|
شناسه خبر: 5385

نمایندگان کلیات «طرح مدیریت تعارض منافع» را به تصویب رساندند

تصویب طرح ضد فساد مجلس

طرح مدیریت تعارض منافع یکی از دستورکارهای مهم و چالش‌برانگیز روز گذشته بهارستان‌نشینان بود که نمایندگان بعد از بحث و بررسی با کلیات آن موافقت کردند؛ تصمیمی که بر عزم جدی مجلس یازدهم شورای اسلامی برای مبارزه با مفاسد اقتصادی صحه گذاشت.

این طرح به اعتقاد نمایندگان مهم‌ترین اقدام هر کشور برای مبارزه با فساد است که با تصویب و اجرای آن، امکان فساد در نظام سیاسی و اداری به حداقل خواهد رسید.نمایندگان در جلسه علنی روز گذشته (یکشنبه ۱۶آبان ماه) مجلس شورای اسلامی با ۱۵۳رأی موافق، ۶۴رأی مخالف و ۱۰رأی ممتنع از مجموع ۲۴۶نماینده حاضر در مجلس با کلیات طرح مدیریت تعارض منافع موافقت کردند. طبق پیشنهاد کمیسیون اجتماعی و جمعی از نمایندگان مجلس و تایید هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی، این طرح دو شوری شد و جزئیات آن در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و نمایندگان می‌توانند پیشنهادات خود را درمورد جزئیات این طرح ارائه دهند.

مسدود شدن بسترهای فساد
 ولی اسماعیلی، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس در صحن مجلس،‌ درباره کلیات طرح مدیریت تعارض منافع، گفت: یکی از بسترهای فساد بحث تعارض منافع است و تصویب طرح تعارض منافع بسیار مهم است و مردم از ما انتظار دارند این موضوع را تعیین تکلیف کنیم. مقام معظم رهبری فرمودند مردم شاید بتوانند تنگناهای معیشتی را تحمل کنند اما فساد را قبول نخواهند کرد و بر این اساس، ما باید طرح مدیریت تعارض منافع را تصویب کنیم. وی تاکید کرد: در تراز نظام جمهوری اسلامی ایران نیست که قانونی درباره مدیریت تعارض منافع نداشته باشیم و لازم است این طرح به تصویب برسد.همچنین اسماعیلی در گفت‌وگو با خانه ملت، در تشریح تعریف تعارض منافع، گفت: درواقع تعارض منافع به شرایطی گفته می‌شود که یک شخص بر سر دوراهی منافع اجتماعی و ماموریت‌های سازمانی از سویی و منافع شخصی، حزبی و خانوادگی ازسوی دیگر قرار گیرد. نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی افزود: به‌عنوان‌مثال، اگر یک مدیر دولتی، مدیرعامل شرکت‌ دولتی واردات دارو شود و همزمان خود چندین شرکت واردکننده دارو داشته باشد، طبیعتا در معرض تعارض منافع قرار می‌گیرد. در این شرایط، فرد یا باید منافع شرکت‎‌های خود را در نظر گیرد یا منافع اجتماعی و ملی در شرکت دولتی واردات دارو را؛ این طرح به‌دنبال مدیریت تعارض منافع است تا بستری که احتمال دارد برای یک فرد، ایجادکننده انگیزه فساد باشد، از بین برود.
 اسماعیلی با بیان اینکه وجود تعارض منافع لزوما به معنای وجود فساد نیست، تصریح کرد: مساله مهم این است که
 با وجود اهمیت موضوع اما تاکنون در کشورمان قانونی در این زمینه نداشتیم، درحالی‌که بسیاری از کشورها از سال1960 قوانینی در زمینه تعارض منافع داشتند. وی ضمن قبول برخی ابهامات در طرح مدیریت تعارض منافع که به‌ویژه در بخش صنفی بوده است، تاکید کرد: قطعا ایرادات مدنظر
 اتاق بازرگانی و دولت در این طرح موردبازنگری قرار خواهد گرفت و طرح جامعی به صحن علنی مجلس ارجاع خواهد شد.
 
تعارض منافع باعث بی‌عدالتی شده است
 در ادامه جلسه، مهرداد ویس‌کرمی در موافقت با کلیات طرح مدیریت تعارض منافع گفت: تعارض منافع منجر به عدم ایجاد عدالت و کندی در اجرای قوانین شده است و باید قانونی در مجلس به تصویب برسد تا راه فساد و سوءاستفاده بسته شود.وی بیان کرد: انتصابات فامیلی به حیثیت انقلاب اسلامی ضربه زده است و ما باید قانون بازدارنده‌ای برای مدیریت تعارض منافع به تصویب برسانیم.نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بسیاری از مشکلات کشور به نبود قوانین مترقی در حوزه تعارض منافع بازمی‌گردد و اگر طرح مدیریت تعارض منافع به تصویب برسد، با مفسدان و کسانی که به‌دنبال سوءاستفاده هستند، مقابله جدی می‌شود.در ادامه جلسه، سارا فلاحی نیز در موافقت با کلیات تعارض منافع گفت: ما تا زمانی که فساد را ریشه‌یابی نکنیم نمی‌توانیم با آن مبارزه کنیم. تعارض منافع یکی از ریشه‌های فساد است و اگر طرح مدیریت تعارض منافع تصویب شود، دیگر شاهد انتصابات فامیلی نخواهیم بود.وی با تاکید بر اینکه باید تعارض منافع مدیریت شود،
 اظهار داشت: اگر می‌خواهیم مسیر رانت‌خواری را ببندیم باید طرح مدیریت تعارض منافع به تصویب برسد. ما باید با تصویب این طرح اعتماد را به مردم بازگردانیم و دست بسیاری از افرادی را که به منافع ملی چنبره زده‌اند، کوتاه کنیم.درنهایت، محمدرضا صباغیان در موافقت با طرح مذکور، گفت: اگر قانون و نظارت کافی وجود نداشته باشد، برخی از مسوولان به نفع خودشان تصمیم‌گیری می‌کنند. وی بیان کرد: طرح مدیریت تعارض منافع جلوی سوءاستفاده را می‌گیرد و اگر مدیریت تعارض منافع محقق می‌شد، «طبری‌ها» نبودند، وام‌های چندهزارمیلیاردی به افراد خاص داده نمی‌شد و برج‌های بلند ساخته نمی‌شد.نماینده مردم بافق و مهریز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم مشکل مردم حل شود، باید جلوی سوءاستفاده گرفته شود و تعارض منافع را باید از بین ببریم.
 
مخالفان طرح چه گفتند
 البته این طرح مخالفانی هم داشت. محسن زنگنه، نماینده مردم تربت‌حیدریه و مه‌ولات و زاوه در مجلس نیز در مخالفت با طرح مذکور یادآور شد: تمامی مواردی که موافقان طرح بیان می‌کنند، یک امر مسلم است و همه مجلس مخالف تعارض منافع و به‌دنبال احقاق عدالت و رفع رانت و فساد هستند اما این طرح دارای ایراداتی اساسی به‌ویژه در قانون‌نویسی است. وی تاکید کرد: مثلا در یکی از مواد این طرح آمده است که اگر در جلسه‌ای فردی تعارض منافع داشته باشد، باید آن جلسه را ترک کند. قطعا در جلسات کسانی هستند که تعارض منافع دارند و اگر بخواهیم فقط همین یک ماده را موردتوجه قرار دهیم باید بسیاری از جلسات کشور تعطیل شود!مصطفی طاهری، نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس نیز در مخالفت با کلیات این طرح با تاکید بر اینکه تعارض منافع یکی از مطالبات مجلس است و هیچ‌کس هیچ مشکلی با این موضوع ندارد، گفت: بسیاری از مشکلات کشور ناشی از تعارض منافع است، این طرح ناقص و دارای ایرادات اساسی است و می‌طلبد دوشوری شود تا ایرادات آن رفع گردد.

 

ارسال نظر