|
شناسه خبر: 5239

رییس‌جمهور ونزوئلا برای امضای سند همکاری ۲۰ساله به تهران می‌آید

مقابله تهران- کاراکاس با تروریسم اقتصادی

توسعه روابط اقتصادی و تجاری تهران کاراکاس بیش از دو دهه است به‌صورت جدی دنبال می‌شود؛ به‌خصوص پس از تحریم‌های یک‌جانبه‌ای که آمریکا علیه ایران و ونزوئلا به راه انداخت، توسعه‌ای که دو طرف مصمم شدند با امضای یک سند همکاری 20ساله، به تقابل با یک‌جانبه‌گرایی آمریکا بپردازند.

به گزارش صبح نو،  اقداماتی که علی‌رغم وجود تحریم کاراکاس، برخی کالاها ازسوی ایران به ونزوئلا صادر شد و اکنون دو طرف تلاش دارند تا پایان سال کمیسیون مشترک اقتصادی خود را برگزار کنند. «فلیکس پلاسنسیا گونسالس»، وزیر امورخارجه ونزوئلا روز گذشته با حضور در وزارت امورخارجه کشورمان، با «حسین امیرعبداللهیان» همتای خود دیدار و گفت‌وگو کرد تا به گفته رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان، سند همکاری 20ساله ایران و ونزوئلا با حضور مادورو، رییس‌جمهور این کشور به‌زودی به امضا برسد. وزیر امورخارجه کشورمان در نشست مشترک خبری روز گذشته‌اش، با همتای ونزوئلایی خود گفت: توافق کردیم که نقشه راه همکاری‌های ۲۰ساله تهران و کاراکاس را ترسیم کنیم، در ماه‌های آینده سفر آقای مادورو را به تهران خواهیم داشت و در آن سفر سند همکاری ۲۰ساله امضا خواهد شد.امیرعبداللهیان در ابتدای صحبت‌هایش گفت: توافق کردیم که نقشه راه همکاری‌های 20ساله تهران و کاراکاس را در ادامه گفت‌وگوهای‌مان ترسیم کنیم. قبل از پایان سال جاری میلادی کمیسیون مشترک دو کشور برگزار می‌شود. در ماه‌های آینده، سفر آقای مادورو را به تهران خواهیم داشت و در آن سفر سند همکاری 20ساله امضا خواهد شد.وی در ادامه افزود: کالاهای ایرانی در شهرهای ونزوئلا در دسترس است، متقابلا زمینه‌های مشترک برای سرمایه‌گذاری در ایران مهیا شده است که به‌تدریج جزئیات آن اعلام خواهد شد. به بخش خصوصی اعلام می‌کنیم که فرصت خوبی برای همکاری با ونزوئلا وجود دارد.

 تاکید کاراکاس بر مقابله با یک‌جانبه‌گرایی آمریکا
 «فلیکس پلاسنسیا گونزالس»، وزیر خارجه ونزوئلا هم در این نشست خبری گفت: افتخار بزرگی برای من است که در تهران باشم، این اولین سفر خارجی و ایران اولین مقصد سفر خارجی من است. سیاست دولت ونزوئلا نزدیکی به دولت‌های نزدیک است. افتخار داشتم که رییس‌جمهور ایران آقای رئیسی من را امروز به حضور پذیرفتند. صحبت درباره همکاری 20ساله است که ملت‌های ما لیاقت آن را دارند. قبل از پایان سال جاری کمیسیون مشترک در تهران برگزار خواهد شد تا
 نقشه راه دو کشور را برای همکاری بلندمدت ترسیم کنیم.وی در ادامه اضافه کرد: آمریکا منافع ونزوئلا را نقض کرده است، تبعه ما که مذاکره‌کننده با مخالفان بوده، ربوده شده و به‌طور غیرقانونی به آمریکا منتقل شده است. از محکومیت این اقدام ازسوی ایران تشکر می‌کنیم. مایل هستیم از ملت ایران یاد بگیریم و براساس احترام به حقوق بین‌الملل و همه‌شمولی و همزیستی آینده خوبی را بسازیم.
 
ونزوئلا از اولویت‌های دیپلماسی اقتصادی ایران
 وزیر امورخارجه ونزوئلا پیش از این دیدار با حجت‌الاسلام رئیسی، رییس‌جمهور دیدار و گفت‌وگو کرد. رییس‌جمهور کشورمان روابط با کشور ونزوئلا را دوستانه و رو به توسعه توصیف کرد و گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران توسعه معنادار روابط با کشورهای درحال‌توسعه به‌خصوص کشورهایی است که به‌دنبال حفظ استقلال خود در برابر کشورهای سلطه‌گر هستند. آمریکای لاتین به‌خصوص ونزوئلا جزو اولویت‌های دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران است و ما مصمم هستیم روابط خود را با این کشورها توسعه دهیم.رییس‌جمهور با بیان اینکه ما مسیر پیشرفت را با قدرت ادامه خواهیم داد، گفت: در این دولت مصمم هستیم مشکلات ایجادشده ازسوی دشمنان را کنار بزنیم و مسیر پیشرفت کشور را ادامه دهیم. رئیسی با بیان اهمیت دولت ونزوئلا در سیاست خارجی ایران، ابراز امیدواری کرد با سفر رییس‌جمهور ونزوئلا به تهران در آینده نزدیک، گام‌های جدیدی برای همکاری‌های بلندمدت دو کشور برداشته شود.وزیر امورخارجه ونزوئلا نیز در این دیدار سلام‌های گرم رییس‌جمهور کشورش به رییس‌جمهوری ایران را ابلاغ کرده و ایران و ونزوئلا را دو کشور دوست توصیف کرد و گفت: دو کشور در مقابل نظام سلطه و کسانی که می‌خواهند به استقلال ما لطمه وارد کنند، متحد هستند.در ادامه «فلیکس پلاسنسیا گونسالس» از ایران به‌عنوان کشور مهم و تاثیرگذار منطقه نام برد و گفت: جمهوری بولیواری ونزوئلا در کنار ایران به دفاع از چندجانبه‌گرایی و مقابله با مداخله آمریکا متعهد است. وزیر امورخارجه ونزوئلا هم با تاکید بر ضرورت گسترش روابط دو کشور، گفت: تدوین برنامه روابط بلندمدت دو کشور می‌تواند در تحقق این هدف موثر باشد و ونزوئلا آماده توسعه روابط در همه زمینه‌ها با جمهوری اسلامی ایران است. همچنین وزیر امورخارجه ونزوئلا بعد از دیدار با امیرعبداللهیان، با «محمدباقر قالیباف»، رییس مجلس شورای اسلامی و همچنین «محسن رضایی» معاون اقتصادی رییس‌جمهور دیدار و گفت‌وگو کرد.


ائتلاف تحریمی‌ها
 گفتنی است، چندی پیش بود که بنابر اعلام منابع خبری 16کشور عضو سازمان ملل متحد، ازجمله ایران، ونزوئلا و چین طرحی را برای تشکیل ائتلافی علیه تحریم‌های یک‌جانبه و تهدید به استفاده از آن‌ها علیه دیگر کشورها ارائه کرده‌اند. کشورهای مذکور در تلاش هستند که به‌منظور دفاع از «منشور ملل متحد» این ائتلاف را تشکیل دهند. اعضای این ائتلاف که از آن به‌عنوان «گروه دوستان مدافع منشور ملل متحد» یاد می‌شود، ایران، ونزوئلا، چین، کره شمالی، الجزایر، آنگولا، بلاروس، بولیوی، کامبوج، کوبا، اریتره، لائوس، نیکاراگوئه، فلسطین، سنت وینسنت و گرنادین‌ها و سوریه هستند. تشکیل این ائتلاف را می‌توان به‌عنوان شکل‌گیری قطب جدید تحولات جهانی در برابر یک‌جانبه‌گرایی آمریکا در نظام بین‌المللی در حال گذار کنونی تحلیل کرد.«گروه دوستان مدافع منشور ملل متحد» که با عضویت 16عضو بنیان گذاشته شده است، در سندی برای معرفی خود اعلام کرده‌اند: «چندجانبه‌گرایی درحال‌حاضر تحت حملات بی‌سابقه قرار گرفته و این تهدیدی برای صلح و امنیت جهانی است.» همچنین، در سند منتشرشده ازسوی این گروه تاکید می‌شود که «دنیا شاهد توسل روزافزون به یکجانبه‌گرایی است که نمود آن در اقدامات انزواگرایانه و خودسرانه‌ای مانند توسل به اقدامات جبری یکجانبه یا خروج از توافقات مهم و سازمان‌های چندجانبه و همچنین تلاش در جهت تضعیف تلاش‌های حیاتی برای مقابله با چالش‌های جهانی و مشترک قابل‌مشاهده است.»به‌طور حتم سند منتشرشده از سوی اعضای ائتلاف جدید ضد تحریم و زورگویی، نشانگر آن است که هدف اصلی بانیان این گروه مقابله با رویکرد مخرب و تروریستی کشورهای غربی در بهره‌گیری از ابزارهای اقتصادی برای پیشبرد مقاصد سیاسی از طریق زورگویی و اعمال سلطه و فشار بر دیگر کشورها به‌ویژه دولت‌های رقیب غرب است.  درواقع سیاست‌گذاران کاخ سفید اعم از جمهوری‌خواه و دموکرات بر این باور هستند که باید جنگ را از طریق ابزارهایی غیر از سلاح نظامی پیش ببرند. در این میان، مهم‌ترین ابزار آن‌ها بهره‌گیری از سلاح اقتصادی یعنی تحریم است. در تحلیل این وضعیت می‌توان ابراز داشت که وزارت خزانه‌داری آمریکا از آن شأن دارایی و مالی که در دنیا برای چنین وزارتخانه‌ای متصور است، دور شده و به یک وزارتخانه دارای سربازان کت‌وشلواری تبدیل شده است که سعی می‌کند تحریم‌ها را بر دیگر کشورها تحمیل کند و به بررسی عناوین تحریمی بپردازد. این رویکرد علاوه بر وزارت خزانه‌داری آمریکا، ازسوی اتحادیه اروپا نیز موردتوجه قرار گرفته و هم‌راستای با واشنگتن، طی دهه‌های گذشته شاهد سیاست‌های تحریمی این کشور نیز بوده‌ایم.اکنون با همذات‌پنداری و توسعه روابط کشورهای ضد امپریالیستی این انتظار می‌رود که کماکان شاهد افول یک‌جانبه‌گرایی آمریکا در فراسوی جهان به‌خصوص در غرب آسیا باشیم، چراکه وحدت و همدلی کشورهای همسو، موجب عقب‌نشینی قدرت‌های استعمارگر از سیاست‌های ظالمانه آن‌ها می‌شود.

 

ارسال نظر