|
شناسه خبر: 9974

تمامی مرزهای زمینی ایران و عراق بازگشایی شد

مرز شلمچه به روی زائران اربعین باز شده است؛ مرزهای مهران و چذابه هم به‌زودی بازگشایی خواهند شد

مرزهای بین‌المللی خسروی، مهران، شلمچه و چذابه که به‌دلیل حوادث سیاسی کشور عراق روز گذشته بسته شده بودند، بازگشایی شدند. نوروزی، رییس پایانه مرز خسروی در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: فعالیت معمول این پایانه از ساعتی پیش از سر گرفته شده و تردد فردی و گروهی زوار بدون مشکل درحال انجام است.
نوروزی ادامه داد: فعالیت مرز خسروی همانند سنوات قبل از ساعت ۵صبح الی ۱۷عصر است و دیروز نیز ۴۰زائر از این مرز به‌سمت عتبات عالیات عازم شدند. تردد فردی و گروهی از مرز خسروی انجام می‌شود و با تلاش شبانه‌روزی صورت‌گرفته امکانات خوبی برای استقبال از زوار تدارک دیده 
شده است.
سردار گودرزی، فرمانده مرزبانی فراجا نیز گفت: مرز شلمچه به روی زائران اربعین باز شده است؛ مرزهای مهران و چذابه هم به‌زودی بازگشایی خواهند شد. پس از بازگشت شرایط به حالت عادی در کشور عراق، مرز بین‌المللی مهران به روی زوار باز شد. زوار اسکان داده‌شده در استان می‌توانند هم‌اکنون با مراجعه به مرز بین‌المللی مهران به کشور عراق جهت سفر به عتبات عالیات اقدام کنند.
حمید سیلاوی، فرماندار دشت‌آزادگان عصر دیروز در گفت‌‌وگو با فارس در اهواز اظهار کرد: باتوجه‌به توافق‌های صورت‌گرفته و بازگشت آرامش به کشور عراق، مرز چذابه به روی زائران باز شد. دیروز از ساعت۱۴ و ۳۰دقیقه شرایط آرام شد و زائران برای زیارت می‌توانند به مرز مراجعه کنند.
یوسف افضلی، دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اینکه از لحظاتی دیگر موکب‌ها می‌توانند به مرزها مراجعه کنند و به عراق بروند، اظهار داشت: با تصمیم ستاد مرکزی اربعین و برقراری امنیت، مرز شلمچه و مهران برای تردد موکب‌های اربعینی باز شده است و موکب‌دارانی که وسایل و‌ تجهیزات خود را قرار بود به عراق ارسال کنند، می‌توانند مجدد اقدام کرده و به مرزها بروند. 
مرزهای ایران و‌ عراق از عصر روز گذشته به‌دلیل ناآرامی‌ها در عراق بسته شد و نه‌تنها زائران، بلکه موکب‌داران نیز پشت مرزها منتظر شدند؛ چراکه طرف عراقی مرزها را به‌منظور نبود امنیت لازم بسته بود.
به گفته منابع عراقی، حرم امام‌حسین (ع) و حضرت عباس (ع) که شب گذشته خالی از زائران شده بود، مملو از جمعیت شده است. جریان صدر از بیش از یک‌ماه گذشته به‌دلیل اختلافات سیاسی، طرفدارانش را به تظاهرات در عراق واداشته و این افراد تا پیش از سخنرانی امروز رهبر جریان صدر با اشغال ساختمان پارلمان، روند سیاسی کشور را تعطیل و تشکیل دولت جدید را به تاخیر انداختند.

 

ارسال نظر