|
شناسه خبر: 9557

۱۶ استان مختلف درگیر آلودگی هوا و طوفان گرد و غبار شدند

حقی برای نفس کشیدن

یکشنبه گذشته شهروندان تهرانی با موجی از آلودگی هوای بی‌سابقه در تابستان روبه‌رو شدند. ساعت23 روز 12تیر شاخص کیفیت هوا عدد 500 را نشان می‌داد. از طرفی در همان ساعت تهران برای چندمین بار یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان شد. در پی همین اتفاق، بار دیگر ادارات و مقاطع تحصیلی پایتخت و استان البرز تعطیل شدند. این روزها تعطیلی تنها راهکار مسوولان برای حل بحران آلودگی هواست.

اما یک روز پس از اعلام تعطیلی‌ها در استان‌های تهران و البرز به‌دلیل افزایش آلودگی هوا، مسوولان برخی استان‌ها از تعطیل شدن شهرهای بیشتری خبر داده‌اند. جواد نظری، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی در شمال‌شرقی ایران، روز دوشنبه گفته بود: «به‌دلیل افزایش غلظت ریزگردها در این استان، فعالیت‌های مختلف اداری، بانکی و بخش خصوصی در روزهای دوشنبه و سه‌‌شنبه تعطیل است.» در استان خوزستان در جنوب‌غربی ایران نیز، کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوای این استان ادارات و دستگاه‌های اجرایی چهار شهرستان دزفول، اندیمشک، شوش و کرخه را در روز دوشنبه تعطیل و ساعت کاری همه ادارات و دستگاه‌های اجرایی خوزستان را در این روز تا ساعت ۱۲ اعلام شد. اما برخی از خبرگزاری‌ها نوشتند تعدادی از شهروندان از نحوه تصمیم‌گیری اعلام تعطیلی در مواقع گردوخاک ابراز نارضایتی کردند. چراکه رسانه‌های عراقی اعلام کردند که بیش از ۵۰۰مورد خفگی بر اثر تبعات ناشی از طوفان گردوغبار و استنشاق ریزگردها در این کشور ثبت شده است. اما وزارت بهداشت آماری درخصوص عوارض آلودگی هوا در ایران اعلام نکرده است. این در حالی است که تنفس در هوای آلوده نه‌تنها برای گروه های پرخطر، خطرناک است، بلکه سلامت مادران باردار و جنین آن‌ها نیز در خطر است.

 براساس گزارش‌ها آلودگی هوا، آب و خاک در جهان مسوول بیش از ۹میلیون مرگ در سال است. بیش از ۶۰درصد از بیماری‌ها و مرگ‌ومیرهای مرتبط با آلودگی‌ها ناشی از مشکلات قلبی و عروقی است. به همین دلیل کارشناسان محیط‌زیست براین باورند که سلامتی مردم در اولویت نیست؛ زیرا دولت بودجه فراملی برای مقابله با ریزگردها تخصیص نداده است. چه بسا در همین راستا، سمیه رفیعی، رییس فراکسیون محیط‌زیست مجلس با اشاره به کسری بودجه و بهانه‌جویی مسوولان در این‌باره 
گفته بود: «متاسفانه امسال دولت ردیف مستقلی برای مقابله با بحران گردوغبار در نظر نگرفته بود. در پی همین بی‌توجهی، فراکسیون در مجلس تذکر داد اما پاسخ روشنی دریافت نکردیم؛ البته دولت بودجه محدودی در ردیف استانی در نظر گرفته اما ردیف ملی ندارد. این در حالی است که از ابتدای سال جاری تاکنون بارها ۱۶استان مختلف ازجمله تهران درگیر آلودگی هوا و طوفان گردوغبار شدند.
 
دولت به مجلس بیاید
سمیه رفیعی، رییس فراکسیون محیط‌زیست مجلس با انتقاد از بی‌تفاوتی دولت برای حل معضل آلودگی هوا به «صبح‌نو» گفت: متاسفانه تاکنون قانون هوای پاک که سبب آلودگی شدید هوا در کشور شده اجرا نشده است. به همین دلیل در برابر افرادی که قانون هوای پاک را اجرا نکردند بدون تعارف پای ماده234 ایستاد‌ه‌ام؛ ماده234 یعنی کسانی که ترک فعل انجام دادند، پرونده‌شان به قوه‌قضاییه خواهد رفت. کسانی که کار به عهده‌شان است و مجری قانون‌اند باید بیایند به ساحت قضایی کشور و افکار عمومی جواب دهند تا وقتی مسوولیتی را به عهده می‌گیرند سرسری از کنار آن رد نشوند؛ اولین‌بار است که در حوزه محیط‌زیست اعمال ماده234 با 184رأی مثبت در مجلس به تصویب رسیده است.
رییس کمیسیون محیط‌زیست مجلس در ادامه با اشاره به موضوع ریزگردها، تاکید می‌کند: در حوزه ریزگردها باید یکسری اقدامات انجام می‌شد که نشده و به همین خاطر حالا در این وضعیت هستیم و به این نقطه رسیدیم. وقتی ریزگردها به تهران هم می‌رسند یعنی اوضاع غلظت ریزگردها فاجعه‌بار است. غلظت و شاخص لحظه‌ای در استان‌های مرزی‌مان به‌حدی است که حالا وارد تهران هم می‌شود.
رفیعی با بیان اینکه حل این معضل به همکاری نیاز دارد و با صدور بیانیه و برگزاری چند جلسه اتفاق خاصی نمی‌افتد، اضافه می‌کند: باید برنامه عملی تدوین شود. اینکه تاکنون این همکاری‌ها نتیجه نداده است، چراکه اطلاعات درستی برای مدیریت موضوع در دسترس نیست. من از قوه مجریه و دستگاه‌هایی که در این زمینه مسوولیت دارند می‌خواهم که به مجلس بیایند و درباره عملکردشان گزارش ارائه دهند. من به‌عنوان کسی که 18سال در حوزه محیط‌زیست فعالیت کرده قطعا به آن‌ها راهکار ارائه خواهم داد، هرچند کار ما 
راهکار ارائه دادن نیست اما چون خودشان اقدامی انجام نداده و به راهکاری نرسیدند، ما برای حل این معضل کنار آن‌ها هستیم. این نماینده مجلس تاکید می‌کند: رویه اشتباهی در کشور حکم‌فرماست، به این شکل که فردی مسوولیتی را برعهده می‌گیرد اما نسبت‌به آن تعهدی ندارد. این رویه در هر حوزه کاری ممکن است باشد. اگر کسی در خودش نمی‌بیند که تعهد داشته باشد اما مجلس به‌عنوان ناظر او را پاسخگو در قبال عملکردش خواهد کرد. این رویه کسی کاری برعهده‌اش باشد اما ترک فعل کند و قوه‌قضاییه به‌جد ورود کند، تاکنون در کشور وجود نداشته است. من بعد در حوزه آلودگی هوا و هر عاملی که علت آن است، چنین رویه‌ای در پیش خواهیم گرفت و خاطی باید جواب پس بدهد.
 
تغییر اقلیم جدی گرفته نمی‌شود
آرش میلانی، کارشناس محیط‌زیست نیز با اشاره به بحران پدیده گردوغبار در کشور به «صبح‌نو» با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون تحت‌تاثیر پدیده ریزگرد، کیفیت هوای تهران افت جدی پیدا کرده است، می‌گوید: در کشور ما به‌طورکلی بحث تغییر اقلیم جدی گرفته نمی‌شود. در تمام دنیا کشورها به‌ویژه کشورهایی که در مدار خشک و نیمه‌خشک هستند، تکالیفی برای‌شان مشخص شده و تلاش می‌کنند گزارش‌های شفاف ارائه‌داده و بودجه لازم برای این کار تخصیص دهند. تغییر اقلیمی موضوع کلانی است و فقط کیفیت هوا را تحت‌تاثیر قرار نمی‌دهد، بلکه حوزه انرژی و سلامت جهانی نیز از این موضوع متاثر خواهند شد اما ما متاسفانه شتاب لازم را در پیگیری کارها و هدایت عملیات نداریم.
او با بیان اینکه متولی این موضوع سازمان محیط‌زیست است و باید این موضوع را در سطح کشور پیگیری کند، تاکید می‌کند: اگر شاخص کیفیت هوا را از اول فروردین‌ماه تا امروز را در نظر بگیرید، می‌بینید ما دو روز خطرناک داشتیم یعنی آخرین حد شاخص؛ یک روز بسیار ناسالم، سه روز ناسالم و 10روز ناسالم برای گروه‌های حساس، در سال گذشته روز خطرناک نداشتیم و این یعنی، تغییر اقلیم به‌مرور تاثیر خود را می‌گذارد و اوضاع وخیم‌تر می‌شود.
میلانی با بیان اینکه مدیریت تغییر اقلیم و ریزگردها، چه آن‌هایی که تحت‌تاثیر عوامل خارجی است و چه آن‌هایی که خارجی، با سازمان محیط‌زیست است، تاکید می‌کند: سازمان محیط‌زیست در حوزه بین‌المللی تحرک خوبی نشان داده و باید همین‌طور هم باشد. اما یکی از ضعف‌های ما این است که حمایت لازم از حرکت بین‌المللی سازمان محیط‌زیست از طرف وزارت خارجه انجام نمی‌گیرد.
 
منشأ خارجی نباید بهانه‌ای برای کم‌کاری باشد
این کارشناس محیط‌زیست با بیان اینکه تقسیم عوامل بروز ریزگرد به داخلی و خارجی و دادن درصد به آن‌ها بحث انحرافی است، تاکید می‌کند: این آمارها مشکل را حل نمی‌کنند، یک موضوع طبیعی است که گاهی فقط خوزستان را درگیر می‌کند و در دیگر فصول سایر شهرهای کشور را دربرمی‌گیرد. اینکه امسال سوریه و عراق باشد پس ما نباید کاری کنیم و سال دیگر منشأ داخلی است، پس به‌سمت حل موضوع برویم، در اصل قضیه که تشدید آلودگی هواست، تاثیری ندارد. صدالبته که باید منشأ گردوغبارها به‌دقت مشخص شود اما دادن درصد برای انجام ندادن برخی اقدامات، به‌واقع بحث انحرافی است. دستگاه‌های ذی‌ربط باید درمقابل منشأ 
گرد و غبار اقداماتی انجام بدهند که اغلب دچار کمبود بودجه هستند و اقدامات‌شان از اتفاقی که در طبیعت رخ می‌دهد، عقب‌تر است .
او با بیان اینکه بحث حق‌آبه ایران نیز باید از طریق وزارت نیرو و وزارت امور خارجه پیگیری شود، تاکید می‌کند: اما همانطور که در بالا نیز گفتم منشأ خارجی نباید عاملی برای کم‌کاری باشد. براساس اعلام نظر رسمی سازمان هواشناسی، گردوغبار تهران ناشی از کانون‌های منشأ گردوغبار در استان البرز و قزوین است و حتی می‌شود گفت از ناحیه دوری نمی‌آید و منبع بیابان‌های اطراف تهران است. پس این پدیده در کل کشور وجود دارد، باید استان به استان پیگیری و رسیدگی شود. درمورد استان تهران مصوبه کارگروه کاهش آلودگی هوای استان سال98 مشخص کرده که سازمان برنامه‌وبودجه، اعتبار برای کنترل کانون‌های گردوغبار اطراف تهران بدهد اما شاهد چنین برنامه عملی در سطح استانی برای کنترل منشأ گردوغبار نیستیم.

 

ارسال نظر