|
شناسه خبر: 8925

شهردار مشهد به انتقال پادگان لشکر ۷۷ تاکید کرد

پس از ۱۷ سال، راه مردم باز می‌شود

تغییر عملکرد پادگان‌های نظامی با هدف بهینه‌سازی عملکردهای شهری، ارتقای کیفیت محیط شهر و دستیابی به جایگاه و نقشی پیشرو در اقتصاد و فعالیت‌های شهری، از موضوعاتی است که برای سال‌های متمادی مورد توجه بوده است.

در ایران نیز در سال‌های اخیر این موضوع مورد توجه قرار گرفته و به تبع آن تاکنون اقدامات اجرایی و قانونی متعددی نیز انجام شده و در دست اقدام است. در حقیقت پادگان‌ها و مراکز نظامی که اغلب در گذشته در حاشیه شهرها احداث شده بودند به مرور زمان و با توسعه شهر، امروزه در درون بافت‌های شهری و گاه در مراکز شهر قرار گرفته و اراضی وسیعی را به خود اختصاص داده‌اند. نخستین گفت‌وگو‌ها و تصمیم‌ها برای جابه‌جایی پادگان قدیمی مشهد به بیرون از شهر در سال‌های ابتدایی دهه ۸۰ اتفاق افتاد اما هنوز این پادگان در جای خود نشسته است. حتی کلایی، شهردار سابق مشهد در گفت‌وگویی در پایان دوره خود تاکید کرد برای انتقال این پادگان تلاش‌های زیادی کردم و به این زودی‌ها این انتقال اتفاق نمی‌افتد. ۱۷سال است که طرح تفصیلی انتقال پادگان مشهد روی زمین مانده و اختلافات سبب شده است پادگان مشهد همچنان منتقل نشود. در سال‌های گذشته با وجود خارج‌شدن پادگان لشکر77 از کالبد نظامی، همچنان در این سال‌ها، سازه دیوار پادگان قدیم به‌عنوان دیواری جداکننده بین دو محدوده مهم شهری به حساب آمده و ترافیک ناخواسته‌ای را به بخشی از هسته مرکزی شهر مشهد تحمیل کرده است.

  پیگیری متفاوت انتقال پادگان در دوره ششم مدیریت شهری مشهد 
یکی از تصمیمات شورای شهر و مدیریت شهری در دوره جدید، بازگشایی پادگان ارتش بود. این امر در زمان شورا و شهرداران دوره‌های پیشین نیز عنوان می‌شد. تعیین تکلیف پادگان ارتش با گذشت ۱۷سال و برپایی جلسه و مذاکرات پیاپی، اتفاق نمی‌افتاد اما در دوره ششم پس از ورود شهردار به این موضوع، برگزاری جلسات پیرامون بازگشایی پادگان ارتش، همچنین قرار گرفتن این مساله در دستورکار رییس قوه قضاییه و انتخاب نماینده ویژه برای بازگشایی پادگان ارتش، پس از 17سال بلاتکلیفی این مهم محقق شد. با توجه به اینکه مجموعه‌های پزشکان و بزرگ‌ترین بیمارستان‌های مشهد را در هسته مرکزی شهر داریم، حضور پادگان باعث ایجاد اخلال در حوزه بهداشت و درمان شده بود؛ علی‌الخصوص آمبولانس‌ها که باید مسیر طولانی‌تری را برای رسیدن به بیمارستان‌ها طی می‌کردند. همچنین هسته مجموعه خیابان بهار اداری و مسکونی است و چون از دیرباز تشکیل و ساخته شده است ظرفیت‌های خدماتی شهر مثل فضای سبز، ورزشی و... در آن به‌خوبی دیده نشده و متناسب با رشد جمعیت نبوده است.
 
 مزایای انتقال پادگان 
یکی از مشکلات اصلی این پادگان شبکه ارتباطی است که مشکلات عدیده‌ای را از جمله ترافیک، آلودگی هوا و … را برای شهروندان ایجاد کرده بود. همچنین به‌دلیل تمرکز ساختمان‌های مسکونی و اداری سرانه‌های خدماتی، آموزشی و فضای سبز در این منطقه مغفول مانده بود. تصویب طرح «انتقال پادگان لشکر۷۷» از این باب از اهمیت بسزایی برخوردار است که نویدبخش حل این مشکل به‌تبع بازگشایی راه مردم از دو محور شمال به جنوب و شرق به غرب این محدوده خواهد بود. سرانجام در پنجم اردیبهشت‌ماه سال جاری «سید عبدالله ارجائی»، شهردار مشهد از انتقال پادگان ارتش به خارج از شهر خبر داد و اعلام کرد توافق سه‌جانبه میان شهرداری، آستان قدس و ارتش این طرح در کمیسیون ماده پنج تصویب شد.  روز دوشنبه ۱۹اردیبهشت‌ماه این طرح همزمان هم در کمیسیون عالی شهرسازی و معماری و هم در شورای شهر این موضوع مطرح شده و به تصویب رسید تا راه مردم پس از ۱۷سال بازگشایی شده و بسیاری از مشکلات این محدوده برطرف شود. فضای سبز موجود در پادگان حفظ شده و معابر پیشنهادی با معابر موجود به نحو مطلوبی تطبیق پیدا خواهد کرد، نفوذپذیری بافت‌های مجاور پادگان به‌واسطه ایجاد محورهای عرضی شرقی و غربی نیز توسعه پیدا می‌کند و ابنیه تاریخی و دارای ارزش آن در این طرح تثبیت می‌شود. به زبان ساده، بزرگ‌ترین جابه‌جایی به نفع مردم مشهد انجام می‌شود که بخش اعظم این جابه‌جایی به نفع خدمات است و سرانه‌های خدماتی و آموزشی شهر را افزایش می‌دهد. 


صرف‌نظر از سرانه‌های خدماتی که با برداشتن این دیوارها به منطقه تعلق می‌گیرد، ساختمان‌هایی در پادگان ارتش وجود دارد که از ظرفیت تاریخی بهره‌مند بوده و هویت انقلاب اسلامی در آن مشهود است که در اختیار مردم قرار می‌گیرد.
 
 ۹۰ هکتار از خیابان‌ها و زمین‌های اطراف تحت‌تاثیر اجرای طرح قرار می‌گیرند 
شهردار مشهد گفت: در جریان این انتقال ۹۰۰هکتار از خیابان‌ها و زمین‌های اطراف تحت‌تاثیر اجرای طرح قرار می‌گیرند.
سیدعبدالله ارجائی تصریح کرد: بزرگ‌ترین مشکلی که در این محدوده‌ ایجاد شده مستطیلی است که انسداد ایجاد کرده و دسترسی‌های شرقی و غربی آن قسمتی از شهر را کاملا مسدود کرده است؛ یعنی کسی که می‌خواهد از قسمت شرق به غرب حرکت کند باید دور پادگان طواف کند که این امر آلودگی هوا و مصرف بنزین را افزایش می‌دهد. شهردار مشهد به قسمت غربی پادگان که چند بیمارستان مهم در آن وجود دارد اشاره کرد و گفت: برخی مواقع آمبولانس‌ها و خودروهای آتش‌نشانی در این محدوده دچار مشکل می‌شوند.

 بعد از انتقال پادگان، فضای آن در دسترس مردم قرار می‌گیرد 
شهردار مشهد افزود: توافق شهرداری مشهد با ارتش و امیر حیدری و تفاهم بین ارتش و آستان قدس رضوی و تفاهم بین مدیریت شهری و آستان قدس نیز انجام شده است. ارجائی با بیان اینکه همچنین تفاهمنامه ما به تصویب کمیسیون پنج استانداری و شورای عالی معماری و شهرسازی رسیده است، تصریح کرد: آقای استاندار نیز تایید کرده‌اند که پس از ابلاغ وزیر راه‌وشهرسازی دیوارهای پادگان برداشته می‌شود.
 
 اماکن تاریخی پادگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد 
 وی افزود: بعد از ابلاغ مصوبه وظیفه ما این است که مشاور انتخاب کنیم، خیابان‌ها و معابری که در نقشه طراحی شده اجرا کنیم و فضای سبزی را که 
قرار است احداث شود احداث و تجهیز کنیم. شهردار مشهد همچنین بیان کرد: اماکن فرهنگی و تاریخی که متعلق به مردم است در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد و ما باید این‌ها را در اختیار مردم قرار دهیم و آستان قدس و ارتش در قسمت‌های انتفاعی اختیاراتی دارند که باید قسمت خودشان را مدیریت کنند.
 
 از تلاش تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط تشکر می‌کنم 
 ارجائی افزود: مدیریت شهری آماده است و ما مشکلی نداریم اگر فردا اجازه دهند موانع را باز می‌کنیم، هرچند صحبت آقایان نیز منطقی است که می‌گویند اول باید مصوبه ابلاغ شود، ما تلاش می‌کنیم حداکثر فضا در اختیار مردم قرار بگیرد. همکاری بسیار خوبی با شهرداری انجام شد. از استانداری، دستگاه قضایی و اداره راه‌وشهرسازی تشکر می‌کنم. بدون تلاش دستگاه‌های ذی‌ربط این اتفاق نمی‌افتاد. از تولیت آستان قدس رضوی نیز تشکر می‌کنم، خوشبختانه این موضوع ساعاتی پیش در شورای عالی شهرسازی و معماری تصویب شد.
  بیش از ۵۰هکتار فضای سبز در اختیار مردم قرار می‌گیرد 
وی با بیان اینکه در قسمت شمالی ۵۰هکتار فضای سبز در اختیار مردم
 قرار می‌گیرد که یکی از اتفاقات بزرگی است که رقم خواهد خورد، گفت: ۱۵هکتار فضای فرهنگی ازجمله فضای فرهنگی- ورزشی، کتابخانه، زمین و چمن و قسمت‌های تاریخی که مربوط به سال‌های گذشته است یا رویدادهای خاصی در آن اتفاق افتاده که در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
شهردار مشهد به دو بافت ضعیف در دو طرف پادگان اشاره و تصریح کرد: سرانه خدماتی این بافت‌ها بسیار ضعیف است و قرار است این فضاها، فضاهای فرهنگی در لبه‌های پادگان باشد تا افرادی که سال‌ها در آن منطقه زندگی کرده‌اند به خواسته‌های خود دست پیدا کنند. ارجائی بیان کرد: دسترسی‌های شرقی و غربی در آن منطقه باز خواهد شد که امیدواریم به مرور پنج معبر شرقی و غربی را باز کنیم و مردم ساکن در آن قسمت‌ها شرایط خوبی در اختیارشان قرار خواهد گرفت.
  
 ارتش به نفع مردم کوتاه آمد 
وی با بیان اینکه تلاش کرده‌ایم درختان قدیمی تثبیت و تقویت شوند، تصریح کرد: با نقشه بسیار خوبی که طراحی شده امیدواریم با بزرگواری ارتش که به نفع مردم کوتاه آمد و با بزرگواری آستان قدس شرایط خوبی برای شهر پیش بیاید.
شهردار مشهد بیان کرد: کار اجرایی با همکاری ارتش از دو روز قبل آغاز شده و فکر می‌کنم در مدت معقول و با هماهنگی ارتش و آستان قدس راه مردم باز شود، هرگاه زمین تحویل داده شود مسیر را بازگشایی خواهیم کرد؛ خیابان‌های این پادگان شهری نیست و عرض کمی دارد که باید آسفالت و بهسازی شود.

 

ارسال نظر