|
شناسه خبر: 5481

سیدنظام‌الدین موسوی: رای عدم اعتماد نمایندگان به فیاضی، فنی بود

در جریان رأی اعتماد به سایر وزرای پیشنهادی هم مشاهده شد که برخلاف ادوار گذشته، مجلس رأی قاطعی به ترکیب فعلی کابینه آقای رئیسی داد؛ بحث اصلی در عدم رأی اعتماد مجدد مجلس به وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش، فنی بود.

سیدنظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، با اشاره به‌دلیل اصلی رأی عدم اعتماد نمایندگان به فیاضی، وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش اظهار کرد: بین دولت و مجلس از منظر سیاسی همگرایی وجود دارد و اکثریت مجلس از جریان انقلابی هستند و دولت را هم انقلابی می‌دانند و بسیاری از نمایندگان حامی آقای رئیسی در انتخابات بودند. موسوی افزود: در جریان رأی اعتماد به سایر وزرای پیشنهادی هم مشاهده شد که برخلاف ادوار گذشته، مجلس رأی قاطعی به ترکیب فعلی کابینه آقای رئیسی داد؛ بحث اصلی در عدم رأی اعتماد مجدد مجلس به وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش، فنی بود.
موسوی با اشاره به چرایی توجه فنی نمایندگان در بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش، تاکید کرد: با توجه به تعداد معلمان و دانش‌آموزان، آموزش‌وپرورش بخش عمده‌ای از خانواده‌های ایرانی را شامل می‌شود و از این نظر هیچ وزارتخانه‌ای مانند آموزش‌وپرورش چنین شمولیتی ندارد. از سویی در شرایط فعلی و به‌خصوص در دو، سه سال اخیر به‌دلیل سوءمدیریتی که در دولت قبل وجود داشت، آموزش‌وپرورش و بدنه آن دچار مشکلات اجرایی، معیشتی و مدیریتی زیاد شده است. مجموعه این عوامل باعث شد که نمایندگان روی وزرای پیشنهادی آموزش‌وپرورش، حساسیت بیشتری داشته باشند.
سخنگوی هیات‌رییسه مجلس گفت: نمایندگان تاکید دارند که فردی که به‌عنوان وزیر آموزش‌وپرورش انتخاب می‌شود، باید اولا شناخت دقیق و صحیحی از مسائل این وزارتخانه داشته باشد و نقاط ضعف و قوت را بشناسد و ثانیا به‌لحاظ مدیریتی، از توان لازم جهت جمع‌کردن مسائل برخوردار باشد؛ این‌ها نکاتی است که من از فضای صحن و اکثریت مجلس دارم. موسوی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به ویژگی باغگلی و فیاضی به‌عنوان دو وزیر پیشنهادی دولت برای آموزش‌وپرورش گفت: با وجود همه ویژگی‌های مثبت و ارزنده‌ای که برادران گرامی آقایان باغگلی و فیاضی داشتند اما جمع‌بندی نمایندگان این بود که این دو عزیز ویژگی‌های لازم جهت تصدی مسوولیت خطیر آموزش‌وپرورش در این دوره را ندارند؛ لذا مساله عدم اعتماد به آقای فیاضی، مساله‌ای فنی بود و من چندان از آن، برداشت سیاسی ندارم.
موسوی در پاسخ به این سوال که آیا مجموعه دولت به‌خصوص شخص رییس‌جمهوری برای معرفی فیاضی نظر کارشناسی مجلس را دریافت کرد، گفت: به‌لحاظ قانونی چنین قراری وجود ندارد که رییس‌جمهوری برای معرفی گزینه‌اش، بخواهد با مجلس مشورت کند. ازلحاظ قانونی اختیار معرفی وزرا متعلق به رییس‌جمهوری محترم است؛ آقای رییس‌جمهور هم روز گذشته تاکید کردند که آقای فیاضی براساس سازوکار کارشناسی، انتخاب و درنهایت به مجلس معرفی شدند. مجلس هم توقع ندارد که رییس‌جمهوری برای معرفی وزرا، حتما نظر نمایندگان را از قبل بگیرد. وی اضافه کرد: منتهی در ادوار مختلف معمولا عرفی وجود داشته که قبل از معرفی وزرا، دولت‌ها از نمایندگان بابت سنجش امکان رأی‌آوری گزینه پیشنهادی، استمزاج اولیه می‌کردند. درمورد آقای فیاضی هم این احتمال وجود دارد که دولت از تعدادی از نمایندگان استمزاج کرده باشد؛ دراین‌باره اطلاعی ندارد اما سازوکار رسمی و قانونی برای این کار وجود ندارد.

 

 

ارسال نظر