|
شناسه خبر: 9719

حکایت مسوول پرحاشیه محیط‌زیست ایران که کارنامه درخشانی نداشت

رفتی، اما دیر...

بسیاری از کارشناسان و فعالان حوزه محیط‌زیست کشور و حتی آن‌هایی که شاید تخصصی در این حوزه نداشته باشند، معتقدند که مدیریت سازمان محیط‌زیست در سال‌‌های اخیر و به‌ویژه در دولت دوازدهم، آسیب‌های جدی به بخش‌های مختلف محیط‌زیست کشور وارد کرده است.

سکان‌دار محیط‌زیست در دولت دوم روحانی بعد از معصومه ابتکار  به دست عیسی کلانتری سپرده شد؛ کسی که در یکی از برنامه‌ها خود به‌صراحت اعلام می‌کند هیچ‌گونه توان پاسخگویی علمی مسائل زیست‌محیطی را تا پنج‌درصد هم ندارم [عیسی کلانتری در نشست خبری ۱۳شهریور ۹۶]. او درنهایت با عنوان « نامحبوب‌ترین رییس سازمان محیط‌زیست» پاییز سال گذشته از سمت خود به‌عنوان ریاست سازمان برکنار شد اما همچنان مسوولیت خود بر ریاست کمیته احیای دریاچه ارومیه را حفظ کرد؛ مسوولیتی که بعد از خشک شدن بخش زیادی از دریاچه درنهایت چند روز پیش از او گرفته شد.
چراغ سبز 
کلانتری به شکار

 عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست در ابتدای ورود خود به این حوزه یک دوگانه زیست‌محیطی ساخت که منتقدان زیادی خصوصا از طرف دوستداران محیط‌زیست برای او ایجاد کرد. او گفت که «مساله آب را نباید قربانی مساله‌ای مانند یوزپلنگ کرد. هر دو اهمیت دارند اما اولویت‌های کشور باید در نظر گرفته شود.» از همان زمان ایجاد دوقطبی حفاظت از حیات‌وحش و آب، سبب شد فعالان محیط‌زیست به عملکرد او حساس شوند و بارها تاکید کنند که کلانتری هیچ شناختی نسبت‌به مسائل محیط‌زیست کشور ندارد. با حضور عیسی کلانتری رویه‌ شکار از حالت هرازچندگاهی با چراغ خاموش، به حالت حراج روزمره حیات‌وحش تبدیل شد تا دزدان میراث طبیعی سرزمین‌مان با چراغ آیند و گزیده‌تر برند. در دوره او با کلید خوردن طرح ایجاد قرق‌های اختصاصی که جلوه‌ای دیگر از نقشه شوم برای طبیعت مظلوم ایران است، شرایط حیات‌وحش وخیم‌تر شد.

مرگ پنج گورخر ایرانی

 مرگ پنج گورخر ایرانی هنگام انتقال از پارک ملی توران در رسانه‌ها همزمان با مدیریت عیسی کلانتری بر سازمان محیط‌زیست جنجال به‌پا کرد. دوگورخر دیگر از ۱۰گورخری که بنا بود نسل گورخر را در پارک ملی کویر احیا کنند، قبل از رهاسازی در قرنطینه تلف شدند! با احتساب سه گورخری که حین انتقال از پارک ملی توران به پارک ملی کویر تلف شده بودند، تلفات طرح انتقال قبل از رسیدن به مرحله رهاسازی به ۵۰درصد رسید و البته تنها گورخر نر این جمعیت نیز از دست رفت!

توهین به امام (ره)

ماجرای توهین عیسی کلانتری به امام‌خمینی(ره) مربوط به انتشار ویدیویی کوتاه از یک مصاحبه او در شبکه‌های اجتماعی بود. در این مصاحبه که به گفته کلانتری تاریخ آن به سه سال پیش بازمی‌گردد، خبرنگار از عیسی کلانتری می‌پرسد: «فکر می‌کنید بین امام (ره) و آمریکایی‌ها مذاکره صورت گرفت؟» او در جواب می‌گوید: «نمی‌دانم خبر ندارم، شاید به این صورت بشود گفت که حضرت امام فرزند ناخلفی برای آن‌ها بود. آن‌ها پشت شاه را خالی کردند و حضرت امام (ره) هم از این فرصت استفاده کردند.» انتشار این سخنان او، واکنش‌های بسیاری را ازسوی مقامات و چهره‌های مختلف به‌دنبال داشت. عیسی کلانتری پس از آن در یادداشتی که در سایت سازمان حفاظت محیط‌زیست منتشر شد، پخش 40ثانیه از یک مصاحبه دوساعته را موجب «سوءبرداشت» از کلیت مطلب دانسته و در انتها از بیان آن مطلب عذرخواهی کرده بود. اما او به اتهام «توهین» به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی به‌صورت بدوی به چهارماه حبس تعزیری و منع عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی به مدت دو سال محکوم شده است. او همچنین به اتهام آنچه «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» نامیده شده، به پرداخت 40میلیون ریال جزای نقدی در شعبه ۱۰۵۸دادگاه کیفری محکوم شده است.

حاشیه‌های کلانتر

در پی حادثه دلخراش واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران حوزه محیط‌زیست، عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط‌زیست برای دلجویی از خبرنگاران به هتل محل اقامت ایشان رفت. طرز نشستن رییس سازمان محیط‌زیست در مقابل بانوان خبرنگاری که از حادثه‌دیدگان واژگونی اتوبوس بودند، با انتقاد شدید فعالان مدنی در رسانه‌های اجتماعی روبه‌رو شد.
او بعدا در مصاحبه‌ای گفت: شما با خبرنگاران صحبت کنید، شیطنت کردند. بنده، ساعت یک ربع مانده به یک صبح، وقتی این‌ها خسته و کوفته در لابی هتل نشسته و ناهار و شام هم نخورده بودند، من آن وقت شب از بیمارستان آمدم. خودم می‌خواستم به منطقه بروم و وقتی شنیدم تصادف شده، نرفتم.
با استاندار، رییس بهداشت و درمان استان، آقای کولیوند(اورژانس) هماهنگ کردیم که بیمارستان آماده باشد. ساعت۱۲ و نیم، بستری شدن همه بیماران که تمام شد، من به هتل رفتم که سری به این‌ها بزنم. دیدم نه ناهار خوردند، نه شام. گفتم که غذا بخورید، بعدا صحبت می‌کنیم. این‌ حرف‌های مزخرف را بعضی همکاران شما درمی‌آورند. نحوه نشستن من مثلا چطور بود؟ نحوه نشستن همیشگی من، همین‌طور است. چه عذرخواهی؟ برای چه؟ چه اتفاقی افتاده که عذرخواهی کنیم؟

 نظر مثبت کلانتری درباره محصولات تراریخته
 در حوزه تراریخته‌ها آنچه فعالان محیط‌زیست دغدغه داشتند و برای‌شان کابوس بود با آمدن کلانتری به واقعیت پیوست! او در یک مصاحبه اعلام کرد هیچ مخالفتی با محصولات تراریخته ندارد و سخنان گروه‌های مخالف محصولات تراریخته را شعار خواند و به آن هم بسنده نکرد و از رییس صداوسیما، جهت اقناع او در تایید تولید محصولات تراریخته درخواست ملاقات کرد. در دوره کلانتری اما محیط‌زیست یک‌شبه همه موارد مربوط به حوزه تراریخته را فله‌‌ای تایید کرد. آنچه از دیدگاه کارشناسان مسلم است سیاست مغایر دیدگاه‌های کارشناسی محیط‌زیست است یعنی کلانتری آن ویژگی که گفته شده بود «نقش هماهنگ‌کننده را بین کارشناسان و تصمیم‌گیران ایفا کند، نه اینکه به‌جای کارشناسان تصمیم‌گیری کند و نظرات خودش را هم به آن‌ها اعمال کند» را نداشت.

حمایت از پروژه 
ضد محیط‌زیستی 
میانکاله
 درحالی‌که پدیده ریزگردها به «نوار شمالی ایران» که عموما دارای «بافتی جنگلی» و متمایز با مناطق مرکزی یا نیمه‌بیابانی در شرق یا جنوب غربی کشور و به‌دور از «کانون‌های گردوغبار» است، رسیده است. همچنین با وجود حساسیت کاربران شبکه‌های اجتماعی و صدور دستور «توقف فعالیت» ساخت مجتمع پتروشیمی میانکاله ازسوی برخی مقامات قضایی و اجرایی کشور، عیسی کلانتری جزو حامیان این طرح بود. او در دفاع از انجام «پروژه پتروشیمی میانکاله» که مجوز اولیه‌اش در زمان وی صادر شده، به روزنامه شرق گفته بود: «پتروشیمی که سالانه درآمد یک‌میلیارد دلاری دارد مهم‌تر است یا اینکه در ۹۰هکتار زمین دو تن علوفه در هکتار تولید شود و ۱۵تن گوشت دام بدهد که ۶۰هزار دلار ارزش دارد؟»

اوضاع وخیم دریاچه ارومیه

اکثر چاه‌های غیرمجاز و مخرب اطراف دریاچه ارومیه در دهه‌های 60 و 70 در زمان وزارت چندین ساله آقای کلانتری در وزارت کشاورزی که اتفاقا اکنون، دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه هستند، حفر شد، این را پرویز کردوانی، چهره ماندگار جغرافیای ایران گفته بود.  اظهاراتی که اسماعیل کریم‌زاده، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان‌غربی آن را تایید کرد و گفت که اکثر چاه‌های مخرب برای دریاچه ارومیه پیش از سال‌85 حفر شده بودند و با مسدود‌شدن‌شان کشاورزان اطراف دریاچه ارومیه مظلوم واقع شده‌اند.  اما کلانتری زمانی از ریاست کمیته احیای دریایپچه ارومیه برکنار شد که به گفته مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌غربی، در دو دهه گذشته سالانه ۴۰سانتی‌متر از ارتفاع آن کم و اکنون ۹۵درصدش خشک شده است. کسی که خود عامل نابودی دریاچه بود، برای سال‌ها ریاست کمیته احیا را برعهده گرفت و درنهایت دریاچه‌ای خشک را به مردم ایران تحویل داد و رفت.

ارسال نظر