|
شناسه خبر: 5364

ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد از ۲۱۰ کیلو عبور کرد

بازگشت به وین با دست پر

«میز مذاکره را ترک نمی‌کنیم اما در مقابل زیاده‌خواهی‌ها هم که دنبال تضییع منافع ملت ما هستند، ایستادگی می‌کنیم و به‌هیچ‌عنوان از خواسته بحق ملت ایران یعنی رفع تحریم‌های ظالمانه کوتاه نخواهیم آمد.» این آخرین موضع رییس‌جمهور کشورمان در آستانه آغاز ازسرگیری مذاکرات با اعضای ۱+۴ در وین است.

«علی باقری‌کنی»، معاون سیاسی وزیر امورخارجه روز چهارشنبه پنجم آبان (۲۷اکتبر) پس از دیدار با انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام در بروکسل اعلام کرد: گفت‌وگویی جدی و سازنده درمورد عناصر ضروری مذاکرات موفق داشته و توافق کردیم‌ پیش‌ از پایان ماه نوامبر (نهم آذر) مذاکرات را شروع کنیم. تاریخ دقیق هفته بعد اعلام خواهد شد. معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران تصریح کرد که تضمین برای عدم تکرار بدعهدی و رفتارهای غیرقانونی طرف‌های مقابل خواسته غیرقابل‌چشم‌پوشی جمهوری اسلامی ایران است.

 تلاش مشترک پکن با مسکو برای احیای برجام
 به‌دنبال اعلام هشتم آذرماه به‌عنوان تاریخ برگزاری مذاکرات ایران و ۱+۴ در وین، وزارت خارجه چین اعلام کرد که این کشور در همکاری مشترک با روسیه در نظر دارد به احیای برجام کمک کند. وزارت خارجه چین خبر داد، «ما ژائوسو» و «سرگئی ریابکوف»، معاونان وزیران امورخارجه دو کشور سوم نوامبر (چهارشنبه ۱۲آبان) گفت‌و‌گوی تلفنی انجام دادند. طبق روایت پکن از گفت‌و‌گوی تلفنی معاونان وزرای خارجه چین و روسیه، این دو مقام ارشد درباره مذاکرات برجام تاکید کردند که «همه طرف‌ها باید به نگرانی‌های یکدیگر احترام بگذارند و به آن‌ها توجه کنند، نگرش منعطف و عمل‌گرایانه اتخاذ کنند و برجام را هرچه زودتر به مسیر خود بازگردانند».
 
تمرکز دور هفتم بر تضمین اجرای کامل برجام
 اتحادیه اروپا نیز به اعلامیه «علی باقری» درباره زمان برگزاری دور هفتم مذاکرات «وین» برای احیای برجام واکنش نشان داد و در بیانیه‌ای اعلام کرد: «کمیسیون مشترک برجام به ریاست‌ انریکه مورا، معاون دبیرکل و مدیر سیاسی سرویس اقدام خارجی اروپا و از جانب «جوزپ بورل»، نماینده عالی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد. نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و ایران نیز حضور خواهند یافت». اتحادیه اروپا در پایان بیانیه خود درباره محور نشست آتی مذاکرات وین گفت: «شرکت‌کنندگان به بحث‌های خود درباره چشم‌انداز بازگشت احتمالی ایالات‌متحده به برجام و نحوه تضمین اجرای کامل و موثر توافق ازسوی تمامی طرف‌ها ادامه می‌دهند.»
 آمریکا: مذاکرات از دور ششم آغاز شود
 سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت که واشنگتن در دور هفتم مذاکرات وین که از ۲۹نوامبر از سر گرفته خواهد شد، شرکت خواهد کرد. ما از اعلام اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه آن‌ها با تمام طرف‌ها صحبت کرده‌اند، استقبال می‌کنیم. او تصریح کرد: ریاست هیات آمریکایی را رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران به‌عهده خواهد داشت. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد چنانچه ایران جدی باشد، رسیدن به توافق سریع امکان‌پذیر است. باوجوداین، «ند پرایس»، روز چهارشنبه خواستار آن شد که مذاکرات از نقطه اتمام آن در دور ششم آغاز شود. او گفت: «ما به‌روشنی گفته‌ایم که اگر قرار است گفت‌وگوها موفقیت‌آمیز باشند و اختلاف‌های باقی‌مانده را حل کنند باید دقیقا از جایی که در دور ششم به اتمام رسیدند، آغاز شوند.»
 
روسیه: فشار حداکثری، سبب پیشرفت عظیم برنامه هسته‌ای ایران شد
 همچنین«میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز بار دیگر بر شکست خوردن سیاست فشار حداکثری دولت آمریکا بر جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد. اولیانوف در واکنش به برخی گزارش‌ها مبنی بر احتمال بازگشت «دونالد ترامپ» به ریاست‌جمهوری آمریکا در سال۲۰۲۴ و تکرار خروج از هر توافقی با ایران، گفت: «هر دولت جدید آمریکا باید از اشتباهات استراتژیک گذشته، درس بگیرد.» وی در صفحه توییتر خود نوشت: «آیا مشخص نیست که فشار حداکثری، منجر به پیشرفت عظیمی در برنامه هسته‌ای ایران شد؟ آیا باز هم سیاستمداران بی‌مسوولیتی در آمریکا هستند که بخواهند این اقدام فاجعه‌بار (فشار حداکثری) را تکرار کنند؟»

بازگشت ایران به مذاکرات با برنامه هسته‌ای پیشرفته‌تر
 دولت بایدن درحالی‌که مدعی است قصد دارد به توافق هسته‌ای برگردد، اما از لغو هرگونه تحریم دوران ترامپ یا آزاد کردن هرگونه دارایی ایران قبل ازسرگیری مذاکرات خودداری کرده است. حال رسانه‌های جهانی اذعان کرده‌اند تهران برنامه هسته‌ای خود را در واکنش به خروج واشنگتن و وضع تحریم‌های سختگیرانه آن به‌طور قابل‌توجهی گسترش داده است.«پولتیکو» در این زمینه نوشته است: علی باقری، معاون وزیرخارجه ایران پس از دیدار با مقامات اروپایی در بروکسل اعلام کردکه ایران آماده بازگشت به مذاکرات وین پیش از اتمام ماه نوامبر است. این تحول مسیر را برای ازسرگیری مذاکرات میان ایران و 6قدرت جهانی  در مورد برجام هموار می‌کند، اما تحلیلگران معتقدند بازگشت ایران به برجام، کار آسانی نخواهد بود؛ زیرا این کشور در برنامه اتمی خود پیشرفت‌های زیادی به دست آورده است. مقامات ایران همچنان تاکید می‌کنند آزادسازی تمام دارایی‌های مسدود شده ازجمله شروط اصلی است. ایران تاکید می‌کند؛ برنامه هسته‌ای آن صلح‌آمیز است.روزنامه وال‌استریت ژورنال هم گزارش داده است، بازگشت ایران به مذاکرات به پنج‌ماه وقفه پایان می‌دهد. این وقفه به دولت ایران این فرصت را داده بود که برنامه هسته‌ای خود را پیش ببرد. دولت
 جو بایدن امیدوار است توافق برجام را احیا کند.
 
ذخایر اورانیوم ۲۰درصد از ۲۱۰کیلو عبور کرد
 همچنان که علی کالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در روز تسخیر سفارت آمریکا در ۱۳آبان اعلام کرد که ذخایر اورانیوم ۲۰درصد کشور از ۲۱۰کیلو عبور کرده و تاکنون نیز ۲۵کیلو اورانیوم ۶۰درصد تولید شده است. وی در این زمینه توضیح داد: باید بگویم پیشرفت‌های این صنعت در چرخه سوخت هسته‌ای از مرحله اکتشاف، استخراج، تبدیل، غنی‌سازی، تولید سوخت تا مدیریت پسماند و همچنین تسلط بر انواع لیزر و فناوری کوانتوم چشمگیر و معجزه‌وار است. این صنعت بالنده و روبه‌جلو حرکت می‌کند. ما مدتی محدودیت داشتیم اما خوشبختانه با قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی دست و بال‌مان باز شد. طبق قانون از ما ۱۲۰کیلو ۲۰درصد خواستند، درحالی‌که الان از ۲۱۰کیلو عبور کرده‌ایم. تاکنون ۲۵کیلو ۶۰درصد تولید کرده‌ایم که به‌استثنای کشورهای دارای سلاح هسته‌ای هیچ کشوری قادر به تولید آن نیست. وی با اشاره به تاکید مقام‌معظم رهبری بر حوزه هسته‌ای به‌عنوان حوزه اقتدار گفت: ما هرچه در فناوری‌های پیشرفته مثل هسته‌ای، نانو و ... دستاورد و توانمندی داریم، مثل سلاح است و بازدارندگی ایجاد می‌کند. در این صنعت، کیفیت ۲۰درصد از دیگر صنایع بالاتر است. یعنی باید ۱۲۰درصد به آن اطمینان داشته باشید. به همین دلیل خواستند آن را از ما بگیرند اما اعتراف کردند که دیگر نمی‌توانند. در این سازمان هر چه اراده کنیم انجام می‌دهیم.
 
دوره‌های قبلی مذاکرات
 تاکنون ۶دور مذاکره در شهر وین میان آمریکا و سایر طرف‌های برجام غیر از ایران برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است. طرف‌ها می‌گویند پیشرفت‌های ملموسی در این مذاکرات حاصل شده اما پاره‌ای اختلافات کماکان باقی است.
دولت بایدن علاوه‌بر آنکه از ارائه ضمانت‌های لازم درباره عدم خروج از توافق خودداری می‌کند، بر حفظ برخی تحریم‌هایی که دولت «دونالد ترامپ» بعد از خروج از برجام علیه ایران اعمال کرده، اصرار دارد.مضاف بر این، مقام‌های دولت آمریکا پیش‌ازاین تصریح کرده‌اند که قصد دارند از ورود به برجام به‌عنوان «سکویی» جهت پرداختن به سایر اختلافات ازجمله مسائل موشکی و منطقه‌ای استفاده کنند.
 
ماݤݤنعݤ‌ترݤاݤشیݤ آݤمرݤیکاݤ دݤرݤ مذݤاݤکرݤاݤتݤ
 در روزهای گذشته برخی منابع خبری افشا کرده‌اند اصرار آمریکا بر ندادن تضمین درباره عدم خروج از برجام، اصلی‌ترین عامل متوقف ماندن مذاکرات وین بوده است.
روزنامه وال‌استریت‌ژورنال چند روز پیش در گزارشی به این موضوع پرداخته بود که درخواست ایران برای اخذ ضمانت از آمریکا درخصوص عدم خروج دوباره از برجام چگونه به عاملی برای ایجاد بن‌بست در مذاکرات تبدیل شده است.طبق نوشته وال‌استریت‌ژورنال، موضع آمریکا به درخواست ایران چنین است: «موضع محوری آمریکا کاملا روشن است. [از نگاه آمریکایی‌ها] برجام سندی است که روی آن توافق شده است. [در این توافق] هیچ ضمانتی داده نشده که طرفی هرگز از آن خارج نشود. این، یک توافق سیاسی با تعهدات سیاسی بوده است. اگر ایران می‌خواهد توافق را تغییر دهد، آمریکا هم خواسته‌های خودش را دارد.» او در ادامه نوشته است: «مساله روشن بود: درواقع، علنا اعلام شد که ضمانت دائمی منتفی است. هیچ رییس‌جمهور آمریکا اختیار ملزم کردن دولت بعدی به یک معاهده غیرالزام‌آور را که از تایید کامل سنا برخوردار نیست، ندارد.»معماران فشار حداکثری با اطمینان خاطر کامل پیش‌بینی کردند که این راهبرد، ایران را ضعیف‌تر و منزوی‌تر خواهد کرد، اما به‌جای این، آن‌ها به آمریکایی منزوی‌تر، ایرانی جسورتر و چرخه‌ای زیانبار از تنش‌آفرینی دست یافتند. بایدن در کارزار انتخاباتی‌اش  از سیاست فشار حداکثری ترامپ انتقاد کرد و مقاماتی مانند جیک سالیوان و رابرت مالی را وارد کابینه کرد؛ افرادی که در مذاکرات برجام حضور داشتند. رابرت مالی نیز بعد از رسیدن به سمت گفت: واشنگتن باید برای جهانی آماده باشد که در آن ایران محدودیت‌هایی برای برنامه هسته‌ای‌اش ندارد و ما باید گزینه‌های مقابله با ایران را بررسی کنیم. حال توپ در زمین آمریکاست. دولت بایدن می‌تواند با لغو تحریم‌ها گره این مذاکرات را باز کند. مذاکراتی که حال یک توافق جهانی و سال‌های گفت‌وگو است.
 دولت جدید ایران نیز گفته است، قصد ترک مذاکره را ندارد اما نمی‌خواهد از نقطه بن‌بست مذاکرات وین این گفت‌وگوها را ادامه دهد. بن‌بستی که تنها به دست آمریکا با لغو تحریم‌ها و ارائه تضمین برطرف می‌شود. رئیسی، رییس‌جمهور کشورمان نیز در آخرین موضع خود درباره مذاکرات در روز 13آبان گفت: «مذاکره مدنظر ما، یک مذاکره نتیجه‌محور است و ما به‌هیچ‌عنوان از خواسته بحق ملت ایران یعنی رفع تحریم‌های ظالمانه کوتاه نخواهیم آمد. همان‌طوری که گفته‌ایم میز مذاکره را ترک نمی‌کنیم اما در مقابل زیاده‌خواهی‌ها هم که دنبال تضییع منافع ملت ما هستند ایستادگی می‌کنیم. از منافع ملت ایران به‌هیچ‌عنوان عقب‌نشینی نخواهیم کرد؛ هم رفع تحریم را دنبال می‌کنیم، هم خنثی‌سازی تحریم‌ها را.»
 هرچند بایدن در دیداری که روز نهم آبان‌ماه با سران انگلیس، فرانسه و آلمان داشت گفته بود که درصورتی‌که آمریکا بار دیگر به برجام بپیوندد، دیگر از این توافق هسته‌ای خارج نخواهد شد. اما تضمین کلامی مانند امضای «کری» بی‌اعتبار است و ایران با توجه به تجربه قبلی توافق هسته‌ای به‌دنبال یک تضمین مطمئن برای پایبندی طرف‌های مقابل به برجام است. همچنان که رهبران حزب جمهوری‌خواه  گفته‌اند ایران باید هر توافق با دولت «جو بایدن»، رییس‌جمهور آمریکا را که از حزب دموکرات است، از همان آغاز مرده فرض کند. روز پنجشنبه، وبگاه «واشنگتن‌فری‌بیکن» که یک رسانه نزدیک به جریان نومحافظه‌کار در آمریکاست، به نقل از رهبران حزب جمهوری‌خواه نوشته که آن‌ها می‌خواهند این پیام مستقیم را به ایران ارسال کنند که بایدن از هیچ اختیاری برای دادن وعده ابدی رفع تحریم‌ها برخوردار نیست.

 

ارسال نظر