|
شناسه خبر: 5664

دومین مرحله سوخت ایران به لبنان رسید

طرح حزب‌الله برای توزیع گازوئیل ایرانی

مسوولان مربوطه در مناطق مختلف لبنان جزئیات مرحله دوم طرح توزیع گازوئیل ایرانی ازسوی حزب‌الله را تشریح کردند.

موضوعی که نشان‌دهنده اقتدار سیاسی- اقتصادی و حتی نظامی محور مقاومت در حمایت از یکدیگر را نشان می‌دهد، موضوعی که «جعفر قنادباشی»، دیپلمات سابق کشورمان، در گفت‌وگو با «صبح‌نو» بر آن تاکید می‌کند و می‌گوید: اینگونه همکاری‌های سوختی نشان‌دهنده، اقتدار نظامی محور مقاومت نیز هست. همه تلاش غرب و حامیان عبری آن‌ها این است که سلاح حزب‌الله را مانعی برای پیشرفت لبنان معرفی کنند. الان اتفاقی که می‌افتد این است که این سلاح از خلیج‌فارس تا مدیترانه دارد منافع اقتصادی لبنان را حفظ می‌کند. این اقتدار نظامی نه‌تنها در کوتاه‌مدت موثر بوده، بلکه توانسته است مشکلات اقتصادی لبنان را تقویت و اثبات کند.

 روزهای اخیر منابع لبنانی گزارش دادند که طرح تامین گازوئیل یارانه‌ای لبنان که از طرح‌های ابتکاری حزب‌الله برای حل مشکلات این کشور محسوب شده، تا چند روز دیگر آغاز می‌شود؛ موضوعی که «سیدحسن نصرالله» در سخنرانی اخیر خود اعلام کرد؛ مرحله اول طرح برای واردات گازوئیل در سپتامبر (شهریور/مهر) آغاز شد و در نوامبر (آذر/ دی) به پایان رسید و مرحله دوم نیز در روزهای آینده آغاز خواهد شد.
دبیرکل حزب‌الله لبنان اظهار کرد: در دو ماه گذشته، گازوئیل در اختیار 80خانه سالمندان و یتیمان و همچنین 320شهرداری برای راه‌اندازی چاه‌های آب و 22بیمارستان دولتی و 71واحد آتش‌نشانی در امداد و نجات رسمی لبنان قرار گرفت. وی درخصوص مرحله دوم طرح توزیع گازوئیل ایران گفت که ملاک برای توزیع، روستاها و شهرهای بالای 500متر از دریاست و به خانوارهای ساکن این مناطق داده می‌شود و تمام شهروندان لبنانی را شامل خواهد شد.
دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود: هر بشکه گازوئیل به خانوارهای لبنانی کمتر از قیمت رسمی و با یک‌میلیون لیر فروخته خواهد شد، پرداخت به لیر خواهد بود و براساس برآوردی که انجام داده‌ایم، صدها هزار خانوار لبنانی از این پروژه بهره‌مند خواهند شد.
 
کاهش نگرانی بحران سوخت در لبنان
بعدازاینکه سید «حسن نصرالله»، دبیرکل حزب‌الله لبنان از آغاز مرحله دوم توزیع گازوئیل ایرانی میان خانوارهای لبنانی خبر داد، نگرانی مردم مناطق سردسیر لبنان در بحبوحه بحران سوخت و افزایش تعرفه خدمات گرمایشی تا حد زیادی کاهش یافت. حاج «علی الزین»، مسوول شهرداری منطقه یک در جنوب لبنان در گفت‌وگو با وب‌سایت خبری العهد درباره طرح حزب‌الله برای توزیع گازوئیل میان 
صدها هزار خانواده اظهار داشت که این طرح ازسوی 77شهرداری در حال پیگیری است تا خدمات گرمایشی در اختیار مردم به‌ویژه ساکنان مناطق سردسیر قرار بگیرد، همچنین فرایند توزیع گازوئیل به‌دور از هرگونه ملاحظات منطقه‌ای، فرقه‌ای و سیاسی انجام می‌شود و مسوولان هریک از مناطق اگر برای درخواست سوخت با حزب‌الله تماس بگیرند بعد از انجام بررسی‌های لازم خدمات را دریافت می‌کنند.وی افزود: گازوئیل ایرانی در 50جایگاه معادل 400هزار لیتر در روز به درخواست شهرداری‌ها توزیع می‌شود و بر این اساس مردم می‌توانند گازوئیل را از جایگاه‌هایی که شرکت «الامانه» تعیین کرده است و با قیمتی که مشخص شده است، دریافت کنند. «جهاد یاسین»، مسوول شهرداری منطقه بقاع غربی نیز در گفت‌وگو با العهد اعلام کرد: دو هفته قبل تیم‌های شهرداری این منطقه شروع به تهیه طرح گرمایشی کردند که ازسوی حزب‌الله راه‌اندازی شده بود.
براساس این طرح، شرکت الامانه گازوئیل را به جایگاه‌های شهرها و روستاهای موردنظر تحویل می‌دهد و این سوخت با همکاری شهرداری‌ها و با قیمت تعیین‌شده، بین مردم توزیع می‌شود.
 
حمایت از خانواده‌های آسیب‌پذیر در روزهای سرد
 جهاد یاسین با ابراز اینکه «قیمت تعیین‌شده برای این گازوئیل کاملا قابل‌قبول است» تاکید کرد، شهرداری‌ها نیز از هیچ تلاشی برای حمایت از مردم دریغ نخواهند کرد و تلاش می‌کنند هزینه توزیع سوخت میان مردم را کاهش دهند، همچنین حزب‌الله به‌دنبال حمایت از خانواده‌های فقیر و آسیب‌پذیر در روستاهاست و گازوئیل میان این خانواده‌ها به‌شکل رایگان توزیع می‌شود تا بتوانند در روزهای سرد زمستان از سیستم گرمایشی بهره‌مند شوند.
«حسن مقداد»، مسوول حزب‌الله در شهرداری منطقه جبل لبنان نیز به‌نوبه خود در گفت‌وگو با العهد تاکید کرد که بنا به توصیه سیدحسن نصرالله، گازوئیل از طریق شهرداری‌هایی که با جایگاه‌های سوخت در روستاها و شهرها همکاری می‌کنند میان مردم توزیع خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه صدها هزار خانواده طی یک‌ماه از این طرح بهره‌مند می‌شوند، تاکید کرد افرادی که زیرخط فقر هستند برای دریافت گازوئیل رایگان در اولویت قرار می‌گیرند؛ البته این خانواده‌ها قبل از شروع بحران اقتصادی در لبنان نیز از کمک‌های حزب‌الله بهره‌مند می‌شدند.
شهرداری منطقه عکار نیز شروع به ثبت‌نام خانواده‌هایی که خواستار خرید سوخت ایرانی هستند کرده است. مسوولان شهرداری این منطقه با اعلام اینکه ثبت‌نام خانواده‌ها جهت دریافت گازوئیل ایرانی همه‌روزه از ساعت 8صبح
 تا یک بعدازظهر در ساختمان شهرداری انجام می‌شود، تاکید کردند که برای تعیین مقدار سوخت دریافتی و همچنین اطلاعات متقاضی باید فرم‌های ویژه پر شود.
منابع آگاه از این طرح توضیح دادند که طرح حزب‌الله برای توزیع گازوئیل میان خانواده‌های لبنانی با برنامه‌ریزی دقیق صورت گرفته است و باید اطمینان حاصل شود که متقاضیان از این گازوئیل صرفا برای گرمایش منازل خود استفاده می‌کنند.
 
قنادباشی: ارسال سوخت ایران به لبنان 
علاوه‌بر رونق اقتصادی، اقتدار نظامی 
مقاومت را نشان می‌دهد
 «جعفر قنادباشی»، دیپلمات سابق کشورمان، در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به ارسال دومین مرحله سوخت ایران به لبنان و توزیع آن ازسوی حزب‌الله، عنوان کرد: ارسال سوخت ایران به لبنان که با همکاری حزب‌الله صورت می‌گیرد چندین بعد و هدف را دنبال می‌کند که هرکدام از آن راهبردی و تاثیرگذار است؛ اقدامی که می‌تواند در معادلات نظامی و سیاسی منطقه نقش‌آفرین باشد، چراکه نخستین تاثیر و نگرانی آن بر رژیم‌صهیونیستی است که از اینگونه اقدامات و دور زدن تحریم‌ها علیه مقاومت، واهمه دارند.
این کارشناس مسائل غرب آسیا، با اشاره به اینکه ارسال سوخت ایران به لبنان، هم‌افزایی محور مقاومت را نشان می‌دهد، تصریح کرد: شاید یکی از نظرات و تحلیل‌ها، نگاه اقتصادی به این موضوع باشد که ارسال سوخت به لبنان، می‌تواند تحریم‌ها را دور بزند اما فراتر از این می‌توان هم‌افزایی محور مقاومت را نشان داد و به‌عنوان الگویی در این مسیر شناخته می‌شود؛ چراکه کشورهایی که در باشگاه تحریم غرب قرار دارند می‌توانند با ارتباط با یکدیگر نیازشان را برطرف کنند.
سفیر سابق ایران در کشورهای شمالی آفریقا یادآور شد: از دیگر مقولاتی که دراین‌باره مورداشاره قرار می‌گیرد پیوند و عقبه سیاسی مقاومت است، آن‌ها می‌خواهند لبنان را جدا از مقاومت معرفی کنند اما اینگونه همکاری‌ها نشان‌دهنده یک پیوند سیاسی مشترک است که برای لبنان حائزاهمیت است. دیگر اینکه ما هم که در کنار لبنان قرار گرفتیم حوزه اقتدارمان را نشان می‌دهیم که تا سواحل مدیترانه و حتی مرزهای فلسطین اشغالی به پیش می‌رویم.
قناد باشی با اشاره به نشان دادن اقتدار نظامی در همکاری‌های اقتصادی و سوختی ایران و لبنان، تاکید کرد: از همه مهم‌تر این است که اینگونه همکاری‌های سوختی نشان‌دهنده، اقتدار نظامی نیز هست. همه تلاش غرب و حامیان عبری آن‌ها این است (اسرائیل، آمریکا و انگلستان و فرانسه) کوشش می‌کنند سلاح حزب‌الله را مانعی برای پیشرفت لبنان معرفی کنند. الان اتفاقی که می‌افتد این است که این سلاح از خلیج‌فارس تا مدیترانه دارد منافع اقتصادی لبنان را حفظ می‌کند. این اقتدار نظامی نه‌تنها در کوتاه‌مدت موثر بوده بلکه توانسته است، مشکلات اقتصادی لبنان را تقویت و اثبات کند. اکنون صداقت حزب‌الله در حمایت از مردم لبنان اثبات شده است. حتی عربستان و امارات وعده‌هایی که برای رونق اقتصادی لبنان دادند عمل نکردند و بعضا دیدیم که اعمال فشارهایی هم می‌کنند.
وی ادامه داد: این خلع سلاح و تروریست معرفی کردن حزب‌الله حتی ازسوی استرالیا نیز صورت گرفت؛ چراکه نگرانی آن‌ها این است که مردم استرالیا به نفع حزب‌الله و حماس در شهرهای مختلف استرالیا تظاهرات می‌کنند. اکنون تروریست نامیدن حزب‌الله و حماس، در استرالیا جنبه تدافعی دارد و در شهرهایی مثل ملبورن تظاهراتی به نفع حزب‌الله برپا شده است. حزب‌الله توانسته است در شرایط تحریم‌های اقتصادی و موج زدن ناامیدی در لبنان، موضوعات اقتصادی را تقویت کرده و سوخت را برای توسعه کشور فراهم کند.

 

ارسال نظر