|
شناسه خبر: 5264

جزئیات طرح «هوشمندسازی قرنطینه» تشریح شد

در روزهایی که بحث‌ها درباره بروز موج ششم کرونا در کشور مطرح می‌شود بسیاری هم به دنبال این هستند که با وجود بازگشایی‌ها بدانند چطور می‌توانند در حفظ سلامت خود و عزیزان‌شان تلاش کرده و موج ششم را هم به سلامت پشت سر بگذارند؟ این در شرایطی است که بازگشایی مدارس نیز در روزهای پیش رو به مرور انجام خواهد شد. همچنین لغو کامل دورکاری‌ها و حضور تمام کارمندان در محل کار خود موجب تراکم جمعیت و کاهش فاصله اجتماعی در وسایل حمل‌ونقل عمومی می‌شود. اما در همین شرایط اعلام شده است که طرح هوشمندسازی قرنطینه به‌صورت آزمایشی در سه استان آغاز شده و ادامه خواهد یافت.

به گزارش صبح نو، جزئیات طرح «هوشمندسازی قرنطینه» تشریح شد

آغاز اجرای آزمایشی در ۳ استان

در روزهایی که بحث‌ها درباره بروز موج ششم کرونا در کشور مطرح می‌شود بسیاری هم به دنبال این هستند که با وجود بازگشایی‌ها بدانند چطور می‌توانند در حفظ سلامت خود و عزیزان‌شان تلاش کرده و موج ششم را هم به سلامت پشت سر بگذارند؟ این در شرایطی است که بازگشایی مدارس نیز در روزهای پیش رو به مرور انجام خواهد شد. همچنین لغو کامل 

طرح هوشمندسازی قرنطینه در چند هفته گذشته و به‌خصوص بعد از آغاز‌به‌کار دولت سیزدهم مطرح شد. این طرح هم‌اکنون در سه استان کشور به صورت آزمایشی آغاز شده است و قرار است تجربیات آن در دیگر نقاط کشور هم مورد استفاده قرار بگیرد. دبیر کمیته علمی کشوری کووید۱۹ جزئیات طرح سامانه هوشمند برای محدودیت‌های کرونایی و قرنطینه را تشریح کرده است. دکتر حمیدرضا جماعتی درباره جزئیات سامانه هوشمند برای محدودیت‌های کرونایی و قرنطینه، گفت: سامانه هوشمند برای محدودیت‌ها و قرنطینه در کمیته علمی کشوری کرونا مورد بحث قرار گرفت و این سامانه به‌صورت پایلوت در سه استان آذربایجان غربی، کردستان و قزوین در حال انجام است و قرار شد نتایج پایلوت را به ما ارائه دهند تا ببینیم به چه صورت عمل کردند و اگر نتیجه آن خوب باشد، این سامانه به کل کشور گسترش پیدا می‌کند. به گفته وی، در قالب این طرح که در حال پایلوت است، براساس سامانه هوشمندی که طراحی شده، تمام اطلاعات کلیه شهروندان از حمل‌و‌نقل گرفته تا اصناف و ... مشخص شده و بر‌اساس واکسیناسیون، علائم احتمالی، تست‌هایی که برای باز بودن اصناف و ... انجام می‌شود، قرنطینه‌ها و محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کنند. افراد گرفتار کرونا چه شرایطی دارند؟ دبیر کمیته علمی کشوری کرونا درباره افرادی که دچار بیماری کرونا شده‌اند نیز اظهار داشت: بر این اساس افرادی که گرفتار و مثبت شدند، پیگیری کرده و در قرنطینه قرار می‌گیرند. درعین‌حال شرکت‌ها و ... به‌صورت دوره‌ای تست‌هایی را انجام می‌دهند و اطلاعات تست‌ها وارد سامانه شده و براساس آن‌ها نتیجه می‌گیرند که درباره یک صنف خاص یا یک بخش چه اقداماتی باید انجام شود. جماعتی با بیان اینکه این کار به نوعی غربالگری هوشمند است، گفت: وقتی هم براساس غربالگری مبتلا پیدا شد، فرد قرنطینه شده و مورد بررسی قرار می‌گیرد. یکی از نکات مهم در اجرای طرح‌های قرنطینه مربوط به نظارت است. امری که گاهی اوقات با برخی ضعف‌ها روبه‌رو است. جماعتی درباره این مساله نیز اظهار داشت: معمولا به‌وسیله استانداری‌ها نظارت بر اجرای آن انجام می‌شود و صنف‌ها، ادارات، حوزه حمل‌ونقل و... در این طرح قرار دارند. درعین‌حال مجری اصلی این طرح وزارت کشور است و وزارت بهداشت عمدتا از نظر علمی کار را حمایت می‌کند و مجری اصلی وزارت کشور و ریاست‌جمهوری است.
 
*چطور از پیک ششم دور بمانیم
 دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در بخش دیگری از سخنان خود درباره احتمال بروز موج ششم کرونا در کشور نیز گفت: واکسیناسیون، رعایت پروتکل‌های بهداشتی، انجام تست‌های غربالگری و بیماریابی به‌موقع سه پایه اساسی است که ما را از پیک ششم بیماری کرونا دور نگه می‌دارد. حمیدرضا جماعتی افزود: موضوعات اول و دوم از اهمیت بیشتری برخوردار است که در اجرایی شدن آن‌ها هم مسوولان و هم مردم نقش دارند. وی ادامه داد: افزایش تست‌های غربالگری بیماری کرونا می‌تواند در قالب هوشمندسازی در آینده به نحو مطلوب به اجرا درآید. دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تاکید کرد: هرچند واکسیناسیون با سرعت زیاد در حال انجام است اما در کنار آن مردم باید همچنان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. جماعتی بر لزوم انجام تست تشخیص بیماری و شناسایی به‌موقع بیماران تاکید کرد و گفت: اگر کسی به بیماری کرونا مبتلا شد، باید او را قرنطینه کرد. وی تصریح کرد: اصول بهداشتی ازسوی اصناف و همچنین در مراکز پرازدحام و شلوغ ازجمله حمل‌ونقل عمومی باید به‌دقت رعایت شود. دبیر کمیته علمی کشوری کرونا توضیح داد: اگر مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند و تست‌های غربالگری از بیماران انجام نشود، لغو دورکاری می‌تواند به ایجاد موج ششم کمک کند. این در شرایطی است که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چند روز قبل گفته بود: طبق برآورد دانشمندان نه‌تنها در ایران بلکه در جهان، موج ششم کرونا در آبان ایجاد خواهد شد. این نگرانی را داریم و می‌دانیم که قطعا ایجاد خواهد شد؛ البته آمادگی کامل برای مبازره با بیماری کرونا در موج ششم را داریم.

 

ارسال نظر