|
شناسه خبر: 5265

یک ترکیب چندوجهی

با تغییر دولت، بسیاری از نهادها و سازمان ها نیز تغییراتی در ساختار مدیریتی خود داشته اند. این روزها بنیاد سینمایی فارابی با تغییراتی که در مدیریت و هیات امنا داشته، یکی از مهم ترین خبرهای سینمایی است. اما بنیاد سینمایی فارابی کجاست و چه می کند؟

به گزارش صبح نو، بنیاد سینمایی فارابی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در خرداد ۱۳۶۲ تاسیس شد. در این سال به دستور «فخرالدین انوار» معاون وقت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گروهی متشکل از: «سیدمحمد بهشتی»، «محمد مهدی دادگو»، «محمد آقاجانی» و «مهدی مسعودشاهی» مسئول رسیدگی امور مربوط به سینما و راه‌اندازی دوباره این هنر در کشور شدند. با توجه به اینکه در سال ۱۳۵۶ باشگاه فارابی با هدف گسترش فرهنگ سینمایی از طریق کلوب‌های نمایش فیلم تأسیس شده بود و اساسنامه مدونی نیز داشت این باشگاه برای حل معضلات سینما با تغییر نام به بنیاد و پس از انجام مراحل قانونی، راه‌اندازی شد. «سید محمد بهشتی» مدیرعامل، «محمدمهدی دادگو» مدیر تولید و مسئول اجرایی و «محمد آقاجانی» نیز به عنوان قائم‌‌مقام مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی انتخاب و در عمارت تاریخی قوام‌السلطنه استقرار یافت؛ این بنا که جزو آثار ثبت شده در فهرست ملی میراث فرهنگی است، به عنوان نماد و برند فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی محسوب می‌شود.
در اساسنامه بنیاد سینمایی فارابی این مؤسسه چنین معرفی شده است: بنیاد سینمایی فارابی سازمانی است غیردولتی و غیرانتفاعی که تحت نظارت وزارت ارشاد اسلامی به عنوان یکی از بازوهای اجرایی سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های فرهنگی، هنری امور سینمایی کشور اداره می‌شود.
اهداف بنیاد
بنیاد سینمایی فارابی با رسالتی فرهنگی در دوران انتقالی سینمای ایران از دوره «فیلمفارسی سازی» به دوره سینمای انقلاب کار خود را آغاز کرد. این بنیاد به عنوان بازوی اجرایی معاونت سینمایی مسئول اجرای سیاست‌های فرهنگی از طریق حمایت از تولید آثار سینمایی متناسب با فضای ایران پس از انقلاب اسلامی بود.
با توجه به دگرگونی ساختارها و چارچوب سینمایی پس از انقلاب اسلامی دگرگونی و سازماندهی دوباره صنعت سینما که شامل واحدهای خدماتی، وسایل و تجهیزات و مواد خام و ارتقای تکنیکی سینمای ایران و همچنین تربیت نیروهای انسانی جدید و هدایت سینماگران قدیم به عرصه نوین سینمایی در دستور کار بنیاد سینمایی فارابی قرار گرفت و بر این اساس سیاست‌های هدایتی و حمایتی تبیین شد و به مرور زمان این سیاست‌ها با تغییرات متناسب با نیازهای روز سینمای ایران همراه و دگرگون شد.
 
مدیری جوان برای فارابی
از مهم ترین تغییراتی که این روزها در بنیاد سینمایی فارابی دیده می شود، منصوب شدن مدیر جوان این مجموعه «سید مهدی جوادی» از سوی محمد خزاعی، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی کشور بر اساس مصوبه هیات امنای فارابی است.
 
متن حکم مدیرعامل جدید بنیاد سینمایی فارابی به این شرح است: «برادر ارجمند / جناب آقای دکتر سیدمهدی جوادی/ با سلام و تحیت؛ نظر به سوابق، بینش و دانش انقلابی، اجرایی و فرهنگی جنابعالی، به استناد مصوبه ۲۷ مهرماه ۱۴۰۰ هیات امنای بنیاد سینمایی فارابی به موجب این حکم به سمت مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی منصوب می‌شوید. نظر به بازتعریف ماموریت‌ها و رویکرد هیات امناء در ارتقا جایگاه صنعت سینمای ملی که فصل نوینی در عملکرد این بنیاد خواهد بود شایسته است نکات زیر مورد اهتمام واقع شود:
- برنامه ریزی برای تقویت و بازسازی سینمای انقلابی، دینی و اجتماعی با رویکرد «خانواده، اخلاق و امید» با بهره‌گیری از همه ظرفیت ها و مبتنی بر نقشه راه بیانیه «گام دوم انقلاب»؛
- توجه به کادرسازی و بهره گیری از ظرفیت جوانان بویژه، نسل نوظهور سینما در جهت ایجاد سرمایه انسانی انقلابی برای سینمای ایران؛
- بهره گیری کارآمد از دیپلماسی سینمایی با ارتقاء جایگاه بین المللی و افزایش سهم سینمای ایران از بازارهای جهانی؛
- برنامه‌ریزی جهت حمایت موثر از تولید آثار سینمایی هدفمند، حرفه‌ای و ارزان قیمت مبتنی بر ارزش‌های انقلاب اسلامی و توجه به همه ژانرها و گونه‌های سینمایی؛
- بهینه سازی، شفاف سازی و عدالت محوری در حمایت های مالی و کاهش دیوان سالاری و بروکراسی های اداری؛
- گسترش تعامل سازنده با مجموعه های صنفی، هنرمندان و اهالی سینما و سایر موسسات و نهادها؛
- تلاش و اهتمام برای حمایت های موثر و هدفمند از جشنواره های ملی؛
- اهتمام به توسعه و تاسیس مجتمع سینمایی «فرهنگ» در تقویم زمانی مقرر با همکاری موسسه سینما شهر
- حمایت از جریان اندیشه‌ورزی با هدف ارتقای متون سینمایی به عنوان پیش نیاز تولید آثار ارزشمند؛
- اهتمام ویژه به سینمای کودک و نوجوان و احیای این حوزه با حمایت از خلق آثار ماندگار؛
- توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری سینمای ایران و زمینه سازی برای به کارگیری از تکنولوژی های نوین جهانی تولید با استفاده از ظرفیت های اکوسیستم نوآوری، صنایع خلاق و استارتاپ‌ها؛
- ایجاد مکانیزم های تامین سرمایه و توسعه مالی سینما با بهره‌گیری از تمامی ظرفیت ها؛
- ارتقای کیفی وکارکردی پژوهش ها وتالیفات سینمایی در قالب کتب، مجلات و مجموعه انتشارات بنیاد
 امید است با تلاش جنابعالی و در ظلّ توجهات حضرت ولی‌عصر(عج) و با همفکری شوراهای عالی تولید، بین الملل و جشنواره های سازمان سینمایی شاهد شکوفایی بیش از پیش سینمای انقلاب اسلامی باشیم. مزید توفیقات جنابعالی را از خداوند خواستارم. همچنین بر خود فرض می دانم از زحمات جناب آقای تابش در دوران تصدی این مسئولیت قدردانی و سپاسگزاری نمایم.
ترکیب جدید
سیدمهدی جوادی متولد ۱۳۶۶ مدرس دانشگاه و دارای دکتری حقوق بین الملل است. در کارنامه حرفه‌ای‌ او عضویت در جامعه صنفی تهیه کنندگان فیلم سینمایی؛ مدیر برنامه‌ریزی جشنواره‌های مقاومت و سینمای دفاع مقدس، مشاور معاون فرهنگی وزیر کار و امور اجتماعی، رئیس کارگروه هنر و رسانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، قائم مقامی شبکه کودک و نوجوان صدا و سیما، مدیرعامل و عضو هیئت مدیره مرکز نوآوری رایمون، دبیر کمیسیون خدمات محتوایی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران و تهیه‌کنندگی آثار تلویزیونی، مستند، سینمایی و انیمیشن دیده می‌شود. به گزارش فارس، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به پیشنهاد محمد خزاعی رئیس سازمان امور سینمایی اعضای هیات امنای بنیاد سینمایی فارابی را منصوب کرد.
مسعود میرکاظمی معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه، جواد اوجی وزیر نفت، سعید محمد مشاور رییس جمهور در امور مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی و دبیر شورای عالی مناطق آزاد، علی عسگری معاون ستاد اجرایی فرمان امام، علیرضا مختارپور قهرودی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، میثم نیلی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسن خجسته معاون پیشین صدا و سیما، سیدمحسن مهاجرانی معاون پیشین صدا و سیما و مشاور رئیس رسانه ملی به همراه محمد خزاعی به عنوان هیأت امناء بنیاد سینمایی فارابی معرفی شدند. اعضای هیأت امناء بنیاد سینمایی فارابی با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مدت دو سال منصوب شدند.
اعضایی کمتر سینمایی
هرچند که انتخاب اعضای هیات امنای فارابی حق طبیعی ارشاد است اما با این حال ترکیب و نوع چینش آن می‌تواند مورد نقد و بررسی قرار بگیرد. از دوره گذشته، حکم ۳نفر شامل سیدمحسن مهاجرانی، حسن خجسته و علی‌رضا مختارپور ابقا شدند و مابقی اعضا تغییر کردند. هرچند که درچنین هیات امناهایی حضور چهره‌های سیاسی و یا غیرسینمایی عجیب نیست اما تعدد چهره‌های غیرسینمایی دراین مجموعه کمی محسوس است. این حضور پررنگ باعث شد تا برخی از رسانه‌ها و فعالین فرهنگی انتقاداتی را مطرح کنند. عمده آن حول محور انتخاب‌ها و سیاست‌گذاری‌های آینده فارابی بود. البته از طرفی برخی هم معتقد بودند حضور چهره‌های بانفوذ دولتی به فعالیت‌های تولیدی فارابی کمک خواهد کرد. باید منتظر ماند تا نتیجه این انتخاب‌ها مشخص شود.

 

ارسال نظر