|
شناسه خبر: 9314

سارقان اصلی بانک ملی با پول‌های دزدی چه کردند؟

نخستین اظهارات سارقان بانک ملی نشان می‌دهد که آن‌ها با سکه‌های سرقتی، خودرو‌های خارجی خریده‌اند.

روز ۱۶ خرداد بود که وقتی کارمندان بانک ملی شعبه دانشگاه وارد بانک شدند، صحنه عجیبی را پیش روی خود دیدند. سارقان وارد بانک شده بودند. در‌ها را تخریب کرده و سر فرصت، محتویات ۱۶۸ صندوق را به سرقت بردند. دزدان پس از انجام سرقت، از همان درِ پارکینگ بانک که وارد شده بودند، خارج شدند. بلافاصله تحقیقات در این خصوص آغاز شد. تیمی از کارآگاهان حرفه‌ای متخصص پلیس آگاهی مامور رسیدگی به این ماجرا شدند. تااینکه صبح روز جمعه ۲۰ خردادماه خبر رسید، ۱۳ متهم این پرونده همگی دستگیر شده و در اختیار پلیس قرار دارند. این در حالی است که محتویات صندوق‌ها نیز از مخفیگاه متهمان کشف شد.

سارقان اصلی و طراح نقشه این سرقت، سه برادر بودند. این سه برادر به همراه یکی از بستگان نزدیک‌شان نقشه دزدی را طراحی کردند. آن‌ها بیشتر از ۱۲ ساعت را در بانک بودند تااینکه توانستند به صندوق‌ها دسترسی پیدا کنند. نقشه‌ای کاملا حرفه‌ای کشیده بودند. صورت‌های خود را پوشانده و با موتور و خودروی پلاک مخدوش به محل سرقت رفته بودند. دو برادر به همراه همسر یکی از آن‌ها درست پس از این دزدی به خارج از کشور رفتند. یعنی پیش از آنکه کسی از حرفه‌ای‌ترین سرقت سال باخبر شود، آن‌ها از مرز کشور خارج شده بودند.

اجاره پاتوق در پیچ شمیران

حالا آن‌ها در نخستین تحقیقات و بازجویی‌شان پرده از راز این سرقت حرفه‌ای، جنجالی و پرحاشیه برداشتند. یکی از آن‌ها به پلیس گفت: «ما از وقتی که نقشه سرقت از بانک را کشیدیم، خانه‌ای به‌عنوان پاتوق در نزدیکی پیچ شمیران اجاره کردیم. اول می‌خواستیم بانک تجارت را خالی کنیم. نقشه سرقت را خیلی حرفه‌ای و موشکافانه طراحی کردیم. ولی یک اشتباه باعث شد که در آن سرقت موفق نباشیم.

آن هم این بود که دستگاه هوابرش با خودمان نبردیم. برای همین نتوانستیم در را تخریب کنیم. سرقت‌مان ناکام ماند و دوباره به پاتوق‌مان برگشتیم. این بار بانک ملی را انتخاب کردیم. آن بانک هم به پاتوق‌مان خیلی نزدیک بود. برای همین، همان نقشه را این‌بار دقیق‌تر برنامه‌ریزی کردیم و وارد بانک شدیم. این‌بار دستگاه هوابرش داشتیم. به‌راحتی توانستیم در‌های مقابل‌مان را تخریب کنیم و وارد آنجا شویم. همه‌چیز را از قبل بلد بودیم و برنامه‌ریزی کرده بودیم. بعد از سرقت هم بلافاصله به پاتوق‌مان برگشتیم.»

خرید هدیه تولد برای عمه

او در ادامه اعترافاتش گفت: «در ابتدا با ۱۰۰ سکه طلا یک خودرو و با ۸۳ سکه یک خودروی دیگر خریدیم. خودروی اوپتیما و یک خودروی خارجی خریدیم. ۳۰۰ میلیون تومان هم پول برداشتیم و بدهی‌هایمان را پرداخت کردیم. البته از آن مبلغ، ۵۰ میلیون‌تومان نیز برداشتیم و برای عمه‌مان هدیه تولد خریدیم. چون تولدش بود و ما عمه‌مان را خیلی دوست داشتیم، برایش یک هدیه باارزش خریدیم. قرار شد بقیه طلا‌ها را نیز آب کنیم و به خارج از کشور ببریم.

البته برادرهایم که به خارج رفته بودند، با خودشان دلار و یورو برده بودند. قرار بود که بعد از سه چهارماه زمانی‌که آب‌ها از آسیاب افتاد، برگردند و این‌بار یک نقشه سرقت بزرگ دیگر طراحی و اجرا کنیم. مقداری از طلا‌ها را نیز به چندنفر از بستگان‌مان دادیم تا به خودشان آویزان کنند و به‌عنوان طلای شخصی آن را از مرز خارج کنند. ولی غافلگیر شدیم. اصلا فکرش را هم نمی‌کردیم که دستگیر شویم. ما قرار بود که چندماه بعد دوباره نقشه یک سرقت دیگر از بانک را بکشیم، اما لو رفتیم.»

این در حالی است که متهمان از اموال سرقتی خود فیلم و عکس تهیه کردند؛ بنابراین دستور تحقیقات در خصوص اینکه آن‌ها چرا این کار را کرده‌اند و آیا از فرد خاصی دستور گرفته‌اند نیز صادر شده است. همچنین مالباختگان نیز با در دست داشتن اظهارنامه می‌توانند به بانک مراجعه و اموال خود را دریافت کنند. در حال‌حاضر نیز تحقیقات در خصوص این پرونده و از متهمان اصلی همچنان ادامه دارد.

منبع: شهروند

ارسال نظر