|
شناسه خبر: 9107

همایش «سلام فرمانده» با حضور ده‌هاهزار نفر برگزار شد

سلام فرمانده، با یاد آبادان

روز پنج‌شنبه و بعد از روزها برنامه‌ریزی برای برگزاری همایش «سلام فرمانده»، این برنامه در ورزشگاه بزرگ آزادی و با حضور بیش از 100هزار نفر برگزار شد.

سرود «سلام فرمانده» با حضور نوجوانان و خانواده‌های‌شان در ورزشگاه آزادی بازخوانی شد. این اجتماع خانوادگی پس از پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. همخوانی سرود «سلام فرمانده» در روزهای گذشته در نقاط مختلف کشور نیز اجرا شده است. در تهران نیز پنجشنبه (۲۹اردیبهشت‌) در منطقه۲۲ تهران کنار دریاچه چیتگر، قطعه۴۰ بهشت‌زهرا(س)، اسلامشهر و جمعه ۳۰اردیبهشت در نمایشگاه کتاب در مصلای تهران برگزار شد؛ البته همزمان با این همایش‌ها در تهران، برنامه‌های متعدد دیگری در نقاط مختلف کشور برگزار شد. به گزارش فارس، برای آن‌ها که مویی سپید کرده‌اند و تصویر روشنی از روزهای پرحادثه اما غرورانگیز دهه60 در ذهن دارند، این اجتماع پرشور غیرفوتبالی در ورزشگاه آزادی، تداعی‌کننده خاطره یک روز فراموش‌نشدنی در دوران دفاع‌مقدس است؛ اعزام یکصدهزار نفری سپاهیان محمد(ص) به جبهه‌ها در 12آذر سال1365. 
ظرفیت این ورزشگاه بعدها با اجتماع بسیجیان در سال‌های 71 و 97 هم تکمیل شد اما مرور حال‌وهوای اعزام رزمندگان در فیلم‌های به‌جامانده از آن روزها، مطمئن‌مان می‌کند شبیه‌ترین همایش به آن خاطره عزیز، همین اجتماع «سلام فرمانده» است. انگار ورزشگاه 50ساله پایتخت بعد از 36سال فرصت پیدا کرده دوباره با لشکر صاحب‌زمان(عج) دیدار کند و پابه‌پای‌شان اشک شوق و انتظار بریزد. امروز هم کم نبودند پدرها و پدربزرگ‌هایی که به یاد همرزمان شهیدشان در این جمع باشکوه به فرمانده سلام کردند.
 
به یاد سردار دل‌ها
هر طرف چشم می‌گردانی، مغناطیس آن دو چشم نافذ، نگاهت را به سمت خودش می‌کشد؛ همان 
دو چشم تیزبینی که همیشه نگران و مراقب فرزندان این آب و خاک بود و هنوز هم از آن بالا هوای‌شان را دارد. آشناترین چهره در اجتماع امروز دهه نودی‌ها و خانواده‌های‌شان، تصویر زیبا و دلنشین شهید حاج «قاسم سلیمانی» است؛ سرداری که گرچه قهرمان مشترک همه نسل‌های انقلاب از دهه پنجاهی‌ها تا دهه نودی‌هاست اما برای مخاطبان سرود سلام فرمانده و همچنین سرود «رفیق شهیدم»، حکایت دیگری دارد. حاج‌قاسم، تنها شهیدی است که دهه نودی‌ها و دهه هشتادی‌ها زمانه او را درک کرده و بعضی‌های‌شان حتی از او خاطره دارند. دل‌های‌شان هم به همین خاطر، گرفتار اوست. شاعر سرودهای «سلام فرمانده» و رفیق شهیدم هم، خیلی خوب با درک این حقیقت، نام حاج‌قاسم را به این دو سرود گره زده است.
 
همدرد آبادان عزیز
پس از یک اجرا، تا فضا برای اجرای دوباره سرود «سلام فرمانده» فراهم شود، مجری مراسم یادی می‌کند از قربانیان حادثه تلخ ریزش ساختمان در آبادان و ضمن تسلیت به خانواده‌های مصیبت‌دیده، همه حاضران در این مراسم را شریک غم آن‌ها می‌داند. حاضران هم با قرائت صلوات، برای شادی روح درگذشتگان و شفای مجروحان این حادثه 
دعا می‌کنند.
در ادامه، مجری برنامه از طرف دهه نودی‌های حاضر در مراسم و خانواده‌های‌شان با فرزندان عزیز یمن، افغانستان، عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و حتی کودکانی که چند روز قبل در مدرسه‌ای در آمریکا با رگبار گلوله یک فرد مهاجم جان خود را از دست دادند، اعلام همبستگی و همدردی می‌کند و حاضران هم با فریادهای مرگ بر آمریکا او را همراهی 
می‌کنند.
 
پایان یک اجتماع دیدنی
مراسم با اجرای چندباره سرود «سلام فرمانده» به پایان می‌رسد اما زیبایی‌هایش، نه. حاضران در ورزشگاه آزادی بعد از چند ساعت انتظار زیر آفتاب داغ خرداد ماه، قبل از اینکه ورزشگاه را ترک کنند، به‌صورت خودجوش شروع به نظافت سکوها می‌کنند؛ موضوعی که به گواه اهالی ورزش، به‌ندرت در جریان مسابقات در ورزشگاه‌ها اتفاق می‌افتد.
حال خوب مراسم «سلام فرمانده» اما اینجا تمام نمی‌شود. همانطورکه گروهی از حاضران پای پیاده و بچه به بغل درحال حرکت به سمت خروجی‌های ورزشگاه هستند تا خود را به ایستگاه مترو برسانند، تعداد زیادی از آن‌هایی که با خودروی شخصی به ورزشگاه آمده‌اند، به آن‌ها نزدیک می‌شوند و با اینکه خانواده خودشان در خودرو هستند، می‌پرسند: «مسیرتون کجاست؟ بفرمایید بالا، تا یک جایی با هم بریم».

 

ارسال نظر