|
شناسه خبر: 5321

نام تندروی و نفی دیگران را انقلابی‌گری گذاشته‌اید

گرچه از سایت رجانیوز که با جملاتی ناراحت کننده و تأسف‌آور درباره آیت‌الله العظمی صافی سخن می‌گوید، توقع نمی‌رود که احترام دیگر مقامات کشور از جمله رییس مجلس را نگاه دارد اما سکوت درباره چنین مشی و مرامی به منزله پیشروی تفکرات نادرستی است که بنا را بر تفرقه و طرد و دفع دیگران می‌گذارد و با حق پنداشتن خود، بر مومنان و معتقدان به جبهه انقلاب انواع و اقسام تهمت‌ها را روانه می‌کنند غافل از آنکه «بر سر شاخ نشسته‌اند و بن می‌برند». بر همین مبنا به اختصار نکاتی بیان می‌شود.

به گزارش سایت فردا، 1. این سایت به جای آن‌که خطای خود در نشر مطلب نابه‌جا و نادرست و تأسف‌آور نسبت به آیت‌الله صافی را بپذیرد، راه وارونه پیش می‌گیرد و به رییس مجلس به واسطه حمایت از مرجعیت انواع و اقسام توهین‌ها را روانه می‌کند و ایشان را به
«وسط ایستادن» متهم می‌کند. اکنون وقت آن رسیده که این دوستان در مسیر خود تردید کنند که این چه نوع انقلابی‌گری است که هویت خود را در جسارت به مرجعیت می‌بیند و دیگرانی از جمله رییس مجلس را به واسطه حمایت از مرجعیت، محکوم می‌کند؟ آنچه این دوستان انقلابی‌گری توصیف می‌کنند نوعی تندروی است که در آن خط کشی با طیف‌های درون جریان انقلاب تبدیل به بخشی از هویت گفتمانی شده است و برعکس، آنچه در منش و رفتار آقای قالیباف در فقره اخیر و در نمونه‌های مختلف دیده شده، «عقلانیت انقلابی» است که «انقلابی‌گری» را در طرد و نفی و توهین به دیگران نمی‌بیند و بر طبل تفرقه نمی‌کوبد و به جای راندن و کسر کردن، بر همگرایی درون نیروهای انقلاب تاکید می‌کند. در این رویکرد همه نیروهای معتقد به مکتب امامین انقلاب با سلیقه‌های مختلف، انقلابی محسوب می‌شوند  چنانکه در توییت اخیر هم این طیف را دلسوز انقلاب توصیف کردند و با وجود اختلاف نظر با این طیف، آنان را از درون جبهه خارج نکردند.یک بار برای همیشه دوستان عزیز در«رجانیوز »
و دیگرانی که بر چنین مرامی هستند، باید بر مسیر گذشته
 نظر افکنند و خسارت‌های چنین رویکردی را مرور کنند.
 2. اگر تفسیر درست و دقیق از جمهوری اسلامی که همراهی و همدلی با جامعه و مردم محوری را از اصلی‌ترین مبانی انقلاب اسلامی می‌داند از جانب این دوستان، نداشتن «هویت سیاسی» قلمداد می‌شود، باید به فلسفه سیاسی این دوستان شک کرد و پرسید که قرائت خود را از اندیشه امامین انقلاب یک بار به صورت کامل ارائه کنند تا مشخص شود مراد و منظور آنها از جمهوری اسلامی کدام جمهوری اسلامی است؟ اگر چنین نکنند بیم آن می‌رود از دامان چنین تفکراتی دوباره امثال احمدی نژاد ظهور کنند و بزرگ‌ترین ضربه‌ها را به جریان انقلاب وارد نمایند. شاید زمان برای بازخوانی مبانی این اندیشه سیاسی فرا رسیده باشد که چگونه حاصل آن، چنین متنی خطاب به یک مرجع تقلید می‌شود؟
 3. این خطر به صورت جدی وجود دارد که رویکرد نادرست این دوستان به مثابه ویروسی خطرناک از اشتراک‌ها کم کند و بر افتراق‌ها بیفزاید و فضا را بر افرادی چون کروبی باز کند که به بهانه دفاع از مرجعیت، به ناروا به نهادهای عزیز نظام چون سپاه حمله کنند و در لباس دفاع از مرجعیت، بغض خود را به این نهادها نشان دهند. متاسفیم که به جای تحکیم برادری بر تخریب و طرد دیگران پای می‌فشارند و به جای مودت و دوستی زمینه بغض فراهم می‌کنند. راهی که این دوستان می‌روند راه نیست، بیراهه‌ای است که از توان و ظرفیت و انسجام جبهه انقلاب می‌کاهد و در لباس خالص‌سازی و ناب‌سازی ، از شمار همراهان کم می‌کند.
 ۴. رویکرد درست و اصولی برای جبهه انقلاب که برگرفته از نگرش امام راحل و رهبری بزرگوار انقلاب است، « انقلابی‌گری» همراه «عقلانیت»، «همگرایی» درون جریان انقلاب و «خداباوری» و «مردم محوری» است که باید در سطح جامعه تبیین شود و در نهایت زمینه «کارآمدی» نهادهای مختلف را برای حل مشکلات کشور فراهم آورد. مخاطب جبهه انقلاب، همه مردم با سلیقه‌های مختلف هستند و هرگونه نگرشی خلاف این، زمینه ضرر و خسران را برای کشور فراهم می‌آورد. این رویکرد خوشبختانه در کلام و رفتار روسای محترم قوا از جمله ریاست محترم جمهور و مجلس و قوه قضاییه نمایان است و از سوی اعضای بلند پایه دولت چون دکتر اسماعیلی، وزیر ارشاد هم در حمایت از مرجعیت به صراحت بیان شد تا مشخص شود یک گروه کوچک نمی‌توانند دولت را منحصر به خود بدانند و در هیبت حمایت از دولت، رفتار نادرست از خود نشان دهند.

 

ارسال نظر