|
شناسه خبر: 9605

جزئیات مراسم عصر به‌یادماندنی در جشن بزرگ اسلامی را بخوانید

مهمونی 10 کیلومتری

مهمانی 10کیلومتری غدیر که از ساعت ۱۸ تا ۲۲روز عید برگزار می‌شود، برنامه‌هایی از قبیل اطعام، برپایی سرود و مولودی، کاروان‌های شادی، غرفه‌های فرهنگی و سخنرانی و پویش نذر اسباب‌بازی برای نقاط محروم در راستای تبلیغ اصول مهدویت و عید غدیر را شامل خواهد شد.

سخنگوی ستاد مردمی مهمانی 10کیلومتری گفت: این برنامه به میزبانی خانواده شهدا و مردم برای خود مردم برگزار شده و سعی ما بر این بوده است که این جشن کاملا خانوادگی برگزار شود و مانند برگزاری سرود سلام فرمانده، اتفاق بزرگی رخ دهد.

«ساسان زارع»، سخنگوی ستاد مردمی مهمانی 10کیلومتری همچنین از اعلام حضور ۳۰۰مجموعه و نهاد و هیئات، گروه‌های جهادی و مردمی خبر داد و افزود: علاقه‌مندان می‌توانند برای ادای نذورات خود عدد۳ را به سامانه۳۰۰۰۲۱۲ و نیز موکب‌ها و نهاد‌هایی که تمایل همکاری در این خصوص دارند می‌توانند عدد۱ را به سامانه ۳۰۰۰۲۱۲ ارسال کنند.
به گفته زارع، این مهمانی بزرگ مردمی به همت هیات‌های مذهبی، مساجد، گروه‌های جهادی،‌ گروه‌های خدماتی و گروه‌های سرود با برنامه‌ها و رویکردهای مختلف در روز عید غدیر مصادف با 27تیرماه از ساعت 18 تا 22 در مسیر چهارراه ولی‌عصر (عج) تا چهارراه پارک‌وی، برگزار خواهد شد.

مراسم مفرح همراه با اطعام
سخنگوی ستاد مردمی «مهمونی 10کیلومتری عید غدیر» با اشاره به اینکه، پایه و ارکان جشن غدیر مبتنی بر روایات غدیر است، گفت: یکی از تاکیداتی که در روایات مربوط به عید غدیر دیده می‌شود، مساله اطعام مومنین است و همچنین این روز را روز سرور و هدیه نامیده‌اند؛ بر این اساس، اطعام گسترده‌ای صورت خواهد گرفت و مراسم‌های مفرحی در چارچوب موازین دینی به‌خصوص برای جوانان و نوجوانان تدارک دیده شده، اجرای گروه‌های سرود و مداحی با دعوت از گروه‌ها و چهره‌های مشهور در سراسر این مراسم پیش‌بینی شده است.
زارع نحوه مشارکت در این مراسم را اینطور بیان کرد: اگر بانی یا خیری بنای مشارکت و کمک در این طرح را داشته باشد باید عدد یک را به سامانه پیامکی۳۰۰۰۲۱۲ ارسال کند تا راهنمایی لازم را دریافت کند. اگر هیات، گروه جهادی، گروه سرود، گروه فرهنگی و قرآنی و ... بنای حضور در این طرح را داشته باشند باید عدد2 را به این سامانه پیامک کنند. اگر مردم به‌صورت فردی قصد دارند تا در این طرح شرکت کنند باید عدد3 را به سامانه ارسال کنند تا برای همکاری به موکب‌ها وصل شوند.

الهام از مر اسم اربعین
 سخنگوی ستاد مردمی عیدغدیر با بیان اینکه میداندار این مراسم، هیات‌ها هستند، افزود: ما نمی‌خواستیم مراسم دیگر تضعیف شود و این مهمانی مکمل برنامه‌های دیگری است که مجموعه‌های مردمی و هیات‌ها در این روز برگزار می‌کنند. وی ادامه داد: اغلب این مجموعه‌ها تا ظهر عید غدیر مراسم دارند و تاکید ما بر این بود که مراسم آن‌ها تضعیف نشود؛ بنابراین ساعت برگزاری مراسم را 6 تا 10شب روز عیدغدیر گذاشتیم. این رویداد برگرفته از رویداد تمدنی اربعین و نقطه شروع است و امیدواریم تکثیر شود. موکب‌ها و هیات‌هایی از کشورهای عراق و افغانستان برای برپایی غرفه در این مراسم اعلام آمادگی کرده‌اند.

میزبانی شهدا
سخنگوی ستاد مردمی مهمانی عید غدیر درباره دلایل انتخاب این مسیر اینگونه گفت: از آنجا که این مسیر نسبت‌به سایر مسیرها خروجی‌های بیشتری دارد، به همین دلیل این مسیر انتخاب شد. حتی شهردار تهران پیشنهاد مسیر حرم تا حرم(امامزاده صالح - حضرت عبدالعظیم) را دادند اما امسال ترجیح دادیم مهمانی غدیر را در این مسیر اجرا کنیم.
زارع با اشاره به اجرای سرود «سلام فرمانده» در ورزشگاه آزادی، از آن به‌عنوان یک تجربه موفق برنامه خانوادگی نام برد و افزود: این مهمانی هم یک مهمانی خانوادگی است که تمام اعضای خانواده دعوت هستند؛ البته این سفره‌ای است که همه شهروندان، شهر تهران دعوت‌اند و میزبان این مهمانی بزرگ، شهدای شهر تهران هستند و هیچ سازمان خاصی متولی آن نیست و سعی داریم در مسیر جشن، عکس شهدای تهران نصب شوند.
وی با ذکر این نکته که اصل ماجرای غدیر بر پایه معرفت دینی است، گفت: بخش زیادی از برنامه، اختصاص به برنامه‌های محتوایی دارد. در طی مسیر، موکب‌هایی برای تشکیل محافل معرفتی و سخنرانی تدارک دیده شده است؛ حتی نهادهای مهدوی نیز موکب‌هایی را با رویکرد غدیر و مهدویت شکل داده‌اند.

نذر اسباب‌بازی
سخنگوی مهمانی 10کیلومتری عیدغدیر در این نشست خبری از پیشنهاد توزیع غذا در آسایشگاه‌ها و بیمارستان‌های مسیر مهمانی استقبال کرد و اظهار داشت: ذیل این رویداد پیشنهادهایی شده است؛ ازجمله پویش نذر اسباب‌بازی که دعوت می‌شود کودکانی که در این جشن حضور پیدا می‌کنند با اهدای اسباب‌بازی برای بچه‌های مناطق محروم در این پویش شرکت کنند. نکته مهم در برگزاری این مهمانی، عیدی و هدیه به نوجوانان بوده که به همراه خانواده‌ها مهمان شده و در این مسیر حضور پیدا می‌کنند، ازآنجاکه هدیه دادن و گرفتن با رعایت ضوابط شرعی کار پسندیده‌ای است و اثرات روانی خاصی مخصوصا در کودکان و نوجوانان دارد و بهترین زمان هدیه دادن، عید غدیر است.
مجموعه‌های مردمی برای خلق یک رویداد
وی همچنین در ادامه افزود: هر موقع کار دست مردم بوده خوب پیش رفته است. بسیاری از این مجموعه‌هایی که در برگزاری این مراسم پای‌کار آمدند در کار تولید محتواهای دینی هستند و چند غرفه، مجموعه تخصصی مهدویت دارند که نمک این برنامه‌ها غذا و شیرینی است. تاکید می‌کنم این مراسم جایگزین ابزار دیگر نیست، بلکه یک تنفس برای شهر است. ممکن است کج‌سلیقگی‌هایی باشد اما ما این مراسم را به چشم یک فرصت می‌ببینیم، تعدادی مجموعه مردمی که برای خلق یک رویداد تلاش می‌کنند. جزئیات برگزاری این مراسم در قالب بروشور و نقشه و اپلیکیشن در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

 

ارسال نظر