستانی و دبستان‌های استان تهران آن قدر دیر، درحالی اعلام شد که بسیاری از خانواده‌ها فرزندان خود را پیش از آن راهی مدارس کرده بودند و برخی کلاس‌های درس آغاز شده بود. علاوه‌بر دانش‌آموزان و معلمان، وزارت آموزش‌وپرورش نیز از این خبر ناگهانی غافلگیر شده بود؛ به‌گونه‌ای که روابط‌عمومی آموزش‌وپرورش نیز از این تعطیلی اطلاعی نداشته است. جدای از آنکه اعلام دیرهنگام تعطیلی مدارس برای سلامت دانش‌آموزان خطرناک است. از سوی دیگر، خانواده‌های زیادی به‌واسطه اعلام دیرهنگام این خبر سردرگم شده و تکلیف خود را نمی‌دانستند. «علی تیرگیرخلیفه»، معاون رسانه مرکز اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه موضوع تعطیلی مدارس خیلی دیر اعلام شده و امکان هرگونه هماهنگی را از ما گرفته است، گفت: تعطیلی مدارس را زمانی اعلام کردند که بسیاری از خانواده‌ها فرزندان‌شان را راهی مدرسه کرده بودند. کار به جایی رسید که وزیر آموزش‌وپرورش عذرخواهی کرد و معاون عمران استاندار توضیح داد. اما این تعطیلی ناهماهنگ سردرگمی والدین و دردسر برای مدارس را رقم زد.

مسوولان مدارس با والدین برای تحویل فرزندان‌شان دچار مشکل شدند. این مساله برای اولیای دانش‌آموزان شاغل گرفتاری را رقم زد. تازه به اداره رسیده است که تلفنش زنگ می‌خورد و شماره مدرسه فرزندش روی صفحه تلفن خودنمایی می‌کند. در همان چند لحظه، آشوب به جانش می‌افتد و تا به تلفنش پاسخ دهد، دلش هزار راه می‌رود. «چه اتفاقی افتاده است که از مدرسه با من تماس گرفته‌اند؟» پشت خط، معاون مدرسه است. به نظر کمی عصبی می‌آید اما مثل همیشه اول احوالپرسی می‌کند و می‌گوید: «امروز مدرسه به‌خاطر آلودگی هوا تعطیله، لطفا بیایید دنبال رضاجان.» دلشوره جایش را به خشم می‌دهد و می‌گوید: «یعنی چی مدرسه تعطیله. من سرکارم این‌ور تهرانم. تا برگردم و بیام مدرسه، ظهره.» خانم معاون سعی می‌کند عصبانیتش را کنترل کند و ادامه می‌دهد: «ما چی بگیم؛ یکدفعه اعلام کردن که مدرسه تعطیله، الان به هر پدر و مادری که زنگ می‌زنم، غر می‌زنن و اعتراض می‌کنن. ما چه گناهی کردیم؛ بعضی والدین می‌گن که ما تا ظهر نیستیم. تکلیف ما چیه آخه که گیر کردیم بین دستوراتی که میاد و خانواده‌ها».
تنها کاری که مادر می‌تواند انجام دهد این است که از معاون مدرسه بخواهد که یک تاکسی برای فرزندش بگیرند و او را به محل کارش بفرستند تا فرزندش پیش خودش باشد.
مدیر مدرسه‌ای در تهران گفت: وقتی اعلام شد که دبستان‌ها تعطیل است، زنگ اول خورده بود و بچه‌ها سر کلاس بودند؛ باید با یک‌یک والدین تماس می‌گرفتیم و می‌گفتیم که به‌دنبال فرزندشان بیایند. بعضی والدین تلفن را جواب نمی‌دادند. تلفن یکی خاموش بود. یکی جواب می‌داد و می‌گفت که تا ظهر جلسه است.
وی اضافه کرد: برخی والدین اعتراض شدید می‌کردند. آموزش‌وپرورش را مقصر می‌دانستند و ناتوان از یک برنامه‌ریزی اعلام می‌کردند. خلاصه اینکه مدرسه تعطیل شد ولی تا همه بچه‌ها از مدرسه خارج شوند عملا تا همان ظهر طول کشید و ما هم در مدرسه بودیم.
 
منتظر پایداری هوا بودیم
عابد ملکی، معاون عمرانی استانداری تهران در یک برنامه تلویزیونی درباره تعطیلی مدارس مقطع پیش‌دبستانی و ابتدایی و مدارس استثنایی استان تهران به‌دلیل آلودگی هوا اظهار کرد: با توجه به شرایط پایداری هوا و قرار گرفتن شاخص در شرایط ناسالم کمیته اضطرار آلودگی هوا تشکیل جلسه داد و برای روز یکشنبه (۱۸اردیبهشت) تمامی مدارس استان در مقطع پیش‌دبستانی و ابتدایی و مدارس استثنایی را تعطیل اعلام کرد. همچنین هرگونه فعالیت ورزشی در محیط باز برای دانش‌آموزان مقطع متوسطه نیز ممنوع اعلام شد.
وی درباره چرایی اعلام دیرهنگام تعطیلی مدارس مقطع پیش‌دبستانی و ابتدایی و مدارس استثنایی استان تهران به‌دلیل آلودگی هوا توضیح داد: متاسفانه شرایط پایداری هوا ادامه پیدا کرد و ما امیدوار بودیم که با توجه به گزارش هواشناسی وضعیت بهتر از این شود ولی برای احتیاط و حفظ سلامتی فرزندان، مدارس پیش‌دبستانی و ابتدایی را تعطیل اعلام کردیم.
 
آموزش‌وپرورش بی‌اطلاع بود
آموزش‌وپرورش اعلام کرده است که خبر تعطیلی مدارس، دیر به آن‌ها اعلام شده است. «مجید شاطری»، رییس اداره اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی آموزش‌وپرورش شهر تهران عنوان کرده است: تعطیلی مدارس ساعت ۷:۲۰ صبح ازسوی مسوولان استانداری تهران اعلام شد و ما به محض اطلاع به همه مدارس منعکس کرده و از مدارس خواستیم مراقب کنند که دانش‌آموزان آسیب نبینند.
اما صادق ستاری‌فرد، سخنگوی وزارت آموزش‌وپرورش نیز در این خصوص گفت: ما هم گلایه‌مندیم چراکه این موضوع موجب نگرانی و ناراحتی خانواده‌ها و دانش‌آموزان و همین‌طور مدیران مدارس و معلمان در مدارس شده است. ضمن اینکه با این اقدام، سلامت دانش‌آموزان هم در خطر قرار گرفته است. وی با بیان اینکه توقع ما این است که از قبل به ما تعطیلی اعلام شود تا بتوانیم مواجهه منطقی با آن داشته باشیم، افزود: انتظار ما این بود که این موضوع حداقل از شب قبل اعلام شود ولی زمانی اعلام شد که دانش‌آموزان ما در مدرسه بودند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر