|
شناسه خبر: 9568

۱۰۸۴ بیمار جدید مبتلابه کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۱۵۰نفر از آن‌ها بستری شدند

هجوم دوباره کرونا

عادی‌انگاری‌ها باعث شده که میزان استفاده از ماسک در ایران به زیر ۱۰درصد برسد؛ بنابراین نگرانی‌ها درخصوص پیک جدید کرونا، البته نه به‌شدت گذشته، وجود دارد، چراکه درحال‌حاضر نوسانات ابتلا به بیماری کرونا در دنیا زیاد شده و افزایش میزان ابتلا از آمریکای جنوبی و آفریقا به‌سمت منطقه گسترش پیدا کرده است.

در کشورهایی مانند پاکستان و کویت میزان موارد ابتلا زیاد شده است. آخرین‌باری که چنین اتفاقی در ایران رخ داد به‌دلیل تعلل و سهل‌انگاری وزارت بهداشت وقت درخصوص واردات واکسن بود که روزانه بیش از 700تن بر اثر کرونا فوت کردند. اما خبرها حاکی از آغاز موج جدید کروناست. همزمان با این اتفاق طبرسی، عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا اعلام کرده که دوباره بر وضعیت بالارونده بیماری هستیم و شاید این وضعیت، آغاز یک پیک باشد. او هم تاکید کرده که رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهش یافته و ممکن است تعداد افراد زیادی درگیر بیماری شوند و عوارض مرگ‌ومیر و بستری در «آی‌سی‌یو» بیشتر شود.

طبرسی با بیان اینکه درحال‌حاضر رعایت پروتکل‌های بهداشتی اهمیت دارد، افزود: در شرایط فعلی رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌ویژه استفاده از ماسک در فضاهای بسته مهم است. همچنین افرادی که واکسیناسیون خود را تکمیل نکردند، هرچه زودتر واکسن تزریق کنند تا مرگ‌ومیر و بستری افزایش نیابد. درحال‌حاضر با توجه به اینکه روند بیماری چند ماهی خوب بود، متاسفانه رعایت پروتکل‌ها کاهش یافته است و برخی مردم نتیجه‌گیری کردند که کرونا تمام شده اما اکنون باتوجه‌به شواهدی که در یک هفته اخیر شاهد بودیم، بیماری متاسفانه روبه‌افزایش است.
 
سرماخوردگی؛ علامت اغلب مراجعه‌کنندگان
 عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا درباره حال عمومی بیماران سرپایی کرونا گفت: درحال‌حاضر افراد با علائم سرماخوردگی مراجعه می‌کنند؛ البته درست است که موارد بستری هم افزایش یافته اما افزایش بستری به اندازه موارد سرپایی بیماری نبوده است. بااین‌حال اگر بیماری بچرخد، به‌تدریج افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند، به کرونا مبتلا می‌شوند و آن‌ها بستری خواهند شد و ممکن است دچار مرگ‌ومیر هم شوند. اکنون علائم بیماران سرپایی کرونا به‌صورت سرماخوردگی است اما اگر بیماری در جامعه بچرخد و افراد بیشتری مبتلا شوند، برخی مبتلایان هم نیاز به بستری در بخش و حتی «آی‌سی‌یو» پیدا می‌کنند.

ردپای زیرسویه‌های امیکرون در افزایش موارد کرونا
 وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد این افزایش ناشی از زیرسویه‌های امیکرون یعنی BA۴ و BA۵ باشد، گفت: در کشورهای اروپایی و سایر کشورها هم این دو سویه منجر به شعله‌ورشدن بیماری شدند که ما هم به‌طبع ممکن است گرفتار شویم. به نظر می‌رسد این افزایش بیماران سرپایی دو تا سه هفته دیگر تاثیرش را روی مرگ و بستری نشان دهد. فعلا توصیه جدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تزریق واکسن ازسوی کسانی است که واکسن تزریق نکرده‌اند، زیرا واکسن واقعا جلوی عوارض و شدت بیماری را می‌گیرد. اینکه بیماری در حد یک سرماخوردگی باشد، قابل تحمل است اما اگر قرار باشد بستری و مرگ هم افزایش یابد، قابل تحمل نخواهد بود.
 
سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای دوز یادآور تزریق کنند
طبرسی با بیان اینکه در شرایط فعلی باید توصیه‌ها جدی‌تر شود، درباره تزریق دوز یادآور واکسن کرونا برای همه مردم در سال جاری، گفت: یکی از علل افزایش بیماری در جامعه این است که به‌تدریج ایمنی جامعه درحال کاهش است و افراد مستعد ابتلا افزایش یافتند؛ بنابراین اگر واکسن تزریق کنیم، احتمالا از بسیاری از موارد پیشگیری می‌کند.
این موضوع به‌ویژه در افراد مسن و افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند، صدق می‌کند؛ زیرا بیشترین موارد مرگ‌ومیر و بستری در «آی‌سی‌یو» در این گروه‌هاست؛ بنابراین در این گروه‌ها حتما تزریق واکسن یادآور کمک می‌کند که جلوی پیشرفت بیماری در این افراد را بگیرد. اگر قرار باشد شدت بیماری بیشتر شود، شاید نیاز باشد که همه افراد جامعه یک دوز واکسن یادآور تزریق کنند. درمجموع تصمیم‌گیری در این زمینه براساس شرایط خواهد بود.
وی گفت: البته باید توجه کرد که اگر موجی شکل گیرد، به‌شدت دلتا نخواهد شد اما ازآنجاکه اکنون رعایت اصول بهداشتی نسبت‌به زمان موج دلتا بسیار کاهش یافته، ممکن است تعداد افراد زیادی درگیر بیماری شوند و وقتی جمعیت بالایی درگیر بیماری شود، مطمئنا عوارض و مرگ‌ومیر و بستری در «آی‌سی‌یو» بیشتر می‌شود.
این عضو ستاد مبارزه با کرونا گفت: با توجه به شرایط فعلی، صددرصد میزان بستری و مرگ‌ها بالا خواهد رفت و متاسفانه در این زمینه افزایشی خواهیم داشت؛ زیرا طبق تجربیات قبلی، وقتی کرونا شروع به بالا رفتن می‌کند، می‌رود بالا تا به پیک برسد. ازآنجاکه اکنون تازه روی شاخه بالارونده بیماری قرار داریم، نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی انجام داد. بااین‌حال طی دو روز گذشته، مراجعه سرپایی به بیمارستان مسیح دانشوری سه برابر شده است و از ۱۲نفر به ۵۰نفر در روز گذشته رسیدیم که نشان می‌دهد بیماری رو به افزایش است. اکنون روی شاخه بالارونده بیماری هستیم و به نظر می‌رسد که آغاز یک پیک باشد.

 

ارسال نظر