|
شناسه خبر: 5313

مردم تفاوت مدیریت لیبرالی را با مدیریت انقلابی درک کردند

چگونه آبان، آبان نشد؟

هک‌شدن سیستم سوخت‌رسانی کشور که به ازکارافتادن پمپ‌بنزین‌های سراسر کشور انجامید، رویدادی بود که می‌توانست همچون حوادث تلخ دوسال پیش کشور را دستخوش ناآرامی کند اما نوع مدیریت متفاوت دولت مستقر باعث شد تا وضعیت در آرامش و تحت کنترل باقی بماند. رئیسی در 48ساعت پس از هک شدن، چه کرد که سلفش از انجام آن عاجز بود؟

به گزارش صبح نو، روز سه‌شنبه چهارم آبان بود که اخباری دال بر ازکارافتادن برخی جایگاه‌های سوخت و ایجاد صف‌های طولانی در آستانه پمپ‌بنزین‌ها مخابره شد. عصر همان روز، سید ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای‌عالی فضای مجازی ضمن تایید این اخبار از هک‌شدن سیستم سوخت‌رسانی در سراسر کشور خبر داد. او با اشاره به حمله سایبری به سیستم سوخت‌رسانی گفت: «این حملات آنچنان گسترده بوده که همه ۴۳۰۰پمپ‌بنزین و جایگاه سوخت در کشور دچار اختلال شدند». فیروزآبادی درعین‌حال تصریح کرد که «احتمال دارد این حمله نیز همانند حمله سایبری به سیستم‌های راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از طریق خارج از کشور انجام شده باشد».
پس از حملات گسترده سایبری علیه سیستم سوخت، جریان ضدانقلاب شروع به پروپاگاندا کرد و درصدد بود از وضعیت بغرنج به‌وجودآمده برای ایجاد اغتشاش اجتماعی در کشور سوءاستفاده کند. رضا ربع‌پهلوی حتی در بیانیه‌ای از ملت ایران خواست تا وحدت و آزادی‌خواهی خود را به جهانیان نشان بدهند! ضدانقلاب برای ایجاد التهاب در کشور همچنین به سیستم بیلبوردها در شهر اصفهان نیز دست برد و مطالب ساختارشکنانه‌ای را منتشر کرد. فضاسازی جریان ضدانقلاب علیه کشور که درصدد اتصال ماجرای هک شدن سیستم سوخت به وقایع
 دو سال پیش بودند، ایجاب می‌کرد که مسوولان با مدیریتی درست و شایسته نیت شوم عناصر رسانه‌ای فرصت‌طلب را در نطفه بی‌اثر سازند؛ در همین باره صداوسیما و دولت در صدر جبهه مقابله‌به‌مثل ضدانقلاب قرار داشتند. این دو نهاد چگونه عمل کردند که باعث شدند شرایط پایدار باقی بماند؟

رییس‌جمهوری میدانی
فردای روزی که پمپ‌بنزین‌ها از ارائه سوخت سهمیه‌بندی به مردم معذور شدند، سیدابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری با حضور در یکی از پمپ‌بنزین‌های تهران با مردم به دیدار و گفت‌وگو پرداختند و از نزدیک در جریان مشکلات آن‌ها قرار گرفتند. پس از این دیدار، رئیسی در بازدیدی سرزده از وزارت نفت، به پیگیری وضعیت روند سوخت‌رسانی به خودروها و فعالیت مجدد جایگاه‌های سوخت کشور پرداخت. رئیسی در این بازدید سرزده در حضور وزیر نفت گفت: «مهم‌ترین مساله و دغدغه همه ما این است که مردم آرامش داشته باشند و به‌هیچ‌عنوان نگران نشوند». جواد اوجی، وزیر نفت هم در جریان این بازدید، در توضیح تلاش‌ها و اقدامات انجام‌شده برای رفع کامل مشکل سوخت‌رسانی به مردم تاکید کرد: «با تشکیل ستاد بحران از اولین دقایق، همه ظرفیت‌های وزارتخانه برای رفع این مشکل به کار گرفته شد و درحال‌حاضر بیش از سه‌هزار و 200جایگاه در کشور مشغول سوخت‌رسانی هستند که از این تعداد حدود 400جایگاه به مدار سامانه هوشمند توزیع سوخت بازگشته‌ است». رئیسی همچنین پیش‌ازاین بازدید سرزده، در جلسه هیات دولت نیز با مامورکردن وزارت نفت برای جبران آثار اختلال پیش‌آمده تاکید کرد: «متقابلا وزارت نفت باید نسبت‌به جبران آثار اخلال ایجادشده، اقدام کند که حقی از مردم ضایع نشود».
بازگشت به وضعیت عادی، در کمترین زمان ممکن
یکی از نکات مهم در عملکرد دولت در جریان هک‌شدن سیستم سوخت کشور، عادی‌شدن شرایط در کمترین زمان ممکن بود. برای نمونه، جواد اوجی، وزیر نفت روز گذشته در مصاحبه‌ای تلویزیونی با بیان اینکه بالغ بر 95درصد جایگاه‌های بنزین فعال هستند و بیش‌از 1400جایگاه به سامانه هوشمند سوخت متصل شده‌اند، گفت: «54هزار نازل سوخت در کشور وجود دارد و باید به همه نازل‌ها سر زد و نرم‌افزار به‌روزرسانی شود. تا دو الی سه روز آینده همه نازل‌ها به سامانه هوشمند متصل خواهند شد». اوجی دیروز در مصاحبه با بخش خبری‌14 سیما همچنین از واریز سهمیه بنزین ویژه تا پایان آبان‌ماه خبر داد و تصریح کرد: «سهمیه بنزین ویژه برای هموطنان در کارت سوخت هوشمند تا پایان آبان‌ماه واریز می‌شود تا مشکلات ایجادشده برای مردم برطرف شود». همین‌طور اوجی در پنج‌شنبه سپری‌شده پس از نشست با مدیران عامل شرکت ملی پالایش و پخش و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران، با بیان اینکه ظرف یک تا دو روز آینده همه جایگاه‌های سوخت کشور به سامانه متصل می‌شوند، گفت: «هیچ خلل و مشکلی در سهمیه کارت‌ها اتفاق نیفتاده و سهمیه سوخت همه افراد پایدار است».

صداوسیما در خط مقدم جنگ رسانه‌ای
در کنار عملکرد سریع دولت، صداوسیما نیز با پوشش خبری سریع و غیرمحافظه‌کارانه نقشی مهم در تثبیت و پایداری وضعیت ایفا کرد. پس از هک شدن جایگاه‌های سوخت و اخلال در ارائه بنزین، صداوسیما پس از مدت‌های مدید با کنار نهادن رویکردهای محافظه‌کارانه، به سراغ پوشش همزمان ماوقع داستان رفت تا اطلاعات را به‌صورت فوری، دقیق و کامل در اختیار مخاطبان قرار دهد؛ حرکتی که از نظر افراد زیادی، متفاوت‌تر از همیشه بود و نشان داد که صداوسیما گام مثبتی را در این زمینه برداشته است. اقدام سریع رسانه ملی در پوشش اخبار مربوط به هک شدن جایگاه‌های سوخت، موجب شد که رسانه‌های فارسی‌زبان ضدانقلاب دائر مدار نشوند و نتوانند روایت‌های جهت‌دار و مغرضانه خود را به مخاطب ارائه بدهند.

چه چیز متفاوت شد؟
رویداد هک شدن سیستم سوخت از منظر سیاسی اهمیت داشت چراکه آمران و عاملان با ایجاد تقارن زمانی با وقایع تلخ آبان98، درصدد بازمحوریت قرار دادن کلیدواژه «سوخت» و فتنه‌انگیزی و آشوب‌آفرینی حول آن در کشور بودند. برخلاف دفعه قبل که رییس‌جمهوری وقت، تازه در صبح روز جمعه 24آبان98 از افزایش قیمت بنزین آگاهی یافت و با ابراز این بی‌حواسی و بی‌دغدغگی، به شعور جامعه توهین و مردم را مورد تحقیر قرار داد، دولت سیزدهم با حمایت و پشتیبانی نیروهای تازه‌نفس در رسانه ملی، از همان دقایق اول در کنار مردم قرار گرفت و صادقانه و بی‌پیرایه هر آنچه را بود روایت و دنبال کرد و درصدد رفع موانع و مشکلات برآمد. مردم طی 72ساعت گذشته آنچه دیدند، تفاوت نوع مدیریت متفرعنانه لیبرالی با مدیریت انقلابی بود؛ یکی بحران آفرید و دیگری ثبات و امنیت.


 

ارسال نظر