|
شناسه خبر: 9706

محاکمه ۲۰ متهم متروپل

دوم خردادماه سال جاری بود که خبر ریزش ساختمانی تقریبا تازه‌تاسیس در آبادان منتشر شد؛ خبری شوکه‌کننده که با حدس و گمان‌های اولیه علت آن شکست سازه‌ای به‌دلیل نقص فنی و عدم رعایت استانداردها بود.

30تیرماه بود که دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان اعلام کرد: در این پرونده ۲۱نفر مقصر شناخته شدند که کیفرخواست ۲۰نفر صادر شده است. در بخشی از کیفرخواست صادرشده باتوجه‌به فوت مالک ساختمان و برطبق تبصره یک ماده۸۵ قانون آیین‌دادرسی کیفری درخواست پرداخت دیه به نسبت تقصیر از دادگاه درخواست شده است.
همچنین باتوجه‌به اینکه هفت نفر از متوفیان حادثه متروپل خانم بودند؛ بنابراین به موجب قانون مجازات اسلامی امکان پرداخت مازاد دیه ازسوی صندوق تامین خسارات بدنی وجود دارد. به همین منظور اقدامات اولیه در جهت پرداخت دیه از این طریق صورت گرفته و درحال انجام است. غلامعباس ترکی، معاون دادستان کل کشور و عضو تیم اعزامی به آبادان پیشتر درخصوص علل وقوع حادثه متروپل گفت: در مورد آبادان هم باید بگویم در ساختمان متروپل علاوه‌بر قصور و تقصیرهای متعدد شهرداری و ناظران فنی با یکسری اشکالات ساختاری مواجه هستیم. در کشور منطقه آزاد اروند شامل آبادان و خرمشهر ایجاد شده و سوال اینجاست مدیریت شهری برعهده منطقه آزاد است یا فرمانداری و شهرداری؟  وقتی که تزاحم و تعارض بین مدیریت‌شهری یعنی بین شهرداری و مدیریت اروند مطرح است. 
ترکی از مشارکت شهرداری آبادان با گروه ساختمانی عبدالباقی خبر داد و گفت: شهرداری آبادان در این پروژه متروپل با گروه عبدالباقی مشارکت چهار و نیم درصدی داشته است. مساله اینجاست وقتی شهرداری و مشارکت کرده و بنا بوده از این ساختمان سهم ببرد و نتیجه‌اش شده اینکه وظیفه نظارتی خویش را اصلا انجام نداده است. اگر بپرسید در این مساله مقصر کیست بخشی به ساختار غیرشفاف و معیوب به‌لحاظ مدیریت شهری منطقه اروند برمی‌گردد. حالا و پس از گذشت بیش از ۶۰روز از حادثه تلخ آبادان قرار است هفته آینده متهمان این پرونده دادگاهی شوند.

ارسال نظر