|
شناسه خبر: 9979

پس از افتتاح طرح جامع آبرسانی غدیر آب شرب ۲۶ شهر و ۱۰۰۰ روستا تامین می شود

آب به خوزستان می‌رسد

طرح بزرگ برای افق ۲۵ساله و تامین آب با دبی ۲۰مترمکعب بر ثانیه تعریف شده که با کار جهادی در سازمان آب و برق خوزستان، این دبی که قرار بود در ۲۵سال آینده تامین شود از هم‌اکنون تامین شده است رئیسی : اگر لازم باشد هر ماه به خوزستان می‌آیم تا مشکلات خوزستان حل شود و تا زمانی که وعده‌های من به مردم خوزستان انجام نشود از پا نخواهیم نشست

ابرپروژه آبرسانی غدیر که از ۱۰سال پیش در خوزستان آغاز شده است، به‌عنوان بزرگ‌ترین طرح آبرسانی خاورمیانه دیروز جمعه یازدهم شهریورماه با حضور سید ابراهیم رئیسی در این استان به بهره‌برداری رسید.
به گزارش ایمنا، این طرح در یک‌سال نخست دولت سیزدهم، با دستور رییس‌جمهور و تزریق بودجه ویژه به آن شتاب زیادی گرفت و دیروز به بهره‌برداری رسید.
این طرح بزرگ برای افق ۲۵ساله و تامین آب با دبی ۲۰مترمکعب بر ثانیه تعریف شده که با کار جهادی در سازمان آب و برق خوزستان، این دبی که قرار بود در ۲۵سال آینده تامین شود از هم‌اکنون تامین شده است.
با اجرای طرح آبرسانی غدیر، آب ۲۶شهر و یک‌هزار و ۶۰۰روستای خوزستان، به‌لحاظ کمی ۱۰۰درصدی و به‌لحاظ کیفی ۵۰درصد تامین می‌شود.
طرح عظیم آبرسانی غدیر در این مرحله آب شرب موردنیاز شهرهای اهواز، آبادان، خرمشهر، دشت آزادگان و بیش از هزار روستای اطراف را تامین می‌کند.
طرح آبرسانی غدیر که با تلاش شبانه‌روزی در آستانه بهره‌برداری قرار گرفته، آب شرب قریب به ۵۲درصد جمعیت استان خوزستان به میزان ۴.۷میلیون نفر را تامین خواهد کرد و آب شرب ۲۶شهر و ۱۰۰۰ روستای استان خوزستان از نظر کمی و کیفی ارتقا می‌یابد.
طرح آب شرب غدیر پس از سفر ریاست‌جمهوری به استان خوزستان و تاکید شخص رییس‌جمهور و وزیر نیرو مبنی بر اجرای طرحی که مردم استان خوزستان در کمترین زمان ممکن و حداقل اعتبارات، از نعمت آب باکیفیت (منابع رودخانه دز) بهره‌مند شوند، با تامین اعتبارات لازم، در دستور کار سازمان آب و برق خوزستان قرار گرفت.
این طرح بلافاصله پس از سفر ریاست‌جمهوری به استان خوزستان آغاز شد و در‌حال‌حاضر نیز مراحل پایانی خود را طی کرده و در آستانه تکمیل و بهره‌برداری است.
طرح جامع آبرسانی غدیر با هدف تامین آب 26شهر و 1000روستای استان خوزستان در حال اجراست. گفته می‌شود این طرح، آب شرب قریب به 52درصد جمعیت استان به میزان 4.7میلیون نفر را تا 25سال آینده تامین خواهد کرد. درحال‌حاضر آب این طرح از منابع رودخانه کرخه تامین شده اما با تکمیل اجزای باقیمانده طرح منابع آب رودخانه دز جانشین منبع فعلی تامین آن خواهد شد.
رویکردهای عمده طرح آبرسانی غدیر، گسترش عدالت در اقصی نقاط استان، پایداری اجتماعی و توسعه زیرساختی کشور شکل گرفته است. بر همین اساس، دستاوردهای مورد انتظار در اجرای طرح را می‌توان در موارد زیر مطرح کرد: آثار اجتماعی طرح: ارتقای رفاه و کیفیت زندگی ساکنان روستاهای هدف، پیشگیری از مهاجرت و ایجاد محیط پایدار. آثار اقتصادی: شکوفایی اقتصادی منطقه و رونق تولید، شکوفایی استعدادها و امکان بهره‌گیری از ظرفیت‌های‌ خاص و ویژه هریک از مناطق کشور در جای خود. آثار سیاسی و امنیتی: افزایش تعلق‌خاطر نسبت‌به سرزمین مادری و اعتماد به مدیریت کلان کشور، تقویت امنیت کشور با حفظ پراکنش جمعیتی به‌خصوص در مناطق مرزی. طرح آبرسانی غدیر و ایستگاه پمپاژw2 در محدوده شمال‌غرب استان خوزستان و در فاصله ١٥کیلومتری جنوب شهرستان اندیمشک واقع شده است.
رئیسی با اشاره به لزوم آبرسانی به مردم خوزستان اظهار کرد: طرح آبرسانی غدیر توقع ما را بالا برد؛ طرحی سه‌ساله که در ۱۰ماه و با استفاده از تجهیزات بومی انجام شده است. کشور نیازمند این حرکت‌های جهادی و جهشی است.
رییس‌جمهور بیان کرد: حرکت جهشی و جهادی، انگیزه و اندیشه جهادی لازم دارد. بله درست است که اعتبار هم لازم دارد ولی اندیشه و فکر جهادی هم لازم است.
رییس‌جمهور با اشاره به اینکه برای چهارمین بار به‌عنوان رییس‌جمهور به خوزستان سفر می‌کند، بیان کرد: اگر لازم باشد هر ماه به خوزستان می‌آیم تا مشکلات خوزستان حل شود و تا زمانی که وعده‌های من به مردم خوزستان انجام نشود از پا نخواهیم نشست.
رئیسی همچنین اظهار کرد: با بهره‌برداری از این طرح ۲۶شهر و بیش از هزار روستا از نعمت آب آشامیدنی پایدار و باکیفیت بهره‌مند می‌شوند.
وی افزود: این طرح که باید در مدت حداقل بین سه تا چهار سال اجرا می‌شد با یک کار جهادی و شبانه‌روزی ازسوی دوهزار نفر و در مدت ۱۰ماه به سرانجام رسید.
رییس‌جمهور با اشاره به اینکه طراحی و اجرای طرح میان‌مدت آبرسانی غدیر با استفاده از توان داخلی انجام شده است، ادامه داد: این طرح توسط مهندسان و کارگران کشورمان و با مدیریت جهادی به مرحله اجرا رسید.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی بیان کرد: استان خوزستان سرزمین مجاهدان و شهیدان است و این استان دارای ظرفیت فراوانی است و مشکلات خوزستان با کار جهادی قابل رفع است.
وی گفت: متخصصان کشورمان با شعار ما می‌توانیم به مانند آنچه در دوران دفاع مقدس، رزمندگان و مجاهدان ما انجام دادند، زمینه امیدآفرینی در کشور را ایجاد و موجب یأس و ناامیدی دشمن شده‌اند.
رییس‌جمهور افزود: با بهره‌برداری از طرح میان‌مدت آبرسانی غدیر، زوار حسینی نیز در مرز‌های خوزستان از نعمت آب آشامیدنی باکیفیت بهره‌مند می‌شوند.
 حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی با اشاره به مصوبات سفر هیات دولت به خوزستان بیان کرد: یکی از طرح‌های مهم استان خوزستان طرح ساماندهی و جمع‌آوری فاضلاب است که درحال انجام و اجراست.
 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر