|
شناسه خبر: 8956

تعداد مرگ‌ ومیر کرونا در بسیاری از استان‌ها به صفر رسیده است

ایران، موفق در مهار کرونا

بیش از دو سال است کرونا در کشور جولان می‌دهد و کادر درمان و مردم با آن بسیار درگیر هستند. اما این روزها خبرها خاکی از کاهش بیماران و فوت‌شدگان این بیماری منحوس دارد به طوری که عدد جانباختگان یک‌رقمی و مبتلایان سه‌رقمی شده است.

در این میان، نقش واکسیناسیون بسیار موثر بوده که در دولت سیزدهم سرعت بیشتر به خود گرفت. در مردادماه سال۱۴۰۰ که آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رسما به‌عنوان هشتمین رییس‌جمهور ایران کار خود را آغاز کرد، کشور روزهای خوبی را از لحاظ شیوع بیماری کرونا به خود نمی‌دید و روزانه ۴۰۰ تا ۷۰۰ فوتی به دلیل ابتلا به این ویروس در آمار وزارت بهداشت ثبت می‌شد. در همان برهه زمانی، صف‌های طولانی برای تزریق یک دوز واکسن به راه افتاده بود و تنها برای گروه‌های خاص و سالمندان واکسن در کشور داشتیم و جمعیت بسیاری از مردم حق تزریق واکسن نداشتند و همین گروه‌های خاص هم برای اینکه بتوانند یک دوز واکسن بزنند باید ساعت‌ها در صف‌های عریض و طویل منتظر می‌ماندند.

همان روزهای اول، رییس‌جمهور اولویت دولت را جان و نان مردم اعلام کرد و گفت تمام تلاش‌مان را بر این حوزه معطوف کردیم. «جان مردم» شد اولویت دولت؛ به همین منظور واردات انبوه واکسن در دستورکار قرار گرفت و معطل تولید واکسن داخلی نشدند یعنی به موازات پیشرفت‌های شرکت‌های مختلف تولید واکسن در کشور، دولت همزمان واردات را آن هم نه واردات محدود، بلکه واردات گسترده را در پیش گرفت تا فرصت برای تزریق واکسن هرچه سریع‌تر برای آحاد جامعه فراهم شود و سبد واکسیناسیون کشور نیز متنوع باشد. روند ورود محموله‌های پنج‌میلیونی واکسن به کشور آغاز شد و آمار تزریق روزانه واکسن از یک‌میلیون دوز فراتر رفت و برای شبانه‌روزی شدن مراکز تزریق، برنامه‌ریزی شد.  درحالی‌که تا پایان دولت دوازدهم تا ۱۵مردادماه سال۱۴۰۰ زدن واکسن به ۱۹میلیون و ۹۰۴هزار دوز می‌رسید، اما میزان واردات واکسن کرونا در مدت زمان کوتاهی در دولت جدید به بیش از ۱۸۰میلیون دوز رسید. به گفته بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، آیت‌الله رئیسی، مبارزه با کرونا را اولین اولویت خود قرار داد و تامین واکسن در صدر کارهای دولت قرار گرفت و با مشارکت مردم و نیروهای مسلح، واکسن در حجم گسترده در مدت کوتاهی تزریق و رکورد روزانه یک‌میلیون و ۶۰۰هزار دوز و هفتگی هشت‌میلیون و ۶۰۰هزار دوز در ایران ثبت شد. 
عین‌اللهی یادآور شد: تزریق گسترده و در مدت کوتاه واکسن کرونا به‌گونه‌ای که تا امروز حدود ۱۴۹میلیون دوز واکسن تزریق شده و در کنار آن، نوع واکسن‌های باکیفیت استفاده شده، از عوامل موفقیت ایران در مدیریت کرونا و کاهش آمار فوتی‌های روزانه بود. کرونا نشان داد سلامت کار پایه‌ای در تمام امور است. وقتی سلامت دچار مخاطره شود، فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با مشکل روبه‌رو می‌شوند. در حوزه سلامت، مهم‌ترین عامل خود فرد است و باید آموزش‌های موردنیاز بهداشتی و پیشگیرانه و نیز سبک زندگی، ورزش منظم و ارتقای سلامت روان از طریق دانشگاه‌های علوم پزشکی به افراد ارائه شود.
 
فوتی‌ها تک‌رقمی شدند
براساس اعلام وزارت بهداشت، حالا تعداد مرگ‌ومیر بیماران کرونا در بسیاری از استان‌ها به صفر رسیده است اما روند واکسیناسیون در کشور همچنان ادامه دارد. سیدمحسن زهرایی، رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت در گفت‌وگو با  ایرنا گفت: پوشش واکسیناسیون در کشور مطلوب است و واکسن موردنیاز مردم تا پایان سال۱۴۰۱ تامین شده است. با توجه به کاهش اثر واکسن‌ها بعد از چند ماه، بروز زیرگونه‌هایی از کرونا و پیش‌بینی سازمان جهانی بهداشت درباره احتمال تجربه موج جدیدی از ویروس در تابستان، مردم تکمیل واکسن را در برنامه خودشان قرار دهند و کسانی که نوبت آخر واکسن خود را نزده‌اند، برای تزریق اقدام کنند. کرونا هنوز در هیچ‌جای دنیا تمام نشده است؛ حتی در برخی کشورهای اروپایی نیز تلفات سنگینی را شاهد هستیم.
وی با ابراز خوشحالی از تک‌رقمی شدن آمار مرگ‌ومیر کرونا در ایران، افزود: پوشش واکسیناسیون به‌طور حتم تاثیر بسزایی در روند کنترل این ویروس داشت؛ همانگونه که در دو موج شدید پنجم با دلتا و ششم با اومیکرون این تاثیر جدی را شاهد بودیم، اما با پوشش واکسیناسیون شرایط خوبی را تجربه کردیم زیرا این پیام به معنی عادی‌انگاری شرایط نیست و توقع داریم مردم صبر و تحمل پیشه کرده و به پیام‌ها و درخواست‌های وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا توجه کنند. زهرایی با بیان اینکه همچنان درخواست وزارت بهداشت از مردم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی است، اظهار داشت: اکنون از مردم می‌خواهیم برای پوشش واکسیناسیون اقدام کرده و کسانی که هنوز واکسن نزده‌اند یا تکمیل واکسیناسیون آن‌ها انجام نشده است، خود را واکسینه کنند. رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت اضافه کرد: ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت تلاش دارد امور زندگی ساری و جاری باشد و کسانی که بیماری زمینه‌ای، نقص ایمنی دارند یا سالمند هستند، باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند و ماسک داشته باشند.
 کمیته علمی مقابله با کرونا به این موضوع اذعان دارد که یکی از موفقیت‌های ما در دوران کرونا در زمینه استفاده از ماسک است و باید آن را ادامه دهیم تا خبر رهایی از این بیماری را ببینیم و به شرایط عادی برگردیم.

 

ارسال نظر