|
شناسه خبر: 9085

گزارش «صبح‌نو» از ریزش ساختمان ۱۰طبقه «متروپل» ‌در آبادان را بخوانید

غم ِآبادان

دوشنبه حوالی ساعت۱۲ و ۳۰دقیقه بخش‌هایی از ساختمان ۱۰طبقه اداری - تجاری در خیابان امیری آبادان ریزش کرد که تاکنون آمار دقیقی از تعداد مصدومان یا افراد فوت‌شده در دست نیست اما اقدامات برای جست‌و‌جو و ارائه خدمات در حال انجام است.

برای حفظ سلامت عابران و مردم خیابان اصلی امیرکبیر(امیری) آبادان ازسوی نیروی انتظامی بسته و این ساختمان به‌صورت کامل تخلیه شده است و چند دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس در محل مستقر شدند. در پی ریزش این ساختمان ۹تیم عملیاتی به محل حادثه اعزام شده و درحال ریزش‌برداری و عملیات جست‌وجو برای یافتن افراد احتمالی گرفتار در زیر آوار هستند. مجتمع در دست ساخت متروپل در مرکز شهر آبادان و در منطقه‌ای پررفت‌وآمد در مرکز شهر آبادان قرار دارد.

هنوز آمار دقیق تعداد مصدومان و افراد فوت‌شده در این ساختمان مشخص نیست اما براساس اعلام رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی اهواز، آخرین آمار حادثه ریزش بخشی از ساختمان متروپل آبادان به 6 تن کشته و 32 نفر مصدوم رسید. آخرین خبرها از ریزش ساختمان ۱۰طبقه در آبادان حاکی از آن است که تاکنون پنج تن کشته شده و احتمالا ۸۰تن نیز در زیر آوار محبوس شده‌اند.  به گفته اهالی این منطقه، در این حادثه شماری مجروح شدند و به تعدادی خودرو هم آسیب وارد شده و طبق مشاهدات خبرنگار تسنیم ‌ساختمان به‌صورت کامل تخلیه شده است و طبق گفته اهالی، شدت این حادثه به قدری بود ‌که ساختمان‌های اطراف به‌شدت لرزیدند. در پی بروز حادثه ریزش ساختمان متروپل در آبادان تمام بیمارستان‌های اهواز و آبادان به حالت آماده‌باش درآمدند. به برخی پزشکان اعلام شده برای خدمات جراحی و اورژانسی به آبادان اعزام شوند و همچنین برخی بیماران نیز برای درمان به شهرهای مجاور به‌ویژه اهواز اعزام خواهند شد. برخی قطعات ساختمان روی خودروهای پارک‌شده یا عبوری از محل ریخته که سبب افزایش احتمال تلفات خواهد شد. معاون اول رییس‌جمهور بر لزوم رسیدگی فوری به حادثه ریزش ساختمان ده‌طبقه در مرکز شهر آبادان و خارج کردن سریع مصدومان از زیر آوار تاکید کرد. محمد مخبر بلافاصله پس از اطلاع از وقوع ریزش ساختمان متروپل در شهر آبادان، در تماس‌های تلفنی جداگانه با استاندار خوزستان و فرماندار آبادان، دستورات لازم برای بسیج امکانات جهت کمک به مصدومان و مجروحان این حادثه را صادر کرد و ضمن تسلیت به خانواده‌های جانباختگان این حادثه و ابراز همدردی با مصدومان، خواستار بررسی دقیق علل وقوع این اتفاق شد. وزیر کشور هم به‌دنبال حادثه دلخراش ریزش ساختمان متروپل در شهرستان آبادان، در تماس تلفنی با استاندار خوزستان خواستار به‌کارگیری همه امکانات برای رسیدگی فوری به حادثه‌دیدگان و نجات محبوسان احتمالی زیر آوار شد. احمد وحیدی در این تماس تلفنی از صادق خلیلیان خواست، با به‌کارگیری همه ظرفیت‌ها و امکانات، برای نجات افرادی که احتمالا در پارکینگ و طبقه همکف این ساختمان گرفتار شده‌اند، تسریع شود. وی همچنین به سازمان مدیریت بحران و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور دستور دارد همه امکانات خود را در این زمینه به کار گیرند و در اسرع وقت نسبت‌به بررسی کارشناسانه این حادثه اقدام کنند. علاوه بر این، وزیر کشور خواستار معرفی مسببان و متخلفان این حادثه به دستگاه قضایی شد.
 
پیمانکار و مالک ساختمان متروپل آبادان بازداشت شدند
در پی ریزش بخشی از برج نیمه‌کاره متروپل واقع در خیابان امیرکبیر آبادان که دیروز به‌صورت ناگهانی رخ داد پیمانکار و مالک ساختمان بازداشت شد. حکم بازداشت مالک ساختمان متروپل را حمید مرانی‌پور، دادستان ویژه آبادان صادر کرده است. رییس کل دادگستری استان خوزستان در پی ریزش ساختمان در دست احداث متروپل در آبادان، دستور بررسی دقیق علت و عوامل حادثه، امدادرسانی به مصدومان و برخورد سریع و قاطع با کلیه مرتبطان و مسببان حادثه را صادر کرد.
 
تیم امداد و نجات آتش‌نشانی به آبادان اعزام می‌شود
علیرضا زاکانی عصر دوشنبه در صفحه شخصی خود در فضای مجازی با اشاره به فروریختن ساختمان متروپل آبادان نوشت: ‌اخبار حادثه ‎ساختمان متروپل شهر ‎آبادان سبب نگرانی افکار عمومی و به‌خصوص مردم عزیز خوزستان شده است، تیم زبده و حرفه‌ای امداد و نجات آتش‌نشانی شهرداری تهران با همراهی اعضای شورا آماده کمک و اعزام به آبادان است برای این عزیزان دعا می‌کنیم.
جعفر میعادفر، رییس سازمان اورژانس کشور از ارائه خدمات اورژانسی به همین منظور خبر داد و اعلام کرد که احتمال افزایش مصدومان و فوتی‌های حادثه ریزش ساختمان ۱۰طبقه در آبادان وجود دارد. وی با بیان اینکه امدادرسانی به مصدومان این حادثه همچنان ادامه دارد، تصریح کرد: به همین منظور توان اورژانس در حادثه ریزش ساختمان در آبادان افزایش یافته است. دو بالگرد اورژانس، دو دستگاه اتوبوس آمبولانس، ۲۶دستگاه آمبولانس و ۱۱۵نیروی اورژانس برای خدمت‌رسانی به مصدومان حادثه ریزش ساختمان ۱۰طبقه در آبادان، حضور دارند.
مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا از استقرار پنج آمبولانس و اتوبوس آمبولانس برای انتقال مصدومان حادثه این ساختمان خبر داد و گفت: با اعلام ریزش ساختمان ۱۰طبقه اداری تجاری در آبادان اتوبوس و آمبولانس برای انتقال مصدومان به محل اعزام شد. برای پوشش امدادی و انتقال به‌موقع مصدومان بیشتر و احتمالی نیز تیم‌های امدادی از اهواز به محل حادثه در آبادان در حال اعزام هستند. همچنین مهدی ولی‌پور، رییس سازمان هلال‌‌احمر نیز از اعزام چهار تیم امدادی به محل حادثه و آغاز عملیات تخلیه و ایمن‌سازی محل خبر داد و گفت: تیم های آنست(سگ‌های زنده‌یاب) سریع استان نیز به محل اعزام شدند. وی با بیان اینکه همچنین برای این حادثه بالگرد و تیم‌های جست‌وجو و نجات هلال‌احمر اعزام شدند، افزود: یک بالگرد، هفت خودروی ست نجات، تیم‌های واکنش سریع و پنج تیم تخصصی جست‌وجو و نجات و سگ‌های زنده‌یاب برای امدادرسانی اعزام شدند.

 

ارسال نظر