|
شناسه خبر: 9606

گزارش «صبح‌نو» از شیوع گسترده کرونا در کشور

ورود به پیک هفتم

کرونا دوباره اوج گرفته است. این روزها باز هم رنگ نارنجی و قرمز به نقشه رنگ‌بندی ایران بازگشته است؛ البته متخصصان عفونی مبنای قضاوت راجع‌به وضعیت اپیدمی در ایران بر پایه رنگ‌بندی شهرها را اشتباه می‌دانند، زیرا رنگ‌بندی‌ها صرفا بر پایه‌ تعداد موارد بستری به ازای جمعیت است اما بستری تنها یکی از متغیرهایی است که می‌تواند سطح خطر ناشی از اپیدمی را در مناطق مختلف نشان دهد.

در هر صورت چهار شهر در وضعیت قرمز، ۱۴شهر در وضعیت نارنجی، ۱۴۲شهر در وضعیت زرد و ۲۸۸شهر در وضعیت آبی قرار دارند. این در حالی است که آخرین بار هشتم اردیبهشت‌ماه بود که رنگ قرمز در نقشه کرونایی کشور رخ نشان داد اما حالا بعد از 71روز جمعه ۱۷تیرماه رنگ قرمز مجددا به نقشه کرونایی ایران بازگشته است. درعین‌حال رنگ نارنجی هم آخرین‌بار ۱۵اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ در نقشه کرونایی کشور بود و دوباره بعد از 64روز بر نقشه کرونایی کشور نشست.

همچنین به گفته شیراوژن، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در جلسه اخیر ستاد، بر تقویت مراقبت‌های بهداشتی مرزی در تمامی مرزها، باتوجه به ابتلای فراوان در کشورهای همسایه از ترکیه تا امارات، تاکید شده است. چه بسا یکشنبه گذشته بعد از 63روز تعداد فوتی‌های کرونایی در ایران مجددا دورقمی شد و به ۱۰تن رسیده است؛ موضوعی که دوباره زنگ خطر جدی را به صدا درآورد. ازسوی‌دیگر، از 19 تا ۲۰تیرماه ۱۴۰۱ نیز براساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۴۵۳بیمار جدید مبتلابه کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۲۵۴نفر از آن‌ها بستری شدند. پزشکان حاضر در بیمارستان‌ها از پرشدن بخش‌های کرونایی خبر می‌دهند. بار دیگر تجربه تلخ کمبود تخت خالی برای بستری بیماران کرونایی در حال تکرار است. با این تفاوت که تنها 10درصد مردم از ماسک استفاده می‌کنند. این در حالی است که 14میلیون تن هنوز یک دوز واکسن نیز دریافت نکردند؛ بنابراین خطر هنوز بیخ گوش ایرانی‌هاست. همچنین بعد از گذشت پنج ماه از وقوع پیک ششم، پزشکان بر این عقیده‌اند که درحال‌حاضر پیک هفتم شروع شده است. تا دو هفته دیگر به قله پیک خواهیم رسید و اگر مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند و مسوولان به عادی‌انگاری‌های‌شان ادامه دهند، احتمالا آمار فوتی‌ها دوباره سه‌رقمی می‌شود. به همین دلیل اخیرا وزارت بهداشت مجددا در پیک هفتم برای واکسیناسیون فراخوان تزریق دوز چهار واکسن کرونا را داده است اما براساس شواهد و قرائن، تعداد واکسن‌های موجود نیز نسبت‌به جمعیت بسیار کمتر است.
 
یک بیمار، ۱۸نفر را مبتلا می‌کند
چند روز پیش کمال حیدری، معاون بهداشت وزارت بهداشت، با حضور در برنامه تلویزیونی «صبح بخیر ایران»، گفت: «زیرسویه‌های جدید اومیکرون به‌سرعت در حال انتشار هستند، به‌طوری‌که در آمریکا و اروپا شاهد سرعت سرایت بیماری هستیم. سرعت سرایت زیرسویه BA۵ خیلی بیشتر از اومیکرون است اما قدرت بیماری‌زایی آن کمتر است. سرعت سرایت زیرسویه جدید ۱.۵برابر اومیکرون است.»
حیدری به وضعیت بیماری در منطقه اشاره کرد و اظهار کرد: «هم‌اکنون بیماری در کشورهای اطراف ما به‌سرعت درحال افزایش است. به‌طوری که در امارات‌متحده عربی، عربستان، قطر، کویت، ترکیه و پاکستان، شاهد افزایش موارد ابتلا هستیم. سرعت سرایت زیرسویه جدید به گونه‌ای است که گفته می‌شود یک فرد مبتلا می‌تواند ۱۸نفر را درگیر کند.»
 
وزارت بهداشت باید محدودیت‌های جدیدی را اعمال کند
دکتر سید علیرضا ناجی، رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی دراین‌باره به «صبح‌نو» می‌گوید: با توجه به اینکه درحال‌حاضر در پیک هفتم کرونا به سر می‌بریم، اگر وزارت بهداشت با ارائه برنامه‌های به‌موقع از شیوع گسترده آن جلوگیری کند، احتمال مرگ‌ومیرهای سه‌رقمی کم است. اخیرا تعداد شهرهای نارنجی و قرمز درحال افزایش است؛ همچنین موارد مثبت نیز افزایش پیدا کرده است اما با توجه به تجارب گذشته آمار مبتلایان بیش از آن چیزی است که وزارت بهداشت اعلام می‌کند، زیرا بیماران زیادی به دلایل مختلف تست کرونا نمی‌دهند. تعدادی هم چون ناقل بی‌علامت هستند، بدون آگاهی از بیماری در جامعه تردد می‌کنند. از قضا این روزها نیز استفاده از ماسک به فراموشی سپرده شده است و همین افراد تعداد زیادی از مردم را به کرونا مبتلا می‌کنند.
او اضافه می‌کند: درحال‌حاضر سویه غالب در ایران زیرسویه‌های جدید اومیکرون است. نام این زیرسویه
 5 BA نام دارد که سرعت سرایت‌پذیری آن خیلی بیشتر از اومیکرون است اما قدرت بیماری‌زایی آن کمتر است. میزان کشندگی آن را نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم، زیرا اخیرا آمار مبتلایان و فوتی‌ها صعودی شده اما باتوجه‌به عدم تزریق واکسن 14میلیون ایرانی احتمال افزایش تعداد فوتی‌ها در گروه‌های پرخطر زیاد است ولی قابل پیش‌بینی نیست.
دکتر ناجی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت برای جلوگیری از شیوع گسترده دوباره بیماری باید محدودیت‌های جدیدی اعمال کند، اظهار می‌کند: در این مدت به جای اینکه مردم را تشویق به استفاده از ماسک و تزریق دوز سوم و چهارم واکسن کرونا کنیم، آن‌ها را به‌سوی عادی‌انگاری سوق داده‌ایم. همین امر تردد افراد را به کشورهای همسایه زیاد کرد؛ بنابراین زیرشاخه‌های اومیکرون وارد کشور شده است و وزارت بهداشت باید برای جلوگیری از شیوع دوباره، محدودیت‌های جدیدی اعمال کند. وزارت بهداشت باید مردم را مجبور به استفاده از ماسک و تزریق واکسن کند. همچنین مترو که از همان روزهای ابتدایی کانون انتشار بیماری کرونا بود، بیشتر رصد شود. اگر برخی اداره‌ها می‌توانند دورکاری‌ها بازگردد تا از چرخش ویروس جلوگیری شود. به نظرم وزارت بهداشت باید درخصوص محدودیت‌های جدید سریع‌تر به نتیجه برسد. به عقیده بنده تصمیمات به‌موقع می‌توانند از شعله‌ور شدن پیک هفتم جلوگیری کنند.
 
کشندگی به اندازه دلتا نیست
دکتر حسین کرمانپور، رییس اورژانس بیمارستان سینا، درخصوص خیزش کرونا گفته است: این روزها آمار مبتلایان به کرونا به‌صورت شیب نسبتا تند درحال افزایش است. این در حالی است که باتوجه‌به استفاده 10درصدی مردم از ماسک، هشدارهای ما را شوخی می‌دانند اما واقعیت کاملا مشهود است. باتوجه‌به وضعیت اورژانس بیمارستان‌ها درحال‌حاضر در پیک هفتم کرونا قرار داریم و تا دو هفته دیگر به قله پیک خواهیم رسید؛ بنابراین اگر پروتکل‌ها ازسوی مردم رعایت شود و شدت ویروس به همین منوال باشد، تا پایان مردادماه به‌صورت تقریبی 40روز دیگر پیک نزولی می‌شود. دکتر کرمانپور با اشاره به اینکه نه‌تنها میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جامعه کاهش یافته است، بلکه در کادر درمان نیز این موضوع رعایت نمی‌شود، اظهار کرد: وقتی واکسیناسیون سراسری شد، مردم فکر کردند، رویین‌تن شده‌اند. بارها به همگان هشدار دادیم که واکسیناسیون در برابر واریانت‌های جدید کرونا کافی نیست. چه بسا حتما باید در مراکز شلوغ از ماسک استفاده کنید. این روزها نه‌تنها مردم بلکه کادر درمان نیز پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند. چنین امری بسیار نگران‌کننده است. یکی از دلایل شیوع دوباره بیماری کرونا در جامعه افرادی‌ هستند که بیماری کرونا و رعایت‌کنندگان را به سخره می‌گیرند. او ادامه داد: خوشبختانه آن چیزی که ما در بیمارستان مشاهده می‌کنیم، میزان کشندگی و شدت بیماری این سویه مانند دلتا نیست؛ چراکه واریانت دلتا بدترین نوع سویه کرونا بود. آن دوران بیشترین فوتی‌ها رخ داد اما این دفعه براساس مشاهدات قدرت سرایت‌پذیری ویروس بسیار بیشتر شده است.

ارسال نظر