|
شناسه خبر: 5534

معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان پس از تنش‌های اخیر، چه هدفی را در تهران دنبال می‌کند؟

بازگشت باکو به روابط حسنه با ایران

روابط تهران-باکو اگرچه در ماه‌های گذشته با تنش‌هایی همراه بوده است اما تحولات اخیر را در جهت مخالف تنش‌ها باید دانست؛ تحولاتی که با صبر راهبردی ایران دستاوردهایی را برای منطقه و دو کشور در پی داشته است. یکی از انگیزه‌های اخلال جمهوری آذربایجان در حرکت ترانزیتی ایران را فشار به ارمنستان برای ایجاد کریدور ارتباطی زنگه‌زور پس از کریدور لاجین می‌توان ارزیابی کرد.

اخلال در کریدور جنوب به شمال از مسیر ایران به ارمنستان و سپس گرجستان و اروپا، برای ترکیه که درصدد ایجاد کریدور شرق به غرب موسوم به لاجورد از مسیر افغانستان به ترکمنستان و دریای خزر و سپس جمهوری آذربایجان، گرجستان و ترکیه است، اهمیت دارد؛ ازاین‌رو شاهد تنش‌هایی در ماه‌های گذشته بودیم که پای بیگانگان را نیز به موضوع باز کرد.دخالت‌های صهیونیست‌ها و کشورهای دیگر باعث شد تا حوادثی را شاهد باشیم که به نفع کشورهای منطقه نیست. ایران در قبال تنش‌آفرینی همسایه شمالی، صبر راهبردی و طمأنینه بسیاری به نمایش گذاشت؛ ازآن‌رو که مصلحت در رعایت حسن همجواری و کاهش تنش است.
 
بازگشت باکو به روابط متعادل با تهران
 حالا پس از فرازوفرودهای بسیار هیات جمهوری آذربایجان روز گذشته به سرپرستی «شاهین مصطفی‌اف»، معاون نخست‌وزیر این کشور که ریاست مشترک کمیسیون دولتی امور اقتصادی، بازرگانی و بشردوستانه جمهوری آذربایجان و ایران را برعهده دارد، به تهران سفر کرد. در این سفر، دیدارهایی در وزارتخانه‌های امورخارجه، راه‌وشهرسازی و نفت ایران برگزار و چشم‌انداز همکاری‌های دوجانبه موردبحث و بررسی قرار گرفت.«جیحون بایراموف»، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان نیز پس از وقایع گذشته اخیرا در مصاحبه‌ با خبرگزاری صداوسیما گفت که علاقه‌مند به توسعه روابط با ایران هستیم و همکاری‌های زیادی پیش روی دو کشور است. وزیر خارجه جمهوری آذربایجان درباره آینده روابط دو کشور گفت: می‌توانم بگویم با توجه به اشتراکات فراوان دو کشور، طرح‌های زیادی برای همکاری‌های دوجانبه وجود دارد. مطمئن هستم که روابط خوب گذشته را می‌توانیم براساس حسن همسایگی توسعه دهیم.جیحون بایراموف با اشاره به لزوم توسعه روابط دو کشور، افزود: اولویت سیاست خارجی جمهوری آذربایجان حفظ و توسعه روابط با کشور‌های همسایه به‌ویژه جمهوری اسلامی ایران است و با توجه به زمینه‌ها و ظرفیت‌های فراوان همکاری‌های دوجانبه و پیشینه همیشه مثبت این روابط، در آینده نیز شاهد توسعه روابط دو کشور خواهیم بود.
 
احترام ایران به مرزهای جغرافیایی کشورهای همسایه
 در روزهای اخیر نیز سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای برای دومین بار طی ماه اخیر با صدور ابلاغیه‌ای شرکت‌های حمل‌ونقل را به توجه دقیق نسبت‌به تغییر مرزهای جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان بعد از جنگ ۴۴روزه و رعایت دقیق قوانین و حساسیت کشورها در شرایط جدید ملزم کرد.کم‌دقتی برخی شرکت‌های خصوصی حمل‌ونقل ایرانی که از مسیر ارمنستان اقدام به حمل کالا می‌کنند از چندماه قبل موجب «بهانه‌گیری» برخی جناح‌های مخالف ایران در جمهوری آذربایجان شد و حاکمیت این کشور را به‌سمت چالش‌های کلامی با ایران سوق داد که طبیعتا به نفع دو کشور نبود.ابلاغیه جدید سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای که دومین دستورالعمل صادره ازسوی این سازمان طی ماه جاری است، ضمن آنکه روشن‌کننده موضع رسمی و همیشگی ایران در احترام به تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان است، راه هرگونه بهانه‌جویی را بر مخالفان روابط دو کشور و برخی طرف‌های ثالث سد می‌کند.
 
عصبانیت رژیم‌صهیونیستی
 سفر «شاهین مصطفی‌اف»، معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان، نخستین سفر یک مقام رسمی آذربایجان به ایران پس از سوءتفاهم‌های اخیر میان دو کشور است. «نورنیوز» رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی کشورمان نیز گزارش داده است که برنامه‌ریزی برای دیدار رؤسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس آتی سران اکو در عشق‌آباد ترکمنستان که بنابر اعلام در تاریخ هفتم آذرماه برگزار خواهد شد نیز در دست پیگیری است.پس از بحران‌آفرینی بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای این سفر مهم می‌تواند زمینه بازگشت تهران و باکو به روابط تاریخی و دوستانه گذشته را فراهم کند. رژیم‌صهیونیستی که در ایجاد سوءتفاهم‌های اخیر میان ایران و آذربایجان نقش محوری داشت، حالا با این سفر متوجه سیاست غلط خود خواهد شد. در همین راستا، سفیر این رژیم در باکو در روزهای اخیر با تکرار لفاظی‌های خود سعی کرده بود آخرین تلاش‌های خود را در جهت تخریب روابط تهران-باکو به‌کار ببندد.علی‌رغم تمام تلاش‌های دشمنان، حالا شاهین مصطفی‌اف، معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان در تهران استمرار روابط تاریخی ایران و جمهوری آذربایجان را به رخ همگان کشیده است. جواد اوجی، وزیر نفت، روز گذشته در دیدار با این مقام آذربایجانی گفت: آذربایجان ظرفیت خوبی در بخش انرژی دارد و امروز توافق‌های مطلوبی با آذربایجان در بخش گاز انجام شد.

 دستورکار جمهوری آذربایجان؛ توسعه روابط با ایران
 اوجی همچنین از امضای سند‌های جدیدی میان ایران و آذربایجان در آینده نزدیک خبر داد. معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان نیز پس از این دیدار گفت: جمهوری آذربایجان و ایران کشور‌های دوست و همسایه هستند و میان مردم دو کشور پیوند تاریخی وجود دارد. شاهین مصطفی‌اف افزود: همکاری موفقیت‌آمیزی میان ایران و آذربایجان در همه حوزه‌ها به‌ویژه انرژی وجود دارد.پس از این دیدار، «رستم قاسمی» با «شاهین مصطفی‌اف» معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان دیدار و گفت‌وگو کرد. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تلاش‌ها برای رفع موانع حمل‌ونقلی و اقتصادی بین دو کشور گفت: موضوع اخذ عوارض از کامیون‌های ایرانی و تسهیل روابط حمل‌ونقلی بین دو کشور بررسی خواهد شد.همچنین «شاهین مصطفی‌اف» در جلسه کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان که عصر دیروز به ریاست «رستم قاسمی»، وزیر راه‌وشهرسازی به‌عنوان رییس مشترک کمیسیون اقتصادی دو کشور برگزار شد، گفت: اشتراکات فرهنگی، دینی و تاریخی دو کشور بسیار زیاد است و دستورکار جمهوری آذربایجان توسعه روابط با ایران است.اگرچه صهیونیست‌ها
 در سال‌های اخیر تلاش کردند تا جمهوری آذربایجان را به کشوری متخاصم علیه ایران تبدیل کنند اما حالا با مواضع مقامات این کشور در تهران شاهد شکست پروژه‌ای سیاه هستیم. اظهارات مقام آذربایجانی در تهران نشان می‌دهد که جایگاه ویژه ژئوپلیتیکی و تمدنی ایران و قدرت بازیگری آن در معادلات منطقه و جهان به‌هیچ‌وجه قابل‌انکار نیست.

 

ارسال نظر