|
شناسه خبر: 5630

باحضور روسای جمهور ایران و آذربایجان، قرارداد سوآپ‌گاز بین ترکمنستان و آذربایجان از طریق خاک ایران به امضا رسید

دولت سیزدهم به دنبال احیای اکو

یکی از مبانی سیاست خارجی‌اش مبتنی بر ایده «سیاست همسایگی» و «چندجانبه‌گرایی اقتصادی» است که گام اول این سیاست از طریق عضویت ایران در سازمان شانگهای برداشته شد.

در گام دوم ایران به‌دنبال فعال کردن سازمان اکو است که هدف‌گذاری این سفر بر این است که تلاش شود کاستی‌های سازمان اکو کمتر شود. «اکو» یکی از غنی‌ترین مناطق دنیاست که ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و بسترهای همکاری مناسبی در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در بخش انرژی دارد. کشورهای این منطقه در چهارچوب سازمان همکاری اقتصادی (اکو) در زمینه‌های تجارت، حمل‌ونقل و انرژی با یکدیگر همکاری دارند. ایران که از بنیان‌گذاران این سازمان است، یکی از عوامل آن جایگاه ایران در بازار انرژی جهان است. به اذعان کارشناسان ایران، یکی از بهترین مسیرهای انتقال انرژی از این منطقه به جهان است. هرچند به‌لحاظ سیاسی میان اعضای سازمان تفاوت وجود دارد ولی سازمان اکو می‌تواند از طریق گسترش عامل ارتباطات که تاثیر مستقیم در افزایش مبادلات اقتصادی نیز خواهد داشت در ارتقای همکاری و همگرایی تلاش کند که دولت سیزدهم در راستای سیاست‌های منطقه‌ای خود قصد استفاده و بهره‌برداری حداکثری از این سازمان را دارد.

 آقای سیدابراهیم رئیسی صبح روز یکشنبه در پانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) که به میزبانی شهر عشق‌آباد ترکمنستان برگزار شد، عصر حاضر را عصر آسیا نامید و گفت: آسیا پهنه‌ای از تمدن، فرهنگ و ارزش‌های غنی و مهد بزرگ‌ترین ادیان توحیدی است و بسیاری از اصول و قواعد پیشرو در عرصه بین‌الملل نظیر صلح‌طلبی، عدالت‌خواهی، احترام متقابل، خردورزی، حکمرانی خیرخواهانه، پایبندی به تعهدات و معاهدات میان ملت‌ها و حسن همجواری با همسایگان، از این پهنه تمدن‌ساز سرچشمه گرفته است. وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران، اولویت ویژه‌ای برای همکاری و مشارکت اقتصادی با کشور‌های آسیایی، به‌خصوص همسایگان خود در آسیای جنوبی، آسیای غربی، آسیای میانه و قفقاز، قائل است. اینجانب نیز سیاست «تعامل حداکثری» با همسایگان را در دستورکار دولت خود قرار داده‌ام. بی‌تردید تقویت نقش و جایگاه سازمان‌های منطقه‌ای به‌عنوان تسهیل‌کننده همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه موردتوجه و اهتمام ماست که یکی از نمود‌های واضح آن سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو است.
 
تاکید ایران بر فعال کردن ظرفیت‌های اکو
رییس‌جمهور با اشاره به ظرفیت‌های سازمان اکو گفت: مجموعه اکو علاوه‌بر بهره‌مندی از ویژگی‌های مادی قدرت، همچون جمعیت‌ِ نیم‌میلیاردی، مالکیت یک‌سوم منابع انرژی جهان، موقعیت بی‌نظیر ارتباطی میان اروپا با چین و روسیه با خلیج‌فارس و اقیانوس هند، نیروی انسانی جوان و پرتوان، دربردارنده‌ هویتی ممتاز به نام اسلام است. ما فقط همسایگانی توانمند نیستیم، بلکه میراث‌دار و درعین‌حال پیش‌برنده‌ یک هویت اصیل منبعث از فرهنگ اسلامی هستیم که قادر است آینده بشریت را در درخشان‌ترین حالت، رهبری کند و هم می‌تواند بالندگی و نشاط معنوی را به کالبد همکاری‌های همه‌جانبه میان ما تزریق کند.طی سالیان گذشته، دستاورد‌ها و پیشرفت‌های خوبی در سازمان اکو به‌دست ‌آمده است اما کماکان فاصله معناداری مابین موفقیت‌های حاصله با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های واقعی سازمان وجود دارد؛ برای نمونه، با وجود پتانسیل‌های تجاری بالا، تجارت درون‌منطقه‌ای کماکان کمتر از ۱۰درصد است. رئیسی تاکید کرد که «ایران به‌دنبال ارتقای سطح همکاری‌ها در اکو و ترفیع رتبه و منزلت این سازمان در مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی است. ما معتقدیم که ابزار‌های موثری برای جهش سازمان وجود دارد که در صورت اشتراک مساعی اعضا می‌تواند علاوه‌بر پیشرفت مادی کشورها، سعادت نسل‌های آینده را تضمین کند.»
 
حمایت‌های بی‌قیدوشرط ایران از اکو
 رییس‌جمهور در ادامه از حمایت ایران بی‌قیدوشرط ایران از سازمان اکو و فعالیت‌های آن خبر داد و گفت: تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران نیز کوچک‌تر از آن است که خللی در اراده جمهوری اسلامی ایران در سیاست تعامل حداکثری با همسایگان و منطقه ایجاد کند. ایالات‌متحده آمریکا با خروج غیرقانونی از برجام و تحمیل تحریم‌های غیرقانونی یکجانبه و همچنین استقرار این سیاست «ظلم حداکثری»، نشان داد که منافعش با منافع جمعی منطقه ما سازگار نیست. منفعت منطقه ما همکار‌های سودمند و برادری ملت‌های منطقه است. جمهوری اسلامی آماده است که تمام ظرفیت‌ خود را برای تحقق این هدف انسانی و اسلامی به کار ببندد. استفاده حداکثری از ظرفیت‌های اکو از مهم‌ترین اولویت‌های رییس‌جمهور در سفر به عشق‌آباد است؛ به‌خصوص آنکه ایران جزء موسسان اولیه سازمان اکو است و دبیرخانه این سازمان هم در ایران قرار داد؛ لذا تقویت همکاری با همسایگان و کشورهای منطقه و تقویت حداکثری زیرساختی با منطقه جزو اولویت‌هایی است که در این سفر دنبال می‌شود.

 رییس‌جمهور همچنین در حاشیه اجلاس اکو با همتای خود در ترکمنستان  دیدار کرد. او در حالی با قربان‌قلی بردی‌محمداف دیداری چندساعته داشت که روابط تهران و عشق‌آباد طی سال‌های اخیر و به‌ویژه در دوره دولت‌های یازدهم و دوازدهم به ریاست‌جمهوری حجت‌الاسلام روحانی فرازونشیب‌هایی را تجربه
 کرده است. مهم‌ترین چالش میان دو کشور که موجب کاهش مناسبات سیاسی و اقتصادی بین تهران - عشق‌آباد شد مساله قطع گاز ازسوی ترکمنستان و نیز پرداخت بدهی‌های ایران بود. با روی‌کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم اما این چالش‌ها در سایه برخی کم‌تدبیری‌ها و عدم توجه به‌موقع و کافی به مسائل همسایگان، تعمیق یافت. دولت که در این دوره  بخش عمده توان خود را متمرکز بر توافق هسته‌ای و برجام کرده بود و همین امر نیز باعث غفلت نسبی از همسایگان، ازجمله ترکمنستان شد. اگرچه دولت‌های یازدهم و دوازدهم شرایط بسیار دشواری را در سیاست داخلی و خارجی برای دولت سیزدهم به میراث گذاشت اما به نظر می‌رسد دولت حجت‌الاسلام رئیسی عزمی راسخ برای حل‌وفصل این چالش‌ها و بازگشت مسیر سیاست خارجی کشور به ریل اصلی خود دارد. تقویت و ارتقای روابط با ترکمنستان هم ازلحاظ سیاسی و هم اقتصادی به‌ویژه انرژی نیز یکی از اولویت‌های سفر رییس‌جمهور ایران به این کشور است؛ ارتقای روابطی که بیانگر اراده دولت سیزدهم همکاری حداکثری با همسایگان است. همچنان که رییس‌جمهور در دیدار تجار، بازرگانان و فعالان بخش خصوصی کشورمان در ترکمنستان از احیای قرارداد گاز ایران و ترکمنستان خبر داد و گفت: مشکل جدی و خاصی در توسعه روابط با کشورهای همسایه و منطقه وجود ندارد و با پیگیری و تعامل دوسویه و درک متقابل می‌توان ضمن رفع مشکلات موجود، گام‌های موثری در مسیر تقویت و تحکیم روابط برداشت. رئیسی همچنین ایجاد تحول در همه حوزه‌ها به‌ویژه بخش اقتصادی، تجاری و بازرگانی را از اولویت‌های اقتصادی دولت دانست و گفت: رویکرد دولت سیزدهم برای توسعه همکاری با کشورهای همسایه و منطقه است. رییس‌جمهوری با اشاره به گفت‌وگو با همتای ترکمنستانی خود درزمینه توسعه روابط دوجانبه در بخش‌های مختلف ازجمله در بخش گاز و ترانزیت، افزود: امروز با پیگیری‌های انجام‌شده، ترکمنستان اطمینان یافته که دولت جمهوری اسلامی ایران برای رفع مشکلات و موانع موجود اراده جدی دارد.برهمین اساس در این سفر ، قرارداد سه جانبه سوآپ گاز از ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از خاک جمهوری اسلامی ایران با حضور آیت‌الله رئیسی و الهام علی اف، روسای جمهور ایران و آذربایجان به امضا رسید. بر اساس این قرارداد که شامگاه یکشنبه پس از پایان دیدار دوجانبه سید ابراهیم رئیسی و الهام علی اف، توسط وزرای نفت دو کشور به امضا رسید، قرار است سالانه یک و نیم تا دو میلیارد متر مکعب گاز از ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از خاک جمهوری اسلامی ایران انتقال یابد.

 

ارسال نظر