|
شناسه خبر: 5533

گزارشی از «یازدهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت» و انتشار تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «تنها گریه کن»

نگارشی لطیف و گویا

به مناسبت هفته‌ کتاب و کتابخوانی، «یازدهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت» همراه با انتشار تقریظ رهبر انقلاب اسلامی بر کتاب «تنها گریه کن» ازسوی موسسه‌ پژوهشی، فرهنگی انقلاب اسلامی در تالار وحدت با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزیر ارشاد، علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، برگزار شد.

این مراسم یکشنبه، ۳۰آبان‌ماه ساعت۹ صبح، با حضور جمعی از خانواده‌های معظم شهدا، پیشکسوتان جهاد و مقاومت و فعالان حوزه‌ ادبیات و هنر دفاع مقدس، با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شد. کتاب «تنها گریه کن»، شامل روایت زندگی اشرف‌سادات منتظری، مادر شهیدمحمد معماریان در دوران مبارزات انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و پس از آن است که به قلم اکرم اسلامی تدوین و ازسوی انتشارات حماسه‌یاران منتشر شده است. همزمان با این مراسم، آیین ملی تجلیل از مادران شهدا و تقدیر از نویسندگان کتاب‌های مرتبط با دفاع‌مقدس در تمامی مراکز استان‌ها برگزار شد.‌ در این مراسم، قرآن و انگشتر اهدایی رهبر انقلاب به مادر شهید محمد معماریان اهدا شد.

مشروح متن تقریظ رهبر انقلاب به‌این‌ترتیب است: «بسم‌الله الرحمن الرحیم، با شوق و عطش، این کتاب شگفتی‌ساز را خواندم و چشم و دل را شست‌وشو دادم. همه‌چیز در این کتاب، عالی است؛ روایت، عالی؛ راوی، عالی؛ نگارش، عالی؛ سلیقه تدوین و گردآوری، عالی و شهید و نگاه مرحمت‌سالار شهیدان به او و مادرش درنهایت علو و رفعت. هیچ سرمایه‌ معنوی برای کشور و ملت و انقلاب برتر از این‌ها نیست. سرمایه‌ باارزش دیگر، قدرت نگارش لطیف و گویایی است که این ماجرای عاشقانه‌ مادرانه به آن نیاز داشت. 10اسفند۱۳۹۹ از نویسنده جدا باید تشکر شود.»
 
تاثیر نظرات رهبری بر ادبیات جهاد و مقاومت
ایمان عطارزاده، معاون هماهنگی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب در این برنامه اظهار داشت: تجربه دوره‌های گذشته  پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت نشان می‌دهد که انتشار توصیه، تحسین و تقریظ رهبر انقلاب بر آثار دفاع مقدس استقبال جامعه کتابخوان و مردم را به همراه داشته است. امیدواریم این کتاب هم با استقبال جامعه فرهنگی مواجه شود. به گزارش فارس، عطارزاده متذکر شد: اتفاقی که پس از انتشار تقریظ بر کتاب‌ها رخ می‌دهد، تولید آثار متنوع فرهنگی در قالب مستند، سرود، فیلم و... است، ازاین‌رو برای کتاب «تنها گریه کن» این اتفاق رخ داده و بناست امروز یادداشت رهبر انقلاب بر شعری که برای این کتاب سروده شده منتشر شود.
در ادامه این مراسم علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به مقاله تالیفی خود در زمینه «نگاهی به نقش زنان در تاریخ معاصر ایران و انقلاب اسلامی (از مشروطه تا دفاع مقدس)؛ به بهانه رونمایی از تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «تنها گریه کن» اشاره کرد و بخش‌هایی از آن را برای حاضران خواند و گفت: زندگی خانم اشرف‌سادات منتظری را می‌توان تاریخ مستند حیات زن مومنه انقلابی در قرن حاضر دانست. هر یک از آزمون‌ها و سختی‌های جانکاه و روح‌فرسایی که از دوران جوانی او مخصوصا در دوره ۲۰ساله از ۱۳۴۷ تا ۱۳۶۸ بر زندگی خانم منتظری گذشته کافی است تا نه یک فرد، بلکه یک خانواده را به ناامیدی و انزوا و پرهیز از هرگونه فعالیت بکشاند و از نظر روحی به فرسودگی کامل منجر شود.
وی افزود: بیماری‌های جسمی این بانو و آسیب‌های سختی که برای محمد و زهرا در کودکی رخ می‌دهد و امید را در همه اطرافیان از بین می‌برد گویی هر یک کوره‌ای آتشین از دردهایی است که یکی پس از دیگری او را احاطه می‌کنند تا گوهر وجودی وی روز‌به‌روز تعالی و تکامل یابد و پس از این ابتلائات به اسوه و نمونه‌ای برای تمامی مردان و زنان جهان تبدیل شود.
 
فرش حیاتش با تار دیانت و پور انقلاب است
دبیرکل نهاد کتابخانه‌ها تصریح کرد: فرش حیات این بانوی گرامی با تار دیانت و پود انقلاب بافته شده است و هریک از این حوادث گویی قطعه خاص و مهمی از شخصیت او را شکل می‌دهند. نهال طیبه ایمان راسخی که از والدین خود به ارث برده با عبادت و توسل و زیارت رشد یافته و سرانجام به درخت شکوفا و تناوری تبدیل می‌شود که نه‌تنها خانواده و نزدیکان بلکه دیگر انسان‌ها را نیز از دریای زلال خود سیراب می‌کند.


مختارپور متذکر شد: خانم اشرف‌سادات منتظری، این مهربانوی ایران اسلامی از جهت دیگری نیز نمونه است. ازاین‌جهت که او نمونه‌ای است از هزاران مادر شهیدی که جگرگوشه‌های نازنین خود را در دامان پرمهر و عاطفه و مطهر خود پروردند و درست در زمانی که هنگام لذت‌بردن از حیات فرزندان برنای خود بود مخلصانه و برای حفظ و حراست از دین و آیین و سرزمین مقدس خود نه‌تنها مانع حضور آنان در صحنه‌های خوف و خون و خطر نشدند که خود آنان را بدرقه کردند و افتخار ایثار را به دیگر شوون ارزشمند خود افزودند، نظیر مادران دیگری از ایران و افغانستان و دیگر کشورهای اسلامی که برای جلوگیری از تهاجم سپاه داعشی جهل و ارتجاع که اگرچه به‌ظاهر با شعارهای دینی اما در باطن در خدمت تام و تمام استکبار جهانی کمر اشغال سرزمین‌های اسلامی و نابودی کامل تمامی آثار اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) بسته بود، فرزندان خود را به عرصه مقاومت اسلامی فرستادند و لقب پرافتخار مادران شهید مدافع حرم را بر سینه پرمهر خود آویختند.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: اما ماجرای این روایت عاشقانه مادرانه، بعد افتخارآمیز دیگری نیز دارد و آن نقش‌آفرینی خانم اکرم اسلامی، نویسنده کتاب «تنها گریه کن» است. خانم منتظری، مادر شهیدمحمد معماریان، متولد۱۳۳۰ است. انقلاب اسلامی بهمن۱۳۵۷ به پیروزی رسیده، جنگ تحمیلی و دفاع مقدس از سال۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ جریان داشته و حضرت امام‌خمینی در سال۱۳۶۸ به ملکوت اعلی پیوسته است. خانم اسلامی در میانه این دفاع مقدس به دنیا آمده است و در پایان دفاع مقدس، سه‌ساله و هنگام رحلت حضرت امام، چهارساله بوده است. در سال۱۳۹۷ که کار مصاحبه و تدوین کتاب تنها گریه کن آغاز می‌شود خانم اشرف‌سادات منتظری، مادر شهید محمد معماریان، حدود ۶۷ساله است و خانم اکرم اسلامی حدود ۳۳ساله. مروری بر این تاریخ‌ها نشان می‌دهد انقلاب اسلامی امروز این افتخار را دارد که نسلی در آن پرورش یافته که با قوت و صلابت و صداقت پرچم روایتگری و حفظ دستاوردهای مبارزات مردم مسلمان و آزاده ایرانی را بر دوش بگیرد و آن را تا سپردن به نسل‌های بعدی حفظ و حراست کند و این یعنی این نهضت زنده است و پرچم انقلاب اسلامی دوش‌به‌دوش به نسل‌های بعدی سپرده خواهد شد ان‌شاءالله. آن زمان که شهید محمد معماریان هنوز یک‌سال‌ونیمه بود و پزشکان از حیات او قطع امید کرده بودند، خانم منتظری با توسل به خاندان عصمت و طهارت و خواندن نماز حضرت رسول(ص) شفای محمدش را گرفت و بعد از حیرت پزشک از معجزه شفای محمد یک‌جمله به او گفت: «ما بی‌صاحب نیستیم.» آری اسلام صاحب دارد، انقلاب اسلامی صاحب دارد، ایران صاحب دارد و حرم اهل‌بیت هم صاحب دارد. ما بی‌صاحب نیستیم.
وی در پایان افزود: درباره این کتاب خانم نغمه مستشار نظامی از بانوان شاعر کشورمان ترکیب‌بندی سروده‌اند که مورد تحسین رهبر انقلاب هم قرار گرفت. در بخش دیگری از برنامه نغمه مستشار نظامی سراینده ترکیب‌بندی که در راستای کتاب «تنها گریه کن» سروده شده بود، بخش‌هایی از شعر خود را برای حاضران در تالار وحدت خواند.
 
 تقدیر رهبر انقلاب از یک شاعر
در ادامه متن تقدیر و تحسین رهبر انقلاب بر شعر «نغمه مستشار نظامی» و توجه این بانوی شاعر به مادران شهدا منتشر شد.
در متن تحسین رهبر انقلاب آمده است: 
بسم‌الله الرحمن الرحیم، بسیار کار درست و بجایی کرده‌اند؛ آن بانوی شهیدپرور و آن حماسه درخور چنین ستایشی است. ای‌کاش برای دیگر مادران ارجمند شهیدان در قم مانند مادر شهیدان زین‌الدین و در سراسر کشور نیز زلال قریحه شاعران آثاری بیافریند. من هم آن کتاب را خوانده‌ام و چند کلمه تقریظ بر آن نوشته‌ام.

ارسال نظر