|
شناسه خبر: 5556

خطیب‌زاده: امیدواریم سفر گروسی به تهران سازنده باشد

سفر پرحاشیه

شب گذشته، رافائل گروسی برای دومین‌بار در دولت سیزدهم به ایران سفر کرد. هرچند او قبل از این سفر حاشیه‌هایی را علیه ایران و برنامه هسته‌ای آن برانگیخت اما سخنگوی وزارت امورخارجه ابراز امیدواری کرد که سفر گروسی به تهران سازنده باشد.

سعید خطیب‌زاده در نشست خبری روز گذشته خود درباره نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اینکه اگر اقدام منفی صورت گیرد و قطعنامه‌ای صادر شود و تاثیر آن بر مذاکرات وین گفت: امشب سفر گروسی را به تهران داریم. همواره سعی شده روابط ایران و آژانس فنی و در چارچوب پادمان و اساسنامه و رویه‌های آژانس باشد. امیدواریم این سفر همچون قبل سازنده باشد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: همواره به آژانس توصیه‌ کرده‌ایم در مسیر همکار‌ی‌های فنی باقی بماند و اجازه ندهد برخی کشورها اغراض سیاسی خود را به نام آژانس جلو ببرند. در چارچوب تحولات و براساس شرایط تصمیم لازم را اتخاذ می‌کنیم.
این دیپلمات ارشد ایرانی درباره سفر گروسی عنوان کرد: این سفر تاریخش از قبل مطرح شده بود و قطعا دستورکاری از سوی آژانس وجود دارد. موضوعاتی بین ایران و آژانس است که سعی کرده‌ا‌یم در چارچوب فنی انجام شود. از آژانس در همان چارچوب خواستیم کار را جلو ببرد. هیچ سفری انجام نمی‌شود مگر اینکه دستورکار مشخصی دارد.
وی گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌خوبی می‌داند تمامی خرابکاری‌ها و اعمال تروریستی که ازسوی رژیم‌صهیونیستی در خاک ایران صورت گرفته که متاسفانه با سکوت برخی کشورهای مدعی همراه بوده است، تاثیر قابل‌توجهی بر برخی ابعاد فنی گذاشته و بین ما و آژانس این موضوع در سطح چارچوب خود پیگیری شده و هم در این سفر پیگیری می‌شود.
برهمین اساس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت: «گروسی» روز سه‌شنبه با وزیر خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار می‌کند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این خصوص نوشت: رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، فردا سه‌شنبه با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه و محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران در تهران دیدار می‌کند. توییت این آژانس دراین‌باره می‌افزاید: گروسی قرار است بعدازظهر کنفرانسی خبری در فرودگاه وین داشته باشد.
وی نیز درباره سفرش به تهران نوشت: امروز به تهران سفر می‌کنم تا با مقامات ایرانی دیدار کنم و به سوالات مهم در ایران بپردازم. امیدوارم بتوانم یک کانال ثمربخش و مشارکتی گفت‌وگوی مستقیم ایجاد کنم تا آژانس بتواند فعالیت‌های راستی‌آزمایی ضروری را در این کشور از سر بگیرد.درحالی‌که تنها دوماه از سفر گروسی به ایران می‌گذرد، او قبل از سفر روز گذشته خود به ایران در اظهارنظری مدعی شده بود که: «من هیچ تماسی با این دولت که از پنج‌ماه پیش مستقر شده است نداشته‌ام و تنها مورد استثنا، گفت‌وگوهای فنی است که با رییس‌ جدید سازمان انرژی اتمی ایران داشته‌ام و این مساله حیرت‌آور است.» این رفتار سیاسی آژانس نشان می‌دهد که این نهاد بیش از آنکه در چارچوب وظایف حقوقی-فنی خود ایفای نقش کند به ابزاری سیاسی در دست کشورهای غربی برای واردکردن فشار به کشورهای مستقل مبدل شده است.
گروسی امروز با محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی و همچنین با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه دیدار کند. سفر گروسی به تهران در آستانه نشست شورای حکام که قرار است روز چهارشنبه ۲۴نوامبر (سوم آذرماه) به مدت سه روز در وین برگزار شود، صورت می‌گیرد. پایگاه خبری آکسیوس پیش‌تر گزارش داد که بعید است شورای حکام آژانس در جلسه آذرماه خود قطعنامه‌ای علیه ایران صادر کند. این پایگاه خبری گزارش داده بود انگلیس فعالانه آمریکا، فرانسه و آلمان را برای انتقاد از ایران در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحت‌فشار قرار داده اما با توجه به اقدام ایران در اعلام بازگشت به مذاکرات وین، بعید است چنین اقدامی اتفاق بیفتد.
گفتنی است دوشنبه هفته آینده، هشتم آذرماه، شهر وین میزبان مذاکرات ایران و گروه۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) است؛ مذاکراتی که قرار است برای اولین بار در دولت سیزدهم انجام شود و تمرکز آن بر لغو تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکاست و آنگونه که بارها حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه اعلام کرده ایران به‌دنبال توافق خوب است.
همچنین مذاکرات وین بخشی دیگر از اظهارات سخنگوی وزارت خارجه بود. او گفت: ایران با اراده جدی برای رفع تحریم‌هایی که ضد مردم ایران اعمال شده، با یک تیم کامل براساس همین هدف عازم وین خواهد شد و امیدواریم طرف‌های مقابل به‌جای این شبهه‌افکنی‌های رسانه‌ای یا برخی عملیات روانی که به زعم خودشان در نزدیکی مذاکرات وین شاید بتوانند ماهیگیری از آب‌های آلوده بگیرند، به‌جای آن سعی کنند با اراده جدی و نیت خوب و دستیابی به توافق عملی و جامع‌الاطراف درخصوص رفع تحریم‌های ظالمانه که ضد مردم ایران اعمال کردند به وین بیایند. وی تصریح کرد: اگر این اراده جدی را نداشته باشند و بخواهند این اراده جدی را با نیت‌های غیرسازنده همراه کنند، قطعا پاسخ ایران هم متناسب با آن خواهد داد.

 

ارسال نظر