|
شناسه خبر: 5403

نطق یک نماینده مجلس در نقد اظهارنظرهای هزینه ساز؛

توانگر: زحمات اکثریت مجلس را به حاشیه می برند

یک‌سال و چند ماه از آغازبه‌کار مجلس یازدهم می‌گذرد و علی‌رغم آنکه دستورکار این مجلس حل مشکلات اقتصادی مردم و بهبود معیشت آنان است اما برخی از نمایندگان در این مدت در اعلام مواضع خود پیرامون موضوعات مختلف دقت لازم را به کار نگرفتند و مجلس را درگیر حواشی کرده‌اند. تذکر مصلحانه روز گذشته یکی از نمایندگان مجلس علیه برخی تندروی‌ها در مجلس، نشان می‌دهد که قاطبه پارلمان با مشکل تندروی مواجه‌اند و باید فکری عاجل برای آن کنند.

مجلس یازدهم از همان ابتدای آغاز به کارش در خردادماه سال1399 ماموریت اصلی خود را تلاش برای کم کردن مشکلات معیشتی مردم اعلام داشت و در بیش از یک‌سال گذشته، طرح‌های خوبی را دراین‌باره داشته است؛ طرح‌هایی که مجلس یازدهم داشته از مالیات بر عایدی سرمایه گرفته تا مالیات از صفحات اینستاگرامی تبلیغاتی (با بیش از نیم‌میلیون فالوئر)، مالیات بر خانه‌های خالی و این آخری 
«ترمیم قدرت خرید جامعه» در قالب دادن کارت اعتباری به مردم، نظایرش کمتر در مجالس قبلی دیده شده است. این‌ها تنها بخشی از تلاش مجلس برای کم کردن بار هزینه‌های زندگی از روی دوش مردم به‌ویژه اقشار و طبقات کم‌درآمد و آسیب‌پذیر بوده است. در میانه این دغدغه‌مندی، گروه معدودی از نمایندگان با نابخردی و سیاست‌زدگی اقداماتی انجام می‌دهند که باعث ارائه تصویری نادرست از مجلس به جامعه ازسوی رسانه‌های فرصت‌طلب داخلی و خارجی می‌شود؛ این نکته‌ای بود که روز گذشته ازسوی مجتبی توانگر نماینده مردم تهران در مجلس مطرح شد.
 
توانگر: نمایندگان هزینه‌ساز زحمات اکثریت مجلس را به حاشیه می‌برند
 مجتبی توانگر روز گذشته (سه‌شنبه) در نطق میان‌دستور خود در نشست علنی مجلس با اشاره به اقدامات بزرگ مجلس برای تسهیل معیشت مردم گفت: وقتی به کارنامه مجلس یازدهم نگاه می‌کنیم می‌بینیم مجموعه‌ای از اقدامات بسیار بزرگ انجام داده است که مجالس دیگر یکی از آن‌ها را تصویب می‌کردند، می‌گفتند دنیا را گرفته‌ایم؛ از قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار یا طرح تعارض منافع یا مالیات بر خانه‌های خالی در آینده. نماینده مردم تهران با اشاره به نگاه مثبت رهبر انقلاب به عملکرد مجلس یازدهم تصریح کرد: «همه ما به یاد داریم وقتی گزارش عملکرد یک‌ساله مجلس در محرم در معرض رهبر معظم انقلاب ارائه شد ایشان از عملکرد مجلس تقدیر ویژه کردند. این همه اقدام قوی و بعضا تاریخی مجلس یازدهم در حالی است که متاسفانه عده‌ای نماینده هزینه‌ساز باعث می‌شوند زحمات اکثریت نمایندگان مجلس به حاشیه برود». توانگر در بخش دیگری از نطق خود با اشاره به عدم مماشات قالیباف، رییس مجلس در قبال اقدام خلاف عدالت کمیسیون اصل90 در انتشار اسامی پیش از اثبات جرم آن‌ها در دادگاه صالحه، تصریح کرد: «شما می‌بینید که رهبر معظم انقلاب از مجلس تقدیر می‌کنند اما گزارش یکی از کمیسیون‌های مجلس باعث می‌شود ایشان بخواهند این مساله جبران شود؛ البته رییس مجلس نیز باآنکه می‌توانست مثل خیلی‌ها بر این تذکر درپوش بگذارد آن را صریح و علنی کرد و نشان داد که ولایت مطلقه‌دار واقعی کسی است که در پیاده‌سازی نظرات رهبر انقلاب محاسبه سیاسی و بهانه‌تراشی نمی‌کند». اما اشاره توانگر به نمایندگان هزینه‌ساز کدام گروه‌ها در داخل مجلس هستند و این نمایندگان در طول حیات مجلس یازدهم چه کرده‌اند؟
 
نگاهی به عملکرد نمایندگان هزینه‌ساز
 یکی از هزینه‌سازی‌های گروهی از نمایندگان در مجلس، مربوط به استیضاح حسن روحانی، رییس‌جمهوری پیشین کشورمان بود که تا مدت‌ها مجلس را در حاشیه نگاه داشت. عده‌ای از نمایندگان که هیچ درکی از شرایط حساس کشور و اساسا روند طولانی استیضاح رییس‌جمهوری نداشتند، بارها اعلام داشتند که درصدد سوال و استیضاح رییس‌جمهوری‌اند و حتی برخی با مشابه‌سازی رییس‌جمهوری وقت با اولین رییس‌جمهوری پس از انقلاب، به‌دنبال ارائه طرح «عدم کفایت» بودند. اصرار نامعقول این گروه کار را به‌جایی رساند که رهبر انقلاب شخصا به ماجرا ورود کردند و با تاکید بر اینکه دولت باید تا آخرین روز به فعالیت‌های خود ادامه بدهد، این غائله را خاتمه بخشیدند. هزینه‌سازی دیگر این گروه نمایندگان، به اظهارنظر درباره واگذاری و انتقال اختیار تام جزایر ایران به چین در جریان قرارداد 25ساله میان تهران و پکن مربوط می‌شد. اظهارنظر خلاف واقع نماینده شازند، انتقادات بسیاری از سیاسیون را برانگیخت؛ ازجمله اینکه چند تن از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس این موضوع را رد و تاکید کردند که هیچ زمانی و تحت هیچ شرایطی قرار نبوده که جزیره کیش یا هرکجای دیگر از خاک ایران در اختیار چین یا کشور دیگری قرار گیرد. 
یکی از بزرگ‌ترین هزینه‌سازی‌ها علیه مجلس و به‌خصوص رییس مجلس، اتهام دستکاری در جدول‌های بودجه سال1400 بود؛ اتهام کذبی که نخستین‌بار خبرگزاری ایرنا رسانه نزدیک به دولت تدبیر و امید اولین‌بار آن را مطرح کرد. روز 8اردیبهشت امسال، جدولی جعلی مربوط به بودجه مصوب ابلاغی ازسوی رییس‌ مجلس به دولت ازسوی این خبرگزاری منتشر شد که ادعا داشت بودجه مصوب ازسوی مجلس دستکاری شده است. این جدول درحقیقت همان اعداد و ارقام «لایحه دولت» است که از آن به‌عنوان «ابلاغ‌شده به دولت» یاد شده است؛ البته اتهام دروغ دستکاری در جداول بودجه، پیش از اقدام ایرنا ازسوی خضریان، نماینده تهران در توییتی علنی شده بود که هزینه‌های زیاد معنوی بر مجلس یازدهم بار کرد. آخرین مورد از عملکرد جریان هزینه‌ساز در داخل مجلس، به گزارش کمیسیون اصل نود درباره پرونده بورسیه‌های دکتری بازمی‌گردد که باعث تذکر مکتوب رهبر انقلاب به رییس مجلس برای رعایت آبروی افراد پیش از صدور حکم دادگاه بازمی‌گردد.
 
غیرحرفه‌ای‌گری برخی نابلدها
 البته بسیاری از هزینه‌سازی‌های برخی نمایندگان نه ناشی از اغراض شخصی آن‌ها بلکه ناشی از غیرحرفه‌ای‌گری آن در اطلاع‌رسانی تکروانه طرح‌های مجلس است؛ مساله‌ای که به‌وضوح در ماجرای محرمانگی اطلاعات سامانه ثبت اموال مسوولان یا طرح صیانت از آرا شاهدش بودیم. این نکته نیز نباید مغفول بماند که جریان مغرض و معاند خارج از مجلس روی این گونه اظهارنظرها حسابی ویژه باز کرده‌اند. این جریان هر طرح در دست بررسی و نهایی نشده را به‌عنوان برنامه و پروژه قطعی و حتمی مجلس علیه زندگی مردم جا می‌اندازند تا از این طریق، حیثیت و وجاهت پارلمان نزد مردم مخدوش شود. باید مراقب بود.

 

ارسال نظر