|
شناسه خبر: 9540

افزایش ۳برابری بستری و سرپایی کرونا در روزهای اخیر

موج کووید نزدیک است

براساس اعلام گزارش وزارت بهداشت از وضعیت بیماری کرونا در هفته اول تیرماه مصادف با هفته۱۲۳ همه‌گیری کرونا در کشور، موارد بستری و سرپایی ناشی از کووید در کشور سه‌برابر شده است.

براساس معیارهای قطعی تشخیصی، درمجموع ۲۶۶۱بیمار جدید مبتلابه کووید۱۹ در کشور شناسایی شده و همچنین ۱۱بیمار مبتلابه این بیماری نیز جان خود را از دست دادند. در هفته‌ای که گذشت (از شنبه چهارم تیرماه تا جمعه دهم تیرماه ۱۴۰۱)، براساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۶۶۱بیمار جدید مبتلابه کووید۱۹ در کشور شناسایی شده است که از این تعداد در مجموع هفته گذشته ۴۳۳بیمار در بیمارستان‌ها بستری شدند. بر این اساس و بنابر اعلام وزارت بهداشت، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور تا روز گذشته به هفت‌میلیون و ۲۳۸هزار و ۵۸۹نفر رسید. همچنین متاسفانه در هفته گذشته مجموعا ۱۱بیمار مبتلابه کووید۱۹ جان خود را از دست دادند.
بر این اساس مجموع جان‌باختگان این بیماری در کشور نیز به ۱۴۱هزار و ۳۹۰نفر رسیده است؛ البته در هفته گذشته، طی دو روز سه‌شنبه - هفتم و چهارشنبه - هشتم تیرماه، آمار فوتی‌های کرونا در کشور صفر بود و هیچ فوتی کرونایی در این دو روز ثبت نشده است.
درعین‌حال براساس اعلام وزارت بهداشت، در هفته اول تیرماه۱۴۰۱ مصادف با هفته۱۲۳ همه‌گیری کرونا در کشور، کاهش یا ثبات بیماران بستری کرونا در ۲۱استان کشور، افزایش در پنج استان کشور و افزایش مختصر در پنج استان دیگر گزارش شده است. در هفته اول تیرماه، کاهش یا ایستایی موارد مثبت متوفی در هفته اخیر در ۳۰استان کشور گزارش شده است. همچنین براساس اعلام گزارش وزارت بهداشت از وضعیت این بیماری در هفته اول تیرماه مصادف با هفته۱۲۳ همه‌گیری کرونا در کشور، موارد بستری و سرپایی ناشی از کووید در کشور سه‌برابر شده است. حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا با تاکید تزریق دوز یادآور واکسن گفت: روند موارد ابتلا به تست‌های مثبت کرونا در کشور رو به افزایش است و ممکن است دوباره با خیزش جدید همه‌گیری مواجه شویم.
باتوجه‌به روند افزایشی موارد ابتلا به کرونا لازم است دستورالعمل‌های بهداشتی ازجمله استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، دوری از تجمعات به‌طور کامل ازسوی مردم مورد توجه قرار گیرد و نباید افراد تغییر نگرش دهند که کرونا دیگر تمام شده است. افرادی که ۶ماه از زمان آخرین دوز واکسن‌شان می‌گذرد، حتما با مراجعه به مراکز واکسیناسیون، دوز یادآور خود را تزریق کنند، از دو، سه هفته گذشته همه‌گیری کرونا در غرب آسیا شیوع پیدا کرده و به‌دلیل اینکه حجم جابه‌جایی مسافران خارجی نیز زیاد است و ما نظام بیماریابی در مرزها را نداریم، خیزش دوباره این بیماری در کشورمان وجود دارد. رییس کارگروه بهداشت و پیشگیری قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: زائرانی که از حج و عتبات عالیات به کشور می‌آیند نیز ممکن است عامل بیماری‌زای کرونا باشند و علایم و نشانه‌هایی شبیه آنفلوآنزا داشته باشند و حتی ممکن است این بیماری در آن‌ها بدون علایم و خفیف باشد و موجب بیماری در افراد دیگر بشوند، ضرورت است دستورالعمل‌های بهداشتی ازسوی آن‌ها به‌طور کامل رعایت شود و از روبوسی خودداری کنند. به گفته سوری، باید مدیریت بیماریابی و انجام تست کرونا در مرزها افزایش یابد، تاکنون چند پرواز از عتبات عالیات داشتیم که ۳۰ تا ۴۰درصد موارد مثبت بوده و همه کشورها روند افزایشی کرونا را دارند و مدیریت برای طغیان این بیماری مهم است.
 استفاده از ماسک در فضای بسته ضروری است
وی تاکید کرد: استفاده از ماسک در اماکنی مانند ورزشگاه‌ها، کنسرت و فضاهای بسته ضروری است و در فضای باز خطر کمتری از لحاظ انتقال بیماری کرونا وجود دارد و زدن ماسک برای عموم در این فضا بلامانع بوده اما افراد دارای بیماری‌های زمینه و سالمند باتوجه‌به شرایط فیزیولوژی بدن، در فضای باز هم ماسک بزنند.
این متخصص بیماری‌های عفونی خاطرنشان کرد: انجام تست‌های کرونا برای کنترل و مدیریت همه‌گیری بیماری انجام می شود و افرادی که با علایم سرماخوردگی به پزشک مراجعه می‌کنند باید مراحل قرنطینگی را برای عدم انتقال کرونا به سایر اعضای خانواده و دیگران طی کنند.

ارسال نظر