|
شناسه خبر: 9722

پرونده «صبح‌نو» درباره وقوع سیل در شهرهای کشور

شوک سیل تابستانی

این روزها سامانه‌ای بارشی روی آسمان ایران قرار گرفته است، سامانه‌ای که بعدازظهر تا شب احتمال بارش دارد و اگر ببارد در عرض 15دقیقه تا نیم‌ساعت می‌تواند سیلی خطرناک ایجاد کند.

بعد از سیل جنوب این حادثه در تهران تکرار شد اما اطلاع‌رسانی درباره آن چندان وسیع نبود، اگرچه هواشناسی از قبل هشدارهایی داده بود با وجوداین وزارت کشور پنج‌شنبه و به‌طور گسترده این متن را برای تهرانی‌ها فرستاد: «پیرو هشدار سطح نارنجی اداره کل هواشناسی استان تهران برای تاریخ (۵/۵/۱۴۰۱)، مبنی بر احتمال بالا آمدن سطح رودخانه‌ها، آب‌گرفتگی معابر و جاری شدن روان آب در مسیل‌ها و احتمال برخورد صاعقه، از شهروندان محترم درخواست می‌شود از هرگونه توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها اکیدا خودداری کنند.» اما از ساعات بامدادی روز پنج‌شنبه پنجم مرداد ۱۴۰۱، پس از چند روز انتشار خبرهای سیل در شهرستان‌های مختلف ایران، در تهران سیلابی به راه افتاد؛ سیلابی که جان هشت تن را گرفت. حوالی ساعت ۱۲:۲۰ نیمه‌شب پنج شنبه در امامزاده داوود(ع) سیل مرگباری رخ داد. گزارش‌های اولیه از مرگ دو تن و مصدوم شدن هشت نفر خبر دادند. اما سیل در کشور محدود به امامزاده داوود نشد بلکه استان‌های سیستان‌وبلوچستان، اصفهان، کهگیلویه‌وبویراحمد، چهارمحال و بختیاری، کرمان، یزد، فارس، بوشهر، سمنان، البرز، قزوین، قم، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان و شمال خراسان شمالی، هرمزگان و خوزستان نیز درگیر سیل شدند.

امامزاده داوود(ع)
 حوالی نیمه‌شب پنجشنبه، باران شدیدی در منطقه امامزاده داوود (ع) در شمال‌غرب تهران بارید و گل‌ولای بسیاری از پشت امامزاده بازارچه و محله امامزاده داوود (ع) را دربرگرفت و وارد حرم شد. این سیل با گل‌و‌لای فراوانی همراه شد تا جایی که حجم گل‌ولای در برخی محله‌های امامزاده داوود به چهار متر می‌رسید و بعضی از زائران و مردم محلی اسیر این سیل شدند و گل‌و‌لای فراوان مردم را دچار مشکل کرد.

دماوند
 عصر روز پنجشنبه بارش شدید تگرگ در محور دماوند- فیروزکوه محدوده سیدآباد دماوند رخ داد که همین امر سبب جاری شدن سیلاب شدیدرودخانه سربندان و موجب ورود گل‌ولای به جاده و انسداد محور فیروزکوه به دماوند در محدوده جابان و سربندان شد.

قم
 در استان قم، بارش پراکنده در اتوبان قم بارش و کندی تردد تجربه شد اما گزارشی از خسارت و آبگرفتگی اعلام نشد.

خوزستان
 در استان خوزستان هشدار قرمز صادر شد اما تنها درباغ ملک بارندگی گزارش شده است.

فیروزکوه
 از عصر روز پنج‌شنبه فیروزکوه نیز گرفتار سیل شد و به‌علت رانش کوه، بیش ترین خسارت را در بین سایر شهرستان‌های استان تهران داشته است. جاده‌های بین روستایی نیز به‌شدت تخریب شده‌اند.

چهارمحال و بختیاری
 در استان چهارمحال‌وبختیاری، از پنج‌شنبه ظهر سامانه بارشی فعال شده و در شهرستان بن سیلاب اتفاق افتاده و در روستای بارده 40خانه تخریب شده است.
 
گلستان
 براساس اعلام هواشناسی در استان گلستان، براساس پیش‌بینی دیروز و امروز اوج بارندگی‌ها در این استان است و احتمال آبگرفتگی وجود دارد.

سمنان
 روز پنج‌شنبه سیلاب در مناطق شمالی شهرستان‌های گرمسار و آرادان نیز جاری شد و در‌حال‌حاضر تمام دستگاه‌های امدادرسانی و خدماتی استان سمنان برای مقابله با سیل در حال آماده‌باش کامل هستند.

بوشهر
 در استان بوشهر بارش‌ها در استان از ظهر پنج‌شنبه آغاز شد و برخی از رودخانه‌های فصلی پرآب شده اما خسارتی گزارش نشده است .

شیراز
 دیروز ستاد مدیریت بحران شهرداری شیراز از تعطیلی مترو در پی احتمال وقوع سیل خبر داد.
 
یزد
 شدت بارش‌ها در استان یزد از ظهر پنج‌شنبه افزایش یافته و در زردین و ندوشن سدخاکی ایجاد شد که آب وارد شهر نشود اما ساکنان ندوشن تخلیه شدند و زرین هم دچار خسارات زیاد شده است، درعین‌حال شهربهاباد دچار سیل شده و خساراتی هم ایجاد کرده است.
 
خراسان رضوی
 در استان خراسان رضوی، براساس نقشه‌های ماهواره احتمال افزایش بارندگی از شنبه وجود دارد و سیلابی شدن مسیل‌ها پیش‌بینی شده است.

    مرکزی
 از اوایل پنج‌شنبه‌شب بارندگی در مرکز استان آغاز و به‌دلیل رعد و برق و شدت باد قطعی برق ایجاد شد. براساس گزارش‌های مردمی تندباد باعث شکستگی درختان در برخی مناطق شده و کاهش دید افقی باعث تصادف‌های متعدد با خسارت جانی بوده و محلات و مامونبه درگیر بارندگی شدید شدند.

کاشان
 در شهرستان کاشان، روستای نهوج اردستان سیل 120خانه را تخریب کرده و سیلاب جزیی آذران و وردکان ثبت شده است.

سیستان‌وبلوچستان
 در استان سیستان‌وبلوچستان، از ابتدای هفته گذشته بارندگی ثبت شده که در بیشتر موارد منجر به سیلاب و تخریب تاسیسات شهری و کشته شدن چند تن از شهروندان بوده است. روز پنج‌شنبه در خاش جاری شدن سیلاب نتیجه بارش سنگین بوده و گزارش‌های هواشناسی نشان می‌دهد تا روز شنبه خاش، نیکشهر، قصرقند، سرباز، راسک و ایرانشهر شاهد بارش‌های گسترده باشند.

اصفهان
 در استان اصفهان، از ظهر پنج‌شنبه جریان سیل در روستاهای دولت‌آباد، دره‌بید و کردعلیا در بخش کرون شهرستان تیران و کرون اتفاق افتاد و حرکت سیل به‌سوی روستاهای افجان و قلعه‌ناظر ادامه داشت. آبگرفتی در پل محور دامنه و بروز خسارت به چادرهای عشایر شهرستان فریدن به وجود آمد و قطع ارتباط تلفن روستاهای لوشاب، حسن رباط، موته و شهر لایبید بخش میمه و سیل‌بردگی فیبر نوری از دیگر خسارات سیل پنج‌شنبه استان اصفهان بود.

ارسال نظر