|
شناسه خبر: 5610

رییس‌جمهور برای شرکت در اجلاس اکو و تقویت روابط با تاجیکستان به عشق‌آباد رفت

سیاست همسایگی دولت سیزدهم

سیدابراهیم رئیسی روز شنبه به‌منظور شرکت در اجلاس اکو و به دعوت «قربانقلی بردی محمداف»، رییس‌جمهور ترکمنستان، در رأس هیات عالی‌رتبه سیاسی و اقتصادی عازم عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان شد.‏ پانزدهمین نشست سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) امروز یکشنبه هفتم آذرماه به میزبانی ترکمنستان برگزار خواهد شد و این کشور ریاست دوره‌ای اکو را عهده‌دار خواهد بود.

رئیسی: برای کشورهای همسایه اولویت قائلیم
 رییس‌جمهور عصر روز گذشته (شنبه 6آذر) پیش از ترک تهران برای سفر به ترکمنستان و شرکت در پانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو)، با اشاره به شعار این دوره از اجلاس اکو با عنوان «همراه هم باشیم، برای آینده‌ای بهتر» ‌اظهار داشت: ‌هدف از این نشست مروری بر اقدامات انجام‌شده در گذشته و نیز تصمیم‌گیری برای آینده است. وی افزود: از اهداف این سفر دیدارهای دوجانبه‌ای است که با سران کشورهای عضو اکو انجام می‌شود؛ ازجمله سیاست‌های مهم ما که بارها اعلام کرده‌ایم، این است که نسبت‌به همکاری با کشورهای همسایه و منطقه اولویت قائلیم و معتقدیم این روابط می‌تواند همواره در جهت ارتقای مناسب اقتصادی موثر واقع شود و برای کشورهای همسایه نیز این نوع ارتباط موثر است. رییس‌جمهور تاکید کرد:‌ ما سیاست همسایگی را محور کارهای‌مان قرار داده‌ایم و همواره برای آن فکر و برنامه داریم و در این سفر با میزبان محترم که رییس‌جمهور کشور همسایه ما ترکمنستان است، دیدار و گفت‌وگو خواهیم داشت. در دیدارهای دوجانبه با مقامات ترکمنستان درخصوص مساله مهم گاز و ترانزیت و دیگر مسائل مهم میان دو کشور گفت‌وگو خواهیم کرد. وی با ابراز امیدواری درخصوص نتایج این سفر گفت: «فکر می‌کنم این سفر درجهت همکاری‌های منطقه‌ای و ارتباط دوجانبه با کشورهای همسایه، سفر موثری باشد.»
رییس‌جمهور با حضور و سخنرانی در اجلاس سران سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو)، مواضع و پیشنهادات جمهوری اسلامی ایران در زمینه تقویت مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی و به‌ویژه رفع موانع و افزایش سطح  همکاری‌ها و تبادلات اقتصادی کشورهای عضو سازمان اکو را تشریح و تبیین خواهد کرد. رئیسی همچنین در این سفر ضمن دیدار با همتایان شرکت‌کننده در اجلاس، راه‌های توسعه و تعمیق روابط دوجانبه را موردبحث و بررسی قرار می‌دهد. دیدار با تجار و ایرانیان مقیم ترکمنستان از دیگر برنامه‌های سفر رییس‌جمهور است.
 
فعال کردن ظرفیت اقتصادی اکو
درهمین زمینه جمشیدی، معاون امور سیاسی دفتر رییس‌جمهور گفته است: نخستین برنامه سخنرانی ایشان در اجلاس اکو است که مبتنی بر تعامل حداکثری با همسایگان است. دولت سیزدهم یکی از مبانی سیاست خارجی‌اش مبتنی بر ایده «سیاست همسایگی» و «چندجانبه‌گرایی اقتصادی» است که گام اول این سیاست از طریق عضویت ایران در سازمان شانگهای برداشته شد. در گام دوم ایران به‌دنبال فعال کردن سازمان اکو است که هدف‌گذاری این سفر بر این است که تلاش شود کاستی‌های سازمان اکو کمتر شود و سند2025 در این رابطه اهمیت اساسی دارد و ایران دنبال استفاده حداکثری از ظرفیت‌های این سازمان اقتصادی است؛ به‌خصوص آنکه ایران جزء موسسان اولیه سازمان اکو است و دبیرخانه این سازمان هم در ایران قرار داد؛ لذا تقویت همکاری با همسایگان و کشورهای منطقه و تقویت حداکثری زیرساختی با منطقه جزو
 اولویت‌هایی است که در این سفر دنبال می‌شود.
وی گفت: درکنار سخنرانی رییس‌جمهور، گفت‌وگوهای دوجانبه‌ای هم با سایر مقامات کشورهای مختلف بر سر تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد داشت و نتایج سفر به تاجیکستان و توافقاتی که رییس‌جمهور با سایر کشورها داشتند نیز در این سفر پیگیری خواهد شد. همچنین تقویت و ارتقای روابط با ترکمنستان هم ازلحاظ سیاسی و هم اقتصادی به‌ویژه انرژی نیز یکی از اولویت‌های سفر رییس‌جمهور ایران به این کشور است؛ ارتقای روابطی که بیانگر اراده دولت سیزدهم همکاری حداکثری با همسایگان است.
جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان و جمهوری آذربایجان، 10عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو را تشکیل می‌دهند. ‌منابع و ظرفیت‌های گسترده اقتصادی به‌ویژه در بخش‌های معدن، نفت و گاز و گردشگری کشورهای عضو سازمان اکو سرمایه ارزشمندی را دراختیار این سازمان مهم اقتصادی منطقه قرار داده است. از طرفی، جمهوری اسلامی ایران به‌دلیل داشتن مرز زمینی با پنج کشور عضو اکو و دارا بودن موقعیت استراتژیک جغرافیایی برای برقراری اتصال سایر اعضا به آب‌های بین‌المللی و نیز به‌دلیل استقرار دبیرخانه دائمی اکو در تهران از موقعیت محوری در این سازمان برخوردار است.
 
ظرفیت‌های اقتصادی ترکمنستان برای ایران
سازمانی که یک ظرفیت بسیار خوبی برای تجارت است. در هفت‌ماهه اول امسال ایران به کشورهای عضو اکو 6میلیارد صادرات داشته است که نسبت‌به مدت مشابه سال قبل خود که 7/3میلیارد دلار بود 61درصد به‌لحاظ ارزش افزایش داشته است. هرچند رشد دوبرابری این حجم از تجارت قابل‌توجه است اما کافی نیست و ظرفیت کشورهای اکو خیلی بیش از این است؛ به‌طور مثال، ترکمنستان به‌طور متوسط در سال 13میلیارد حجم تجارتش است که سهم ایران فقط 2درصد است و این درحالی است که ایران حدود 1000کیلومتر مرز زمینی و 220کیلومتر هم مرز دریایی با ترکمنستان دارد و این کشور دروازه خوبی است برای دسترسی به کشورهای آسیای مرکزی اما صادرات ایران به ترکمنستان از سال92 تا 1400 با این کشور کم شده به‌طوری‌که در سال99 به کمترین مقدار خود رسیده است.
بزرگ‌ترین رقیب تجاری ما در ترکمنستان ترکیه است که در سال2020، 787میلیون دلار صادرات داشته درحالی‌که ایران 137میلیون دلار صادرات داشته است؛ روسیه 650 و چین 445میلیون دلار صادرات داشته‌اند. در سال2017 صادرات ما به ترکمنستان از روسیه و چین بیشتر بوده اما در این چند سال جایگاه خودمان را به نفع روسیه و چین از دست داده‌ایم.

 

ارسال نظر