|
شناسه خبر: 9264

دستگیری سارقان صندوق امانات بانک ملی در کمتر از ۴۸ ساعت

متهمان در دست قانون

سارقانی که به شعبه بانک ملی در خیابان انقلاب دستبرد زده بودند، دستگیر شدند. هزاران سکه، مبالغ هنگفت ارز و اسکناس خارجی از این افراد کشف شده که تحویل بانک مرکزی می‌شود.

برخی از سارقان صندوق امانات بانک ملی پس از سرقت به کشور «ترکیه» متواری شده بودند که با تلاش‌های نیروی انتظامی در این کشور بازداشت و به ایران بازگردانده شدند. اکثر اموال ربوده‌شده از صندوق‌های امانات نیز بازگردانده شده است. به‌دنبال سرقت از ۱۶۸صندوق اجاره‌ای از شعبه دانشگاه بانک ملی ایران، تیمی ویژه از ماموران پلیس آگاهی تهران بزرگ رسیدگی به موضوع را در دستورکار خود قرار داده و در عرض کمتر از یک هفته از وقوع سرقت، تعدادی از عاملان این سرقت ازسوی پلیس شناسایی و دستگیر شدند.

سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ در جمع خبرنگاران جزئیاتی بیشتر از دستگیری سارقان صندوق امانات بانک ملی را تشریح کرد و گفت: از ساعات اولیه روز دوشنبه پلیس مطلع شد که این سرقت به وقوع پیوسته و بلافاصله بعد از اطلاع و بازدید از صحنه، کار پلیس شروع شد و با تشکیل چند تیم ویژه از مجرب‌ترین کاراگاهان طرح عملیات ویژه ما برای به دست آوردن ردپای سارقان، شناسایی آن‌ها، نحوه سرقت و دستگیری آغاز شد. یک هفته است که شب و روز نداریم و امروز خدا را شکر با اقدامات شبانه‌روزی، سارقان بانک دستگیر شدند.
او با بیان اینکه با تلاش شبانه‌روزی پلیس در کمتر از ۴۸ساعت سارقان شناسایی و دستگیر شدند، ادامه داد: یک الی دو روز است که این افراد دستگیر شده‌اند که البته تعدادی از آن‌ها در داخل کشور و تعدادی به خارج کشور متواری شده بودند که با هماهنگی خوب پلیس اینترپل دستگیر شده و درحال انتقال به کشور هستند. به گفته رحیمی، تاکنون ۱۰ـ۱۱ نفر دستگیر شده و کار کماکان ادامه دارد.
رحیمی اضافه کرد: موضوع اصلی بحث اموال مردم بود که در این چند روز با تلاشی که انجام شده، بخش اعظمی از این اموال براساس اعترافاتی که متهمان داشتند، کشف و جمع‌آوری شد؛ البته این اموال در جاهای مختلف و در اختیار افراد مختلف بود.
فرمانده انتظامی تهران بزرگ ادامه داد: پلیس با اقتدار، توانمندی و استفاده از تجارب در کمترین زمان ممکن سارقان و مرتبطان آن‌ها را دستگیر و بخش زیادی از اموال مسروقه را کشف کرد که البته کار ادامه دارد.
رحیمی خاطرنشان کرد: تلاش پلیس بر این است که با تمام توان اموال مردم را که مالباخته هستند جمع‌آوری کنیم و این‌ها را به بانک مرکزی تحویل می‌دهیم و از این طریق تحویل مالباختگان خواهد شد.
او درمورد نحوه سرقت نیز گفت: متاسفانه یکی از مشکلات این است که همه دستگاه‌ها به‌خصوص بانک‌ها که عملیات‌های سنگین بانکی هم دارند در برخی موارد کمترین توجه را به سامانه‌های ایمنی می‌کنند و یکی از عواملی که سبب تحریک سارقان شد که دست به این اقدام خبیثانه بزنند زمینه‌ای بود که از بابت بی‌توجهی به ایمنی و امنیت فراهم شده بود.
رحیمی اضافه کرد: یک‌ماه قبل کارشناسان پلیس از این بانک بازدید کردند و تمام موارد عدم امنیت را ثبت، صورت‌جلسه و به مدیرانش تذکر داده بودند اما اقدامی در این زمینه نشد.
 
عوامل بانک جزو دستگیرشدگان نیستند
فرمانده انتظامی تهران بزرگ در پاسخ به این سوال که آیا از کارمندان بانک نیز جزو دستگیرشدگان بودند، گفت تا الان خیر و عوامل زحمتکش بانک دخالت مستقیمی در این زمینه نداشتند اما قصوری درخصوص مباحث امنیتی داشتند که دو نفر از آن‌ها بازداشت شده‌اند.
او افزود: به شهروندان‌مان اعلام می‌کنم که پلیس بدون کمترین سرنخی کارش را آغاز کرد و در کمتر از ۴۸ساعت به تمام زوایای پیدا و پنهان این سرقت دست یافت و اگر چند روزی بیشتر طول کشید به دلیل این بود که باید عوامل دستگیر و اموال کشف می‌شد.
 
متهمان در اختیار ضابطان قرار دارند
علی صالحی، دادستان تهران می‌گوید: 13نفر از متهمان سرقت بانک ملی دستگیر شدند و مقادیر زیادی از اموال مسروقه نیز کشف شده است. 10نفر از متهمان در تهران و شمال کشور و سه نفر از سارقان متواری در کشور همسایه دستگیر شدند.
او می‌افزاید: مقادیر زیادی از اموال مسروقه در فرودگاه امام خمینی(ره) در ماشینی که ازسوی متهمان تهیه شده بود و مقادیری در تهران کشف شد. در زمان حاضر متهمان تحت تحقیقات قضایی و در اختیار ضابطان قرار دارند. 

 

ارسال نظر