|
شناسه خبر: 9999

توسعه صنعتی مسکن‌سازی

ناصر رضایی روزنامه‌نگار

دولت درحالی در قالب طرح نهضت ملی مسکن مصمم است نسبت‌به تولید چهارمیلیون واحد مسکونی اقدام کند که بنا به گفته برخی کارشناسان، تنها راه تحقق این هدف تولید مسکن به شیوه صنعتی‌سازی است؛ صنعتی‌سازی سبک‌سازی، ارزان‌سازی و انبوه‌سازی مسکن را به‌دنبال دارد و البته تهیه نقشه‌راه صنعتی‌سازی نیز پیش‌شرط اجرای صنعتی‌سازی در ساخت‌وسازهاست. ارتقای تکنولوژی ساخت در کشور نیازمند برنامه‌های راهبردی است که در این خصوص، کارشناسان معتقدند لازم است تا طرح جامع توسعه صنعتی ساخت‌وساز تهیه شود. ازآنجاکه درحال‌حاضر طرح جهش تولید به‌عنوان یک ظرفیت بالقوه برای تولید صنعتی مسکن در دست اقدام است، برنامه‌ریزی برای بهره‌گیری از این ظرفیت فوق‌العاده باید مدنظر قرار بگیرد.
توجه به اینکه طرح جهش تولید و تامین مسکن هم‌اکنون در دست اقدام است باید از ظرفیت این طرح عظیم در جهت توسعه صنعتی ساخت‌وساز بهره‌گیری شود.
توسعه صنعتی‌سازی مقوله‌ای گسترده و میان‌بخشی است؛ لذا تحقق این مهم نیازمند همکاری و هماهنگی بین ارگان‌های مختلف است. تدوین طرح جامع صنعتی در اولویت کاری فعالان صنعت ساختمان قرار دارد. تهیه این طرح کلید ورود به توسعه صنعتی ساخت‌وساز محسوب می‌شود. همکاری و هماهنگی در سطح ملی بین بخش ساخت‌وساز، بخش صنعت، نظام آموزشی به‌ویژه نظام دانشگاهی، مراکز تحقیقاتی، سازمان‌های نظام مهندسی، تشکل‌های مهندسی مرتبط، به‌علاوه تدوین قوانین و ضوابط، ساماندهی زیرساخت‌ها پیش‌زمینه تحقق صنعتی‌سازی است. اگر می‌خواهیم ساخت‌وساز صنعتی رواج پیدا کند، باید وارد اجرا شویم و در این عرصه ضوابط تهیه کنیم، در همین راستا، کتابچه ضابطه الگوی پروژه‌های صنعتی‌سازی تا آخر سال تدوین شود. اکنون در ساخت مسکن با چالش‌های بی‌شماری مواجه هستیم و سهم پروژه‌های عمرانی که در اختیار دولت است به‌دلیل کاهش منابع محدود شده است؛ در چنین شرایطی، بسیاری از حرفه‌مندان یا از فعالیت‌های عمرانی کنار رفته‌اند یا اینکه فعالیت خود را محدود کرده‌اند.
تامین تسهیلات مسکن به عهده مردم است و پرداخت تسهیلات مسکن به سیستم بانکی نیز باید از طریق مردم صورت گیرد و دولت در این زمینه فقط باید نسبت‌به سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها اقدام کند.
ما برنامه توسعه صنعتی نداریم؛ بنابراین نقش تشکل‌ها برای نهادینه کردن این امر بسیار مهم است که با آگاهی‌سازی بین دولت و جامعه مهندسی زمینه تحقق صنعتی‌سازی ساخت مسکن فراهم شود و با استفاده از ظرفیت‌های بالقوه نسبت‌به تدوین ضوابط اقدام کنیم.

 

ارسال نظر