|
شناسه خبر: 5375

معترضان در لندن آدمک نخست‌وزیر بریتانیا را به آتش کشیدند

بسوز ! بوریس

صدها نفر از فعالان ضد ساختار حاکم در مرکز لندن با پلیس درگیر شدند. این درگیری در شب موسوم به شب آتش یا شب گای فاکس صورت گرفت و گزارش شده هشت مامور پلیس زخمی و 12نفر بازداشت شده‌اند.

شب گای‌فاکس، سالگرد خنثی شدن طرح انفجار پارلمان بریتانیاست. مخالفان پادشاه وقت حدود ۴۰۰سال پیش قصد منفجر کردن ساختمان پارلمان بریتانیا را داشتند که طرح آن‌ها لو رفت.
معترضان ماسک گای‌فاکس را بر چهره داشتند که به نماد اعتراض علیه دولت‌ها تبدیل شده است. برخی معترضان به‌سوی ماموران پلیس وسایل آتش‌بازی پرت کردند. گروهی از این افراد آدمک
ِ بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا را به آتش کشیدند و یکی از آن‌ها فریاد زد: «بسوز، بوریس، بسوز». این تجمع که به راهپیمایی میلیونی ماسک (یا عملیات وندتا) معروف است، به‌سمت میدان پارلمان حرکت کرد و در آنجا با پلیس مجهز مواجه شد.بسیاری از تظاهرکنندگان پلاکاردهایی در اعتراض به محدودیت‌های وضع‌شده به‌خاطر ویروس کرونا در دست داشتند و برخی از آن‌ها در حال آتش‌بازی و استفاده از نشانگرهای لیزری بودند. یکی از معترضان گفت این اعتراض که چندین سال است ۵نوامبر برگزار می‌شود، «ادامه» راهپیمایی‌های «ضدکووید» است.
این اعتراضات در حالی گسترده شده است که اکثر انگلیسی‌ها دولت جانسون را در برخورد با فساد منفعل می‌دانند. در روزهایی که رسوایی فساد یک وزیر سابق کابینه دولت انگلیس، اتهام بالا گرفتن مجدد فساد در حزب محافظه‌کار این کشور را مطرح ساخته است، نتایج یک نظرسنجی نشان داد که رأی‌دهندگان معتقدند شغل‌های دوم پرمنفعت نمایندگان در خارج از پارلمان باید کنار گذاشته شده و یک قاضی مامور تحقیق درباره تخلفات شود.
به گزارش روزنامه دیلی‌میل، بااین‌حال طبق این نظرسنجی بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس، حتی در بحبوحه انتقادات گسترده از نحوه برخورد نامناسب او با تلاشی برای زیر پا گذاشتن نظام استانداردهای پارلمانی، در مبارزه بر سر محبوبیت شخصی از
 کر استارمر، رهبر حزب کارگر جلوتر است. این نظرسنجی طی یک هفته جنجالی در پارلمان انگلیس انجام شد؛ هفته‌ای که با استعفای اوون پاترسون، وزیر سابق کابینه دولت انگلیس از مقام نمایندگی پارلمان این کشور پایان یافت، درحالی‌که چهره‌های ارشد محافظه‌کار به‌طورجدی قضاوت جانسون را که از او حمایت کرده بود، زیر سوال بردند.
 پاترسون پیش‌تر از بابت لابی کردن به نفع دو شرکتی که به او ۵۰۰هزار پوند پول پرداخت کردند، به‌خاطر اتهام نقض قوانین مجلس عوام انگلیس گناهکار شناخته و به‌عنوان مجازات با تعلیق ۳۰روزه عضویتش در مجلس عوام مواجه شد.
دولت انگلیس در تلاش برای بیرون کشیدن پاترسون از این مخمصه روز چهارشنبه از رأی‌گیری بر سر طرح مخالفت با قوانین ضد فساد پارلمان حمایت کرده و در این رأی‌گیری پیروز شد اما صبح روز بعد، دولت انگلیس در مواجهه با اعتراضات عمومی و خشم محافظه‌کارانی که مجبور به حمایت از این اصلاحیه شده بودند، مجبور به یک عقب‌گرد تحقیرآمیز شد. اما این تنها چالش این روزهای انگلیس نیست، زنجیره تامین سوخت این کشور نیز که تحت‌فشار برگزیت و کرونا قرار داشت به بحران سوختی تبدیل شد تا جایی که قیمت بنزین در بحبوحه بحران سوخت به بیشترین سطح در هشت سال گذشته صعود کرد.
بحران سوخت به‌اجبار مردم را به استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی سوق داد و آن‌ها را به ازدحام جمعیت و کندی سرعت جابه‌جایی‌ها دچار کرد اما این تنها مشکل نبود.شبکه متروی لندن هم با عمر ۱۵۸ساله در مواقع متعدد نیازمند تعمیر است و ایستگاه‌ها در فواصل زمانی کوتاه بسته می‌شود. این تاخیر‌ها حضور مردم بر سر کارهای‌شان را دچار اختلال و مشکلات را بیشتر و آنان را عصبانی کرد. بحران سوخت و صف‌های طولانی خودروهای منتظر سوخت‌گیری به‌رغم سهمیه‌بندی و محدودیت در فروش سوخت همچنان پابرجاست.

 

ارسال نظر