|
شناسه خبر: 5282

رئیس سازمان سینمایی نسبت به اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه اعتراض کرد

حاشیه‌های شب اختتامیه

سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران که از ۲۷مهرماه سال جاری به دبیری صادق موسوی در مجموعه تجاری ایران‌مال آغاز شده بود، شامگاه دوم آبان‌ماه با معرفی برگزیدگان این دوره از جشنواره به کار خود پایان داد. این در‌حالی بود که امسال مراسم اختتامیه جشنواره با حاشیه‌ای ازسوی رییس سازمان سینمایی کشور مواجه بود. جشنواره سی‌وهشتم با برخورداری از دو بخش کلی مسابقه سینمای ایران و سینمای بین‌الملل برگزار شد و بخش سینمای ایران خود به چهار گروه فیلم‌های داستانی، پویانمایی، مستند و تجربی تقسیم شده بود. این دوره از جشنواره که با محوریت سینمای تجربی برگزار شد، شامل نشست‌های تخصصی مجازی2038 با حضور 12مدرس بین‌المللی سینما بود و همچنین انتشارات انجمن فیلم کوتاه، 11عنوان کتاب تازه را با موضوع سینمای تجربی معرفی کرد. در خلال این جشنواره، نمایشگاه عکس «ایران من» با 53عکس ارسالی از دفاتر استان‌های انجمن سینمای جوان و تجربی در معرض دید تماشاگران قرار گرفت.

مراسم اختتامیه سی‌و‌هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران که با اجرای محمد سلوکی در کتابخانه جندی‌شاپور مجموعه ایران‌مال برگزار شد، در آغاز با پخش کلیپی از زنده‌یاد فرشته طائرپور به مناسبت یادبود و نکوداشت این سینماگر فقید همراه بود. به بهانه برگزاری مراسم اختتامیه این جشنواره، نگاهی به فهرست برگزیدگان و حواشی این دوره داشته‌ایم.
 
«ایران‌مال» به برگزاری یک رویداد بین‌المللی می‌بالد
سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی سینمای ایران در حالی به کار خود پایان داد که محمد خزاعی، رییس سازمان سینمای کشور، در این مراسم گفت: «از هیچ تلاشی برای حمایت و تقویت سینمای انقلابی، سینمای کوتاه خلاق، جسور، کنجکاو، اخلاق‌مند و خانواده‌گرا دریغ نخواهیم کرد».
مجید شایسته-مدیرعامل ایران‌مال-که حامی مالی جشنواره بود، نیز گفت: «مجموعه ایران‌مال پیوند ادب و فرهنگ و تاریخ را به راحتی با برگزاری یک جشنواره بین‌المللی به رخ جهانیان می‌کشد و این سازه تمدنی به‌عنوان بزرگ‌ترین بنای ایران به خودش می‌بالد. به آقای خزاعی خیرمقدم عرض می‌کنم. با مجموعه‌ای بسیار فاخر خوشحالم در سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران در خدمت شما فیلمسازان، هنرمندان و عزیزان بودیم».
در ادامه صادق موسوی، دبیر جشنواره، روی صحنه آمد و گفت: «مرسوم است در مراسم اختتامیه دبیر جشنواره گزارشی از چگونگی انجام برنامه بدهد اما من از این اتفاق صرف‌نظر می‌کنم. قبل از هر چیز مراتب قدردانی‌ام را از تمام کسانی که صادقانه کار کردند، اعلام می‌کنم. همچنین باید درباره تاییدشدن جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران ازسوی آکادمی اسکار صحبت بکنم. این مهم که برای اولین‌بار در تاریخ سینمای ایران رخ داده، نشان از اهمیت فیلم کوتاه و سینمای ما دارد. باور دارم این جشنواره مهم‌ترین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران در غرب آسیاست؛ به‌دلیل حضور مهم‌ترین چهره‌های سینمایی جهان طی دهه‌های گذشته در آن. ما می‌توانیم برای این امتیاز اقدام کنیم و بحق شایسته این مهم در غرب آسیا هستیم که با هنرمندان کم‌نظیر و فرهنگ گرانمایه باید حق خودمان را استیفا می‌کردیم که خوشبختانه محقق شد». 
موسوی یادآور شد: «از میان ۶۴۰۲ اثر خارجی از کشور جهان، تنها کمتر از یک درصد آثار انتخاب شده و برای اولین‌بار ایمیل‌هایی دریافت کردیم که چرا اثر ما در این جشنواره حضور نداشته! چیزی که مهم است مرجعیت دوباره کشور ما در صنعت سینماست. در منطقه، بعد از مصر و ترکیه ما سومین کشوری هستیم که جشنواره‌ اسکارکوالیفاید داریم و هنر ایران شایستگی این موفقیت را داشت. از خانم طباطبایی، معاون بین‌الملل و دست‌اندرکاران جشنواره تشکر می‌کنم. وزارت فرهنگ چون خودش بانی هنر است قدردان اتفاق بود اما امیدواریم این دستاورد برای ما باقی بماند. این فرصت برای فیلمسازان ایجاد شده اگر یک فیلم به اسکار راه پیدا می‌کند و ما خوشحال می‌شویم، این بار اتفاقی مهم‌تر رخ داده و ما رویدادی دائمی داریم که هر ساله یک اثر را به اسکار معرفی می‌کند».
 
سهمی در سیطره فرهنگی و سینمای جهان!
محمد خزاعی که برخلاف رسم معمول به‌جای ردیف اول، در میان فیلمسازان ردیف‌های میانی نشسته بود، در ادامه گفت: جشنواره فیلم کوتاه دستاورد ارزشمندی است که حاصل تلاش عزیزان بسیاری در سال‌های متمادی گذشته است.


 از این‌رو، وظیفه خود می‌دانم از همه آنان که در رشد و بالندگی نهال سینمای جوان دستی بر آتش داشته‌اند قدردانی کنم. همچنین از مسوولان و دست‌اندرکاران این دوره جشنواره سپاسگزاری می‌کنم و از سفرا، رایزنان فرهنگی و فیلمسازان کشورهای مختلف که در این رویداد سینمایی حضور یافته‌اند، متشکرم. از مشاوران انتخاب و هیات‌داوران و از همه فیلمسازان و جوانان خلاق و هنرمند هم تشکر می‌کنم؛ چه آن‌ها که آثارشان در جشنواره حضور داشت و چه فیلمسازانی که به‌دلیل شاخص‌های جشنواره و سلایق گروه‌های انتخاب در بخش مسابقه نبودند. از سال‌های دور به یاد دارم که جشنواره فیلم کوتاه تهران همیشه با جنب‌وجوش و شور و هیجان خاصی برگزار می‌شد و همچنان ادامه دارد. همین شور و حرارت و اعتراض‌ها و مطالبه‌ها باعث می‌شود جنس این جشنواره متفاوت از سایر جشنواره‌ها باشد. پرسشگری و مطالبه‌گری مسیر را برای پویایی و بالندگی سینما هموارتر می‌کند. اعتقاد دارم اینجا آینده سینمای ایران رقم می‌خورد و بستر رویش استعدادهای جدید است. پس از چهار دهه سینمای ایران به نوسازی، بازسازی انقلابی، جوان‌سازی و تحول نیاز دارد».
او افزود: «تاکنون سینمای ایران و به‌طور ویژه فیلم‌های کوتاه ایرانی در جشنواره‌های جهانی افتخاراتی کسب کرده‌اند و همه‌ساله از افتخارات این سینما بارها می‌شنویم. این اتفاق خوبی است ولی معتقدم نیاز به تغییر نگرش و الگو در عرصه فرهنگ جهانی داریم. ما به استراتژی جدیدی در سینما نیازمندیم. سهم سینمای ایران در چشم‌انداز فرهنگ جهانی کجاست؟ اینک در «عصر تصویر جهان» زندگی می‌کنیم؛ به میزانی که «تصویر خودمان» را بسازیم سهمی در سیطره فرهنگی و سینمای جهان خواهیم داشت. با همه جهش‌های گاه‌به‌گاه باورم این است که هنوز در تصویرسازی فرهنگ جهانی سهم و مشارکتی نداریم».
رییس سازمان سینمایی در پایان عنوان کرد: «معتقدم این نوع سینما فراتر از اهداف تجربی و مزیت‌های آموزشی که دارد؛ از آن‎رو که اسیر کلیشه‌ها و مقتضیات سینمای بدنه نیست، خلاق‌تر است، به شرطی که مطالبات واقعی مردم و نیازهای فرهنگی جامعه در آن لحاظ بشود.»
ابوالفضل جلیلی نیز در مراسم پایانی جشنواره گفت: خیلی از جشنواره‌ها سعی می‌کنند به دستاورد اسکارکوالیفاید برسند، این دستاورد را به آقای موسوی تقدیم می‌کنم. امیدوارم سال‌های آینده بچه‌های سینمای جوانان ایران بیشتر مهمان اینجا باشند تا دیگران. وقتی درباره جایزه بزرگ با داوران بحث می‌کردیم، دوست داشتم فیلمی خارجی این جایزه را بگیرد اما دیدم داوران خارجی به قدری سینمای ایران را دوست داشتند که باورنکردنی بود و بهترین راه تبلیغات ما، همین لحظه‌هاست. هیچ فرد خارجی ندیدم که به ایران بیاید و بگوید ایران بد بود. آن‌ها بیشتر شیفته ایرانیان می‌شوند. کاش می‌توانستیم داوران خارجی را دعوت کنیم، آن‌ها متفق‌القول فیلم جایزه بزرگ بخش بین‌الملل را انتخاب کردند.

برگزیدگان بخش مسابقه سینمای بین‌الملل
بهترین فیلم تجربی: «تعیین هویت» ساخته «ژان فرانسوا کامینز» از فرانسه
بهترین انیمیشن: «به رود قدم بگذار» ساخته «ما ویجیا» محصول مشترک چین و فرانسه
بهترین مستند: «تنها نخواهم ماند» ساخته یاسر طالبی از ایران
بهترین فیلم داستانی: «روز، ورای روزمرگی است» ساخته «دامیان کوکور» از لهستان
انجمن فیلم کوتاه ایران (ایسفا) ضمن تقدیر از دو فیلم «دمیدل» و «ماشوم»، مدال ایسفا را به «ویار» ساخته حورا طباطبایی تقدیم کرد.
 
برگزیدگان بخش مسابقه سینمای ایران
بهترین صدای فیلم به امیر عاشق‌حسینی و زهره علی‌اکبری برای فیلم داستانی «هرگز گاهی همیشه».
 بهترین تدوین به حسین جمشیدی‌گوهری برای فیلم داستانی «آخرین لالایی در تهران».
بهترین فیلمبرداری به آرمان فیاض برای فیلم داستانی «ارفاق».
بهترین فیلمنامه اقتباسی به محمد وحدانی برای فیلم داستانی «آخرین لالایی در تهران».
بهترین فیلمنامه به شادی کرم‌رودی برای فیلم داستانی «هرگز گاهی همیشه».
دیپلم افتخار بهترین طراحی جلوه‌های بصری به مهدی شرکت‌معصوم برای فیلم پویانمایی «گذشته».
بهترین کارگردانی پویانمایی جشنواره به حمید محمدی به فیلم «گذشته».
بهترین کارگردان در بخش فیلم تجربی به عرشیا زینعلی برای فیلم «چگونه منتظر گودو باشیم؟»
 بهترین تحقیق و پژوهش در فیلم مستند به امین پاک‌پرور برای فیلم «میر و مار».
بهترین کارگردانی فیلم مستند به محمدباقر شاهین برای فیلم «صندلی».
دیپلم افتخار بهترین طراحی صحنه به ریحانه اسماعیلیان برای فیلم داستانی «مورس».
دیپلم افتخار بهترین بازیگری به بهزاد دورانی برای فیلم داستانی «زوزه».
بهترین کارگردانی در بخش فیلم داستانی به روناک جعفری برای فیلم «مورس».
تندیس جشنواره و جایزه نقدی بهترین فیلم با مضمون هویت ملی و افزایش سرمایه‌های اجتماعی به امیرهوشنگ معین برای فیلم پویانمایی «آینه خیس».
جایزه بهترین فیلم در بخش سینمای ایران به محمد یوسفی و امیرحسین عنایتی برای تهیه‌کنندگی فیلم «مورس».
جایزه ویژه هیات‌داوران در بخش فیلم‌های داستانی یا تجربی به سهیلا پورمحمدی برای فیلم داستانی «جان‌داد».
جایزه بزرگ بخش مسابقه سینمای بین‌الملل که به اسکار2022 معرفی خواهد شد، به فیلم «کپسول» ساخته «امیر پذیرفته» از ایران.

 

ارسال نظر